Úterý 29. září 2020, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 29. září 2020 Michal

Odrážíme se ode dna a budeme investovat, říká ředitel nemocnice v Rychnově

  9:35
Hospodaření nemocnice v Rychnově nad Kněžnou loni skončilo v minusu 30 milionů korun. Podle jejího současného ředitele Luboše Mottla doplatila na předchozí špatné roky, avšak letos se již odráží ode dna.

Ředitel rychnovské nemocnice Luboš Mottl | foto: Martin Veselý, MAFRA

„Financování zdravotní péče má určitou setrvačnost. Nemocnice vykonává určitý objem služeb s různou skladbou pacientů, ale úhrady nákladů se odvozují od referenčních roků. Někdy je to pro nemocnici výhodnější, někdy ne. Nemocnice v předchozích letech odváděla objem péče v daném rozsahu a kvalitě, ale úhradové mechanismy na to zareagovaly až v první polovině roku 2019. Tam přišly, na základě úspěšné intervence a objektivní argumentace zdravotnického holdingu, doplatky za minulá období. V hospodaření za první pololetí letošního roku je tak ztráta oproti stejnému období loňského roku znatelně nižší,“ říká ředitel Mottl.

Tedy v referenčním roce jste měli méně výkonů, proto vám bylo méně vypláceno?
Přesně naopak, referenční období pro nemocnici vycházelo finančně nepříznivě. Péče však byla provedena a museli jsme zdravotním pojišťovnám doložit a zdůraznit, že byla řádně poskytnuta nad rámec toho referenčního období. Ty tudíž finance uhradily až dodatečně.

Kde dál nemocnice dlouhodobě ztrácí peníze? Hovoří se o chybějících lukrativních oborech.
To je dědictví začátku 90. let, kdy lukrativní obory v Rychnově odešly do soukromých rukou. Šlo o zobrazovací metody a dialýzu. Lze říci, že s přistoupením na platbu za DRG (platba za hospitalizační případ, pozn. red.) se tento problém trochu narovnává. Další faktor je, že nemocnice v Rychnově má pouze čtyři základní lůžkové obory: chirurgii, internu, porodnici s gynekologií a pediatrii a navíc ortopedii. Z toho interna a dětské oddělení jsou ve všech nemocnicích u nás prodělečné. Kvůli absenci lukrativních oborů, s výjimkou laboratoří klinické biochemie, nemocnice neměla možnost ten hendikep jinak vyrovnávat.

Jak moc tratíte na tom, že například na rentgen musíte posílat pacienty do soukromého zařízení?
Toto nelze jednoduše definovat. Na jedné straně má nemocnice ve spolupráci s rentgenem dlouholetou fungující spolupráci spočívající v rozumné časově dostupnosti všech současných diagnostických metod a přístupů. Ale na druhé úhradové mechanismy zdravotních pojišťoven tuto odbornou symbiózu nedovedou objektivně akceptovat.

Fotogalerie

Po svém nástupu jste dostal za úkol vypracovat plán, jak dostat nemocnici do lepší kondice. Co to zahrnuje?
Stabilizaci nemocnice jako celku. Pokud nebude poskytovat zdravotní péči, je zbytečné bavit se o ekonomice. Jde tedy o stabilizaci personální, aby nedošlo k paralyzování péče a nemocnice se nezačala hroutit dovnitř. Krizové scénáře z podzimu 2018 znamenaly hrozbu pro dětské lůžkové oddělení a pro gynekologicko-porodnické oddělení. I když personální stránka není ideální, hrozby se nenaplnily. Ostatní body byly provozně-ekonomického charakteru. Prošel jsem, co by mohlo fungovat jinak nebo lépe. Zaměřil jsem se na dopravní zdravotní službu, přehodnotili jsme její fungování jako celku. Uvažujeme o rozšíření operativy, částečně jsme optimalizovali laboratorní provozy.

Už se efekty objevují?
Změny jsou trvalé a mají šanci stát se přínosnými v dalších obdobích. V určitém měřítku je ekonomický efekt znatelný už v prvním pololetí.

Pocítili jste v minulosti, vzhledem k personálním problémům a hrozbě uzavření části nemocnice, odliv pacientů?
Pokud se dostane na veřejnost signál, že je nemocnice ohrožena a že se s ní už nepočítá, může ji to vrhnout do negativního světla. Vnímání veřejnosti to velmi ovlivňuje. Byl to jeden z úkolů, aby se tato situace narovnala. Došlo k přechodnému mírnému propadu, ale už nyní vidíme, že stav se rovná.

