„Ústavní soud má naši ústavní stížnost na stole. Národní památkový ústav (NPÚ) ji podal v lednu, musel tak učinit kvůli zákonu o spravování majetku státu, musí využít všechny možnosti, které jsou k dispozici,“ řekl kastelán opočenského zámku Tomáš Kořínek při představování nadcházející návštěvnické sezony na náchodském zámku.
Nejvyšší soud (NS) loni v říjnu potvrdil verdikt o vydání části mobiliáře státního zámku Opočno na Rychnovsku dědicům rodu Colloredo-Mansfeld. Odmítl tehdy dovolání NPÚ i Kristiny Colloredo-Mansfeldové.
Část mobiliáře ze zámku Opočno patří Colloredo-Mansfeldům, potvrdil soud![]() |
Třicetiletý spor o vlastnictví samotného zámku skončil v roce 2021. Soudy rozhodly, že zámek patří státu. V případě mobiliáře však nastala jiná situace. Podle pardubických soudů dědicové prokázali, že jsou oprávněnými osobami a že věci přešly do vlastnictví státu bez právního důvodu. Další část sporu o mobiliář řeší Okresní soud v Rychnově nad Kněžnou.
Návštěvníci exponáty uvidí
NPÚ se dohodl s restituenty na dvouleté výpůjčce části mobiliáře dotčeného rozhodnutím soudu, která skončí na konci roku 2026. Návštěvník proto rozhodnutí soudu nepocítí.
Památkáři s restituenty uzavřeli dvouletou nájemní smlouvu. Podle ní mobiliář zůstává na zámku a NPÚ za to platí nájem 220 tisíc korun ročně. „Jedná se zhruba o 250 věcí z celkem 16,5 tisíc, které se na zámku nachází,“ řekl Kořínek.
Mezi vydanými předměty jsou například slavnostní kočár, obrazy, svítidla, zbraně, brnění či lovecké trofeje. V případě, že by si restituenti předměty odvezli, památkáři by většinu z nich podle dřívějších vyjádření dokázali nahradit jinými předměty z depozitářů.