Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 18. září 2021 Kryštof

Aréna v Hradci je v pěti verzích, může mít střechu jako pivní pěnu

  7:43
Jestliže zastupitelé Hradce Králové ukončí projekt Park Malšovice a podpoří stavbu ryze městského fotbalového stadionu, bude na výběr z pěti variant. Všechny počítají s osvětlovacími "lízátky". Budování nové arény by trvalo maximálně tři roky.

Nejdražší varianta arény s membránovou střechou a západní tribunou by přišla na 470,5 milionu korun. Autoři ji doporučují. | foto: archiv ČVUT

Kdyby měl Hradec následovat vize autorů studie ryze městské fotbalové arény, ze současného Všesportovního stadionu by zůstaly zachovány pouze osvětlovací stožáry.

Fotogalerie

Zastupitelé mají k dispozici pět návrhů pocházejících z ČVUT a studia architektů Miloše Kopřivy a Aleše Vaňka k posouzení jen několik dnů. O tom, zda do detailů zpracovaná analýza nakonec nezůstane jen na papíře, rozhodne už květnové zastupitelstvo, které bude hlasovat o budoucnosti projektu Park Malšovice, tedy komerčního centra s fotbalovým stadionem uvnitř.

Založit osmnáctistránkovou studii do šuplíku "nepotřebné" by však bylo předčasné. Podle spolutvůrců by městský stadion hradeckou radnici vyšel na sumu mezi 305 až 470 miliony korun. MF DNES představuje jednotlivé varianty.

Společná dominanta: lízátka

Se zachováním charakteristických osvětlovacích stožárů počítají všechny návrhy. Dalším společným rysem je etapová výstavba bez nutnosti stěhování nyní druholigového týmu na náhradní stadion, kapacita kolem 13 tisíc diváků nebo využití současných šaten a kanceláří pod stávající východní tribunou.

Studie se naopak rozcházejí hlavně v otázkách dominance západní či východní tribuny a umístění dalších sportovišť nebo parkovišť přímo v areálu.

"To však nemusí být důvodem likvidace genia loci malšovického stadionu. Příkladem může být olympijský stadion v Berlíně. I přes svoji politickou minulost z nacistické éry je stadion plně zachován, pro mistrovství světa v kopané roku 2006 byl doplněn pouze o zastřešení," vypomáhají si Kopřiva s Vaňkem přirovnáním s berlínskou arénou.

1.návrh: 305 milionů

První studie je jednoznačným outsiderem, což přiznávají i autoři z ČVUT. Jako jediná se zabývá možností, že hrací plocha i lízátka zůstanou na svém místě a tribuny se zázemím vyrostou okolo.

Městský stadion v Hradci Králové, 1. varianta.

Aréna, 1. varianta

"Varianta se jeví zdánlivě jako výstavba na zelené louce, ale výhody z toho umístění nevznikají, jedinou je nejnižší pořizovací cena," upozorňují Kopřiva s Vaňkem.

"Prostory mezi současnými valy a obvodem nového stadionu nejsou takové, aby bylo možné je plnohodnotně využít," odrazují od plánu.

2.návrh: 470,5 milionu

Nejdražší a autory doporučovaná varianta hýbe s hrací plochou směrem k západní tribuně, která má být dominantní a v konečné etapě zastřešená membránovou fólií, jež tvarem připomíná olympijský stadion v Mnichově.

Městský stadion v Hradci Králové, 2. varianta

Aréna, 2. varianta

Nad kratšími tribunami na severu a jihu se počítá nejen s velkoplošnými obrazovkami, ale i s pokoji pro hotelové ubytování a klubovými kancelářemi.

"Tato varianta ve východní části umožní vložit další sportoviště pro veřejnost," pokračují tvůrci. Podle nich by prostory pod východní tribunou mohly během výstavby fungovat jako provizorní zázemí a později jako kryté wellnescentrum pro veřejnost.

Druhý návrh je favoritem nejen díky "přidané hodnotě" v podobě jiných sportovišť, ale i díky nejkratší odhadované době pro výstavbu. Stačit by mělo "pouze" 28 měsíců.

3.návrh: 362 milionů

Samotné hřiště sice projektanti posouvají směrem na východ, avšak hlavní tribunou se podle nich stane ta západní, pod kterou vznikne nejen zázemí pro hráče, ale i parkoviště.

Městský stadion v Hradci Králové, 3. varianta

Aréna, 3. varianta

Také tato varianta počítá s membránovým zastřešením západu, zatímco východ by alespoň zpočátku byl zastřešen stávající ocelovou konstrukcí, pod kterou mají vzniknout skyboxy.