Kraj nyní chystá za 50 milionů korun zateplení objektu, v němž je interna, gynekologicko-porodnické a dětské oddělení. Očekáváte, že to zvýší i atraktivnost nemocnice?
Samozřejmě. Jakákoliv stavební aktivita dává veřejnosti signál, že se s nemocnicí počítá, že zdravotní péče a služby nadále zůstanou. V tomto případě dojde k zateplení hlavní budovy a výměně oken. Realizace této investice by měla být zahájena ještě v letošním roce. Stavět a zateplovat se bude asi rok. Počítám s tím, že zateplení výrazně sníží energetickou náročnost budovy.

Omezí práce provoz?
Nepředpokládáme. Jistě by ideální bylo nemocnici zavřít, zateplit, přestavět a pak ji zase otevřít. To udělat však samozřejmě nechceme. Máme připravený systém, jak to realizovat za provozu tak, aby to pacient moc nevnímal. Použijeme částečně uzavřené oddělení v jednom patře, kam průběžně vždy přesuneme provoz tak, aby jinde mohla stavební aktivita nerušeně probíhat.

Jak se to provede u operačních sálů, ty zřejmě přesunout nepůjde?
V této budově naštěstí hlavní operační sály nejsou. Je tu však porodnice s gynekologickou operativou. Tam omezení samozřejmě bude, ale spojíme ho s další akcí, kterou je výměna vzduchotechniky a rekonstrukce porodních boxů za zhruba 15 milionů korun. Uzávěra oddělení tak bude maximálně efektivně využita současně pro obě stavební aktivity.

Také jste za 1,3 milionu opravili střechu stravovacího provozu, co ještě nemocnici čeká?
Zamýšlíme se nad dopravním řešením celého areálu, který je poměrně zmatečný. Změní se dopravní značky, přednosti v jízdě. Obrovským hendikepem je také to, že hlavní brána nemocnice je na silnici do Kvasin. Na ní je provoz ráno a v odpoledních hodinách velice intenzivní. Chceme proto přesunout výjezd do levé strany areálu. Počítáme se světelnou křižovatkou, aby byl výjezd řízen. Ke změně by mohlo dojít do půl roku. Teď řešíme, zda to zaplatí nemocnice, kraj jako majitel areálu, nebo zda na to půjdou prostředky pro průmyslovou zónu Kvasiny. Jde o stovky tisíc korun, které by nemocnice mohla použít někde jinde.

Jak významnou změnou bude pro nemocnici stavba nového objektu na místě dnešního parkoviště?
Zcela zásadní, nemocnici to posune ve všech oblastech úplně jinam a hlavně dopředu. Obecně řečeno, princip úhradových a legislativních mechanismů se v současné době projevuje negativně. Přístavbou se tento hendikep výrazně narovná. Provoz se nebude odehrávat ve více pavilonech, ale v jednom komplexu, který vznikne přístavbou centrálního příjmu a multioborového pavilonu k současné budově. Vše bude, jednoduše řečeno, v jednom monobloku tak, jak je současným trendem i v zahraničí. Budou pouze jedny operační sály, nebudou na třech místech, bude jedna sterilizace. Bude jedna jednotka intenzivní péče, takže nebudeme mít ARO a tři JIP na různých místech v areálu. Vzniknou společné lůžkové fondy operačních oborů. Dojde k optimalizaci provozu tak, abychom efektivně využili veškeré zdroje včetně personálních.

Podle kraje by měla přístavba uspořit na provozu 23 milionů korun, měla by ji tedy posunout do kladného hospodaření?
To číslo jsem viděl a myslím, že se o něm nedá pochybovat. Díval jsem se na to z více ekonomických pohledů a došel jsem vždy téměř ke stejnému závěru. Je to reálný odhad.

Kolik lidí nyní nemocnici v Rychnově chybí?
Splňujeme veškeré legislativní nároky, ale je to na úkor personálu, který musí odpracovat daleko více hodin, než jen klasickou pracovní dobu. Nemocnice je stabilizovaná, lékařů máme tak akorát, ale chybí nám sestry, tak jako všude. Dvacet bychom jich určitě přivítali. Sledujeme i projekt Ukrajina, letos sem přijede několik sester.

