Choval se jako rozšafný strejda, vzpomíná na drogového bosse exžalobce Antl

Seriál   20:00aktualizováno  20:00
Miroslav Antl jako státní zástupce řešil desítky kauz. Jaké místo mají mezi nimi plechovky s kokainem v Opočně a drogový boss Václav Novotný Urban? „Je to nejzajímavější případ drogového zločinu,“ říká současný senátor.

Senátor a zastupitel Královéhradeckého kraje Miroslav Antl | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Bývalý státní zástupce Miroslav Antl zná detaily kauzy Novotného Urbana jako nikdo jiný. Byl u začátku vyšetřování i u rozsudku. Spis měl přes dva tisíce stran.

Z Bogoty do Opočna. Drogový boss dovezl „koks“ za stamiliony, kryla ho káva

„Po basketu za mnou do hospody přijeli šéfové Národní protidrogové centrály, že byl zadržen Kolumbijec Calderon Ramirez, měl označené plechovky s kokainem. Od toho večera jsem se už této kauze věnoval naplno,“ vzpomíná současný senátor, předseda senátního ústavně právního výboru a krajský zastupitel Miroslav Antl. Dnes také přednáší trestní právo na Pedagogické fakultě Univerzity v Hradci Králové i na Univerzitě Pardubice.

Co si vybavíte, když se řekne Václav Novotný Urban?
Čistý kokain v plechovkách v Opočně, vcelku jednoduché prokázání viny u „pěšáka“ Calderona Ramireze, ale o to složitější vyžadování vydání Novotného Urbana z Kolumbijské republiky cestou právní pomoci za přispění americké protidrogové DEA. Samostatnou kapitolou bylo náročné usvědčování česko–kolumbijského bosse v přípravném řízení i před soudem.

Byl případ něčím výjimečný?
Tehdy bylo zajištění velkého kontrabandu, tedy takového množství čistého kokainu, samo o sobě naprosto výjimečně. V té době jsem vykonával dozor nad nejzávažnější násilnou trestnou činností, kam patřily i organizované vraždy či spíše popravy, a s mezinárodním drogovým zločinem jsem se setkal podruhé. A výjimečná byla i osoba hlavního pachatele.

Tvrdil jste, že je to ve východních Čechách první případ, kdy před soudem stanul jeden z bossů drogové mafie. Kdy jste si uvědomil, že nejde o obyčejného pěšáka?
Vlastně od začátku, kdy byl v mém regionu, tedy ve Východočeském kraji, zadržen Calderon Ramirez a stopy vedly k Novotnému Urbanovi. To že nakonec i on stane před českými soudy, jsem však věděl až poté, kdy nám ho Kolumbie vydala a my ho s protidrogovkou a s vyšetřovatelem přebírali na ruzyňském letišti. Tam jsme se osobně potkali. I on pochopil, že skončí v českém kriminále.

Co bylo pro vás na případu nejtěžší?
U mezinárodního organizovaného zločinu je vždy nejsložitější vyžádání relevantních důkazů cestou mezinárodní právní pomoci, kdy musíte opatřovat důkazy v cizích zemích, cizozemské orgány činné v trestním řízení s vámi musí spolupracovat a vás přitom velmi tlačí omezená vazební lhůta. Kolumbijci s námi příliš nekomunikovali, Novotný Urban chováním a neustálými stížnostmi přípravné řízení zdržoval.

Kriminální případy 90. let

Drží si tento případ v zemi stále výjimečné postavení?
Výjimečný je určitě samotnou postavou Novotného Urbana, organizovaností, množstvím a hodnotou zabavených drog, ale i trestem, který nakonec hlavní odsouzený dostal.

Je něco, co vás na této kauze zaskočilo či šokovalo?
Asi ne. Já v té době už dlouho coby specializovaný státní zástupce dozoroval desítky brutálních vražd, včetně organizovaných, vyjížděl jsem na místa činu, byl při ohledání těl obětí a pak i v přímém kontaktu s pachateli i svědky, u soudních pitev. Tohle byl hlavně důkazně i časově náročný případ z jiné části organizovaného zločinu.

