Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. července 2021 Marta

Radnici v Hronově po volbách utekly úřednice, právničku střídala firma

  9:44
Městský úřad v Hronově se po podzimním volebním přemetu zmítá v personální krizi. Z úřadu odchází tajemnice, pryč je právnička i investiční technička. Pro chod města to jsou přitom významné pozice.

Městský úřad v Hronově | foto: Štěpánka Tůmová, MF DNES

Po drsné kampani před říjnovými volbami a po místním referendu se v čele Hronova na Náchodsku zcela vyměnili politici. Svou kancelář musela po dvaceti letech vyklidit Hana Nedvědová, po osmi letech odešel i místostarosta. Ve čtvrtek 28. února končí ve funkci klíčová osoba úřadu, tajemnice.

Odchází po třech a půl letech, protože se neshodla se stylem nováčků z koalice ANO a Rozvoje města.

„Nejsem schopna fungovat s tímto vedením. Nejde o starostu nebo místostarostku, ale aby se o mně jedna paní radní vyjadřovala urážlivým způsobem, to už je za hranicí slušnosti a toho, co jsem ochotna na úřadu snést,“ řekla dosavadní tajemnice Markéta Machová, která se chystá v poslední den s úřadem už jen rozloučit.

„Neodcházím, že by mě nebavila práce nebo nebyla spokojena s prací úředníků, naopak, tady jsou skvělí lidé a odvádějí práci kvalitně. Doufám, že nová tajemnice se jich bude zastávat tak jako já, protože to bude před radou města zapotřebí,“ řekla tajemnice.

Odchází na tajemnické místo na ještě menší radnici v Teplicích nad Metují. Rozhodnutí v ní zrálo postupně.

„Myslela jsem, že situace po volbách bude normální jako na jiných úřadech, kdy jedno vedení odejde a druhé přijde a budou se snažit sžít a spolupracovat, ale tady to bylo nastaveno tak, že mě odstřihli od jakýchkoli tajemnických věcí. Řešili si je sami bez mého vědomí,“ řekla tajemnice Machová.

„To, aby se bez mého vědomí a souhlasu čerpaly peníze z mé kapitoly v rozpočtu, což se týkalo třeba právních služeb pro město, nechci zažívat. Od voleb odešel investiční technik a já, byla odejita právnička. Zrovna tajemník a právník jsou klíčoví pracovníci úřadu, kteří se po volbách stali nepohodlnými,“ glosovala situaci odcházející tajemnice.

Starosta Petr Koleta (ANO) před zastupiteli připustil, že radnice má určité personální problémy. Od začátku března nastoupí nová tajemnice, od nového roku schází právník, od prosince chybí investiční technik. Když opoziční zastupitel Jan Aulich (ODS) naznačil, že odchody mohou souviset s nevhodným chováním vůči úředníkům a s houstnoucí atmosférou, starosta to odmítl.

Noví advokáti mohou vyjít město na dvojnásobek, hádá opozice

Současná opozice napadla právě právní služby, jaké si radnice nyní objednává. Asi po deset let až do loňska je pro město vykonávala místní právnička Eva Vrzáčková, která byla současně zastupitelkou za občanské demokraty. Nové vedení se s ní nedohodlo na pokračování a raději si služby objednalo u pardubické advokátní kanceláře KVB.

Bývalá právnička si účtovala v průměru 40 tisíc korun měsíčně a dál byla ochotna pokračovat za 60 tisíc, protože byla pod cenami právníků z okolí, ale s vedením města se nedohodla. To žádalo právníka, který bude řešit nejen přestupky a městskou agendu, ale i některé kauzy, které podle starosty zůstávaly ve skříni.

Zatímco právnička loni městu vyfakturovala 463 tisíc, pardubičtí advokáti vyčíslili své služby jen za leden na 72 tisíc.

„Radní poměřovali cenu a výkon u služeb bývalé právničky, ale pardubičtí právníci si účtují také cestovní náklady i promeškaný čas na cestě, což je třeba přičíst. Právní služby nás takto budou stát minimálně dvojnásobek oproti minulým letům,“ odhadla bývalá starostka, současná opoziční zastupitelka Hana Nedvědová (Patrioti).

