Pondělí 19. dubna 2021, svátek má Rostislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 19. dubna 2021 Rostislav

Zašlou slávu hradecké sjezdovky má oživit architekt Vávra a syntetický sníh

  9:39
Po třiceti letech by v Hradci Králové mohla znovu ožít lyžařská sjezdovka Rozárka. O pozemky na kopci Sv. Jana má zájem investor s projektem od herce a architekta Davida Vávry, který navrhl moderní celoročně využívaný areál s restaurací a syntetickým materiálem na svahu.

Bývalá sjezdovka Rozárka ve střední části kopce sv. Jana na Novém Hradci Králové. (23. 2. 2021) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Tento týden plány na vzkříšení Rozárky představili potenciální investor Petr Smola a herec a spisovatel, architekt David Vávra, jenž navrhl moderní areál včetně vyhlídkové restaurace s obrovskými kruhovými okny. Smola odhadl, že obnova sjezdovky by mohla být hotova v roce 2023.

Má to však základní podmínku: Smola je sice připraven vše financovat, ale potřeboval by od města dlouhodobě pronajmout pozemky, na kterých by záměr uskutečnil. A právě v tomto bodě se představy reprezentantů města liší.

Primátor Alexandr Hrabálek (ODS) se podrobnosti o záměru dvojice Smola - Vávra dozvěděl v úterý.

„Projekt se mi skutečně moc líbí. Už jako vysokoškolský student jsem zaznamenal, že na místě je umělý lyžařský svah, sice pravděpodobně nekomfortní, protože spadnout tam muselo být opravdu velmi nepříjemné. Co se chystá nyní, mi přijde hezké a z hlediska povrchu uživatelsky příjemné. Vzhledem k tomu, že by to měla být velice významná rekreační záležitost pro Hradečáky, byl bych pro pronájem firmě. Snad bych se dokonce přimlouval i za poněkud přívětivé nájemné, protože to beru jako velmi dobrý počin a užitečnou věc,“ netají se primátor.

Sjezdovka Rozárka

Že před 30 lety byla v Hradci Králové regulérní lyžařská sjezdovka, svědčí už jen prorezlé osvětlovací stožáry. Sjezdovka Rozárka vznikla v 70. letech, navzdory minimálnímu převýšení kolem 50 metrů získala velkou popularitu. V roce 1992 však zmizel vlek a když o šest let později její provozovatel prodal umělé kartáče do Zlína, byl s lyžováním konec. Téměř 30 let po jejím konci je tu však projekt, který by sjezdovku na Rozárku mohl vrátit.

Zastupitele určeného pro územní plán Adama Zárubu (Změna a Zelení) těší, že se o rozvoji celé lokality po několika letech zase mluví, ale odevzdat atraktivní Rozárku prvnímu nápadníkovi by neradil.

„Pokud by se tam mělo něco dělat, měla by předcházet odborná a veřejná debata. Ta by měla posoudit, zda s návrhem máme pracovat, anebo jestli to necháme jako volný prostor navazující na lesopark. Pokud by se tam skutečně mělo stavět, preferoval bych soutěž. Do třetice: pokud by to mělo být poskytnuto soukromému subjektu, mělo by předcházet výběrové řízení na realizaci záměru. Je to skutečně atraktivní lokalita a není transparentní zadat to jen tak z ruky někomu, kdo si usmyslí a přijde s nápadem,“ říká Záruba.

„Architektonickou stránku bych nerad hodnotil. Je to taktika: když někdo chce, aby byl projekt dobře přijatý, zaštítí se známým jménem, v tomto případě panem architektem Vávrou. Určitě to můžeme brát jako impuls k tomu, aby se opět začalo hovořit o tom, co s Rozárkou uděláme, ale rozhodně by nebylo správné, abychom hned někomu poskytli pozemky,“ domnívá se Záruba.

Syntetický sníh Snowflex

Cílem Smoly je postavit celoročně užívaný areál přístupný pro všechny. Kdyby se investor měl spolehnout na přírodní, případně na uměle vyrobený sníh, na Novém Hradci by se lyžovalo přinejlepším jen pár týdnů v roce.

Tajemstvím úspěchu by mohl být moderní syntetický materiál Snowflex. Stejný povrch má například resort AltinOran o rozloze 11 tisíc metrů čtverečních v turecké Ankaře, který má také nejrůznější skoky pro příznivce snowboardingu a freeskiingu.

„Celá naše myšlenka je postavená na tom, že chceme vrátit na Rozárku život. Generace dětí tu vyrůstaly a trávily volný čas. Přijde nám velká škoda, že tohle místo dlouhodobě zarůstá a chátrá, bohužel se i přes nejrůznější záměry a studie nikdy s tímto nádherným koutem Hradce nepovedlo něco udělat,“ říká Petr Smola, který předloni stál u vzniku síťového Parku na Větvi kousek od lesního hřbitova.

