Ministr sliboval, ale Královéhradecký kraj lékařům a sestrám nepřidá

  19:12aktualizováno  19:12
Královéhradeckému kraji chybí 80 milionů korun, které by potřeboval na šestiprocentní zvýšení platů lékařů a sester ve "svých" nemocnicích. Právě o tolik jim slíbil přidat ministr zdravotnictví Leoš Heger. Kraj ale ministrův slib nedodrží. A odboráři už v reakci na rozhodnutí zvažují další protesty.
Lékaři a sestry v krajské nemocnici

Lékaři a sestry v krajské nemocnici | foto: Michal Klíma, MAFRA

Krizi, během níž lékaři hrozili odchodem do ciziny a pacienti neměli jistotu, že je v nemocnicích někdo ošetří, před pár měsíci zažehnal až ministr zdravotnictví Leoš Heger. Lékařům a sestrám slíbil každoroční šestiprocentní zvýšení platů.

Fakultní nemocnice včetně královéhradecké dostaly zvýšení mezd prakticky příkazem. Avšak nemocnice spravované kraji na to nemají peníze. V úterý to přiznalo vedení Královéhradeckého kraje.

A tak přestože odborné statistiky považují zdravotnictví v regionu za druhé nejlepší v republice, lékaři, zdravotní sestry i další střední zdravotnický personál v oblastních nemocnicích v Náchodě, Jičíně, Trutnově či Rychnově nad Kněžnou si mohou o slibovaném zvýšení platů zatím jen nechat zdát.

Kraj by totiž musel mít na takové navýšení platů ve svém rozpočtu navíc 80 milionů korun, a ty podle hejtmana Lubomíra France nemá.

O formě protestů rozhodnou lékaři do konce února

Vedení kraje už o tom informovalo odboráře zastupující sestry a střední zdravotnický personál, se zástupci Lékařského odborového klubu bude jednat ve čtvrtek. Nesplnění ministerského slibu lékařům oznámí šéf krajského zdravotnického holdingu Martin Scháněl.

Podle krajského koordinátora Lékařského odborového klubu Václava Dostála budou lékaři zvažovat další protesty. "Že nejsou peníze, to říkají pořád. Peníze nebyly nikdy. Nepamatuji si jediný rok, kdy by management řekl, že má na zvýšení platů. Proto budeme ve čtvrtek jednat s vedením kraje a krajského zdravotnického holdingu a na konci února s ostatními odboráři v Praze," řekl Dostál.

Na pražském jednání se rozhodne, k jakým protestům lékaři kvůli zvýšení platů sáhnou tentokrát. "Protesty určitě budou, ale zatím nelze předjímat, jaké a kdy," poznamenal Dostál.

Tvrdí, že někteří lékaři už začali odcházet za vyššími platy do zahraničí. "Například jeden lékař právě z krajské nemocnice odešel už po loňských protestech. Nebyl spokojen ani s tím, čeho se dosáhlo. Znal jsem ho osobně. Odcházet budou spíš jednotlivci, ale bohužel utíkat budou hlavně mladí doktoři," domnívá se odborář.

O zvýšení platů bude řeč až v druhé půli roku

Definitivní ne zvyšování platů zdravotníků ve svých nemocnicích však krajský úřad dosud neřekl. Hejtman Lubomír Franc slíbil, že o případném zvýšení platů bude kraj uvažovat poté, co bude znát výsledky hospodaření nemocnic.

"To bude až v průběhu první poloviny roku. O případném zvýšení platů se budeme moci bavit až ve druhé polovině letošního roku," uvedl Franc. Připomněl, že sestry a lékaři v krajských nemocnicích dostali přidáno minulý i předminulý rok, kdy kraj čelil hrozbě protestů středního zdravotnického personálu kvůli nízkým platům a odchodům sester jinam.

Podle odborářky Ivy Řezníčkové, která zastupuje střední zdravotnický personál, jsou možné úvahy kraje o zvyšování platů pro sestry novou informací: "Žádný příslib jsme nedostali. Víme jen, že letos peníze na zvýšení platů nebudou a že asi osmdesát procent nemocnic v Česku na zvýšení platů nemá. Věc se má řešit spíše systémově ještě v únoru s ministrem Hegerem a premiérem Nečasem."

Upozornila však, že hospodaření krajských nemocnic s největší pravděpodobností nemůže dopadnout tak, aby zvýšení mezd umožnilo. "Nemocnice jsou na tom ekonomicky hůř než před rokem," míní Řezníčková. Uvedla také, že o nějakých protestech sestry zatím neuvažují. "Spokojeny ale samozřejmě nejsme."

Dodala, že kraj dosud nesplnil ani celou dohodu z roku 2010. "Vloni měl kraj podle dohody sestrám přidat osm set korun, ale přidal jen dvě stě padesát. Rozdíl mezi platy sester ve fakultní nemocnici a sester v krajských nemocnicích je tak tři až čtyři tisíce korun. A to už historicky," tvrdí Řezníčková.

Autor:

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Řidič kodiaqu narazil na silnici do pohovky, škoda je čtvrt milionu

Dopravní nehoda u Chlumce nad Cidlinou (15. 1. 2019)

Šoférovi na Hradecku přiletěla přímo před auto nová pohovka zabalená v igelitu. Její majitel ji totiž pořádně...

Ztráta Richtrovek se blížila milionu a správce chyboval, tvrdí ministerstvo

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Vážná manažerská pochybení, porušování několika zákonů a neúměrné vysoké náklady. Tak s odstupem ministerstvo školství...

Sníh a vichr vyhnal z poštovny na Sněžce personál, zpět se prokopou

Personál České poštovny Anežka na Sněžce musel proházet cestu ke dveřím skrz...

Osazenstvo České poštovny raději opustilo Sněžku kvůli extrémnímu počasí. Když se kolem budovy nakupily až čtyřmetrové...

Další z rubriky

Trať do Prahy je v nedohlednu, Liberecký kraj se chce spojit s Evropou

Ve hře je i alternativa, že by rychlík z Liberce do Prahy bez přestupu do...

Z Liberce se vyplatí jet vlakem spíše do Berlína a Drážďan než do Prahy. Na absurdní situaci v železniční dopravě...

„Mlékomaty“ v Hradci skončily po devíti letech, nebyl o ně zájem

Mlékomat ještě provozují na farmě v Osičkách nedaleko Hradce Králové.

Z Hradce Králové zmizel i poslední ze tří automatů na mléko. Na Baťkově náměstí vydržel do začátku ledna, jeho provoz...

Na dráze ve Špindlerově Mlýně zahynula sáňkařka, asi narazila do stromu

Vrtulník zdravotnických záchranářů ve Špindlerově Mlýně

Čtyřicetiletá žena zahynula při nočním sjezdu na sáňkařské dráze ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších. Vyjela mimo...

Najdete na iDNES.cz