Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 19. října 2021 Michaela

Rajnišův dům budí spory. Bude to chalupa 21. století, říká podnikatel

  10:38
Spor o novostavbu od architekta Martina Rajniše v osadě Liščí Vrch v Podkrkonoší pokračuje. Místní trvají na tom, že lokalitu nenávratně poškodí, a obec je také proti. Spolumajitel společnosti Mixit Tomáš Huber, který chce dům stavět, námitky sousedů chápe. Trvá však na tom, že stavba ráz místa nenaruší.

MF DNES popsala kontroverzní záměr v polovině září, stavebník však tehdy své vyjádření neposkytl a reaguje až s odstupem. Tvrdí, že projekt okolí respektuje. Lidé podle něj neberou v potaz úpravy, jimiž už prošel. Novější vizualizaci však neukázal.

„Nesouhlasu částečně rozumím. Do vašeho okolí přijde někdo nový a na místě, kde 100 let nic nestálo, chce stavět. Zároveň se vám dostane do ruky jedna z prvních studií. Některá řešení vám zvednou tlak, a tak připomínkujete. To naprosto chápu a jiné názory vítám. Na jejich základě jsme provedli mnoho změn, ať už v konstrukci, nebo i ve vnějších prvcích. Častou připomínkou je, že stavba není klasickou roubenkou. Není replikou tradiční roubenky ze 17. nebo 18. století, ale svými prvky a krytím může být roubenkou pro 21. století,“ hájí se podnikatel.

V projektu upustil od krycího skla ze střešních oken, které nahradí dřevěné žaluzie proti slunci a sněhu.

„Mým cílem bylo co nejméně narušit a ovlivnit podobu Liščího Vrchu. Proto je materiálem dřevo a konstrukcí klasická chalupa, hmotou nepřesahující velikost okolní zástavby. Sedlová střecha má krytinu připomínající tradiční šindele. Plášť domu tvoří horizontálně ložené dřevěné latě protínané stínicími okenicemi,“ říká Tomáš Huber.

„Do Krkonoš jezdím od dětství a v okolí Trutnova či Dvora Králové mám mnoho přátel. Po dlouhém hledání se objevil na prodej pozemek právě na Liščí hoře. Místo jsem znal, proto nebylo co řešit. Má jedinečnou atmosféru uprostřed lesů a zajímavou historii,“ uvádí Huber.

Stavebník si cení Rajnišovy lásky ke dřevu

Autorem projektu je architekt Martin Rajniš, podepsaný pod poštovnou na Sněžce či vzducholodí Gulliver v Centru současného umění DOX v Praze nebo pod rozhlednou Ester v Jeruzalémě v Izraeli.

„Hlavním důvodem, proč jsem si vybral pana architekta Rajniše, je jeho láska ke dřevu a konstrukci staveb. Zadáním bylo venkovské stavení, chalupa s klasickým rozdělením obytných částí na světnici a místo pro spaní. Podmínkou byla klasická sedlová střecha, hlavním materiálem dřevo,“ vysvětluje Tomáš Huber.

„Před první čárkou do skicáku Martin Rajniš s námi navštívil pozemek, osadu a přilehlé okolí. Tady vznikla první idea chalupy a jejího umístění. Stejně jako několik dalších má být orientována kolmo na cestu. To zároveň koresponduje s původním stavením, jehož základy jsou stále patrné,“ říká Huber.

Úřad už vydal územní rozhodnutí

Umístění stavby už úředníci schválili. Odbor výstavby Městského úřadu v Trutnově zahájil územní řízení na jaře. Obec proti němu podala námitku, tu však úřad zamítl.

„Umístění stavby je v zásadním rozporu se stávajícím charakterem a rázem lokality. Požadujeme řešení z hlediska krajinného rázu,“ zněla námitka. Výhrady zazněly kvůli údajně omezenému zdroji pitné vody.

Další námitku vznesl majitel jedné z nemovitostí Aleš Tauchman: „Lokalita má historickou vazbu na prastarou stezku (zemská stezka, pozn. red.), nazývanou solná, která zde byla zcela jistě od raného středověku. Liščí Vrch sloužil jako servisní středisko. V 18. století vznikla vesnice jako soubor roubených chalup. Proto sem diskutovaná stavba nepatří.“

Počátkem září trutnovský úřad vydal územní rozhodnutí, které potvrdilo, že stavbě „rekreačního domu s garáží v obci Hajnice“ nic nebrání. Obec se po pár dnech rozmýšlení odvolala ke krajskému úřadu.