Čtyři a půl tisíce plechovek kolumbijské kávy s kokainem v hodnotě za více než čtvrt miliardy korun zadržela Národní protidrogová centrála v roce 1997 u nádraží v Opočně na Rychnovsku, kde je měl převzít nic netušící český obchodník. Víte, co se mělo dít dál s obrovským množstvím drog?
Ne, nikdy se nepodařilo přesně zjistit, kam měla zásilka pokračovat, když k nám docestovala z Kolumbie přes Spolkovou republiku Německo, komu konkrétně a jaká by byla distribuční síť. V jiných případech mezinárodního drogového zločinu se nám to už podařilo prokázat.

Po roce 1968 zůstal v Kolumbii a získal tam občanství

Co byl vlastně Václav Novotný Urban za člověka?
Pochází z rodiny živnostníků z Opočna. Vyučil se kuchařem. Po vojně začal pracovat na odboru diplomatických služeb ústředního výboru KSČ v hotelu Praha. V květnu 1968 odletěl na pracovní cestu do Kolumbie, kde pracoval v hotelu Cardinal. Po srpnových událostech se odmítl vrátit do Československa a zůstal tam, v roce 1980 získal kolumbijské státní občanství.

Po návratu do České republiky v roce 1991 započal obchodní aktivity v Opočně i v oblasti prodeje a pražení kávy. Jeho rodiče vlastnili firmu Cafe Urban, na jejíž tradice chtěl navázat.

Protože jeho podnikatelský záměr a způsob podnikání v některých oblastech odporovaly platné právní úpravě, bylo proti němu vedeno od roku 1994 vyšetřování pro hospodářskou trestnou činnost. Proto společně se svou družkou Evou a synem Václavem odletěli z České republiky zpět do Kolumbie. Od té doby se zdržoval v Bogotě.

Jaké máte na něho vzpomínky?
On se vždycky ke mně choval jako hodný, rozšafný strejda, který má rád výborné jídlo, víno a ženy. Krom toho, že vždy popíral jakoukoliv svou vinu, povídal, jak bude mít ve vězení spoustu času na napsání knížek právě o těchto svých zálibách. Ale pokud vím, žádnou nenapsal. Namísto toho mne i z výkonu svého trestu pronásledoval dalšími stížnosti, které vždy adresoval orgánům a společnostem, které mne zaměstnávaly.

Po mém odchodu ze státního zastupitelství k policii vystřídali ministra spravedlnosti jako adresáti ministr vnitra a policejní prezident, po mém nástupu k Telecomu si na mne stěžoval u představenstva i dozorčí rady, ale i u ústavních činitelů, že jsem vždy zneužíval odposlechy. V loňském roce psal i předsedovi Senátu, soudcům a státním zástupcům. Prostě jsem pro něj největší zločinec já. Ale to jsem v životě slyšel více než stokrát.

Dostal 14,5 roku vězení, za dobré chování však byl propuštěn dříve. Nevíte, co s ním dnes je?
Tehdy dostal nejpřísnější trest odnětí svobody, byl v trestní sazbě do patnácti let. Já jsem se odvoláním u Vrchního soudu v Praze domáhal zpřísnění trestu i jeho výkonu, protože obžalovaný byl tehdy skutečně největším drogovým zločincem a bossem v dějinách českého drogového zločinu.

Vrchní soud mi vyhověl zpřísněním výkonu trestu, avšak konstatoval, že nemůže jít až na horní hranici trestní sazby pro případ, kdyby se v budoucnu objevil někdo ještě horší. V roce 2009 jsem požadoval v parlamentu zpřísnění trestní sazby i pro mezinárodní organizovaný zločin, přičemž jsem argumentoval právě případem Novotného Urbana a rozhodnutím Vrchního soudu v Praze.

Paradoxně v době, kdy mi senátoři i poslanci dali zapravdu a skutečně sazby zpřísnili, jsem se dozvěděl, že zmíněného drogového bosse soud propustil za dobré chování už po dvou třetinách výkonu trestu. Ostatně jako každého v rámci „čištění kriminálů“. A on pak uprchl zpět do Kolumbie, odkud psal stížnosti.

Proto jsem se zajímal, zda bude vrácen do věznice, když útěkem nepochybně porušil podmínky podmíněného propuštění. A pokud vím, už je zas v českém kriminále.