Jaké jsou ohlasy na sestry z Ukrajiny?
Myslím, že vcelku pozitivní. Ony projdou určitým sítem z hlediska našeho ministerstva zdravotnictví a současně i cizinecké policie, takže přijdou ty, které mají o práci vážný zájem a splňují veškeré legislativní a kvalifikační požadavky. V některých případech mají praxi v oborech a odbornostech poskytování zdravotní péče vyšší, než na který úsek jsou u nás zařazeny.

Potřeba rozvoje nemocnice se často skloňuje v souvislosti s průmyslovou zónou. Jsou nějaká data, která by potvrzovala nárůst počtu pacientů?
Ano jsou, na toto téma byly zpracovány demografické studie. Zóna má asi 12 tisíc zaměstnanců, z toho několik tisíc je agenturních. Zatím se to z hlediska nemocnosti výrazně neprojevuje, protože ti lidé sem přišli za prací, jsou v produktivním věku a tudíž logicky nemají zájem stonat. Ale zóna dostává jiný charakter, ubývá počet agenturních zaměstnanců a začínají sem přicházet kvalifikovanější lidé, za nimi jdou rodiny, začínají tu bydlet, je tu výstavba. Ti lidé tu zakládají rodiny. Podle demografické studie bude současná populace stárnout a zdravotní péči ve větší míře teprve začne potřebovat.

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

  • Nejčtenější

Pardubice padly v Olomouci, Plzeň a Hradec vyhrály. Čtyři duely odloženy

Pouze tři z celkových sedmi zápasů 3. kola nabídla hokejová extraliga v pátek večer. Hradec Králové zůstává neporažený,...

Je to výmysl, tvrdí muž souzený za znásilňování nevlastních dcer mezi rakvemi

Provozovatel pohřební služby M. K. je obžalovaný, že po léta souložil s nevlastními nezletilými dcerami, kterým zprvu...

Hradec udolal Liberec, Pardubice doma padly, neuspěla ani Sparta

Hokejisté Hradce Králové potvrdili parádní formu v nové sezoně a ve šlágru okleštěného 4. kola extraligy udolali silný...

Bizarní gól z nájezdu: Mazanec puk vyrazil, ale nechal ho za sebe doskákat

Těžko Marku Mazancovi cokoliv vyčítat. Střelu libereckého hokejisty Dávida Grígera z nájezdu „chytil“. Vyrazil puk nad...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena naletěla hned dvěma falešným vojákům, přišla o půldruhého milionu

Jako velmi nepoučitelná se ukázala čtyřicetiletá žena z Královéhradecka. Naposílala statisíce korun muži, který se na...

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Už nebudu kandidovat, odejdu z politiky, říká exministr Adam Vojtěch

Premium Jsem odolný, ale už toho bylo hodně, vysvětluje svůj odchod exministr. Babiš ho podle něj trochu čekal. V rozhovoru pro...

  • Další z rubriky

Žárlivec zaútočil sekerou na muže na lavičce, napadený skončil v nemocnici

Několikrát trestaný pětatřicetiletý muž zaútočil sekerou na staršího muže ve Smiřicích na Královéhradecku. Oběti...

Po čelním střetu s nákladním vozem museli řidičku z auta vyprostit hasiči

Na silnici první třídy u obce Kocbeře na Trutnovsku se ráno srazilo osobní auto s nákladním. Zraněnou ženu ze...

V knižní zpovědi zpěváka Pirate Swing bandu figurují Elton John i Queen

Tam, kde by se mělo slavit, neboť východočeský Pirate Swing band uzavírá první dekádu, přichází zakladatel, zpěvák a...

Do hajan! zavelí hradecké divadlo Drak v nové klauniádě pro děti

Už v éře Josefa a Jakuba Kroftů groteska hradeckému divadlu Drak slušela. Nyní se ke klauniádě proslulé loutkové...

Testování s Nutrilonem: Vyzkoušejte 5 druhů obilno-mléčných kaší, které si vaše děťátko zamiluje
Testování s Nutrilonem: Vyzkoušejte 5 druhů obilno-mléčných kaší, které si vaše děťátko zamiluje

Kaše Nutrilon Pronutra® jsou unikátní svým obsahem směsi prebiotik GOS/FOS. Díky kvalitním obilovinám jsou navíc přirozeným zdrojem energie,...

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...

Čtvrtníček z nemocnice vtipkuje. Mluví o dýchání i pohlavní nemoci

Herec Petr Čtvrtníček (56) sice kvůli těžšímu průběhu covidu-19 musel do nemocnice, humor ho ovšem neopouští. Svým...