Dvorští ošetřovatelé odchovali prvního hrošíka před 42 lety jako první v tehdejším Československu. Nynější mládě přišlo na svět na konci října.„Navazuje na naši mimořádnou tradici. Jde o velmi vzácné zvíře,“ řekl ředitel safari parku Přemysl Rabas.
Dvacetiletá samice Tanquey zvládla svůj první porod bez asistence ošetřovatelů. Když přišli ráno do práce, našli ve stáji už pečlivě očištěné mládě.
„Je to zdravý samec, pravidelně pije a zdárně roste. Matka se o mládě příkladně stará a respektuje i rutinu běžného provozu,“ shrnul dosud bezproblémový vývoj zoolog Jiří Hrubý.
Otcem mláděte je sedmnáctiletý chovný samec Wamburuhtuh, jenž do dvorské zoo přicestoval zkraje letošního roku z nizozemského Rotterdamu.
Matka s mládětem je nyní v zázemí pavilonu hrošíků, brzy se ale na čas vystěhují. Pavilon čeká rekonstrukce. Ve venkovním výběhu vzniknou prostornější bazény, stávající palisádové oplocení nahradí výtvarně pojaté zídky, které navážou na estetiku sousedící repliky západoafrické vesnice Tiébelé. Stavaři vymění střechu a vnitřní vybavení pavilonu, opraví také chovatelské zázemí. Rekonstrukce skončí na jaře.
Kvůli nedostatku vhodných samců evropský chov hrošíků liberijských v lidské péči dlouhodobě stagnuje. I proto bude mladý dvorský samec v evropském záchovném programu velmi důležitý.
Chov těchto samotářských zvířat je velmi náročný. Zoologové mohou dospělé jedince před pářením spojovat pouze ve vhodnou dobu, jinak by hrozilo, že dojde k napadení a zranění.
Safari park chová hrošíky liberijské od 70. let minulého století. Za tu dobu se narodilo 19 mláďat. V současnosti zde žijí dva samci a tři samice. Stejně jako v případě hrochů je to největší skupina mezi českými a slovenskými zoo. Kvůli úbytku životního prostředí v západní Africe se počty hrošíků ve volné přírodě snižují.