Obvinění ze šikany označila Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) za naprosto neopodstatněné.
„Majitelé Luční boudy, respektive Labské boudy, začali podnikat v jádrovém území národního parku před mnoha lety, přičemž režim omezení dopravy se za posledních více než 30 let nezměnil. Stále platí pravidlo, že pro vjezd je nutné získat výjimku ze zákona – pro každého, kdo nemá zákonem jasně stanovené právo vjezdu,“ řekl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.
Motoristy v Krkonoších hlídají fotopasti. Hon na místní, bouří se v Peci![]() |
Tato pravidla se podle Drahného vztahují na všech dvanáct objektů v klidovém území a přírodní zóně (dříve I. zóně) národního parku.
„Správa KRNAP pochopitelně nijak nebrání vjezdu zásobování ani servisu, který je pro provoz bud nutný. Není však přípustné, aby vozidla vjížděla do nejcitlivějších částí národního parku bez platné výjimky ze zákona. Takový vjezd je nelegální – a byl jím po celou dobu platnosti zákona o ochraně přírody a krajiny, tedy od roku 1992,“ sdělil.
„Kdo požádal, výjimku obdržel“
„Všichni dodavatelé a poskytovatelé služeb, kteří mají smluvní vztah s Luční či Labskou boudou a o výjimku požádali, ji také obdrželi. Co se v poslední době změnilo, je využívání moderních technických prostředků a metod ke kontrole dodržování zákona,“ uvedl mluvčí.
Chyběla by vám pří návštěvě Krkonoš možnost navštívit Luční boudu?
Odkazuje tím na nové kamery, které jsou v testovacím režimu a naplno mají sloužit od léta. Na vjezdech do národního parku ve Strážném, Peci pod Sněžkou nebo Zlatém návrší jsou od loňského podzimu. Systém podle databáze SPZ vyhodnocuje, jestli má auto oprávnění ke vjezdu. Pokud ne, úředníci majitele vozu vyzvou k vysvětlení a mohou ho potrestat pokutou.
Luční bouda
|
„Z dvanácti ubytovacích zařízení v klidovém území KRNAP zaznamenáváme hlasitý nesouhlas pouze ze strany majitelů Luční a Labské boudy. Řidiči, kterým byla ve správním řízení udělena pokuta, nedodrželi požadavky stanovené platným právem. Samozřejmě platí možnost využít opravné prostředky, a Správa KRNAP tomu nikdy nebránila,“ řekl Drahný.
Podle dřívějšího vyjádření Správy KRNAP boudaři věděli o spuštění kamer dva roky předem. Naplno to však zřejmě zjistili, až když letos v zimě začaly chodit pokuty jejich dodavatelům.
Podle televize Nova majitelé Luční boudy zaznamenali už šestnáct pokut za víc než 300 tisíc korun, šlo například o pracovníky laboratoře odebírající vzorky z čističky odpadních vod.
„Nemůžu riskovat, že budu mít dalších čtyřicet dodavatelů s pokutami. Ani toho nejsme schopni, oni nám sem prostě nepřijedou,“ uvedla pro televizi spolumajitelka Luční boudy Klára Sovová. Dopad na turisty bude v tom, že se nebudou moci zastavit na Luční boudě na jídlo ani na toaletu.
Správci národního parku argumentují, že kdo ctí pravidla, na toho změna nijak nedopadá. „Trvání na dodržování pravidel, která platí pro všechny, ani kontrolu jejich dodržování nepovažujeme za šikanu, ale za práci, kterou od nás veřejnost právem očekává,“ řekl Radek Drahný.
Luční bouda ve výšce 1 410 metrů nad mořem s kapacitou 150 lůžek je nejen nejstarší boudou v hřebenové části Krkonoš, ale patří i k nejstarším horským objektům ve střední Evropě. Její historie sahá do počátku 17. století, v současné podobě však vznikla až po rozsáhlém požáru, který ji v říjnu 1938 téměř celou zničil. Bouda byla poté znovu vybudována v letech 1939 až 1940.
14. dubna 2025 |