Hasiči jeřábem zvedli k oknu přípojný vozík za auto. Pacienta přeložili na transportní plošinu a spolu s ní přesunuli oknem na vozík. | foto: Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje

Obézních pacientů přibývá, hasičům pomáhá jeřáb s vozíkem za auto

  • 24
Pacientů s morbidní obezitou přibývá. Tři metráky - i s tak těžkými lidmi se setkávají zdravotníci v Královéhradeckém kraji. Velký problém je to třeba pro záchranku, které musejí stále častěji pomáhat hasiči. Nemocnice kupuje speciální lůžka nebo zvedáky na pacienty.

Za posledních pět let se počet zásahů, kdy hasiči asistují zdravotnické záchranné službě při snesení pacienta, zvýšil o 60 procent. „Zatímco v roce 2013 jsme napočítali takových událostí v celém kraji 162, loni už jich bylo 269,“ nahlíží do statistik Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje Martina Götzová. 

Hasiče si volá záchranka v případech, kdy si s nadměrně těžkým pacientem neví rady. „Setkáváme se s tím čím dál častěji. V kraji máme speciální sanitku, která je uzpůsobena transportu nadměrných pacientů. Jsou v ní nosítka s vyšší nosností, jež se také dají rozšířit do stran. Má elektrohydraulický podvozek, který ulehčuje manipulaci. Použili jsme ji nedávno na Hradecku, když jsme převáželi osobu vážící 250 kilogramů,“ vzpomíná mluvčí krajské záchranky Ivo Novák. 

Podle něj speciální výbava nákup sanitky, která má pracovní přízvisko XXL, prodražila o 350 tisíc korun.

Speciální plachta, která unese až půl tuny

Někdy je transport i velkým technickým problémem. „Na Hradecku jsme z prvního patra transportovali pacienta vážícího 250 kilogramů. Nebylo to ale možné přes chodbu a schodiště, a tak hasiči jeřábem zvedli k oknu místnosti přípojný vozík za osobní automobil. Jednotka pacienta přeložila na transportní plošinu a spolu s ní byl přesunut oknem na vozík, jeřáb jej pak spustil na zem. Hasiči poté asistovali také u přeložení pacienta na nemocniční lůžko,“ popisuje extrémní případ Götzová.

Hasiči mají pro podobné situace speciální plachtu, která unese až půl tuny.

S problémem se stále častěji setkávají i zdravotníci v největší nemocnici východních Čech. „Větší koncentrace pacientů s morbidní obezitou je soustředěna na vybraných odděleních interní kliniky, která se mimo jiné zabývá léčbou metabolických poruch. Těchto pacientů je ročně zhruba kolem 20 až 30, jejich počet v posledních letech mírně narůstá. Nejtěžším pacientem, který byl ve fakultní nemocnici ošetřen, byl pacient s hmotností kolem 300 kilogramů,“ vysvětluje Jakub Sochor, mluvčí fakultní nemocnice v Hradci Králové. 

Také tady musí pořizovat drahé speciální pomůcky. „Bylo nutné koupit například koupací a toaletní židli, chodítko, váhu či speciální židli k jídelnímu stolu. Letos plánujeme pořídit speciální lůžko s matrací o nosnosti 500 kilogramů a zvedák na pacienta s nosností 300 kilogramů. Postupně také vyměňujeme stoly na operačních sálech za stoly s vyšší nosností,“ sděluje Sochor.

Lůžka o nosnosti 180 kilo nestačí

Všechny tyto investice stojí oproti běžnému vybavení víc o statisíce korun. Zatímco u převozu do nemocnice pomáhají hasiči, cesta zpátky je už v režii nemocnice. „Převoz do domácího ošetření zajišťuje nemocnice za účasti čtyř až pěti osob, které pomáhají s transportem pacienta,“ říká Sochor.

Podobné případy řeší i další nemocnice v kraji. Mluvčí Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Magdaléna Doležalová obezřetně říká, že nemocnice statistiky o obézních pacientech nevedou: „Případů extrémně těžkých pacientů máme ročně jednotky. Pro tyto pacienty většinou mají nemocnice zakoupeno speciální lůžko. Klasická lůžka jsou totiž přibližně do 180 kg, nové postele i do 250 kg,“ říká Doležalová. 

Problémy ale nastávají třeba ve starších budovách. „Problematický je mnohde přesun pacienta s nadměrným lůžkem mezi odděleními, třeba vzhledem ke stavebnímu uzpůsobení prostor či velikosti výtahů. Postupně se v nemocnicích dle potřeb dokupují i další potřebná zařízení a zdravotnické pomůcky, jako jsou vozíky, sedačky, zvedáky, manžety nebo třeba pacientské košile,“ říká.

Podle statistiků je obézní pětina dospělých Čechů a stále jich přibývá. V Evropě je na tom hůř jen Británie, Estonsko, Maďarsko, Litva a Malta.