Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 1. dubna 2023 Hugo

Radnici v Hronově po volbách utekly úřednice, právničku střídala firma

  9:44
Městský úřad v Hronově se po podzimním volebním přemetu zmítá v personální krizi. Z úřadu odchází tajemnice, pryč je právnička i investiční technička. Pro chod města to jsou přitom významné pozice.

Městský úřad v Hronově | foto: Štěpánka Tůmová, MF DNES

Po drsné kampani před říjnovými volbami a po místním referendu se v čele Hronova na Náchodsku zcela vyměnili politici. Svou kancelář musela po dvaceti letech vyklidit Hana Nedvědová, po osmi letech odešel i místostarosta. Ve čtvrtek 28. února končí ve funkci klíčová osoba úřadu, tajemnice.

Odchází po třech a půl letech, protože se neshodla se stylem nováčků z koalice ANO a Rozvoje města.

„Nejsem schopna fungovat s tímto vedením. Nejde o starostu nebo místostarostku, ale aby se o mně jedna paní radní vyjadřovala urážlivým způsobem, to už je za hranicí slušnosti a toho, co jsem ochotna na úřadu snést,“ řekla dosavadní tajemnice Markéta Machová, která se chystá v poslední den s úřadem už jen rozloučit.

„Neodcházím, že by mě nebavila práce nebo nebyla spokojena s prací úředníků, naopak, tady jsou skvělí lidé a odvádějí práci kvalitně. Doufám, že nová tajemnice se jich bude zastávat tak jako já, protože to bude před radou města zapotřebí,“ řekla tajemnice.

Odchází na tajemnické místo na ještě menší radnici v Teplicích nad Metují. Rozhodnutí v ní zrálo postupně.

„Myslela jsem, že situace po volbách bude normální jako na jiných úřadech, kdy jedno vedení odejde a druhé přijde a budou se snažit sžít a spolupracovat, ale tady to bylo nastaveno tak, že mě odstřihli od jakýchkoli tajemnických věcí. Řešili si je sami bez mého vědomí,“ řekla tajemnice Machová.

„To, aby se bez mého vědomí a souhlasu čerpaly peníze z mé kapitoly v rozpočtu, což se týkalo třeba právních služeb pro město, nechci zažívat. Od voleb odešel investiční technik a já, byla odejita právnička. Zrovna tajemník a právník jsou klíčoví pracovníci úřadu, kteří se po volbách stali nepohodlnými,“ glosovala situaci odcházející tajemnice.

Starosta Petr Koleta (ANO) před zastupiteli připustil, že radnice má určité personální problémy. Od začátku března nastoupí nová tajemnice, od nového roku schází právník, od prosince chybí investiční technik. Když opoziční zastupitel Jan Aulich (ODS) naznačil, že odchody mohou souviset s nevhodným chováním vůči úředníkům a s houstnoucí atmosférou, starosta to odmítl.

Noví advokáti mohou vyjít město na dvojnásobek, hádá opozice

Současná opozice napadla právě právní služby, jaké si radnice nyní objednává. Asi po deset let až do loňska je pro město vykonávala místní právnička Eva Vrzáčková, která byla současně zastupitelkou za občanské demokraty. Nové vedení se s ní nedohodlo na pokračování a raději si služby objednalo u pardubické advokátní kanceláře KVB.

Bývalá právnička si účtovala v průměru 40 tisíc korun měsíčně a dál byla ochotna pokračovat za 60 tisíc, protože byla pod cenami právníků z okolí, ale s vedením města se nedohodla. To žádalo právníka, který bude řešit nejen přestupky a městskou agendu, ale i některé kauzy, které podle starosty zůstávaly ve skříni.

Zatímco právnička loni městu vyfakturovala 463 tisíc, pardubičtí advokáti vyčíslili své služby jen za leden na 72 tisíc.

„Radní poměřovali cenu a výkon u služeb bývalé právničky, ale pardubičtí právníci si účtují také cestovní náklady i promeškaný čas na cestě, což je třeba přičíst. Právní služby nás takto budou stát minimálně dvojnásobek oproti minulým letům,“ odhadla bývalá starostka, současná opoziční zastupitelka Hana Nedvědová (Patrioti).

