Agenturu, které dívky platí tisíce za kurzy modelingu, prověřuje policie

  9:54aktualizováno  9:54
Kriminalisté i Česká obchodní inspekce se začali zajímat o podivné podnikání modelingové agentury Exynet na východě Čech. Na smlouvy s firmou si stěžovaly středoškolačky z Jičínska, MF DNES na to upozornila jako první loni v listopadu.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

V sobotu 3. března modelingová agentura Exynet uspořádala casting v hotelu Černigov v Hradci Králové. Možná ale byl na dlouhou dobu poslední, na akci se totiž objevili i policisté a inspektoři.

Agentura se sídlem na Slovensku láká dívky na kariéru v modelingu a slibuje focení pro módní časopisy a kosmetické salony. Za skvělou pracovní nabídkou se však skrývají vysoké poplatky, nátlak k podpisu amatérsky narýsovaných smluv či chybějící smluvní podmínky. Zástupci firmy však jakékoli chyby odmítají a na kritiku či snahu odstoupit od smlouvy okamžitě reagují hrozbou, že podají trestní oznámení.

Na praktiky firmy Exynet upozornila MF DNES poté, co se redaktorce ozvala řada studentek středních škol z Jičínska, které se zúčastnily castingu. Varování před agenturou visela na sociálních sítích, problémem se zabývali i ředitelé několika škol.

Například Lepařovo gymnázium Jičín na svém webu varovalo před zmíněnou agenturou takto: „Buďte obezřetní, nereagujte na podobné výzvy a nepodepisujte nic, co nemáte řádně prostudované.“

Firma se vrací po čase do krajů, peníze chce hned hotově

Praktiky modelingové agentury až příliš nápadně připomínají metody „šmejdů“ pořádajících prodejní akce pro seniory. Potvrdili to inspektoři České obchodní inspekce (ČOI), kteří si od redaktorky MF DNES vyžádali veškeré materiály o případu a praktikami agentury Exynet se budou zabývat.

Podle zjištění redakce agentura pořádá castingy ve všech koutech republiky. Do krajů, které navštívila, se vrací až po několika měsících. Další zvláštností je chování firmy při výběru peněz. Ty chce po dívkách hned na castingu a jedině hotově. Podle policie a ČOI je kvůli těmto krokům agentura těžko dohledatelná.

Prozatím poslední casting agentury Exynet se odehrál v sobotu v hotelu Černigov. „Česká obchodní inspekce tam na podnět MF DNES provedla kontrolní akci. Všechno je zatím na úplném začátku a nemohu se k tomu jakkoliv vyjadřovat, jelikož bych porušil naše vnitřní předpisy,“ řekl František Švihlík, ředitel inspektorátu ČOI pro Královéhradecký kraj.

Stejně jako ČOI potvrdili své kroky proti modelingové agentuře i policisté. „Policie byla v sobotu na místě a provedla prvotní šetření. Výsledky ještě známé nejsou, bylo by to hodně předčasné. Případem se v současné době zabývá odbor hospodářské kriminality,“ sdělila mluvčí hradecké policie Lenka Burýšková.

Odstupujeme od smlouvy. Počítejte s trestním oznámením

Redakce má k dispozici rovněž smlouvu, kterou dívky podepisují. „V objednávce stojí, že jsem se před podpisem smlouvy seznámila se smluvními podmínkami. Ale to není pravda, dcera je nikdy neviděla. Když jsem je po panu Ráczovi (zástupce agentury, pozn. red.) chtěla zpětně, řekl, že to už není možné. Jak ale můžeme nyní vědět, co všechno smlouva skrývá a jaké další poplatky máme platit,“ stěžovala si Jana Jirouchová, jejíž dcera se loni jednoho castingu zúčastnila.

Ve smlouvě dál stojí, že kurz má trvat dvacet hodin, jinak bude neplatná, rodina dcery však upozorňuje, že trval jen pět hodin.

Dalším bodem je odstoupení od smlouvy, kde je napsáno, že účastník (zákonný zástupce) má právo od smlouvy podle občanského zákoníku odstoupit, avšak zároveň je povinen uhradit modelingový kurz.

„Ten jsme uhradili,“ pokračovala Jirouchová, která se poté snažila Rácze kontaktovat. „Když se mi to povedlo, chtěl po mně za zrušení smlouvy další peníze a pak mi začal vyhrožovat trestním oznámením. Říkal, že má celý náš rozhovor nahraný a předá ho policii. Bojím se, aby teď někde dceři nenaskakovaly nějaké poplatky. Co když kvůli nim na ni přijde exekuce, že jim něco nezaplatila,“ strachovala se Jirouchová.

Zástupce firmy Exynet, který se do telefonu odmítl představit jménem, reagoval na dotazy redaktorky MF DNES agresivně. „Paní Jirouchová neumí dát dvě a dvě dohromady. Jinak jsme smlouvu splnili. Vy nejste její zákonný zástupce, takže si počkejte na vyjádření od soudu. Moc dobře si vás pamatuju, lžete a pokud mi ještě zavoláte, podám na vás trestní oznámení za obtěžování,“ řekl a i při dalším telefonátu zavěsil.

