Radnici v Hronově po volbách utekly úřednice, právničku střídala firma

  9:44aktualizováno  9:44
Městský úřad v Hronově se po podzimním volebním přemetu zmítá v personální krizi. Z úřadu odchází tajemnice, pryč je právnička i investiční technička. Pro chod města to jsou přitom významné pozice.

Městský úřad v Hronově | foto: Štěpánka Tůmová, MF DNES

Po drsné kampani před říjnovými volbami a po místním referendu se v čele Hronova na Náchodsku zcela vyměnili politici. Svou kancelář musela po dvaceti letech vyklidit Hana Nedvědová, po osmi letech odešel i místostarosta. Ve čtvrtek 28. února končí ve funkci klíčová osoba úřadu, tajemnice.

Odchází po třech a půl letech, protože se neshodla se stylem nováčků z koalice ANO a Rozvoje města.

„Nejsem schopna fungovat s tímto vedením. Nejde o starostu nebo místostarostku, ale aby se o mně jedna paní radní vyjadřovala urážlivým způsobem, to už je za hranicí slušnosti a toho, co jsem ochotna na úřadu snést,“ řekla dosavadní tajemnice Markéta Machová, která se chystá v poslední den s úřadem už jen rozloučit.

„Neodcházím, že by mě nebavila práce nebo nebyla spokojena s prací úředníků, naopak, tady jsou skvělí lidé a odvádějí práci kvalitně. Doufám, že nová tajemnice se jich bude zastávat tak jako já, protože to bude před radou města zapotřebí,“ řekla tajemnice.

Odchází na tajemnické místo na ještě menší radnici v Teplicích nad Metují. Rozhodnutí v ní zrálo postupně.

„Myslela jsem, že situace po volbách bude normální jako na jiných úřadech, kdy jedno vedení odejde a druhé přijde a budou se snažit sžít a spolupracovat, ale tady to bylo nastaveno tak, že mě odstřihli od jakýchkoli tajemnických věcí. Řešili si je sami bez mého vědomí,“ řekla tajemnice Machová.

„To, aby se bez mého vědomí a souhlasu čerpaly peníze z mé kapitoly v rozpočtu, což se týkalo třeba právních služeb pro město, nechci zažívat. Od voleb odešel investiční technik a já, byla odejita právnička. Zrovna tajemník a právník jsou klíčoví pracovníci úřadu, kteří se po volbách stali nepohodlnými,“ glosovala situaci odcházející tajemnice.

Starosta Petr Koleta (ANO) před zastupiteli připustil, že radnice má určité personální problémy. Od začátku března nastoupí nová tajemnice, od nového roku schází právník, od prosince chybí investiční technik. Když opoziční zastupitel Jan Aulich (ODS) naznačil, že odchody mohou souviset s nevhodným chováním vůči úředníkům a s houstnoucí atmosférou, starosta to odmítl.

Noví advokáti mohou vyjít město na dvojnásobek, hádá opozice

Současná opozice napadla právě právní služby, jaké si radnice nyní objednává. Asi po deset let až do loňska je pro město vykonávala místní právnička Eva Vrzáčková, která byla současně zastupitelkou za občanské demokraty. Nové vedení se s ní nedohodlo na pokračování a raději si služby objednalo u pardubické advokátní kanceláře KVB.

Bývalá právnička si účtovala v průměru 40 tisíc korun měsíčně a dál byla ochotna pokračovat za 60 tisíc, protože byla pod cenami právníků z okolí, ale s vedením města se nedohodla. To žádalo právníka, který bude řešit nejen přestupky a městskou agendu, ale i některé kauzy, které podle starosty zůstávaly ve skříni.

Zatímco právnička loni městu vyfakturovala 463 tisíc, pardubičtí advokáti vyčíslili své služby jen za leden na 72 tisíc.

„Radní poměřovali cenu a výkon u služeb bývalé právničky, ale pardubičtí právníci si účtují také cestovní náklady i promeškaný čas na cestě, což je třeba přičíst. Právní služby nás takto budou stát minimálně dvojnásobek oproti minulým letům,“ odhadla bývalá starostka, současná opoziční zastupitelka Hana Nedvědová (Patrioti).

Starosta Petr Koleta však nové právníky hájí. Na přestupky prý město získalo přímo odborníka, který připravoval přestupkový zákon. Až do půl roku zaučí hronovskou úřednici, město ho dál nebude potřebovat. Podle starosty se vyřizování přestupků zrychlilo, právník se jimi zabývá polovinu času než předchůdkyně.

