Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Otto Ballon Mierny, MF DNES

Broumovsku hrozí, že bude bez pediatrů. Poslední tři míří do penze

  • 17
Přes tři tisíce dětí z pohraničního Broumovska se zanedlouho může ocitnout bez dětského lékaře nablízku. Poslední tři ordinace v Broumově a Meziměstí fungují v provizoriu. Za celorepublikový problém může vysoký věk praktických lékařů pro děti a dorost. Průměrně jim je 55,4 roku, což je mezi lékaři nejvíce.

Pediatr v Meziměstí Dalibor Dýma zůstává ordinovat jen z dobré vůle jako důchodce, lékařka Eva Sedláčková v Broumově oznámila nástup do penze od května, ale ordinovat zůstane do konce srpna. O další ordinaci se penzista Tibor Pindeš, který byl dlouho nemocný, dělí s dvěma lékaři, přičemž jeden je důchodce a druhý působí v rychnovské nemocnici.

„Moje děti zatím zůstávají u doktorky Sedláčkové a budu to řešit, až skončí. Teď mám však špatnou zkušenost, když naši doktorku zastupoval lékař ze sousední ordinace. Šla jsem tam s dcerou, která trpí na uzliny. On ji viděl prvně v životě, nedostal se k její kartě, neposlouchal, co jsem mu říkala. Udělal si o ní nějaký obrázek a vypoklonkoval nás s nevhodnou mastičkou. Dřív když pediatři ordinovali přímo v nemocnici a za sebe zaskakovali, mohli aspoň nahlédnout do karty a zjistit anamnézu,“ zlobí se matka tří dětí Veronika Štejnarová z Broumova.

Potřebuje mít dětského lékaře poblíž i kvůli tomu, že má autistického syna.

„Naštěstí mám k dispozici auto, ale tady je dost lidí i z okolních vesnic odkázaných jen na hromadnou dopravu. Už jsem slyšela od známé, že ordinace až po Náchod další děti neberou. Vždyť je nesmysl, kdyby lidé museli vozit dítě se čtyřicítkami autobusem do Náchoda. Podle mě je to hlavně problém obce, která by měla zajistit lékaře, aby se lidé nestěhovali pryč. Jediný lékař tady ale všechny dětské pacienty neutáhne,“ míní žena.

Oblíbený meziměstský lékař Dalibor Dýma loni zrušil ordinaci v Teplicích, kam zajížděl dvakrát v týdnu, ale v Meziměstí zůstává, i když loni ohlásil odchod do penze. Jeho ordinace spadá do sítě Mediclinic, stejně jako jedna z broumovských ordinací.

„Pracuji dál už jako důchodce, dokud zdraví dá. Zkrátil jsem úvazek, před půl rokem jsme upravili ordinační dobu v Meziměstí, pacienti mi zůstali. Výběrová řízení na lékaře jsou hezká věc, ale muselo by být to komu nabídnout, což je problém toho, jak se tady řídí zdravotnictví,“ míní lékař.

Broumovská doktorka Eva Sedláčková s vlastní praxí je však po šestatřiceti letech rozhodnuta skončit: „Je to definitivní, jen jsem posunula termín o několik měsíců k 31. srpnu. Je to absolutně neudržitelná situace. Všechny instituce vědí, že se blíží můj důchodový věk, proto jsem to loni ohlásila městu, ale žádný velký zájem to nevyvolalo. Sama už dva tři roky někoho sháním, ale marně, není zájem a do budoucna asi nebude. Vzdělávání je pro pediatra složité a Broumovsko jako lokalita je neatraktivní. Lékaři chtějí být zaměstnáni v nemocnicích, ne se potýkat se soukromou praxí, kde papírování geometrickou řadou narůstá.“

Radnice v Broumově zkusila sehnat nového dětského lékaře už loni, ale marně. Nabídla pomoc i Mediclinicu, jednala s hradeckou pobočkou Všeobecné zdravotní pojišťovny a s krajskou radní pro zdravotnictví.

Protože se do výběrového řízení nikdo nehlásil, znovu pozvali pracovníky pojišťovny přímo do Broumova a přizvali i starosty Teplic nad Metují a Meziměstí. Pojišťovna tehdy přislíbila, že dá novému lékaři v platbách za výkony třicetiprocentní bonus, a to v případě, že se do předešlých dvou výběrových řízení nikdo nepřihlásí.

Inzeráty i výzvy. A pořád nic

„Po dohodě s pojišťovnou jsme vyčkali vyhlášení dalšího kola výběrového řízení, investovali jsme několik desítek tisíc korun do inzerce v různých lékařských periodikách a všude jsme vyzdvihovali ten třicetiprocentní bonus. Ani přes toto naše úsilí se nikdo nenašel. Nabízeli jsme pomoc s bydlením, ale asi to není motivace,“ říká starosta Broumova Jaroslav Bitnar.

Podle něj by se měly zmírnit požadavky na to, jak se z lékaře může stát pediatr.

Na přelomu roku už to vypadalo, že novou lékařku sehnal Mediclinic, ale zase z toho sešlo. Na internetu dosud visí jejich inzerát, kterým lákají lékaře do Broumova na plat 80 tisíc korun a služební vůz i byt.

Krajský úřad vyhlásil už tři výzvy výběrového řízení na pediatra v Broumově, ale ani do posledního lednového termínu se nikdo nepřihlásil. Nyní běží výběrové řízení na dětského lékaře pro okres Náchod, kam se lékaři mohou hlásit do 9. května. Kromě toho se loni konala ještě dvě výběrová řízení na dětského praktického lékaře na Jičínsku, ale i ta byla neúspěšná.

„Pokud by se povedlo sehnat jednoho dětského praktického lékaře na Broumovsko, bylo by to skvělé, ale celý problém to nevyřeší,“ uvádí starosta Teplic Milan Brandejs.

Největší tuzemská zdravotní pojišťovna ujišťuje, že Broumovsku nedostupnost péče pro děti nehrozí. Podle vládního nařízení totiž musí mít lidé dojezdovou vzdálenost k pediatrovi do 35 minut jízdy autem. Možná se však ještě změní podmínky, za jakých by se lékaři při nástupu do pohraničí dočkali zvýhodnění.

„Podrobnosti týkající se bonifikací se ještě dolaďují, mimo jiné i se zástupci odborných společností. Obecně skutečně platí, že by se bonifikace měla týkat až třetího výběrového řízení, není ale vyloučené, že v případech hodných zvláštního zřetele by se podmínky mohly upravit,“ řekl mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Vedle důchodců-pediatrů však v Broumově přesluhují i gynekologové, praktici pro dospělé i další. Lékaři však chybějí i v nemocnicích, broumovskou nevyjímaje (o uzavření JIP v Broumově čtěte tady).

Krajští zastupitelé kvůli tomu na konci března poslali Zdravotnickému nadačnímu fondu Královéhradeckého kraje 2,7 milionu korun, aby ještě letos mohl použít peníze na nábor studentů šestých ročníků medicíny (o příspěvku jsme psali zde), tedy aby si za podporu od 100 do 180 tisíc korun vybrali některý z nejpotřebnějších oborů a zůstali v kraji v kterémkoli zdravotnickém zařízení po tři až čtyři roky. Týká se to i dětských lékařů.