Ani si nás neprohlédl. Bral úplně každou

Osmnáctiletá studentka Andrea Jirouchová podepsala smlouvu s agenturou Exynet, zaplatila pět tisíc a loni se zúčastnila takzvaného modelingového kurzu. Když se o tom záhy dozvěděla její matka, chtěla od smlouvy odstoupit, jenže zástupce firmy jí začal vyhrožovat soudem.

Casting, na nějž dívku pozvala Martina Ráczová přes Facebook, se konal v hotelu Ambassador. „Když jsme přišly do hotelu, poslali nás do nějaké hospody. Tam se nás sešlo několik holek a hostesky nám daly papír, kam jsme napsaly výšku, váhu a celkový vzhled. Pak si ho vzali a volali nás postupně dovnitř. Když jsme vešly dovnitř, sedělo u stolu několik lidí včetně pana Rácze. Ten před nás položil smlouvu, aniž by si nás nějak prohlédl. Bral úplně každou,“ popsala studentka.

Zástupce vychvaloval agenturu, že je jediná, kde nezáleží na věku nebo výšce a váze. Sliboval až 15 tisíc korun za jednu zakázku a proplacené cestování i hotely zdarma.

„Když jsme si tu smlouvu pročítaly, pan Rácz nám stále opakoval, že potřebují právě nás. Pořád nám říkal, že je důležité doporučení od paní Ráczové, která nás oslovila. Pak nám taky říkal, jak je důležité, že nám je teprve osmnáct,“ podotkla Andrea, jež před podepsáním smlouvy zavolala své matce.

„Přečetla jsem jí smlouvu a ona mi řekla, ať to nepodepisuji. Takže jsem panu Ráczovi řekla, že to nepodepíšu. On na mě začal tlačit a nabízet mi nižší cenu, dokud jsem to nepodepsala. Slečna vedle mě také podepsala. Pak jsme odešly domů,“ popsala studentka. Slíbenou nižší cenu ale nakonec stejně nedostala.

Andrea se týden po castingu měla dostavit na modelingový kurz. „Byl to kurz chůze. Na molu jsme trénovaly, jak to bude vypadat na jejich soutěži Miss Exynet. Nebylo to příliš profesionální, dámy byly poměrně arogantní a vypadalo to spíš jako amatérská zkouška,“ vyprávěla.

„Na konci dceři oznámili, že se bude konat focení fotobooku, ale pak už se neozvali,“ popsala Jana Jirouchová, která se několik měsíců snažila agenturu zkontaktovat. „Po sedmi měsících se nám ozvali, že od smlouvy už odstoupit nelze, ale že se dcera může dostavit 3. března na focení do Hradce Králové, kam má přinést dalších 1 500 korun,“ doplnila Jirouchová.

Nejčtenější

Vražedkyně záhadně otěhotněla ve vazební věznici, teď je na svobodě

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Petra Janáková, která byla pravomocně odsouzena na 30 let za chladnokrevnou vraždu sběratele mincí a dalších několik...

Šlo o sekundy. Motocyklista díky zachránci unikl smrti pod koly vlaku

Dalibor Voborník (vlevo) při dubnové nehodě pomohl dostat Jiřího Dušku z...

Cesta na nákup se málem stala osudnou pětaosmdesátiletému motocyklistovi, který v Kostelci nad Orlicí kvůli slunci...

Matka ho nechala mrtvé ve vaně dva dny, říká sousedka o vraždě miminka

Ilustrační snímek

Vražda novorozeněte minulý týden otřásla malou obcí Střevač na Jičínsku. Policisté z ní obvinili teprve osmnáctiletou...

Na D11 ujíždělo policii kradené auto, zdrogovaný řidič jel i dvoustovkou

Policisté zadrželi na D11 u Hradce Poláka v mercedesu ukradeném v Praze

Dálnice D11 před Hradcem Králové byla ráno asi tři hodiny uzavřená poté, co tam policisté pronásledovali kradený vůz....

Řidič u Hradce chtěl vrátit kamion z příkopu na silnici a převrátil ho

Kamion v Lípě na Hradecku blokoval silnici I/35 (14. 6. 2019).

Převrácený kamion nad ránem zablokoval silnici I/35 v Lípě na Královéhradecku. Zůstal ležet napříč silnicí a vyteklo z...

Další z rubriky

Žena se synem si přála vidět policii v akci, a tak ji volala sama na sebe

Ilustrační snímek

Policisté ve Smiřicích na Královéhradecku čtyřikrát pátrali po opilé matce, která nožem ohrožuje dvě děti. Vždy to...

Senoseč na letišti v Hradci vábí ptáky. Hlídá jej sokolník s dravci

V době senosečí se sokolník Karel Nejman vrací na letiště v Hradci Králové...

Pilotům na letišti v Hradci Králové hrozí střety s ptáky v době senoseče víc než kdy jindy. Stahují se tam hejna z...

Hradecký kraj chce fúzi špitálů. Po větší přípravě, zní od zastupitelů

Rehabilitační oddělení nemocnice v Náchodě (23.6.2010).

Zastupitelé Královéhradeckého kraje po dlouhých třinácti letech mohou rozhodnout o plánovaném sloučení všech krajských...

Najdete na iDNES.cz