„Trváme na našich připomínkách, se stavbou nesouhlasíme, jsme přesvědčeni, že se na Liščí Vrch nehodí. K odvolání jsme se rozhodli po poradě s právníkem. Těžko říci, jaké máme šance,“ uvedl starosta Hajnice Petr Červený.

Bude to spíš symbolický nesouhlas, obávají se

Odbor výstavby trutnovského městského úřadu potvrdil, že odvolání obdržel. Po vypořádání připomínek je postoupí krajskému úřadu. „Stavební úřad je povinen odvolání předložit odvolacímu orgánu ve lhůtě 30 dnů od jeho doručení. Tato lhůta ještě neuplynula,“ podotkla mluvčí kraje Sylvie Adamcová.

Sousedé trvají na svém, i když shodně říkají, že se jim samotná stavba líbí. Přitom nevěří, že jejich odpor bude mít jiný než symbolický smysl. „Těžko s tím něco zmůžeme. Třeba si na to další generace zvyknou, ale z našeho hlediska zdejší prostředí není pro takovou stavbu vhodné,“ uvedla před časem Blanka Huťková, která žije v myslivně na Liščím Vrchu.

„Jak to dopadne? Asi blbě,“ podotkl starosta Červený, který zopakoval, že důvodem obce k odvolání je dávno započatý proces nesouhlasu se stavbou dotáhnout do konce.

„Hajnice má vymezené pouze hranice zastavěného území, nemá však schválený územní ani regulační plán, což by v opačném případě mohlo vydání rozhodnutí ovlivnit,“ uvedli zástupci odboru výstavby Městského úřadu v Trutnově.

„Nespěcháme. Letos jsme tu postavili prozatímní indiánské týpí, které chceme v příštích letech řádně obydlet,“ pravil Tomáš Huber a připustil, že v blízké době stavba nezačne.

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsem vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle města a obcíHradec KrálovéJičínNáchodRychnov nad KněžnouTrutnov, další

  • Nejčtenější

Skokan voleb je překvapený a vděčný. Ředitelování na gymnáziu zváží

Bez politických zkušeností, zato s obrovskou podporou preferenčních hlasů jde do Sněmovny čtyřiatřicetiletý Matěj...

Při srážce s cisternou a osobním autem zemřel na Pardubicku řidič dodávky

Tragická nehoda se ráno stala mezi Chvojencem a Holicemi na Pardubicku. Na silnici /35 se střetla dodávka s cisternou...

Jsme spíš takoví „domkáři“ než trampové, říká herec a šerif hradecké osady

Premium Trampskou osadu v lesích poblíž řeky Orlice u Hradce Králové si oblíbili Wabi Daněk, Pavel Dobeš, Miloš Dvořáček a řada...

Strakapoudi za covidu obsadili rozhlednu, obec ji kvůli dutinám zavřela

Dřevěnou rozhlednu Milíř ve Vysoké nad Labem na Královéhradecku poškodili strakapoudi. Obec vyhlídku začátkem září...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kritici apartmánů v Peci uspěli u soudu, milion developerovi platit nemusí

Sdružení Žijeme Sněžkou, které kritizovalo stavbu apartmánového domu Pecr Deep v Peci pod Sněžkou a obcházení územního...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

  • Další z rubriky

Přerušit meliorace, víc mokřadů. Spolek radí obcím, jak na klimatickou změnu

S budováním tůní začínalo před pár lety několik nadšenců ve Zdoňově, teď na sebe inspirativní projekt Živá krajina...

Policie našla na farmě přes 70 mrtvých zvířat, chovatele podezírá z týrání

Uhynulými prasaty a ovcemi na farmě v obci na Náchodsku se začali zabývat kriminalisté i Státní veterinární správa....

Strakapoudi za covidu obsadili rozhlednu, obec ji kvůli dutinám zavřela

Dřevěnou rozhlednu Milíř ve Vysoké nad Labem na Královéhradecku poškodili strakapoudi. Obec vyhlídku začátkem září...

V Trutnově se střetl cyklista s autem, přes snahu záchranářů na místě zemřel

V pátek večer zasahovaly všechny složky integrovaného záchranné systému včetně vrtulníku v Trutnově. Po osmé hodině...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...