Starosta Petr Koleta však nové právníky hájí. Na přestupky prý město získalo přímo odborníka, který připravoval přestupkový zákon. Až do půl roku zaučí hronovskou úřednici, město ho dál nebude potřebovat. Podle starosty se vyřizování přestupků zrychlilo, právník se jimi zabývá polovinu času než předchůdkyně.

Hlavní ale podle vedení radnice bylo, že město potřebovalo řešit nahromaděné problematické případy.

„Bylo třeba najednou řešit byty v Žabokrkách, na což si právnička netroufala, řešili jsme zakázku Green Projectu na Jiráskův park, řeší se čistička na Příčnici a další spousta věcí. Myslím, že profesionální firmy mají desítky právníků a každý je na něco specializován. Na radě byla debata s návrhy, abychom měli právníka pro přestupky, potřeby odborů i tyto kauzy. Nemám problém s tím, když se do budoucna najde jeden jiný právník,“ poznamenal starosta.

Investiční technik schází, čeká se na výsledek výběrového řízení

Pro rozjezd letošních městských investic je však zásadní, zda Hronov konečně obsadí místo investičního technika. Neobsazené zůstává už tři měsíce, k tomu navíc onemocněl neuvolněný místostarosta, který má stavařské vzdělání. Město vypsalo na pozici technika už tři výběrová řízení.

„Investiční technik je na městě nesmírně důležitá persona. Už to trvá několik měsíců, zatím se mnoho nedělo, protože byla zima, ale vysoutěží se zakázka na rekonstrukci podkroví v domě čp. 8 pro základní uměleckou školu, toalety ve škole ve Zbečníku a další. To vše potřebuje člověka, který zvládne papírovou válku a pak i dojednávání s firmou,“ zdůraznila bývalá starostka.

Podle Kolety mají problém se získáním technika i na radnicích v Červeném Kostelci nebo Polici nad Metují. Kdyby to pokračovalo, město by si muselo najmout externistu.

Teď se čeká na výsledek posledního výběrového řízení, přihlásili se do něj dva uchazeči. Případného nového technika už bude přijímat nastupující tajemnice, kterou je od 1. března bývalá starostka Studnice Helena Toldová.

  • Nejčtenější

Rychlé góly, těsné zápasy. Hradci chybí k postupu bod, Sparta v Třinci padla

Hokejisté Sparty a Hradce sahali v extraligovém čtvrtfinále soupeřů po postupovém mečbolu na ledě soupeřů. Během...

Ostudná místa Hradce Králové: socialistická Hvězda a Benešův bulvár straší dál

V Hradci Králové sice nedávno otevřeli nejdražší lávku v Česku, avšak odvrácená tvář metropole zůstává. Z hlavních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Klouže, září a vede na zrádné schody. Pět much drahé lávky v Hradci

Reportér MF DNES na kole i pěšky otestoval novou lávku přes řeku Labe v Hradci Králové. Architektonický unikát, kterému...

Tvrdý střet v Liberci. Prasárna, soptil Flynn. Okuliar reagoval: Přifilmoval to

Běžela teprve osmá minuta čtvrtého klání čtvrtfinále hokejové extraligy mezi Libercem a Hradcem, když u modré čáry...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Českém ráji hořel penzion, hasiči rozebrali střechu kvůli skrytým ohniskům

Celkem 12 hasičských jednotek zasahovalo u požáru penzionu na Jičínsku. Oheň se šířil mezi střechou a podhledy. Uvnitř...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Ostudná místa Hradce Králové: socialistická Hvězda a Benešův bulvár straší dál

V Hradci Králové sice nedávno otevřeli nejdražší lávku v Česku, avšak odvrácená tvář metropole zůstává. Z hlavních...

Klouže, září a vede na zrádné schody. Pět much drahé lávky v Hradci

Reportér MF DNES na kole i pěšky otestoval novou lávku přes řeku Labe v Hradci Králové. Architektonický unikát, kterému...

V Českém ráji hořel penzion, hasiči rozebrali střechu kvůli skrytým ohniskům

Celkem 12 hasičských jednotek zasahovalo u požáru penzionu na Jičínsku. Oheň se šířil mezi střechou a podhledy. Uvnitř...

Na největším sídlišti Hradce už nebude pošta. Nepochopitelné, říká primátorka

Výběr poštovních poboček, které se mají uzavřít, je podle primátorky Hradce Králové Pavlíny Springerové (HDK) faktickou...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...