Města ušetřila miliony. Postaví chodníky, školku i parkoviště

  7:00aktualizováno  7:00
Radnice měst v hradeckém kraji pomalu hodnotí své loňské hospodaření a s potěšením zjišťují, kolik peněz jim v rozpočtech zbylo. Tam, kde ušetřily miliony, část nechají na horší časy, ale chystají i investice. Třeba do chodníků nebo parkovišť.

Jednou z nejspořivějších je radnice v Jičíně, která si rozpočet na rok 2013 vylepší třiceti miliony korun. | foto: Archiv města Jičín

Jak města chtějí naložit s přebytky

Hradec Králové

  • Splnění hlavních požadavků komisí místních samospráv (chodníky, parkoviště atd.)

Jičín

  • Výstavba školky, demolice kasáren, úprava prostor Valdštejnského zámku, rekonstrukce K-Klubu

Trutnov

  • Stavba kanalizace v lokalitě Trutnov-Volanov, naplnění rezervního fondu

Úspory se v loňském roce nedotkly jen rozpočtů domácností, ale i mnoha měst v Královéhradeckém kraji. Většina z nich se v roce ekonomické recese chovala jako dobrý hospodář, a tak do letošních rozpočtů přelévá přebytky ve výši až několika desítek milionů korun. Za ušetřené peníze vznikne třeba nová školka nebo chodníky.

Městské úřady úspory pošlou i na splátky úvěrů nebo je použijí na další investice. Jednou z nejspořivějších je radnice v Jičíně, která si rozpočet na rok 2013 vylepší třiceti miliony korun.

"Díky vysokému přebytku si v tomto roce nebudeme muset vzít plánovaný úvěr," informoval tajemník jičínské radnice Peter Bareš. Město také o 11 milionů korun zvýší investice plánované na letošní rok. Peníze z přebytku pokryjí třeba demolici tamních kasáren a úpravu prostor Valdštejnského zámku.

Za část ušetřených peněz Jičín rovněž postaví novou školku Větrov a zrekonstruuje prostory tamního K-Klubu. "V mateřské škole Větrov postavíme kompletně novou budovu, abychom ji mohli rozšířit o nové třídy," řekla mluvčí jičínské radnice Magdaléna Doležalová.

Hradec napjatě vyhlíží, kolik mu zbude peněz

Vyrovnání rozpočtu čeká i magistrát v Hradci Králové, který pro rok 2013 schválil rozpočet o půl miliardy hubenější, než měl v roce 2012. Jak velký přebytek z loňského roku bude, však ještě finanční odbor magistrátu neví.

"V současné době ještě nemáme dokončen definitivní audit hospodaření. Závěrečnou zprávu budeme mít hotovou na konci března," uvedl vedoucí finančního odboru Jindřich Frydrych.

Na rozpočtové vyrovnání čekají jako na smilování šéfové různých sekcí hradeckého magistrátu. Například odbor školství, který pro letošní rok nezískal v rozpočtu na vybavení nebo přestavby škol ani korunu, věří, že po vypořádání roku 2012 nějaké peníze přece jen získá. "Část bychom mohli investovat do dalšího vybavování tříd interaktivními tabulemi," uvedla vedoucí odboru školství Alena Synková.

Na přebytek rozpočtu se mohou těšit i komise místní samosprávy. "Podle toho, kolik peněz z loňského roku zbude, bych rád upřednostnil doposud odsouvané prioritní požadavky komisí místních samospráv. Tam jde především o drobné stavby nebo opravy chodníků, parkovišť a podobných záležitostí, které jsou pro lidi v jednotlivých čtvrtích důležité," řekl náměstek primátora Jindřich Vedlich.

Trutnov přelévá 17 milionů

Jasno v rozpočtovém vyrovnání mají v druhém největším městě Královéhradeckého kraje Trutnově. Zdejší radnici z loňska zbylo 17 milionů korun. "Peníze použijeme do letošního rozpočtu a zároveň si něco necháme jako rezervu do dalších let," uvedl trutnovský starosta Ivan Adamec.

Investovat hodlá hlavně do těch projektů, které bude moci částečně zaplatit z evropských či jiných peněz. "Zatím asi největší naplánovanou investiční akcí je stavba kanalizace v lokalitě Volanov," řekl starosta.

Žádný podobně obrovský projekt, jakým byla třeba stavba kulturního centra Uffo, však Trutnov neplánuje. "Doby investiční hojnosti, které byly před deseti lety, jsou už pryč a takové investice teď budou výjimečné," poznamenal Adamec.

Nejčtenější

Pod centrem Hradce Králové jsou jedy z dehtárny, vyčištění je nemožné

Areál bývalé dehtárny v Hradci Králové mezi dnešním Vančurovým náměstím a řekou...

Jen stěží uvěřitelný koktejl chemických látek se nachází pod centrem Hradce Králové. Benzen, toluen, naftalen a další...

Hrozí zalesnění pískovny, kde se daří kudlankám. Vědci i Hradec jsou proti

V pískovně Marokánka u Hradce Králové končí těžba (18. 2. 2019).

Letos po mnoha letech skončí těžba v pískovně Marokánka I v těsné blízkosti Hradce Králové. Mohla by se z ní stát...

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku...

Výbuch v náchodském domě zranil ženu, zřejmě explodovala varna drog

Výbuch v panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě (14.2.2019).

Panelovým domem v náchodské Pražské ulici odpoledne otřásla exploze. Podle policie krátce po 14. hodině v nejvyšším,...

Postižení montují auta pinzetou, modely kamionů míří do celého světa

Centrum má vlastní lakovnu, některé díly jí projdou až osmkrát.

Už přes 380 tisíc věrných modelů aut vyslala mezi sběratele do různých koutů světa chráněná dílna v Jaroměři. Lidé se...

Další z rubriky

Kraj by rád dostal vambereckou krajku až na seznam UNESCO

Jedna z vambereckých krajkářek při práci.

Tradice krajkářství na Vamberecku by se mohla zařadit na národní seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury....

Krize v Rychnově je zažehnána, do nemocnice se vrací bývalý primář

Novorozenec v nemocnici v Rychnově nad Kněžnou.

Personální krize na dětském oddělení nemocnice v Rychnově nad Kněžnou skončila. Nemocnici se podařilo získat...

Útočník napadl před klubem v Trutnově muže, ten v nemocnici zemřel

policejní auto

Napadení muže, kterého v neděli zbil útočník před zábavním podnikem v Trutnově, vyšetřuje policie. Případ je o to...

Najdete na iDNES.cz