Hlavní ale podle vedení radnice bylo, že město potřebovalo řešit nahromaděné problematické případy.

„Bylo třeba najednou řešit byty v Žabokrkách, na což si právnička netroufala, řešili jsme zakázku Green Projectu na Jiráskův park, řeší se čistička na Příčnici a další spousta věcí. Myslím, že profesionální firmy mají desítky právníků a každý je na něco specializován. Na radě byla debata s návrhy, abychom měli právníka pro přestupky, potřeby odborů i tyto kauzy. Nemám problém s tím, když se do budoucna najde jeden jiný právník,“ poznamenal starosta.

Investiční technik schází, čeká se na výsledek výběrového řízení

Pro rozjezd letošních městských investic je však zásadní, zda Hronov konečně obsadí místo investičního technika. Neobsazené zůstává už tři měsíce, k tomu navíc onemocněl neuvolněný místostarosta, který má stavařské vzdělání. Město vypsalo na pozici technika už tři výběrová řízení.

„Investiční technik je na městě nesmírně důležitá persona. Už to trvá několik měsíců, zatím se mnoho nedělo, protože byla zima, ale vysoutěží se zakázka na rekonstrukci podkroví v domě čp. 8 pro základní uměleckou školu, toalety ve škole ve Zbečníku a další. To vše potřebuje člověka, který zvládne papírovou válku a pak i dojednávání s firmou,“ zdůraznila bývalá starostka.

Podle Kolety mají problém se získáním technika i na radnicích v Červeném Kostelci nebo Polici nad Metují. Kdyby to pokračovalo, město by si muselo najmout externistu.

Teď se čeká na výsledek posledního výběrového řízení, přihlásili se do něj dva uchazeči. Případného nového technika už bude přijímat nastupující tajemnice, kterou je od 1. března bývalá starostka Studnice Helena Toldová.

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Nejčtenější

Labská přehrada odpouští málo vody, po deštích může přetékat vrchem

Labská přehrada u Špindlerova Mlýna v Krkonoších.

Přehrada Labská v Krkonoších je po posledních deštích už téměř plná. Protože v ní nyní kvůli rekonstrukci funguje jen...

Cesta Obřím dolem do sedla pod Sněžkou je zavřená, sníh prolomil lávku

Dřevěný mostek u Trkače v Rudné rokli poškodil nápor sněhu, jeden z nosníků se...

Část frekventované modré turistické cesty Obřím dolem na Sněžku v Krkonoších je uzavřena, a to v úseku od kapličky do...

Kubík dřeva za desetikorunu. Kvůli kůrovci KRNAP láká zájemce o těžbu

Ivo Hlávka z Vrchlabí těží nad Strážným vrcholové zlomy smrků (21. 5. 2019).

V Krkonoších je po zimě velké množství polámaných stromů. Ochranáři z Krkonošského národního parku je prodávají za...

Pec pod Sněžkou může regulovat stavby pomocí bublin, rozhodl Ústavní soud

Pec pod Snězkou (ilustrační snímek)

Územní plán Pece pod Sněžkou na Trutnovsku smí nadále využívat princip takzvaných regulačních bublin. Ústavní soud...

Broumov zavedl bezdoplatkovou zónu, chce odradit kočovníky za dávkami

Soukenická ulice pod klášterem v Broumově (10. 5. 2019)

Broumov vytáhl proti lidem „kočujícím“ za sociálními dávkami. Radnice vyhlásila „bezdoplatkovou zónu“ v konkrétních...

Další z rubriky

Silný vítr zastavil lanovku na Sněžku, nejezdí v obou úsecích

V sobotu byl otevřen druhý úsek nové lanové dráhy z Růžové hory na Sněžku. (22....

Lanovka na Sněžku se ve středu kvůli silnému větru nerozjela. Na Sněžce ráno pršelo a vítr dosahoval rychlosti okolo 90...

Hradec má potíže s opravami umělecké školy. Chybí plán, jak pokračovat

Základní umělecká škola Střezina v Hradci Králové přežívá v provizoriu po...

Nové vedení Hradce Králové ani za půl roku nezačalo připravovat přestavbu Základní umělecké školy Střezina. Chybí také...

Pravěcí lovci mířili Trutnovskem za zvěří, lavina nálezů mění dějiny

Archeolog Ondřej Tůma ukazuje štípanou industrii ze starší doby kamenné...

Pravěkých nálezů na Trutnovsku v posledních deseti letech přibylo. Ještě nedávno byly přitom spíš výjimkou. Zásadně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz