Když na začátku letošního roku obcházely ulicemi měst a vesnic na Královéhradecku skupinky tří králů, vybíraly do kasiček dary i na vybudování lůžkového hospice.
Ten chce zdejší oblastní charita vybudovat na zahradě bývalé hospodyňské školy ve Stěžerách. Projekt připravuje od roku 2019, loni získala všechna potřebná povolení. Jenže chybí to hlavní, peníze. Podle původních plánů se přitom už touto dobou mělo stavět.
„Letos určitě nezačneme, optimisticky to plánujeme na příští rok, ale zatím se snažíme získat potřebné finance. Bohužel v uvažované dotační výzvě z IROP (Integrovaný regionální operační program EU - pozn. red.) byla na tento typ investic alokována příliš malá částka,“ vysvětluje ředitel Oblastní charity Hradec Králové Vojtěch Šůstek.
Charita původně počítala s rozpočtem mezi 80 a 100 miliony korun. Při zpracování projektu částka mírně stoupla, když se uvažovaný počet lůžek zvýšil z patnácti na dvacet. Jenže pak přišla válka na Ukrajině a prudký růst cen stavebních prací i materiálu. Když projektanti rozpočet přepočítali, vyšplhal se k 200 milionům korun. Projekt se tak vymyká dotačním tabulkám, které byly stavěné ještě na staré ceny.
„Intenzivně jednáme o dotačních výzvách na příští rok, do kterých bychom mohli projekt přihlásit. Počítáme s vícezdrojovým financováním, aby se ta suma nějak poskládala,“ nastiňuje ředitel.
Charita jedná o financování s ministerstvy zdravotnictví i sociálních věcí. Podpořit by ji mohlo hradecké biskupství či Královéhradecký kraj, který na projekt daroval pozemek bývalé krajské školy ve Stěžerách.
„Kraj záměr podpořil už v minulosti, když přispěl na projektovou dokumentaci a poskytl pozemek. O dalších krocích budeme s charitou dále komunikovat. Počítáme například s tím, že stejně jako u hospice v Červeném Kostelci budeme přispívat na provoz,“ říká náměstkyně hejtmana pro sociální oblast a kulturu Martina Berdychová (Východočeši).
Topení plynem je už problém
Charita už do přípravy stavby investovala na 5 milionů korun. Polovinu získala od firem i drobných dárců. Naposledy z tříkrálové sbírky, která jen na Hradecku vynesla rekordních 2,2 milionu korun. Velká část prostředků půjde právě na přípravu lůžkového hospice.
„Peníze nyní použijeme na změny v projektu, protože požadavky na stavby se časem změnily. Před lety jsme se snažili o úsporný rozpočet, a proto jsme například vytápění řešili plynem. To se nyní ukazuje jako problematické. Naopak jsou dotačně podporované jiné technologie jako tepelná čerpadla, rekuperace nebo solární panely. Upravujeme proto projekt, abychom snížili provozní náklady a dosáhli i na nové dotace,“ objasňuje Šůstek.
Lůžkový hospic v okolí krajského města citelně chybí. V širším regionu jsou nyní tato zařízení v Červeném Kostelci a Chrudimi. Kromě toho povětšinou charity provozují v kraji domácí hospicovou péči, která však předpokládá značné zapojení rodiny umírajícího. Pokud to situace nedovoluje, umírají pacienti v nemocnicích nebo léčebnách dlouhodobě nemocných.
„Hospic v lokalitě Hradce Králové skutečně potřebujeme jednak v návaznosti na fakultní nemocnici, ale i velikost města. Věk dožití se neustále zvyšuje a s tím přibývají i velké zdravotní problémy,“ líčí Martina Berdychová.
Charita postaví v kraji druhý hospic, získala pozemek ve Stěžerách |
Projekt podporuje rovněž hradecká nemocnice. Právě odsud do hospiců nebo léčeben sanity často převážejí pacienty, kteří už nemají naději na vyléčení.
„Dosud spolupracujeme v této oblasti s Hospicem Anežky České v Červeném Kostelci na Náchodsku a chrudimským hospicem. Pro některé rodiny však je problémem vzdálenost při dojíždění za jejich nejbližšími a také kapacity těchto zařízení nejsou pro spádovou oblast dostatečné,“ potvrzuje mluvčí nemocnice Jakub Sochor.
Charita zvolila novostavbu na zelené louce proto, aby mohla prostory uspořádat přesně podle potřeb nevyléčitelně nemocných. Hospic bude tvořit budova s obytným prstencem, v němž vznikne atrium, kde budou moci klienti trávit čas venku. Zařízení nabídne dvacet lůžek plus přistýlky pro doprovod umírajících a poskytne zázemí také pro domácí hospicovou péči, ambulanci paliativního lékaře, poradnu či půjčovnu zdravotnických pomůcek.