Na Sněžce podle meteočidla rekordně foukalo. Chyba, smetli údaj odborníci

  17:50aktualizováno  17:50
Meteorologické čidlo na Sněžce naměřilo 2. ledna rekordní náraz větru. Vpodvečer ukazovalo hodnotu 75 metrů za sekundu, tedy 270 kilometrů v hodině. Nadšenci do počasí se už začínali radovat, jiní pochybovali. A odborníci dali za pravdu těm druhým - přístroj podle nich vykázal chybu. V tabulkách tak dál vede orkán Kyrill.

Vrchol Sněžky focený z vrtulníku záchranářů. | foto: LZS Hradec Králové, Anatolij Truhlář

Snímek čidla, které patří Českému hydrometeorologickému ústavu (ČHMÚ), zveřejnili na sociálních sítích majitelé České poštovny na Sněžce. Vyčkávali s tím do čtvrtka, protože si ověřovali u meteorologů, zda údaj platí.

Ve středu 2. ledna v 16:38 mělo fouknout na Sněžce extrémně silně. Pokud by to bylo zmiňovaných 270 kilometrů v hodině, znamenalo by to nový celorepublikový rekord v historii těchto měření.

„Je možné, že to bylo i více, jelikož toto je maximální kapacita měřícího přístroje,“ napsal na facebookovém profilu poštovny provozovatel Milan Blaha.

Na to se ozval Dušan Kvasnica, který se hlásil o „svůj“ rekord s dřívějším snímkem čidla ukazujícím dokonce 142,6 metru za sekundu. Jan Štěpánek zase vylovil fotku z poštovny, kde se na tabuli 29. ledna 2014 rozsvítil údaj o 80 metrech za sekundu.

„Tehdy bylo podobné počasí. Anemometr v těchto podmínkách nestíhá udržet růžici čistou a jak namrzá, tak hází tyhle chyby,“ mínil Jan Štěpánek.

Meteorologové rekord oficiálně nepotvrdili. Ještě v pátek dopoledne debatovali mezi sebou elektronickou poštou, jaké stanovisko k údaji z čidla na Sněžce vlastně zaujmou. Váhali, zda se například nesečetly dvě hodnoty.

Fotogalerie

„Chvíli nám trvalo, než jsme věc uzavřeli. Analyzovali jsme údaj přes přístrojová data, porovnávali to s okolními stanicemi a vyhodnotili to jako chybný údaj o nárazu větru,“ uvedla vedoucí oddělení meteorologie a klimatologie královéhradecké pobočky ČHMÚ Stanislava Kliegrová.

„Jednalo se o chybný údaj elektronického čidla čili žádný takový údaj se v naší oficiální databázi neobjeví. Největší náraz větru v republikové statistice byl změřen 19. ledna 2007 na Sněžce, a to 57,8 metru za sekundu, tedy 216 kilometrů v hodině,“ dodala meteoroložka.

Ústav zveřejnil na začátku roku ověřené údaje z více stanic, jak na nich foukalo 1. a 2. ledna. Nejsilnější náraz větru 45,5 metru za sekundu ukázala stanice na Sněžce už na Nový rok, den poté 41,8 metru za sekundu. Na Nový rok fouklo na nedaleké stanici na Luční boudě 31,1 metru za sekundu.

„Po přechodu studené fronty během úterý 1. ledna k nám začal proudit studený vzduch. Na frontě a následně i po ní zesílil vítr. Některé stanice měly silnější náraz již 1. ledna, jiné až 2.ledna. Nejvyšších nárazů dosahoval na horách, nejsilnější nárazy byly na Sněžce, na stanici Poštovna byl náraz 45,5 m/s (kolem 165 km/h), na polské stanici 36 m/s (130 km/h). Další silné nárazy byly na hřebenech Krušných hor, na Milešovce a Velkém Javoru,“ uvedl v komentáři k tabulce meteorolog Tomáš Mejstřík.

Rekord si tak ponechá údaj o nárazu větru z ledna 2007, kdy se nad Evropou prohnal orkán Kyrill. Zanechal za sebou zpustošené lesy i další škody.

„Kdyby fouklo na Sněžce 75 m/s, tak půlka stromů v Krkonoších leží,“ hodnotil nynější debatu na stránce poštovny Jiří Kvapil.

Autor:

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Řidič kodiaqu narazil na silnici do pohovky, škoda je čtvrt milionu

Dopravní nehoda u Chlumce nad Cidlinou (15. 1. 2019)

Šoférovi na Hradecku přiletěla přímo před auto nová pohovka zabalená v igelitu. Její majitel ji totiž pořádně...

Ztráta Richtrovek se blížila milionu a správce chyboval, tvrdí ministerstvo

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Vážná manažerská pochybení, porušování několika zákonů a neúměrné vysoké náklady. Tak s odstupem ministerstvo školství...

Sníh a vichr vyhnal z poštovny na Sněžce personál, zpět se prokopou

Personál České poštovny Anežka na Sněžce musel proházet cestu ke dveřím skrz...

Osazenstvo České poštovny raději opustilo Sněžku kvůli extrémnímu počasí. Když se kolem budovy nakupily až čtyřmetrové...

Další z rubriky

Trať do Prahy je v nedohlednu, Liberecký kraj se chce spojit s Evropou

Ve hře je i alternativa, že by rychlík z Liberce do Prahy bez přestupu do...

Z Liberce se vyplatí jet vlakem spíše do Berlína a Drážďan než do Prahy. Na absurdní situaci v železniční dopravě...

Řidiči v horském sedle na Šerlichu parkují na zákazu a blokují průjezd

Parkující auta blokují silnici přes hřeben na Šerlichu v Orlických horách (19....

Špatně zaparkovaná auta o víkendu znovu zablokovala průjezd horským sedlem na Šerlichu v Orlických horách. Krásné...

Bylo mi víc dáno, musím víc odevzdat, říkal Harrach. Vyšla o něm kniha

Knihu Jan Nepomuk hrabě Harrach napsal ředitel jilemnického muzea Jan Luštinec....

Politik, mecenáš, podnikatel, lesní hospodář, otec krkonošských lyžníků, propagátor turismu. Jan Nepomuk hrabě Harrach...

Najdete na iDNES.cz