Sníh na svazích v Peci pohlídá satelitní systém, ušetří elektřinu a vodu

  18:05aktualizováno  18:05
Vlekaři v Peci pod Sněžkou začnou jako první u nás jezdit s rolbami vybavenými technologií na monitorování výšky sněhu na sjezdovkách. Díky čidlům a datům z družice uspoří naftu a vodu a připraví sjezdovky rychleji a kvalitněji.

Chytré „krabičky“ technologie Snowsat díky datům vysílaným družicí i systému GPS vlekařům ukážou, v které části svahu je sněhu málo a kam ho hrnout. Systémem vlekaři vybaví všechny rolby, které se starají o úpravu tratí v Peci. Pokud se osvědčí, SkiResort Černá hora-Pec ho nasadí i do dalších středisek v Krkonoších.

Fotogalerie

„Hlavní výhoda systému spočívá v tom, že rolbař bude přesně vědět, kolik sněhu na sjezdovce leží. Díky tomu budeme také schopní reagovat na oblevy. Doteď jsme odhadovali a ověřovali sondami, kolik vody na výrobu technického sněhu na každou sjezdovku pošleme,“ vysvětlil ředitel SkiResortu Petr Hynek. 

Úprava svahů podle něj bude rychlejší i efektivnější. Středisko ušetří na spotřebě elektřiny a vody pro umělé zasněžování a také nafty, která pohání rolby. 

„Předpokládáme, že úspory budou kolem patnácti procent, což jsou miliony korun,“ naznačil šéf největšího lyžařského resortu v Krkonoších.

Zařízení technici instalují do všech pěti roleb, které upravují sjezdovky v Peci pod Sněžkou. Chytrá krabička váží několik kilogramů. 

„Základními komponentami jsou počítač, na kterém celý software běží, a ovládání GPS signálu, které umožňuje přijímání a zároveň vysílání dat. Zařízení se umísťuje přímo pod sedadlo spolujezdce v kabině,“ vysvětlil technik Jan Kosek z českého zastoupení společnosti Kässbohrer, která technologii Snowsat vyrábí. Rolby jsou vybavené třemi anténami pro přijímání a odesílání signálu a komunikaci s operátorem. Instalace zařízení do jedné rolby zabere šest hodin.

V kabině je zároveň monitor, na kterém řidič vidí celou mapu areálu, místo, kde se pohybuje, kolik je pod ním sněhu, a další údaje. Ještě více toho bude vidět v kanceláři. 

„Díky této technologii budou vědět, jaké otáčky má motor, jestli pracuje fréza, kam přesně stroj jede nebo jestli svítí světla a blikají majáky,“ vyjmenoval Kosek.

Skenování sjezdovek

Ještě než napadne sníh, technici naskenují povrch sjezdovek v Peci pod Sněžkou a data převedou do digitální mapy. „Jakmile sjezdovky pokryje sníh a vjedou na ně rolby, systém změří výšku sněhu tak, že porovná pozici rolby na sněhu s modelem sjezdovky bez něj,“ uvedl technik.

Data o výšce sněhu zaznamenaná zařízením v rolbách se do mapy promítnou s přesností na tři centimetry. Základna systému s anténou a hlavním přijímačem GPS signálu je zřízena u horní stanice vleku Smrk, odtud se bude vysílat do všech pěti roleb. Zesilovač signálu bude na druhé straně skiareálu, na Hnědém vrchu.

Technologie Snowsat v zahraničí začala před osmi lety. V současnosti ji po celém světě má v arzenálu okolo třiceti lyžařských areálů, například ve finském Levi, rakouském Hoch Königu, francouzském Alp d´Huez nebo v Mottolinu, který je součástí italského střediska Livigno.

SkiResort sice provozuje lanovky a vleky také na Černé hoře, ve Velké Úpě nebo v Černém Dole, ale v Peci by podle statistik měl systém přinést největší úspory. Náklady na jeho pořízení se podle Petra Hynka pohybují v řádech milionů korun.

SkiResort před nadcházející sezonou investuje celkem 25 milionů korun, a to do nového odbavovacího systému na parkovištích v Peci, do umělého zasněžování v Černém Dole nebo do nové rolby s navijákem na Černé hoře. 

„Na konci sezony vyhodnotíme, jak se Snowsat osvědčil, a podle toho budeme pokračovat. Uplatnění by mohl mít také na Černé hoře, která má jižní expozici. Budeme se moci připravit na jarní počasí a odtávání sněhu. Nejraději bychom si tento systém přáli mít všude, ale není to úplně levná záležitost,“ připomněl ředitel SkiResortu.

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

V Peci přejela rolba lyžaře, v Beskydech spadl na běžkařku strom

Když se Česko potýká s nedostatkem sněhu, rolbuje se jen výjimečně. Rolbař pak...

Rolba s vlekem přejela a vážně zranila v neděli dopoledne v Peci pod Sněžkou na sjezdovce v Javořím dole šedesátiletého...

V salonku krkonošského hotelu se kvůli kouření strhla hromadná bitka

Po potyčce před barem v Čerčanech zemřel muž (21.4.2017).

Hromadnou rvačkou skončila oslava narozenin v horském hotelu v Peci pod Sněžkou. Poté, co rány schytal i personál,...

Ochránci zvířat natočili prasata v klecích. Vepříny se obrací na policii

Obránci zvířat natočili chov prasnic v klecích v Mlékosrbech na Hradecku.

Majitelé dvou vepřínů na Hradecku podali trestní oznámení na neziskovou organizaci Obránci zvířat za neoprávněné...

Sníh a vichr vyhnal z poštovny na Sněžce personál, zpět se prokopou

Personál České poštovny Anežka na Sněžce musel proházet cestu ke dveřím skrz...

Osazenstvo České poštovny raději opustilo Sněžku kvůli extrémnímu počasí. Když se kolem budovy nakupily až čtyřmetrové...

Další z rubriky

Z kostela někdo ukradl figurky z historického betlému, škoda je 120 tisíc

Ukradené figurky z betlému v kostele Božského srdce Páně v Hradci Králové.

Krádež šest historických figurek z betlému vyšetřují policisté v Hradci Králové. Vyřezávané postavy se ztratily z...

VIDEO: Z dodávky odlétl kus ledu a sklem prosvištěl do protijedoucího auta

Z dodávky odlétl kus ledu a poškodil protijedoucího

Kus ledu odlétl za jízdy ze střechy dodávky a proletěl čelním sklem až dovnitř protijedoucí škodovky. Led skončil až na...

O pozemky v Rychnově se lidé neperou, město u nich teprve chystá sítě

Ilustrační snímek

Radnici v v Rychnově nad Kněžnou se nedaří prodat stavební parcely v lokalitě Velká láň. A to přesto, že zájem o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz