Sobota 24. října 2020, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. října 2020 Nina

Rajnišův dům budí spory. Bude to chalupa 21. století, říká podnikatel

  10:38
Spor o novostavbu od architekta Martina Rajniše v osadě Liščí Vrch v Podkrkonoší pokračuje. Místní trvají na tom, že lokalitu nenávratně poškodí, a obec je také proti. Spolumajitel společnosti Mixit Tomáš Huber, který chce dům stavět, námitky sousedů chápe. Trvá však na tom, že stavba ráz místa nenaruší.

MF DNES popsala kontroverzní záměr v polovině září, stavebník však tehdy své vyjádření neposkytl a reaguje až s odstupem. Tvrdí, že projekt okolí respektuje. Lidé podle něj neberou v potaz úpravy, jimiž už prošel. Novější vizualizaci však neukázal.

„Nesouhlasu částečně rozumím. Do vašeho okolí přijde někdo nový a na místě, kde 100 let nic nestálo, chce stavět. Zároveň se vám dostane do ruky jedna z prvních studií. Některá řešení vám zvednou tlak, a tak připomínkujete. To naprosto chápu a jiné názory vítám. Na jejich základě jsme provedli mnoho změn, ať už v konstrukci, nebo i ve vnějších prvcích. Častou připomínkou je, že stavba není klasickou roubenkou. Není replikou tradiční roubenky ze 17. nebo 18. století, ale svými prvky a krytím může být roubenkou pro 21. století,“ hájí se podnikatel.

V projektu upustil od krycího skla ze střešních oken, které nahradí dřevěné žaluzie proti slunci a sněhu.

„Mým cílem bylo co nejméně narušit a ovlivnit podobu Liščího Vrchu. Proto je materiálem dřevo a konstrukcí klasická chalupa, hmotou nepřesahující velikost okolní zástavby. Sedlová střecha má krytinu připomínající tradiční šindele. Plášť domu tvoří horizontálně ložené dřevěné latě protínané stínicími okenicemi,“ říká Tomáš Huber.

„Do Krkonoš jezdím od dětství a v okolí Trutnova či Dvora Králové mám mnoho přátel. Po dlouhém hledání se objevil na prodej pozemek právě na Liščí hoře. Místo jsem znal, proto nebylo co řešit. Má jedinečnou atmosféru uprostřed lesů a zajímavou historii,“ uvádí Huber.

Stavebník si cení Rajnišovy lásky ke dřevu

Autorem projektu je architekt Martin Rajniš, podepsaný pod poštovnou na Sněžce či vzducholodí Gulliver v Centru současného umění DOX v Praze nebo pod rozhlednou Ester v Jeruzalémě v Izraeli.

„Hlavním důvodem, proč jsem si vybral pana architekta Rajniše, je jeho láska ke dřevu a konstrukci staveb. Zadáním bylo venkovské stavení, chalupa s klasickým rozdělením obytných částí na světnici a místo pro spaní. Podmínkou byla klasická sedlová střecha, hlavním materiálem dřevo,“ vysvětluje Tomáš Huber.

„Před první čárkou do skicáku Martin Rajniš s námi navštívil pozemek, osadu a přilehlé okolí. Tady vznikla první idea chalupy a jejího umístění. Stejně jako několik dalších má být orientována kolmo na cestu. To zároveň koresponduje s původním stavením, jehož základy jsou stále patrné,“ říká Huber.

Úřad už vydal územní rozhodnutí

Umístění stavby už úředníci schválili. Odbor výstavby Městského úřadu v Trutnově zahájil územní řízení na jaře. Obec proti němu podala námitku, tu však úřad zamítl.

„Umístění stavby je v zásadním rozporu se stávajícím charakterem a rázem lokality. Požadujeme řešení z hlediska krajinného rázu,“ zněla námitka. Výhrady zazněly kvůli údajně omezenému zdroji pitné vody.

Další námitku vznesl majitel jedné z nemovitostí Aleš Tauchman: „Lokalita má historickou vazbu na prastarou stezku (zemská stezka, pozn. red.), nazývanou solná, která zde byla zcela jistě od raného středověku. Liščí Vrch sloužil jako servisní středisko. V 18. století vznikla vesnice jako soubor roubených chalup. Proto sem diskutovaná stavba nepatří.“

Počátkem září trutnovský úřad vydal územní rozhodnutí, které potvrdilo, že stavbě „rekreačního domu s garáží v obci Hajnice“ nic nebrání. Obec se po pár dnech rozmýšlení odvolala ke krajskému úřadu.