"Výhodou je dobrá etapizace v prvních fázích, nevýhodou je odklon návrhu od tradiční dominance západní tribuny," zhodnocují tento návrh autoři. Výstavba by měla trvat až 36 měsíců.

4.návrh: 437,8 milionu

První etapa počítá s posunutím hřiště o celých 25 metrů k západu, kde má být sice největší, ale nikoli hlavní tribuna. Dominantní by měl být východ, kde má vzniknout klubové zázemí, wellness, skyboxy, hluboká obdélníková střecha, ale i parkoviště.

Městský stadion v Hradci Králové, 4. varianta

Aréna, 4. varianta

"Reglementy pro nově budované stadiony nenařizují jednoznačně, která z obou delších tribun má být hlavní. Tato varianta považuje za ekonomicky výhodnější dominanci východní tribuny," zdůvodňují Kopřiva a Vaněk.

5.návrh: 425 milionů

Poslední studie jako by popírala tvrzení, že městský stadion nebude multifunkční, ale má sloužit pouze fotbalovému klubu. Pod novou západní tribunou by totiž mohly být nejen kryté sportovní haly, ale i stometrová běžecká dráha.

Městský stadion v Hradci Králové, 5. varianta

Aréna, 5. varianta

Autoři však jako hlavní vidí tribunu na východě, kde má být menší membránová střešní konstrukce a před tribunou parkoviště. "Podmínkou je největší možné přisunutí hrací plochy ke stávajícímu dvoupodlažnímu objektu východní tribuny," dodávají spolutvůrci.

Městský = multifunkční

Městský stadion by sloužil jen fotbalu, kdežto projekt Park Malšovice pamatuje i na atletickou dráhu či pořádání koncertů. Tak argumentují zastánci Parku Malšovice.

Architekt Kopřiva by však toto tvrzení rád vyvrátil: "Přidaná hodnota městského stadionu nabízí kryté wellness provozy, hřiště, lezecké stěny, squashe, plochu pro bruslení a další oblíbené sportovní příležitosti. Pokud nebude stávající prostor malšovického stadionu devastován záborem ploch pro hypermarket, nabízí se jeho unikátní celoroční využití pro veřejnost i vrcholové sportovce."

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Martin Hanousek, Jan Birke, Zdeněk Ondráček, Luďka Tomešová, Klára Dostálová, Vladimíra Lesenská, Ivan Adamec, Martin Jiránek

  • Nejčtenější

Neukáznění turisté na Sněžce ničí geologický proces trvající tisíce let

Povrch Sněžky je v neustálém pohybu, naše nejvyšší hora tak kromě turistů přitahuje odborníky kvůli geologickým jevům....

Drzost nezná mezí. Řidiči si v Krkonoších jezdí, kde chtějí. Klidně i na vrcholy

Premium Motorkáři a jezdci na čtyřkolkách, kteří se prohánějí v chráněných lokalitách Krkonošského národního parku, kde nemají...

Po čtrnáctileté dívce pátrá policie třetí den. Svědci ji viděli v černé paruce

Od pátečních ranních hodin pátrají policisté po čtrnáctileté dívce ze Dvora Králové nad Labem, která už o den dříve...

Prý jsem nebezpečný, diví se farář, jenž přes protesty buduje komunitu

Premium Když se před dvěma lety dobrušský farář Augustín Slaninka rozhodl vybudovat na samotě v Běstvinách u Dobrušky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Paraglidistka skončila v korunách stromů. Svědci zahltili linky horské služby

V pátek odpoledne horští záchranáři v Krkonoších pomáhali uvázlé paraglidistce, která nezvládla let pod Černou horou....

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Opilec zavinil několik nehod, naboural i vůz muže, který mu pomohl z příkopu

Hned několik dopravních nehod se stalo v úterý v Rychnově nad Kněžnou. Ve všech kolizích však figuroval stejný...

OBRAZEM: Osvětlovací „lízátka“ čekají na hradeckém stadionu na renovaci

Čtyři stožáry s osvětlením, ikonická lízátka na fotbalovém stadionu v Hradci Králové, jdou k zemi jeden za druhým. Čeká...

Drzost nezná mezí. Řidiči si v Krkonoších jezdí, kde chtějí. Klidně i na vrcholy

Premium Motorkáři a jezdci na čtyřkolkách, kteří se prohánějí v chráněných lokalitách Krkonošského národního parku, kde nemají...

Dvořák si v hradecké filharmonii žádá velké obsazení s pěti sólisty i dětmi

Velká díla si žádají velké obsazení. Pro Dvořákovo monumentální oratorium Svatá Ludmila se dnes ke královéhradecké...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...