V mozaice umělec nejspíš zpodobnil Fučíka. Hradečtí ji zkusí zachránit

  9:44aktualizováno  9:44
Hradecké letiště skrývá umělecký poklad, mozaiku budovatele v nadživotní velikosti. Je k vidění na zdi jedné z mnoha chátrajících budov. Jedinečná je příběhem a technikou, k tomu podle všeho zobrazuje ikonu poválečné komunistické ideologie Julia Fučíka.

Čas od času se podaří objevit umělecké dílo, které je dlouhá léta zapomenuté. Jedno takové, ač jeho význam jistě nelze srovnávat s nedávno nalezeným obrazem Picassa v Nizozemsku, se skrývá na místě, kde by ho nikdo nehledal - na hradeckém letišti.

Fotogalerie

Tušení, jaký unikát už desítky let zdobí jednu z mnoha zanedbaných budov bývalého armádního areálu, má jen hrstka lidí.

Čtyři metry vysoká mozaika v nadživotní velikosti zobrazuje neohroženého budovatele socialismu v montérkách se samopalem v jedné ruce a kyticí šeříku v druhé. Nad ním září slunce a nechybí ani mírová holubice. Jistě, dílo je poplatné době vzniku - tedy 50. létům - přesto je to v mnoha ohledech jedinečný exemplář.

Zatímco tělo autor vyskládal spíš pouze v obrysech, pohrál si s tváří, s pohledem upřeným ke světlým zítřkům. Přesně tak, jak kázal socialistický realismus.

Akademická sochařka a expertka na mozaiky Magdalena Kracík Štorkánová se domnívá, že z bývalé trafostanice hledí komunistický novinář, kritik a překladatel Julius Fučík.

„Podařilo se mi zjistit, že autorem mozaiky je Arnošt Paderlík a že měla být instalována na pražském výstavišti přímo v tehdejším Parku kultury a oddechu Julia Fučíka. Je to možná spíš přání, ale ta věrná podoba i další indicie nasvědčují, že je to opravdu Fučík. Autor je však jistý,“ upozorňuje Štorkánová.

Podle ní je hradecké dílo originálem, které se však inspirovalo mnoha podobnými poválečnými mozaikami. A samopal v pravé ruce ikony komunistů? Možná jen nechtěná hříčka podobná scéně z Černých baronů, když se major Terazky ptá, proč má vojevůdce Jan Žižka v ruce pouhou „halúzku“, a trvá na tom, aby držel aspoň lehký kulomet.

Mozaiku loni na podzim objevil zastupitel tehdy opoziční Změny pro Hradec Adam Záruba a když ji spatřila Štorkánová, neskrývala překvapení.

„V první řadě jde o neobvyklou techniku, která odpovídá inovativním mozaikám z přelomu 50. a 60. let. Unikum je rovněž pryskyřičná podložka, na které je originální sklosmalt. Ten se začal tavit ve 30. letech, jeho výroba bohužel s revolucí skončila a od té doby se pro něj jezdí až do Itálie. Ten československý byl jinak probarvený, melírovaný a má i jiný lom,“ konstatuje sochařka.

Pryskyřičnou techniku hradecké mozaiky přirovnává k proslulé fontáně Dany Hlobilové. Ta ji vytvořila pro světovou výstavu Expo 1958 v Bruselu, kde dostala hlavní cenu. Fontána je po rekonstrukci ozdobou Národního technického muzea.

Dílo bylo určeno do interiéru, teď se mozaika vlní, kraje reznou

Fotografie mohou navozovat dojem, že stav mozaiky je i po 60 letech dobrý. Jenže zdání klame. Dílo na letišti je vlepené do prorezlého rámu, nepřirozeně se vlní a kroutí a mnoho desítek úlomků sklosmaltu leží v trávě. I tak je záchrana a citlivá restaurace možná.

„Rád bych, aby se dílo zachránilo, protože takových mozaik se příliš nedochovalo. Mnohé z nich, ale i další podobné zajímavosti bývají při rekonstrukcích zničeny. Toto dílo bylo určeno do interiéru, avšak desítky let ho nechali vystavené všem povětrnostním vlivům,“ říká Záruba.

Podle něj by mozaika - stejně jako celý areál letiště - měla být majetkem města.

„Přestože je to dost poničené a restaurace do původní podoby nebude snadná, záchrana je možná. Je to hodnotné dílo s ojedinělou technikou. Restaurace by mohla trvat půl roku a po ní by určitě měla být v interiéru,“ podotýká Štorkánová, jež se mimo jiné zasloužila o záchranu mozaiky se socialistickými motivy v Milovicích.