„Trváme na našich připomínkách, se stavbou nesouhlasíme, jsme přesvědčeni, že se na Liščí Vrch nehodí. K odvolání jsme se rozhodli po poradě s právníkem. Těžko říci, jaké máme šance,“ uvedl starosta Hajnice Petr Červený.

Bude to spíš symbolický nesouhlas, obávají se

Odbor výstavby trutnovského městského úřadu potvrdil, že odvolání obdržel. Po vypořádání připomínek je postoupí krajskému úřadu. „Stavební úřad je povinen odvolání předložit odvolacímu orgánu ve lhůtě 30 dnů od jeho doručení. Tato lhůta ještě neuplynula,“ podotkla mluvčí kraje Sylvie Adamcová.

Sousedé trvají na svém, i když shodně říkají, že se jim samotná stavba líbí. Přitom nevěří, že jejich odpor bude mít jiný než symbolický smysl. „Těžko s tím něco zmůžeme. Třeba si na to další generace zvyknou, ale z našeho hlediska zdejší prostředí není pro takovou stavbu vhodné,“ uvedla před časem Blanka Huťková, která žije v myslivně na Liščím Vrchu.

„Jak to dopadne? Asi blbě,“ podotkl starosta Červený, který zopakoval, že důvodem obce k odvolání je dávno započatý proces nesouhlasu se stavbou dotáhnout do konce.

„Hajnice má vymezené pouze hranice zastavěného území, nemá však schválený územní ani regulační plán, což by v opačném případě mohlo vydání rozhodnutí ovlivnit,“ uvedli zástupci odboru výstavby Městského úřadu v Trutnově.

„Nespěcháme. Letos jsme tu postavili prozatímní indiánské týpí, které chceme v příštích letech řádně obydlet,“ pravil Tomáš Huber a připustil, že v blízké době stavba nezačne.

  • Nejčtenější

Rekordman ze Sněžky bojuje proti převozu obřího krokodýla z dvorské zoo

Premium Pětadvacetiletý nosič, který vynesl na Sněžku rekordní 170kilogramový náklad, se teď pustil do jiné bitvy. Chce...

Další útok vlků na Broumovsku, chovatel přišel za noc o dvě desítky zvířat

Chovatel největšího stáda na Broumovsku Jan Šefc přišel o další zvířata. V noci na sobotu na stádo zaútočili vlci....

Vojáci začali nakládat dvě polní nemocnice, do Letňan pojede i operační sál

Deset lůžek intenzivní péče nebo operační sál. Takové vybavení v sobotu začali v Hradci Králové nakládat vojáci. Do...

Odejdi a už se nevracej! Tesaři vztyčili ve Svatoňovicích covidový sloup

Místní tesaři se ve Velkých Svatoňovicích na Trutnovsku vtipně popasovali s nástupem druhé vlny koronaviru. Proti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Oheň zachvátil vagony u železničního muzea v Jaroměři, škoda je 1,7 milionu

V noci hořely odstavené historické vagony u Železničního muzea Výtopna v Jaroměři. Oheň poškodil pět z nich. Spolek...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Řidiče nákladního auta s 1,66 promile zastavil až náraz do jiného vozu

Osmatřicetiletý řidič se s těžkým nákladním automobilem vydal na silnici I. třídy v Hradci Králové i přes to, že byl...

Hostinné se vylidňuje, chystá pozemky pro novou čtvrť i stavbu bytů

Čtyřtisícové město Hostinné na Trutnovsku bojuje o každého obyvatele. Na jeho okraji proto vyroste nová čtvrť s třiceti...

V Jaroměři čistí 300 let staré mumie. Neměly důstojné podmínky

Premium Pracovníci pohřební služby v Jaroměři na Náchodsku čistí tamní mumie. Děje se to vůbec poprvé. Těla vážených měšťanů z...

Škoda na skladu sena stoupla na 20 milionů, další hořelo v Bartošovicích

Téměř tři tisíce balíků sena v sobotu lehly popelem v Bartošovicích v Orlických horách. Na místě zasahovalo jedenáct...

Randstad s.r.o.
Sales Executive & Project Manager s NJ

Randstad s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 70 000 - 100 000 Kč

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

Tři týdny a konec. Prodloužení restrikcí by nás zničilo, tvrdí obchodníci

Vládní rozhodnutí o uzavření obchodů a služeb jejich provozovatele rozzlobilo, přestože většina z nich tento krok...