„Celý záměr v tuto chvíli stojí na tom, zda nám bude město ochotno dlouhodobě pronajmout zarůstající pozemek, na kterém by celý projekt měl vzniknout. Již jsme podali oficiální žádost o pronájem, jsme připraveni vše zafinancovat a samozřejmě i celoročně provozovat,“ uvádí investor.

Vávra je autorem hradecké knihovny

Pod projektem moderní sjezdovky a především vyhlídkové restaurace je podepsán i architekt David Vávra, který pro Hradec vymyslel městskou knihovnu ve Wonkově ulici a v Jaroměři se vrhl do oprav známého Wenkeova domu.

„Jsem moc rád, že mě Petr Smola oslovil, ale především, že přišel někdo, kdo nemá pouze nápad, ale i konkrétní udržitelný projekt. Myšlenka i návrh obnovují dávnou lyžařskou slávu tohoto místa, ale se současnými technologiemi. Architektonický výraz stavby je inspirován stejně přírodní oblinou jako okem. Za tmy je pak organická svítící křivka městotvorným prvkem, jenž pomáhá s orientací,“ představuje návrh Vávra.

Ovál pro chrty i bobová dráha

Od roku 1998, kdy hradecký lyžařský klub prodal kartáče do Zlína a Rozárka pustla, objevilo se několik projektů, které měly exkluzivitu lokality ještě povýšit. Město za zabývalo myšlenkami soukromých investorů například na stavbu bobové dráhy, testovacího centra zasněžovacích technologií, soukromého sportovního areálu nebo tréninkového oválu pro závodní chrty.

Nouze nebyla ani o městské projekty. O obnově lyžařského areálu před lety uvažovala i radnice, ale od záměru ustoupila. Nejspíš si uvědomila, že obnova svahu by znamenala příliš velkou investici s nejistou návratností.

Naposled se o Rozárce ve městě mluvilo před šesti lety. Tehdy se Hradec ucházel o 25milionový grant nadace Proměny. Magistrát chtěl na Rozárce vybudovat příjemnou odpočinkovou zónu, ve které by zůstal co nejvíce zachován přírodní ráz místa, zmiňoval i možnou stavbu rozhledny, občerstvení nebo dětského hřiště.

Jenže plány vzaly za své: hradecký projekt nepostoupil ani do druhého kola grantové výzvy a radnice se za způsob, jak se o dotaci až 25 milionů korun ucházela, stala terčem kritiky.

  • Nejčtenější

Občané odmítají další bytovky. Nechceme vás tady, křičeli na developera

Odpůrci plánované stavby dvou bytových domů ve Dvoře Králové spílali na zasedání zastupitelstva investorovi i...

Bobři nežvaní, ale makají. Osídlili řeku Orlici v Hradci a pomáhají

Zatímco nutrie se v Hradci Králové přemnožily, bobři jsou vzácnější. Před dvěma lety objevili důkazy jejich výskytu...

Krása prázdných Krkonoš. Covid umožnil štábu Posledního závodu unikátní záběry

Premium Filmaři v Krkonoších při natáčení dramatu Poslední závod o tragédii Hanče s Vrbatou zažili drsné mrazy i vánici....

Ze záchrany lízátek mám radost, říká architekt nového stadionu v Hradci

Už druhý multifunkční sportovní areál navrhl pro Hradec Králové místní architekt Tomáš Vymetálek. Po sedmi letech se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rodiče dostali pokutu za vodění školaček až do třídy. Úřad sankci zrušil

Krajský úřad Královéhradeckého kraje se zastal rodičů, kteří dostali od radnice v Nové Pace na Jičínsku pokutu za to,...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

  • Další z rubriky

Recidivista s nožem v ruce hrozil taxikáři v Jičíně zabitím

Šestatřicetiletý recidivista z Trutnovska je podle policie podezřelý z násilného vydírání taxikáře v Jičíně a ze dvou...

Při stavbě stezky na Kuks se nepodvádělo, řeší se prominutí vrácení dotace

Kriminalisté ukončili vyšetřování společnosti Královéhradecká labská, která postavila cyklostezku na Kuks a dále se o...

Linkovému autobusu nejspíš někdo prostřelil dveře, uvnitř bylo osmnáct lidí

U linkového autobusu, který jel ve středu pozdě večer z Hradce Králové do Broumova, se náhle vysypalo sklo zadních...

Do safari parku dorazil žirafí samec z Dánska, zoo doufá v obnovení chovu

Do Dvora Králové dorazil v noci na čtvrtek cenný náklad z Dánska. Odborníci safari parku dovezli ze zoologické zahrady...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...