Aby byl rok 2019 ještě barevnější, přeje si malířka v pestrém kalendáři

  9:07aktualizováno  9:07
Amatérská malířka Adéla Kulichová z Police nad Metují tvoří neustále. Protože ji nebavilo jen tak si čmárat nějaké skici, když se zrovna nezabývá velkou olejomalbou, pustila se do kalendáře. Výsledkem je dvanáct stran plných barev, mandal, vtipných detailů, postřehů a výroků. Kalendář tiskne a nabízí přátelům.

Ukázka z kalendáře Adély Kulichové. | foto: Archiv Adély Kulichové

Pětadvacetiletá malířka věří, že osobní dárek je v dnešním světě ta nejlepší volba. „Chtěla jsem malovat pořád, každý den, a pastelky jsou asi nejjednodušší a nejpřenosnější technika. Asi od půlky září jsem si je všude nosila a kreslila. Pak mě napadlo, že by z toho mohl být kalendář a taky skvělý dárek k Vánocům pro přátele,“ říká.

Nejdřív si namalovala obrysy černým centropenem. Když byl obrázek složitější, udělala lehký náčrt tužkou, kterou vygumovala. „Do horní části čtvrtky jsem namalovala mandalku, do spodní třetiny napsala měsíce. Pak jsem vybarvovala a nakonec doplnila dny v týdnu, jména a svátky. Měsíce jsem malovala na přeskáčku, jak se mi zrovna zachtělo,“ vzpomíná.

Mladá umělkyně z Broumovska chce, aby se u kalendáře lidé zastavili a třeba se nad stránkami i zamysleli. Kalendáři dala název Aby byl rok 2019 ještě barevnější.

„Moje hesla by měla hlavně předat pozitivní vnímání světa a všeho kolem nás. Aby ti, co si je přečtou, třeba změnili něco, s čím nejsou spokojeni. Aby je to nakoplo udělat něco jinak, třeba tak jak si vždycky přáli. Já se tím snažím řídit a jsem veselejší a šťastnější. Ne všechno jde hned, musí se na tom pracovat,“ míní výtvarnice. 

Kalendář si vyloženě užívala. Objevují se v něm věty jako Zkuste se na věci podívat z jiného úhlu, Žijme přítomností, Vnímejte barvy, Experimentujte.

„Někomu se nemusí líbit, že je v něm vše pozitivní. Chápu, že realita může být drsnější, ale také záleží, jak se k ní postavíme. Určitě každého někdy něco štve, ale převažovat by měly hezké věci. Měli bychom se snažit myslet na to pěkné, pak realita taková bude. Doufám, že můj kalendář přinese každému něco dobrého,“ věří.

Fotogalerie

Maluje od malička. V Polici chodila do základní umělecké školy, kromě kreslení a malování ji bavila práce s keramikou. Dnes dělá hlavně olejomalby. Maluje abstrakce i krajiny, třeba skály, kterých je v broumovském výběžku požehnaně.

„Od října do listopadu jsem v Kolárově divadle v Polici nad Metují měla první výstavu olejomaleb s názvem Můj barevný svět. Na ní přišly i první objednávky na moje díla. Bylo to úžasné, moc jsem si to užila a všem patří velké díky. Kalendář jsem ale ještě nevytvářela a pastelkami prakticky nemaluji. Všechno je někdy poprvé. Pro příští rok si asi vyberu jinou techniku. Pastelky jsou hodně náročné na čas,“ líčí.

Nejkrásnější kraj na světě

Její tvorba se hodně vztahuje k regionu, kde žije. „Je to nejkrásnější kraj na světě, a že jsem toho už procestovala hodně! Jsem lezec, takže bydlet obklopená skálami je pro mě ráj. Příroda je tu opravdu okouzlující v každém ročním období. Letos jsem začala malovat olejomalby i venku v plenéru. Na mých obrazech jsou Adršpašské skály, Broumovské stěny i Ostaš. Na kalendáři na měsíc březen jsou skály v Teplicích,“ prozrazuje Adéla Kulichová.

Zatím vytiskla na čtyři desítky kalendářů. Více se lze dozvědět na facebookové stránce Ada Art, kam dává malířka fotky i videa.

„Pokud je to malované mnou a dám to lidem, kteří mě znají, je to určitě hezký osobní dárek. A myslím si, že to ocení víc než nějakou draze koupenou věc. Tak to vnímám i já, když od někoho blízkého dostanu ručně vyrobený dárek. Dárky vyrobené od srdce mají nejvyšší hodnotu, jsou originální, člověk si s nimi dal práci a myslel při tom na vás. Pokud dostanu nebo koupím ručně dělaný výrobek, vždy to potěší,“ poznamenává malířka, která vystudovala ekologii a ochranu přírody. Teď si dodělává pedagogické minimum, aby v příštím roce mohla začít učit.

Nejčtenější

Druhá liga: Budějovice uspěly ve Vítkovicích, Hradec padl s Jihlavou

Jihlavští fotbalisté slaví gól na hřišti Hradce Králové.

Fotbalisté Českých Budějovic porazili v druhé lize Vítkovice na jejich hřišti 2:1 a zvítězili v devátém utkání za...

Další kamion s auty za miliony se nevešel pod novopacký viadukt

Dopravní nehoda kamionu s nákladem škodovek pod viaduktem v Nové Pace (16. 4....

Těžce zkoušený viadukt v Nové Pace utrpěl další ránu. O traverzu mostu se zachytilo nákladní auto převážející nová SUV....

Labská bouda je opět přístupná turistům, rekonstrukce trvala půl roku

Labská bouda v Krkonoších se po půl roce zase otevřela veřejnosti (18. dubna...

Po půlroční pauze vstoupili v pátek do Labské boudy v Krkonoších opět turisté. Hřebenovou chatu uzavřela v listopadu...

Hasiči v Orlických horách zlikvidovali požár lesa, pomáhali i Poláci

Hasiči bojovali s požárem lesa v nepřístupném terénu nad golfovým hřištěm...

U Olešnice v Orlických horách v sobotu odpoledne vzplál mladý les na ploše asi 2,5 hektaru. Hasiči požár dostali pod...

Zloděj ukradl v nemocnici přístroje za miliony, klinika si musí půjčit jiné

Fakultní nemocnice Brno. Bronchoskopické vyšetření pomáhá při určování plicních...

Na Plicní kliniku Fakultní nemocnice v Hradci Králové se o víkendu vloupal neznámý zloděj a ukradl tam pět...

Další z rubriky

Opočno opravuje oblíbené staré koupaliště naposled, pořídí nerezové

Na koupališti v Opočně opadávají kachličky i části betonu.

Oblíbené koupaliště v Opočně na Rychnovsku dostane novou podobu. Desítky let staré, rozpadající se bazény u rybníku...

Na Náchodsku skončilo auto na střeše. Zraněný muž tvrdil, že neřídil

U obce Slavoňov – Blažkov skončilo auto na střeše (19. dubna 2019).

V pátek brzo ráno vyjížděly složky integrovaného záchranného systému na Náchodsku k autu převrácenému na střechu. Na...

Dvorská zoo začala hlavní sezonu, v safari má most inspirovaný Afrikou

Kvůli přestavbě mostu v safari ve Dvoře Králové  vypustili jezírko.

Návštěvníci Safari parku ve Dvoře Králové se poprvé projeli po novém mostu dlouhém 150 metrů. Jeho stavba vyšla na 27...

Najdete na iDNES.cz