Starosta Petr Koleta však nové právníky hájí. Na přestupky prý město získalo přímo odborníka, který připravoval přestupkový zákon. Až do půl roku zaučí hronovskou úřednici, město ho dál nebude potřebovat. Podle starosty se vyřizování přestupků zrychlilo, právník se jimi zabývá polovinu času než předchůdkyně.

Hlavní ale podle vedení radnice bylo, že město potřebovalo řešit nahromaděné problematické případy.

„Bylo třeba najednou řešit byty v Žabokrkách, na což si právnička netroufala, řešili jsme zakázku Green Projectu na Jiráskův park, řeší se čistička na Příčnici a další spousta věcí. Myslím, že profesionální firmy mají desítky právníků a každý je na něco specializován. Na radě byla debata s návrhy, abychom měli právníka pro přestupky, potřeby odborů i tyto kauzy. Nemám problém s tím, když se do budoucna najde jeden jiný právník,“ poznamenal starosta.

Investiční technik schází, čeká se na výsledek výběrového řízení

Pro rozjezd letošních městských investic je však zásadní, zda Hronov konečně obsadí místo investičního technika. Neobsazené zůstává už tři měsíce, k tomu navíc onemocněl neuvolněný místostarosta, který má stavařské vzdělání. Město vypsalo na pozici technika už tři výběrová řízení.

„Investiční technik je na městě nesmírně důležitá persona. Už to trvá několik měsíců, zatím se mnoho nedělo, protože byla zima, ale vysoutěží se zakázka na rekonstrukci podkroví v domě čp. 8 pro základní uměleckou školu, toalety ve škole ve Zbečníku a další. To vše potřebuje člověka, který zvládne papírovou válku a pak i dojednávání s firmou,“ zdůraznila bývalá starostka.

Podle Kolety mají problém se získáním technika i na radnicích v Červeném Kostelci nebo Polici nad Metují. Kdyby to pokračovalo, město by si muselo najmout externistu.

Teď se čeká na výsledek posledního výběrového řízení, přihlásili se do něj dva uchazeči. Případného nového technika už bude přijímat nastupující tajemnice, kterou je od 1. března bývalá starostka Studnice Helena Toldová.

  • Nejčtenější

Fenu zavřenou tři týdny v bytě našli na pokraji smrti, žila ve výkalech

Třiatřicetiletý muž z Královéhradecka čelí obvinění z týrání. Odstěhoval se za prací a minimálně tři týdny nechal v...

Řidič terénního auta ujížděl Špindlem 150 km/h, honičku nezvládl a naboural

Terénní auto s opilým a zdrogovaným řidičem honili policisté centrem Špindlerova Mlýna. Ujížděli rychlostí téměř 150...

Jágr dál touží hrát ve Špindlu. Přizval Pardubice, Vsetín i Šmicera

Zmiňoval, že je to akce, kvůli které prodlužuje báječnou kariéru až k padesátce. Ve středu Jaromír Jágr s pořadateli...

Zahradník krmil čapí sirotky na dvanáctimetrovém sloupu, ti teď odletí do Afriky

Premium Přikrmování čapích mláďat v Mladých Bukách na Trutnovsku bylo úspěšné. Zahynula jim matka a samci Bukáčkovi bylo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V amnestii nahlásili protitankový kanón, v pěchotním srubu může zůstat

Klub vojenského opevnění nahlásil v právě probíhající zbraňové amnestii na policii vlastnictví historického...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Muž využil amnestii a na policii přinesl zdobenou brokovnici z 19. století

Zbraňové amnestie využil vlastník z Rychnovska, který na policii přinesl unikátní kousek. Vrátil brokovnici dvojku -...

Pasecké muzeum získalo cenné violy, housle i pošetku slavného houslaře

Vzácný dar získal Památník zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou. Expozice krkonošské houslařské školy se...

Populární slon se k silnici do Krkonoš nevrátí, vybrané peníze leží na účtu

Ani po třech letech se příznivcům populárního poutače u silnice do Krkonoš nepodařilo vyrobit náhradu. Původní plechový...

Koupit a zbořit. Úpice bojuje s vybydlenými byty, z nichž jsou ruiny

Patrový dům na okraji Úpice na Trutnovsku býval dobrým místem pro život. Podnikání s chudobou to ale změnilo. Z bytů...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA V LOGISTICE - I ABSOLVENT (35-55.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj, Královéhradecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 55 000 Kč

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...