Zřejmě šlo o jediného bosse s nejpřísnějším trestem

Soud o něm hovořil jako o muži, který byl součástí organizované skupiny působící ve více zemích. Jaká byla jeho role a co měl na starosti?
My jsme mohli pouze vycházet ze zjištěného skutkového stavu. Bylo prokázáno, že Novotný Urban naplánoval a zorganizoval zásilku v Kolumbii, připravil ji pro transport a převoz do Německa a odtud k nám, celou cestu financoval a sem vyslal Calderona Ramireze jako kurýra a posléze jako rezidenta s konkrétními pokyny, kde a jaké plechovky naložit a převézt. Jinak k naplnění formálního znaku „více zemí“ stačí dva státy.

Od spáchání zločinu uplynula dlouhá doba. Myslíte si, že by se podobný případ mohl v Česku opakovat?
Mezinárodní drogový zločin se rozvíjí, takže k němu určitě dochází častěji, ale určitě už se neopakuje stejná cesta a způsob.

Drogové mafie jsou mocné. Vyvíjel na vás někdo nějaký tlak, zastrašoval vás?
Ne, pouze se mne snažili desítkami smyšlených stížností od případu odstavit a znechutit mne psaním obsáhlých vyjádření k nim. Ale na to jsem byl zvyklý.

Lze říci, že kauza má nějaký význam v kontextu celorepublikového či evropského boje s drogami?
Zřejmě je to stále jediný případ českého drogového bosse s nejpřísnějším trestem. Jinak protože šlo o jednu z desítek nebo stovek drogových cest, znamenal zastavení jedné z nich.

Nejčtenější

Den po smrti čtyř lidí kopou na přejezdu v Černožicích základy pro závory

Přejezd v Černožicích (15.7.2019).

V Černožicích, kde v neděli zemřeli čtyři lidé po srážce auta a vlaku na přejezdu, místní už řadu let žádají závory. Na...

Čisté K. O., popsal svědek ránu pěstí, kterou muž v baru zabil vojáka

David Hübner u Krajského soudu v Hradci Králové (22.7.2019).

U Krajského soudu v Hradci Králové začal soud s Davidem Hübnerem. Podle obžaloby v únoru před diskotékou v Trutnově dal...

Žadatelka o dávku v hmotné nouzi udeřila pracovnici úřadu práce

Ilustrační snímek

Až čtyři roky vězení hrozí osmačtyřicetileté ženě z Hradce Králové za to, že na místním úřadu práce zaútočila na...

Rychnov vyhlásil sbírku na pomoc pozůstalým dětem po vraždě v restauraci

Penzion v Rychnově nad Kněžnou, kde muž vystřelil na manželku

Radnice v Rychnově nad Kněžnou vypsala veřejnou sbírku na pomoc třem pozůstalým dětem po ženě, kterou ve čtvrtek večer...

Výbuch lahve na šlehačku není trestný čin, zraněnou o vadě včas informovali

Nebezpečná lahev na přípravu šlehačky

Policie odložila případ z letošních Vánoc, kdy 52letou ženu z Hradce Králové těžce zranila exploze tlakové lahve na...

Další z rubriky

Kde muzicírovali, pomáhali. Polický orchestr vybral v ulicích 190 tisíc

Zahraniční zastávkou v pouličním turné Police Symphony Orchestra byly Drážďany,...

Nadšení amatéři z Police Symphony Orchestra dobývali ostruhy na pouličním turné. Cestovali vlakem a při Busking Tour...

Chlumec postaví autobusový terminál, souhlas dědiců sháněli ve Francii

Autobusové nádraží v Chlumci nad Cidlinou zatím neposkytuje cestujícím žádné...

Vedení radnice v Chlumci nad Cidlinou na Královéhradecku se podařilo po osmi letech jednání získat klíčové souhlasy se...

Čisté K. O., popsal svědek ránu pěstí, kterou muž v baru zabil vojáka

David Hübner u Krajského soudu v Hradci Králové (22.7.2019).

U Krajského soudu v Hradci Králové začal soud s Davidem Hübnerem. Podle obžaloby v únoru před diskotékou v Trutnově dal...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz