Ve středu přesně minutu po půlnoci vstoupí do kin druhý díl velkolepé ságy Hobit, která navazuje na jeden z nejúspěšnějších filmů všech dob: na Pána prstenů.
A zrovna v době, kdy se tisíce diváků po celé zemi přenesou do fiktivního světa, aby na plátně prožívali další dobrodružství hobita Bilba Pytlíka v podání britského herce Martina Freemana, nadšenec z Orlických hor si holýma rukama staví na zahradě svůj vlastní Hobitín.
Roste v Šedivinách, což je část obce Kounov na Rychnovsku.
"Zatím tu mám hobití noru a hobití hospůdku Zelený drak. Před norou sedí figura starého hobita, není ale vyloučené, že tady občas narazíte i na někoho živého v hobitím kostýmu," usmívá se Svatoslav Hofman, velký příznivec fantasy příběhů podle knížek spisovatele J. R. R. Tolkiena.
Student staví popaměti
Dvacetiletý student publicistiky po vlastním hobitím obydlí vždycky toužil. "Jsem velký fanoušek Středozemě i Tolkiena a Orlické hory mi některá místa ve Středozemi připomínají. Chtěl jsem ale, aby tady bylo místo, které by Středozem připomínalo každému," říká.
Jeho Hobitín by se mohl stát turistickou atrakcí, kam se budou sjíždět fanoušci ságy, kterých jsou jen v Česku tisíce, v celém světě pak určitě miliony.
"Začal jsem loni v létě a s přestávkami skončil teď na podzim. Používal jsem hlavně laťky a palubky. Pak samozřejmě věci k izolaci, hlínu, kameny a podobně. Nejtěžší bylo vyrovnat se s omezenými prostředky a alespoň trochu se přiblížit vlastní představě, jak by to mělo vypadat. Neměl jsem totiž žádný plán ani nákresy, dělal jsem to jen z hlavy," líčí mladík.
Obdivuje Tolkiena za propracovaný svět
A proč zrovna svět, kde se pohybují skřeti, elfové, trpaslíci, kyklopové, stromovci, čarodějové nebo draci a kde se dobro donekonečna potýká se zlem?
V malém Hobitíně už stojí i hospoda, student zapracuje ještě na interiéru.
"Je to nejdokonalejší a nejrozsáhlejší fiktivní svět vůbec, který Tolkien začal vymýšlet už v zákopech první světové války a pracoval na něm až do konce života. Dnes je spousta fantasy knih, které vznikají třeba během jednoho roku, ale nemají dostatečně vyvinutý svět, ve kterém se odehrávají," míní Hofman.
Tolkien prý nejdřív stvořil svět a až pak do něj zanášel příběhy. Pán prstenů a Hobit jsou jen špička ledovce v rozsáhlé historii Středozemě. Mladý kutil by rád postavil i další díly tohoto snového světa. Vedle dobráckého Hobitína se nabízí pravý opak - temný Mordor.
Těžba dřeva na horách, to je Mordor
Do něho se mu však příliš nechce, protože už tu prý je. Mordor podle něj totiž vzniká v Orlických horách sám o sobě - hlavně rozsáhlou těžbou dřeva.
"Je to, jako když lesy ničí skřeti. Myslím, že každému, kdo četl Pána prstenů a nebo viděl film, je jasné, že odporní skřeti trochu připomínají dělníky v našem skutečném světě. Tolkien nenáviděl průmyslovou revoluci. Neměl rád rozsáhlé odlesňování. V knize i ve filmu je to znát," přirovnává.
Hofman, který má ze všech postav nejraději mocného čaroděje Gandalfa, teď zapracuje ještě na interiéru hospody. Časem se možná vrhne i na další stavby. "Pokud vím, nic podobného u nás není. Nemám informace ani o tom, že by něco podobného vzniklo v okolních zemích," pyšní se mladík.