"Loni, kdy jsem se galavečera zúčastnil jako prezidentský kandidát, jsem slíbil, že se vrátím, ať budu nebo nebudu zvolen. A sliby se mají plnit, tak jsem tady," řekl Zeman hned na úvod téměř zaplněnému malému sálu kongresového centra Aldis v Hradci Králové.
Prezident si do Hradce na hodinu odskočil při své cestě na třídenní návštěvu Moravskoslezského kraje.
Do Izraele se chystá hned v dalším týdnu. Na zahájení galavečera proto připomněl některé kroky, které chce pro utužení česko-izraelských vztahů podniknout.
"Je zapotřebí položit si jednoduchou otázku: Čím Izraeli prospět, a neptat se, čím Izrael může prospět nám," uvedl Zeman a dodal, že Česká republika v rámci Evropské unie přehodnotila s nástupem nové vlády svůj postoj a souhlasila se zařazením vojenského křídla Hizballáhu na seznam teroristických organizací.
Zároveň připomněl, že navrhl vládě, aby Česká republika vyslala zhruba 200 vojáků na Golanské výšiny, poté co strategickou oblast na pomezí Izraele, Libanonu a Sýrie opustil rakouský kontingent.
"Jsem si vědom toho, že tato mise pod záštitou OSN se bude ještě několik dalších měsíců připravovat. Nicméně je to další akt úcty k Izraeli, jeho hrdinům a jeho práci," vysvětlil Zeman.
S teroristy se nevyjednává, ale bojuje, poznamenal prezident
Znovu připomněl i svůj názor, že s teroristy se nevyjednává, ale bojuje. "Řekl jsem to i na své nedávné přednášce na Humboldtově univerzitě v Berlíně. Postoj Evropské unie totiž hodně připomíná politiku appeacementu z 30. let minulého století," řekl prezident.
Druhá světová válka a holokaust se podle něj nemusely nastat, kdyby Francie a Anglie zastavily Hitlera už při jeho vpádu do Porýní.
"Bude to znít šokantně, ale mezi mými nejoblíbenějšími knihami jsou ty o Adolfu Hitlerovi. Jeho vojsko nemělo při vstupu do Porýní jediný ostrý náboj, takže by opravdu stačila jediná divize, aby je zahnala. Kdyby se tak stalo, byl by Hitler možná jen bezvýznamným spisovatelem dílečka, které se jmenovalo Mein Kampf," řekl.
Po Zemanově projevu následovala zhruba půlhodinová debata, při níž prezidentovi kladl otázky týkající se především židovského státu Denis Doksanský, ředitel centra Sion, jež Dny pro Izrael pořádá.
Zemanova odpověď na úvodní zahřívací otázku, co se u něj za poslední rok změnilo, vyvolala v sále výbuch smíchu: "No, změnilo se toho u mě hodně. Pořídil jsem si psa," odpověděl svým charakteristickým hlasem.
Zeman chce, aby se ambasáda v Izraeli přesunula z Tel Avivu do Jeruzaléma.
Prezident se při debatě pochlubil, že při nadcházející cestě ho čeká setkání s dlouholetým přítelem Šimonem Perézem, ale i koupání v Mrtvém moři. Posteskl si totiž, že při jeho návštěvě židovského státu se tam, ještě jako premiér, nedostal.
"Oficiální návštěvy jsou většinou - na rozdíl od takzvaného ladies programu - věnovány tomu, čemu mají být, tedy setkávání s představiteli států. Tehdy se moje žena podívala k Mrtvému moři a já ne. Tentokrát jsem nedopustil, aby tomu tak bylo, a návštěvu si prodloužím ze dvou na tři dny, a k Mrtvému moři se podívám i já," pravil s nadšením prezident.
Zároveň také vyslovil přání, aby se česká ambasáda v Izraeli přesunula z Tel Avivu do Jeruzaléma.
"Počkám si, jaká bude vláda nová, a svým nezaměnitelným osobním kouzlem se pokusím budoucího premiéra a ministra zahraničí přesvědčit, aby uvažovali o této myšlence," prozradil Zeman, čímž si vysloužil velký potlesk publika.
Menšiny, které se nechtějí asimilovat, by měly podle prezidenta odejít
Prezident během galavečera představil i svůj názor na řešení palestinsko-izraelského konfliktu, o němž hovořil při svém nedávném setkání s americkým velvyslancem v Praze Normanem Eisenem.
"Palestinci desítky a desítky let žijí v uprchlických táborech a svým způsobem jsou rukojmí svých fanatických náboženských vůdců, zatímco práci v arabských zemích dostávají Pákistánci. Řekl jsem Normanu Eisenovi, co takhle zaměstnat Palestince v Saudské Arábii, Emirátech a dalších zemích? Tábory se vyprázdní, ubude sebevražedných útočníků a ti lidé budou konečně po desítkách let žít normální život. Řešení palestinsko-izraelského konfliktu nenaleznete v ustupování zlu, ale v tom, že teroristům podetnete základnu. Protože ti, kteří by jinak vraždili, budou pracovat," přednesl Zeman svůj názor.
Při debatě se dotkl i islámu a menšin. "Podívejme se například na Vietnamce. Jsou úspěšní, podnikají, tvrdě pracují, posílají své děti na naše vysoké školy. Má snad takovou zkušenost Německo s tureckou menšinou? Francie se severoafrickými přistěhovalci? Británie s Pákistánskou menšinou? Nemají. Domnívám se, že ti, kteří se nechtějí asimilovat v zemi, do které se přistěhovali, by měli dobrovolně odejít," řekl prezident nekompromisně.