Mozaiky mizí pod polystyrenem. Některé se už daří uchovat

„Vím, že mozaika existuje. I když letiště je oficiálně mimo zájmy památkové péče, nálezcům jsem doporučil, aby kontaktovali Národní památkový ústav, který nedávno publikoval statě týkající se skleněných mozaik. Pátrali nejen po tvůrcích, ale i objednatelích a dílnách,“ říká vedoucí památkového odboru hradeckého magistrátu Jan Falta.

Mozaiky poznamenané socialistickým stigmatem to nemají lehké. Třeba batole vyskládané na průčelí hradecké polikliniky ve Foerstrově ulici jistě nebylo ideologicky závadné, přesto zmizelo pod vrstvami polystyrenu. A mizí další díla. Jiná mozaika - dokonce s hradeckými motivy - je v jídelně někdejšího Prioru. Obchodní dům prochází velkou rekonstrukcí, nový majitel však údajně mozaiku zachová.

„A právě taková díla bychom chtěli dávat systematicky do pořádku. Už se podařilo zrekonstruovat plastiku před fotbalovým stadionem,“ připomíná Záruba.

Napadlo ho, že mozaika z letiště by mohla být třeba ve vstupní hale Gayerových kasáren, kde po rekonstrukci vznikne moderní depozitář pro sbírky Muzea východních Čech.

„Ničení a mizení mozaik mě drásá. Pravda je, že v posledních letech se domluva s majiteli už docela daří. Doba se posunula, ještě před nedávnem byly mozaiky z minulého století na odpis, teď se je daří zachraňovat,“ dodává Štorkánová.

Nejčtenější

Další kamion s auty za miliony se nevešel pod novopacký viadukt

Dopravní nehoda kamionu s nákladem škodovek pod viaduktem v Nové Pace (16. 4....

Těžce zkoušený viadukt v Nové Pace utrpěl další ránu. O traverzu mostu se zachytilo nákladní auto převážející nová SUV....

Labská bouda je opět přístupná turistům, rekonstrukce trvala půl roku

Labská bouda v Krkonoších se po půl roce zase otevřela veřejnosti (18. dubna...

Po půlroční pauze vstoupili v pátek do Labské boudy v Krkonoších opět turisté. Hřebenovou chatu uzavřela v listopadu...

Hasiči v Orlických horách zlikvidovali požár lesa, pomáhali i Poláci

Hasiči bojovali s požárem lesa v nepřístupném terénu nad golfovým hřištěm...

U Olešnice v Orlických horách v sobotu odpoledne vzplál mladý les na ploše asi 2,5 hektaru. Hasiči požár dostali pod...

Druhá liga: Brno prohrálo ve Varnsdorfu, Hradec i Budějovice uspěly

Varnsdorfští fotbalisté slaví gól v duelu proti Zbrojovce Brno.

Boj o třetí místo, které zaručuje postup do baráže o nejvyšší soutěž, se ve druhé fotbalové lize zamotává. Ve 24. kole...

Dřevařskou firmu v Hradci zachvátil požár. Škody jsou jen minimální

Požár skladů v Hradci Králové (19. dubna 2019)

V pátek v odpoledních hodinách vypukl v areálu jedné z dřevařských firem v Hradci Králové požár. Oheň zachvátil...

Další z rubriky

Chátrající hala Slavie v Hradci dostane peníze na opravu, stadion nic

Palubovka hradecké Slavie (7. 9. 2018)

Chátrající hala Slavie v Hradci Králové navzdory malým šancím získala ministerskou dotaci přes 20 milionů na...

Řidiči v Náchodě si protrpí jaro s objížďkami, sešly se dvě stavby

Radnice v Náchodě nechala prorazit novou spojku pod železniční tratí mezi...

Řidiče v Náchodě čekají až do konce června komplikace s uzavírkami a objížďkami. Na předměstí v Bělovsi je zavřený...

Hasiči v Orlických horách zlikvidovali požár lesa, pomáhali i Poláci

Hasiči bojovali s požárem lesa v nepřístupném terénu nad golfovým hřištěm...

U Olešnice v Orlických horách v sobotu odpoledne vzplál mladý les na ploše asi 2,5 hektaru. Hasiči požár dostali pod...

Najdete na iDNES.cz