Aby byl rok 2019 ještě barevnější, přeje si malířka v pestrém kalendáři

  9:07aktualizováno  9:07
Amatérská malířka Adéla Kulichová z Police nad Metují tvoří neustále. Protože ji nebavilo jen tak si čmárat nějaké skici, když se zrovna nezabývá velkou olejomalbou, pustila se do kalendáře. Výsledkem je dvanáct stran plných barev, mandal, vtipných detailů, postřehů a výroků. Kalendář tiskne a nabízí přátelům.

Ukázka z kalendáře Adély Kulichové. | foto: Archiv Adély Kulichové

Pětadvacetiletá malířka věří, že osobní dárek je v dnešním světě ta nejlepší volba. „Chtěla jsem malovat pořád, každý den, a pastelky jsou asi nejjednodušší a nejpřenosnější technika. Asi od půlky září jsem si je všude nosila a kreslila. Pak mě napadlo, že by z toho mohl být kalendář a taky skvělý dárek k Vánocům pro přátele,“ říká.

Nejdřív si namalovala obrysy černým centropenem. Když byl obrázek složitější, udělala lehký náčrt tužkou, kterou vygumovala. „Do horní části čtvrtky jsem namalovala mandalku, do spodní třetiny napsala měsíce. Pak jsem vybarvovala a nakonec doplnila dny v týdnu, jména a svátky. Měsíce jsem malovala na přeskáčku, jak se mi zrovna zachtělo,“ vzpomíná.

Mladá umělkyně z Broumovska chce, aby se u kalendáře lidé zastavili a třeba se nad stránkami i zamysleli. Kalendáři dala název Aby byl rok 2019 ještě barevnější.

„Moje hesla by měla hlavně předat pozitivní vnímání světa a všeho kolem nás. Aby ti, co si je přečtou, třeba změnili něco, s čím nejsou spokojeni. Aby je to nakoplo udělat něco jinak, třeba tak jak si vždycky přáli. Já se tím snažím řídit a jsem veselejší a šťastnější. Ne všechno jde hned, musí se na tom pracovat,“ míní výtvarnice. 

Kalendář si vyloženě užívala. Objevují se v něm věty jako Zkuste se na věci podívat z jiného úhlu, Žijme přítomností, Vnímejte barvy, Experimentujte.

„Někomu se nemusí líbit, že je v něm vše pozitivní. Chápu, že realita může být drsnější, ale také záleží, jak se k ní postavíme. Určitě každého někdy něco štve, ale převažovat by měly hezké věci. Měli bychom se snažit myslet na to pěkné, pak realita taková bude. Doufám, že můj kalendář přinese každému něco dobrého,“ věří.

Fotogalerie

Maluje od malička. V Polici chodila do základní umělecké školy, kromě kreslení a malování ji bavila práce s keramikou. Dnes dělá hlavně olejomalby. Maluje abstrakce i krajiny, třeba skály, kterých je v broumovském výběžku požehnaně.

„Od října do listopadu jsem v Kolárově divadle v Polici nad Metují měla první výstavu olejomaleb s názvem Můj barevný svět. Na ní přišly i první objednávky na moje díla. Bylo to úžasné, moc jsem si to užila a všem patří velké díky. Kalendář jsem ale ještě nevytvářela a pastelkami prakticky nemaluji. Všechno je někdy poprvé. Pro příští rok si asi vyberu jinou techniku. Pastelky jsou hodně náročné na čas,“ líčí.

Nejkrásnější kraj na světě

Její tvorba se hodně vztahuje k regionu, kde žije. „Je to nejkrásnější kraj na světě, a že jsem toho už procestovala hodně! Jsem lezec, takže bydlet obklopená skálami je pro mě ráj. Příroda je tu opravdu okouzlující v každém ročním období. Letos jsem začala malovat olejomalby i venku v plenéru. Na mých obrazech jsou Adršpašské skály, Broumovské stěny i Ostaš. Na kalendáři na měsíc březen jsou skály v Teplicích,“ prozrazuje Adéla Kulichová.

Zatím vytiskla na čtyři desítky kalendářů. Více se lze dozvědět na facebookové stránce Ada Art, kam dává malířka fotky i videa.

„Pokud je to malované mnou a dám to lidem, kteří mě znají, je to určitě hezký osobní dárek. A myslím si, že to ocení víc než nějakou draze koupenou věc. Tak to vnímám i já, když od někoho blízkého dostanu ručně vyrobený dárek. Dárky vyrobené od srdce mají nejvyšší hodnotu, jsou originální, člověk si s nimi dal práci a myslel při tom na vás. Pokud dostanu nebo koupím ručně dělaný výrobek, vždy to potěší,“ poznamenává malířka, která vystudovala ekologii a ochranu přírody. Teď si dodělává pedagogické minimum, aby v příštím roce mohla začít učit.

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

V Peci přejela rolba lyžaře, v Beskydech spadl na běžkařku strom

Když se Česko potýká s nedostatkem sněhu, rolbuje se jen výjimečně. Rolbař pak...

Rolba s vlekem přejela a vážně zranila v neděli dopoledne v Peci pod Sněžkou na sjezdovce v Javořím dole šedesátiletého...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Řidič kodiaqu narazil na silnici do pohovky, škoda je čtvrt milionu

Dopravní nehoda u Chlumce nad Cidlinou (15. 1. 2019)

Šoférovi na Hradecku přiletěla přímo před auto nová pohovka zabalená v igelitu. Její majitel ji totiž pořádně...

Ztráta Richtrovek se blížila milionu a správce chyboval, tvrdí ministerstvo

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Vážná manažerská pochybení, porušování několika zákonů a neúměrné vysoké náklady. Tak s odstupem ministerstvo školství...

Další z rubriky

Trať do Prahy je v nedohlednu, Liberecký kraj se chce spojit s Evropou

Ve hře je i alternativa, že by rychlík z Liberce do Prahy bez přestupu do...

Z Liberce se vyplatí jet vlakem spíše do Berlína a Drážďan než do Prahy. Na absurdní situaci v železniční dopravě...

Trestaný muž onanoval na sídlišti i ve vsi, soud ho poslal do vazby

Panelové sídliště

Třicetiletý muž z Trutnovska čelí obvinění z výtržnictví za onanování na veřejnosti. Začátkem ledna se obnažoval na...

Opilec v Hradci Králové poničil osmnáct aut, hrozí mu dva roky vězení

Opilý muž v sobotu ráno poničil osmnáct aut ve Veverkově ulici v Hradci Králové...

Královéhradečtí policisté v sobotu brzo ráno vyjížděli do Veverkovy ulice k opilému muži, který ničil auta. Muž se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz