Kvůli hostům Janské Lázně zapovídaly žebrotu na promenádě i chov krav

  7:14aktualizováno  7:14
Janské Lázně v Krkonoších chtějí lákat turisty na muzeum o historii lázeňství na česko-polské hranici. Zlaté časy zažívaly zdejší lázně hlavně v 18. století, dodnes tam léčí například pacienty s nemocemi pohybového aparátu či obrnou. Státní léčebné lázně umístily expozici v bývalé sokolovně.

Atraktivní budova, dříve známá pod názvem Lázeňská dvorana, našla díky expozici nové využití. Propojuje dvě města vzdálená od sebe šedesát kilometrů: Janské Lázně a polské lázně Szczawno Zdrój v okrese Wałbrzych. Kromě stručné historie jsou k vidění exponáty místního sběratele Jana Hainiše.

Do původního lázeňského domu s číslem popisným 55 autoři výstavy rozmístili 21 panelů s dobovými fotografiemi a artefakty.

Fotogalerie

„Pro všechny, kteří v Janských Lázních pracují a žijí, i pro pamětníky je to důležitý okamžik. Mohou si připomenout, jak se zde léčilo před desítkami let. Věřím, že expozice pomůže natáhnout turisty přímo do centra a oživit ho,“ uvedl ředitel krkonošských lázní Martin Voženílek.

Muzeum přibližuje vznik a nejstarší dochované plány Janských Lázní, vývoj náměstí Svobody, které se utvářelo po objevení léčivého pramene, jakož i budovy lázeňského areálu a také současnou léčbu dětí a dospělých.

Ve fotokoutku si lze pořídit selfíčko z koupele v historické dřevěné vaně. Na obrazovce běží smyčka z videoarchivu České televize ukazující rekreanty, staré lyžařské závody nebo otevření dětské léčebny v roce 1981.

Na vytvoření expozice spolupracovali ředitel trutnovského okresního archivu Roman Reil a také janskolázeňský patriot a sběratel Hainiš, který poskytl většinu exponátů včetně lyží na stěně.

Janské Lázně

Objevení léčivého pramene v Janských Lázních historici zasazují do 11. století. Od roku 1675 byly lázně součástí panství šlechtického rodu Schwarzenbergů, knížata vybudovala 20 domů, čtvrtinu z nich nechal postavit Jan Adolf I. Vybudoval i novou lázeňskou místnost s 20 vanami a opravil zchátralý mlýn, v němž zřídil pokoje.

Už v 18. století měly Janské Lázně světovou pověst a sjížděli se sem elitní hosté i ze zahraničí. Na začátku 20. století zde vznikla unikátní léčebna obrny, především dětské. V roce 1902 koupila lázně obec, o 18 let později je převzala akciová společnost a začalo období největšího rozvoje. V rámci Marshallova plánu měl vzniknout nový lázeňský komplex, po událostech v únoru 1948 k tomu však z politických důvodů nedošlo.

V současnosti jsou lázně státním podnikem, mají kapacitu osm set lůžek. Součástí je také proslulá dětská léčebna Vesna. Janské Lázně léčí nemoci pohybového aparátu, obrnu, stavy po úrazech a operacích, nervová a nervosvalová onemocnění. Zaměřují se také na léčbu poruch látkové výměny a stavů po ukončené léčbě různých typů onkologických onemocnění.

„Zabývám se historií Janských Lázní jako takových a do toho samozřejmě patří i samotné lázeňství,“ řekl devětasedmdesátiletý muž, jenž přes padesát let sbírá staré fotografie, pohlednice, odznaky, lyže či dobové oblečení. Ve sbírce má také vstupenku do bazénu z roku 1896 či výtisk Lázeňských listů z roku 1872.

Snímky zachycují pacienty, kteří se v krkonošských lázních léčili před desítkami let. Zajímavostí je prvorepublikový policejní řád pro Janské Lázně. Zakazuje chování dobytka ve stájích poblíž ulic, stavební práce v sezoně, šlapání po záhonech nebo žebrání na promenádách.

Sokolovna je pět let prázdná, uvnitř zmizely basketbalové koše

Sokolovna dříve sloužila pro skupinová cvičení pacientů. Ta se však přesunula do Janského dvora a objekt byl posledních pět let prázdný.

„Opravili jsme vnější plášť. Budova je památkově chráněná, pochází z konce 19. století, takže jsme moc velké zásahy dělat nemohli. Vnitřek jsme záměrně nechali v původním stavu, pouze jsme dali pryč basketbalové koše,“ sdělil Martin Voženílek.

Muzeum je otevřené celoročně, v zimní sezoně od pátku do neděle vždy od 13 do 18 hodin. Vstup je zdarma.

Státní podnik by chtěl oživit také další část bývalé sokolovny. Podle ředitele Voženílka tu plánuje zřídit lázeňské informační centrum s prodejnou suvenýrů a menší společenský sál. Zatímco na české straně Krkonoš se otevřela stálá expozice, v polském městě vzniká naučná stezka přibližující dějiny Uzdrowiska Szczawno-Jedlina a zajímavá místa obou lázní.

„Uzdrowisko Szczawno-Jedlina je jedním z nejstarších zdravotnických zařízení v Dolnoslezském vojvodství,“ poznamenala manažerka projektu Kateřina Kaufmannová.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Mezi Výrovkou a Luční boudou je až deset metrů sněhu, fréza razí naslepo

Většinu sněhu odhrnuly rolby, fréza odstraňuje poslední metry.

Travers mezi Výrovkou a Luční boudou v Krkonoších prorážela sněžná fréza. Stroj se musel prokousat zhruba třímetrovou...

Labská přehrada odpouští málo vody, po deštích může přetékat vrchem

Labská přehrada u Špindlerova Mlýna v Krkonoších.

Přehrada Labská v Krkonoších je po posledních deštích už téměř plná. Protože v ní nyní kvůli rekonstrukci funguje jen...

Topící seniorky si nikdo nevšímal. Plavci mysleli, že splývá na hladině

Topící seniorky v bazénu si nikdo nevšímal

Dvě minuty ležela seniorka bezvládně na hladině bazénu v Hradci Králové s potopeným obličejem. Plavčíci ani návštěvníci...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Cesta Obřím dolem do sedla pod Sněžkou je zavřená, sníh prolomil lávku

Dřevěný mostek u Trkače v Rudné rokli poškodil nápor sněhu, jeden z nosníků se...

Část frekventované modré turistické cesty Obřím dolem na Sněžku v Krkonoších je uzavřena, a to v úseku od kapličky do...

Další z rubriky

Koalice v Hradci se pře, kdo dohlédne na územní plán. Jde o stamiliony

Předzahrádky královéhradeckých restaurací

Půl roku po komunálních volbách v Hradci Králové pokračuje „kolíkování“ dobytého území, tedy přerozdělování moci v...

Labská přehrada odpouští málo vody, po deštích může přetékat vrchem

Labská přehrada u Špindlerova Mlýna v Krkonoších.

Přehrada Labská v Krkonoších je po posledních deštích už téměř plná. Protože v ní nyní kvůli rekonstrukci funguje jen...

Silný vítr zastavil lanovku na Sněžku, nejezdí v obou úsecích

V sobotu byl otevřen druhý úsek nové lanové dráhy z Růžové hory na Sněžku. (22....

Lanovka na Sněžku se ve středu kvůli silnému větru nerozjela. Na Sněžce ráno pršelo a vítr dosahoval rychlosti okolo 90...

Advantage Consulting, s.r.o.
HR KONZULTANT – HRADEC KRÁLOVÉ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 20 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz