Ze stoletého mostu ve Svinarech jsou dva, nová lávka poslouží pěším

  14:33aktualizováno  14:33
Na dva kusy rozdělili stavbaři stoletý most ve Svinarech u Hradce Králové. Specializovaná firma posunula o pět metrů proti proudu 70 tunovou lávku, která bude ještě nějakou dobu sloužit pěším a cyklistům. Na řadě je totiž celková demolice původního mostu a stavba nového.

Samotné posunutí po masivních traverzách trvalo zhruba hodinu. „Lávka byla osově příčně přesunuta o 5,6 metru za pomoci hydraulických zvedáků a speciálních zařízení. Jsou to zásuvné dráhy, po kterých ta lávka rovnoměrně v celé délce 75 metrů popojela. Odhadem váží 60 až 70 tun,“ vysvětlil stavbyvedoucí Pet Volejník z firmy Chládek a Tintěra Pardubice.

Fotogalerie

Pro lávku vybudovali dělníci základy na obou březích Orlice a uprostřed ji podepřeli provizorním pilířem. „Zhruba dva týdny nám bude trvat přesun inženýrských sítí na lávku. Začátkem června začne lávka sloužit chodcům a začne samotná demolice původního mostu. Stavba běží podle harmonogramu,“ doplnil časový harmonogram Volejník. Nový most má být v provozu do konce roku.

Zajímavá bude i demolice původního 110 let starého mostu. Hradečtí zastupitelé totiž na konci dubna rozhodli, že polovinu nýtované konstrukce zachovají. Konstrukce se rozdělí na dvě části a ty jeřáb po dobu stavby nového mostu uloží na břehu Orlice. Následovat bude zkoumání technického stavu a odbor hlavního architekta města nakonec připraví studii, na konečné využít pozůstatků konstrukce. 

Nově dva jízdní pruhy

„Jsou tady různé varianty: jestli je vystavit jako pamětihodnost, nebo jestli ho znovu použít jako most, třeba i užší,“ popisuje různé scénáře hradecký zastupitel Adam Záruba (ZPH a SZ), který za záchranu konstrukce dlouhodobě bojuje.

Mostní konstrukce má podle odborníků historickou hodnotu. Ministerstvo ji sice odmítlo prohlásit za kulturní památku, ale pro alespoň částečnou záchranu ocelové nýtované konstrukce z roku 1907 se vyjádřily Národní památkový ústav a také památkový odbor hradeckého magistrátu. Podle nich má nýtovaná konstrukce historickou hodnotu jako příklad mostního stavitelství z počátku 20. století.

110 let starý most plukovníka Šrámka zavřeli silničáři pro auta v polovině loňského ledna kvůli vážné korozi nosné části. Od té doby je otevřený jen pro pěší a cyklisty. Zavření mostu ztížilo život tisícům lidí a rozdělilo místní část Hradce Králové. Zkomplikovalo dopravu a také rozdělilo autobusové linky.

Nový most bude narozdíl od toho starého pouze jednopolový - Orlici tedy překlene jediným obloukem bez opěrného pilíře. Most bude mít rozpětí přes 70 metrů a oproti stávajícímu bude mít dva jízdní pruhy. Stát má 78 milionů.

Stavba nového mostu omezí plavbu po Orlici. Vodáci budou muset končit o několik kilometrů výš: „Chystáme značky a bannery, které je na uzavření mostu ve Svinarech upozorní. Dáme je na most v Krňovicích, kde řada vodáků končí už dnes. Osadíme je zřejmě do konce týdne,“ dodal stavbyvedoucí Volejník.

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

V Peci přejela rolba lyžaře, v Beskydech spadl na běžkařku strom

Když se Česko potýká s nedostatkem sněhu, rolbuje se jen výjimečně. Rolbař pak...

Rolba s vlekem přejela a vážně zranila v neděli dopoledne v Peci pod Sněžkou na sjezdovce v Javořím dole šedesátiletého...

Ochránci zvířat natočili prasata v klecích. Vepříny se obrací na policii

Obránci zvířat natočili chov prasnic v klecích v Mlékosrbech na Hradecku.

Majitelé dvou vepřínů na Hradecku podali trestní oznámení na neziskovou organizaci Obránci zvířat za neoprávněné...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Řidič kodiaqu narazil na silnici do pohovky, škoda je čtvrt milionu

Dopravní nehoda u Chlumce nad Cidlinou (15. 1. 2019)

Šoférovi na Hradecku přiletěla přímo před auto nová pohovka zabalená v igelitu. Její majitel ji totiž pořádně...

Další z rubriky

Kdyby pes neštěkal, uhořeli by. Obec se rodině skládá na živobytí

Oheň zničil na Nový rok dům Kalinových v Lužanech (12. 1. 2019).

Na Nový rok zachvátily plameny dům rodiny Kalinových v Lužanech na Jičínsku. Za čtyři hodiny přišli o střechu nad...

Ztráta Richtrovek se blížila milionu a správce chyboval, tvrdí ministerstvo

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Vážná manažerská pochybení, porušování několika zákonů a neúměrné vysoké náklady. Tak s odstupem ministerstvo školství...

VIDEO: Zachránci Poštovny se ztratili na Sněžce, točili se v bílé tmě

Správce Poštovny Dalibor Blaha a dobrovolník Martin Homola při sestupu ze...

Na Sněžce se ve čtvrtek večer ztratili dva lidé, kteří odklízeli sníh od Poštovny na vrcholu hory. Při sestupu sešli z...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG – OKRES HRADEC KRÁLOVÉ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 26 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz