Mrazivou tour po Evropě prožili psi i buvoli z dvorské zoo v teple

  9:07aktualizováno  9:07
I přes třeskuté mrazy vyrazili v minulých týdnech odborníci ze dvorské zoo na několik cest se zvířaty po celé Evropě. Zmrzlým kontinentem vezli ve speciálně upraveném autě buvoly, přímorožce, vzácného ptáka, zebru či psy ušaté.

Loučení se psy ušatými ve dvorské zoo | foto: ZOO Dvůr Králové nad Labem

Zoologické zahrady obměňují své chovy po celý rok, a tak je potřeba vzácná zvířata převážet v letních vedrech, v podzimních lijácích i v zimních mrazech.

"Od plánované cesty do Arcachonu na jihu Francie nás mrazy nemohly odradit. Máme techniku, která jim dovede čelit, i spoustu zkušeností, o něž bychom se mohli opřít v případě nečekaných problémů," říká vedoucí výměny zvířat dvorské zoo Zdeněk Bárta, který vzácné živočichy přepravuje po světě už téměř třicet let.

Do zoologické zahrady poblíž francouzského Bordeaux tentokrát mířili dva mladí býci buvolů pralesních a pět odrostlých mláďat psů ušatých. Cestou zpátky dvorští specialisté ve Francii naložili přímorožce pro pražskou zoo a v Německu ptáka arasariho řasnatého pro ZOO Lešná ve Zlíně.

"Všechna zvířata jsme vezli v našem speciálním nákladním autě, které je postavené na míru. Podle mě máme nejlepší vybavení pro přepravu zvířat v republice a jedno z nejlepších v Evropě," míní Bárta.

Zvířata cestou hlídají kamery

Každé nové transportní auto si dvorská zoo nechává vybavit tak, aby v něm nechybělo nic, co by zvířata na dlouhých cestách mohla potřebovat. Přepravní prostory jsou proto vybavené topením, větráním, klimatizací, kamerovým systémem i teplotními čidly, aby osádka přesně věděla, co se během cesty v nákladní části vozu děje.

Fotogalerie

"Díky tomu jsme na cestě do Francie neměli se zimou vůbec žádný problém, ačkoliv po celé Evropě mrzlo, až praštělo. Dokonce i v Bordeaux ležel sníh a bylo tam asi 12 stupňů pod nulou. Jak jsme si všimli, to dost zaskočilo i místní obyvatele," líčí Bárta.

Dvorský přepravní tým je podle něj schopen převážet zvířata prakticky za každého počasí. "Ještě nikdy jsme nemuseli předem naplánovaný transport zrušit.

Ale vždycky je pro nás prvořadé, abychom neohrozili zdraví zvířat," zdůrazňuje. Mimořádně nepříznivé počasí doprovázelo před dvěma lety v prosinci i transport čtyř bílých nosorožců, kteří patří k nejvzácnějším zvířatům, jež dvorská zoo vlastní. Nosorožci tehdy mířili z Podkrkonoší na pražské ruzyňské letiště, odkud je obří Boeing 747 přepravil do africké Keni, aby se zvýšily jejich šance na odchování mláďat.

Kvůli nosorožcům se odkláněla letecká linka

"Celá akce byla mimořádně složitá a náročná na organizaci. Abychom co nejvíc zkrátili dobu přepravy, tak se nákladní letecká linka výjimečně odklonila ze své pravidelné trasy z Amsterdamu do Nairobi a přistála v Praze," popisuje Bárta.

Teploty však v den pečlivě naplánovaného transportu klesly asi na 18 stupňů pod nulou a dvorští specialisté nemohli kvůli velikosti zvířat použít svá speciálně vybavená a vytápěná auta.

"Nosorožci patří k mizivému procentu zvířat, která nejsme schopni přepravit vlastními silami a musíme si na ně objednávat speciální kamiony. Proto jsme nosorožcům dali do návěsu zvláštní přídavné topení, které hřálo tak důkladně, že jsme jim museli cestou větrat. Afriku jsme nosorožcům udělali už v mrazech u nás," směje se Bárta.

Největší obavy v zimě nemá ze selhání techniky nebo ze zdravotních problémů zvířat, ale z provozu na silnicích. "Hrůzu mám vždycky jen z toho, že někde napadne nečekaně dvacet centimetrů nového sněhu, silnici zatarasí kamion a my tam zůstaneme uvězněni třeba na pět hodin i se zvířaty. Proto v zimě častěji tankujeme, abychom vydrželi topit i v případě nějaké mimořádné situace," vysvětluje.

Jedinými zvířaty, se kterými by se v mrazech a na sněhu bál jet, jsou žirafy. "Pro jejich přepravu využíváme speciální přívěs, který je i s autem dlouhý dvanáct metrů. A na jízdu s takovou soupravou to chce opravdu dobré povětrnostní podmínky," říká Bárta.

V úterý si vytápěný transportní vůz dvorské zoo vyzkoušeli i tři gepardi, kteří ze svého rodiště zamířili při plánované výměně do zoo Hyderabad v Indii, odkud přicestuje počátkem března do Dvora Králové párek lvů.

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Řidič kodiaqu narazil na silnici do pohovky, škoda je čtvrt milionu

Dopravní nehoda u Chlumce nad Cidlinou (15. 1. 2019)

Šoférovi na Hradecku přiletěla přímo před auto nová pohovka zabalená v igelitu. Její majitel ji totiž pořádně...

Ztráta Richtrovek se blížila milionu a správce chyboval, tvrdí ministerstvo

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Vážná manažerská pochybení, porušování několika zákonů a neúměrné vysoké náklady. Tak s odstupem ministerstvo školství...

Sníh a vichr vyhnal z poštovny na Sněžce personál, zpět se prokopou

Personál České poštovny Anežka na Sněžce musel proházet cestu ke dveřím skrz...

Osazenstvo České poštovny raději opustilo Sněžku kvůli extrémnímu počasí. Když se kolem budovy nakupily až čtyřmetrové...

Další z rubriky

Na dráze ve Špindlerově Mlýně zahynula sáňkařka, asi narazila do stromu

Vrtulník zdravotnických záchranářů ve Špindlerově Mlýně

Čtyřicetiletá žena zahynula při nočním sjezdu na sáňkařské dráze ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších. Vyjela mimo...

„Honza Ujetej“ posílal dětem intimní fotky a chtěl jejich, hledají se oběti

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili 52letého muže z Náchodska z mravnostních trestných činů vůči dětem. Na sociálních sítích...

Trestaný muž onanoval na sídlišti i ve vsi, soud ho poslal do vazby

Panelové sídliště

Třicetiletý muž z Trutnovska čelí obvinění z výtržnictví za onanování na veřejnosti. Začátkem ledna se obnažoval na...

Najdete na iDNES.cz