Na Hradecku zemřelo při nehodách nejvíc lidí, problémem jsou výpadovky

  9:03aktualizováno  9:03
V Hradci Králové a jeho okolí, které dříve tvořilo stejnojmenný okres, zemřelo loni při dopravních nehodách nejvíc lidí v celé republice. Vyžádaly si 25 obětí. Samo město má přitom nadčasově řešenou dopravu. Podle záchranářů je ale problém s výpadovkami.

Dva chlapci, které na přechodu v Hradci Králové přejelo couvající auto, patří mezi 25 loňských obětí. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Smrt čtyř mladých mužů po srážce s kamionem u Obědovic na silnici první třídy směrem na Prahu. Rodinná tragédie na přechodu v Habrmanově ulici, při které zahynuli dva malí bráškové. Nebo tragické datum 21. června, kdy při střetech s nákladnímu auty zemřeli další dva lidé.

To jsou zřejmě nejtragičtější nehody roku 2011 v Hradci Králové a nejbližším okolí. Žádný jiný okres se v součtu obětí jeho statistice nemůže rovnat. Druhá Praha východ hlásí "jen" 18 mrtvých.

"Ta čísla mě opravdu překvapují. Hradec Králové ještě donedávna svým řešení dopravy platil za relativně bezpečné město," říká ředitel Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Jiří Mašek.

Zcela odlišný názor však má na hradecké výpadovky: "Zvlášť otřesné jsou ty na Náchod, Jičín i Prahu. Obecně jsou to jedny z nejnebezpečnějších silnic v celé republice."

Celá republika se zlepšuje, Královéhradecký kraj ne

Přestože na českých silnicích loni zahynulo nejméně lidí od roku 1955, Královéhradecký kraj klesající trend nepotvrdil. Nejenže zde zaznamenali stejný počet obětí jako v roce 2010, dohromady 57, ale přihodilo se tu 3 843 nehod, tedy o 146 havárií víc než v roce předchozím.

Víc nebo stejný počet lidí jako v roce 2010 loni kvůli automobilovým nehodám zahynulo jen v Praze, Olomouckém a Libereckém kraji. Všude jinde potvrzují úbytek, rekord mají Pardubice, kde zahynulo hned o 11 lidé méně.

"Nevím, jestli zrovna já jsem vhodný řidič pro moralizování, ale přijde mi, že Češi to za volantem neumí. Zmatkují, telefonují a samozřejmě jsou to závodníci," tvrdí řidič z povolání, který se kvůli svým osmi trestným bodům raději představuje jen jako Martin.

Za deset let se hodně změnilo, říká šéf záchranky

Šéf záchranné služby Mašek nabízí i trochu jiné vysvětlení nelichotivého prvenství hradeckého okresu, které by však mohlo platit i pro další větší města: "Hradec vypadá úplně jinak než ještě před deseti lety. My to ze sanitek vnímáme zvlášť citlivě, když se tím provozem proplétáme s majáky. A to je ještě hradecké řešení dopravy nadčasové!"

Fotogalerie

O tom, že hradecké prvenství nemůže být náhodné, svědčí i čísla z roku 2010. Předloni byl okres druhý, když v něm zahynulo 20 lidí, více jich přišlo o život jen v Pardubicích a nejbližším okolí (24 mrtvých).

Kromě hradeckého okresu na tom není dobře ani Jičínsko. Stejně jako v krajském městě tam loni na silnicích zemřelo o pět lidí více než v roce 2010 (celkem 13 lidí).

Oproti roku 2010 si naopak znatelně polepšil Náchod, kde loni zahynulo o pět lidí méně, dokonce o 11 méně jich zemřelo v okolí Pardubic.

Méně se umíralo kvůli alkoholu

S podivem však je, že se statistikou loňských úmrtí ostře kontrastují jiná čísla: počet řidičů, kteří mají na svém kontě trestné body. Podle údajů ministerstva dopravy je Královéhradecký kraj druhý nejlepší v celé republice po Pardubickém.

"Velkou roli hraje prevence a osvěta i mimo silnice," domnívá se mluvčí královéhradecké policie Ivana Ježková.

Optimistické zprávy přináší rovněž graf Besipu s úmrtími při nehodách pod vlivem alkoholu. Zatímco předloni v kraji kvůli pijanům zemřelo 11 lidí, v roce 2011 "jen" dva, dokonce celorepublikovým "skokanem" je Trutnovsko, kde kvůli alkoholu zahynulo o sedm osob méně.

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Řidič kodiaqu narazil na silnici do pohovky, škoda je čtvrt milionu

Dopravní nehoda u Chlumce nad Cidlinou (15. 1. 2019)

Šoférovi na Hradecku přiletěla přímo před auto nová pohovka zabalená v igelitu. Její majitel ji totiž pořádně...

Ztráta Richtrovek se blížila milionu a správce chyboval, tvrdí ministerstvo

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Vážná manažerská pochybení, porušování několika zákonů a neúměrné vysoké náklady. Tak s odstupem ministerstvo školství...

Sníh a vichr vyhnal z poštovny na Sněžce personál, zpět se prokopou

Personál České poštovny Anežka na Sněžce musel proházet cestu ke dveřím skrz...

Osazenstvo České poštovny raději opustilo Sněžku kvůli extrémnímu počasí. Když se kolem budovy nakupily až čtyřmetrové...

Další z rubriky

Na dráze ve Špindlerově Mlýně zahynula sáňkařka, asi narazila do stromu

Vrtulník zdravotnických záchranářů ve Špindlerově Mlýně

Čtyřicetiletá žena zahynula při nočním sjezdu na sáňkařské dráze ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších. Vyjela mimo...

„Honza Ujetej“ posílal dětem intimní fotky a chtěl jejich, hledají se oběti

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili 52letého muže z Náchodska z mravnostních trestných činů vůči dětem. Na sociálních sítích...

V kraji je 140 mostů ve špatném stavu, opravy budou stát stovky milionů

Graffiti na mostě u fakultní nemocnice.

Kontroly mostů v Královéhradeckém kraji ukázaly na jejich zanedbanost. Na 140 konstrukcí je ve špatném stavu, z toho 30...

Najdete na iDNES.cz