Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 25. května 2022 Viola

Na skály lezou nelegálně, s povolením nesouhlasí vodohospodáři

  14:50
Horolezcům se nedaří získat povolení, aby mohli lézt po skalách na stolové hoře Bor na Náchodsku, která je součástí CHKO Broumovsko. Ochranářům bouldering na Boře nevadí, ale proti jsou vodohospodáři. Tvrdí, že lezci ohrožují zdejší zdroje pitné vody.

Znečištěné skály u stolové hory Bor na Náchodsku | foto: archiv VAK Náchod

Horolezci nechávají svá auta na parkovišti u návsi v Machově nebo na polské straně a s matracemi na zádech se vydávají do svahů. V lese lezou po nízkých pískovcových skalkách bez lan a jištění, do matrací pak případně padají. Zdejší skály táhnou lezce z tuzemska, ale i Polska, Rakouska či Maďarska.

Už třetím rokem se však na Boře lezci scházejí nelegálně. Dříve platil v celé chráněné krajinné oblasti zákaz lezení. V roce 2015 začala platit novela zákona o ochraně přírody a krajiny a pro bouldering je od té doby nutný souhlas státních ochranářů. 

Český horolezecký svaz loni požádal o patřičné povolení Agenturu ochrany přírody a krajiny České republiky, která s boulderingem svolila, jenže se ohradily Vodovody a kanalizace (VAK) Náchod, že je ochranáři opominuli. Ministerstvo životního prostředí poté věc zrušilo. Teď je na stole návrh dalšího rozhodnutí s několika podmínkami, ale vodohospodáři jsou znovu proti.

„Naším zájmem není bránit boulderingu v celé lokalitě Bor. Vždy jsme v našich stanoviscích označovali pouze část Boru, kde nesouhlasíme s povolením boulderingu. Jedná se o lokalitu, kde se nachází zdroje pitné vody,“ vysvětluje Pavel Korda, který se vyjadřuje za VAK Náchod ke stavbám. 

Příliv horolezců, které nikdo nekontroluje a agentura je tiše toleruje, je podle něj znát: lidé po sobě zanechávají výkaly i ohniště po divokém táboření. Na skalách také zůstává magnézium, které lezci používají proti pocení rukou, třebaže je to na pískovcích v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Broumovsko zakázáno.

Příliš atraktivní kameny uvnitř ochranného pásma

Na svazích stolové hory Bor vznikl v letech 1926 až 1933 skupinový vodovod, který zásobuje velmi kvalitní pitnou vodou okolní obce s osmi tisíci lidmi. VAK Náchod čerpá na Boře podzemní vodu ze zdrojů pod Sypací skálou a Na Bahnech. V kopci se nacházejí ochranná pásma prvního stupně těchto vodních zdrojů. Vstup je do nich zakázán cedulemi už roky, ale pásma nejsou nijak oplocena kvůli náročnějšímu terénu. Navíc uvnitř ochranných pásem se nacházejí i kameny, které boulderisty přitahují vůbec nejvíc.

Fotogalerie

Vodohospodářská firma patřící obcím varuje, že jak přibývá boulderistů, hrozí i znečištění vody zejména z výkalů. 

„Zdroji vody na Boru jsou pouze mělké zářezy jímající mělce tekoucí podzemní vodu. Hloubka nejhlubšího zářezu není větší než 10 metrů. Takovéto zdroje jsou velmi zranitelné, protože dochází k rychlému zasakování dešťové vody a jejich následnému vtoku do jímacích zářezů. Rozhodně se nejedná o hluboké vrty, kde průsak dešťové vody do vrtu může trvat i desítky let. Zde se může znečištění dostat do zdroje i za několik dní,“ namítá Pavel Korda.

Český horolezecký svaz požadoval, aby se na Boru smělo lézt asi na 80 hektarech plochy. Náchodský vodoprávní úřad souhlasil, pokud se bouldering nebude odehrávat v ochranných pásmech zdrojů. Agentura zmenšila areál na 45 hektarů tak, aby mimo zůstaly klidové zóny pro živočichy i sedmdesátimetrový koridor pro zvířata podél státní hranice, která prochází pod vrcholem Boru a kde se také sbírá voda pod Sypací skálou. Ochranná pásma vody by zabírala jeden hektar z plochy pro boulderování.

„My bychom nemohli souhlas s boulderováním udělit, kdybychom neměli souhlasné stanovisko vodoprávního úřadu. Chystali jsme se to učinit, ale ten, komu to nejvíc vadí, je VAK, což asi i chápu. My tu ale nejsme od toho, abychom chránili zájmy dotčené jinými předpisy, než je zákon o ochraně přírody a krajiny,“ říká vedoucí Správy CHKO Broumovsko Hana Heinzelová s tím, že posouzení bude na jiném úřadu, který sleduje zákon o vodách.

Lezců je čím dál víc

Městys Machov má na Boru pozemky, ale přímo do řízení nezasahuje. Hlavně si tu přejí čistou vodu. 

„Spor vede hlavně VAK s agenturou. My ale máme zájem, aby tu byla čistá voda, ne kontaminovaná. Vyslechli jsme si argumenty obou stran, takže mě osobně zaráží, že agentuře, která je přísná ve všech směrech, nevadí kontaminace spodní vody. Ale to je otázka na odborníky,“ tvrdí starosta Machova Jiří Krtička. 

Připouští, že lezců přijíždí stále víc, hlavně poté, co letos na podzim vyšel specializovaný průvodce o boulderingu na Boru. Někteří lezci pak neváhají parkovat a kempovat na loukách v Dolečku nebo v Machovské Lhotě u hranic.

Z pohledu ochranářů není Bor přírodně zase tolik cennou oblastí, proto pokládali za únosné povolit boulderování. Svahy jsou ve druhé zóně CHKO, není tam žádná rezervace, pouze je vyhlášena ptačí oblast, ale bez potvrzených hnízdišť sokolů a výrů. Navíc pro lezce se povolují terény i v národní přírodní rezervaci Adršpašskoteplické skály v první zóně.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Úředníci však povolení pro boulderisty na Boru zatím odložili. VAK se totiž obrátil na náchodský vodoprávní úřad a ten už oznámil, že na Boru přesněji vymezí pásma hygienické ochrany vod. Jejich závazné stanovisko pak agentura vezme v potaz. 

„My s naším opatřením obecné povahy počkáme, abychom se nedostali do kolize s nově vyznačenými pásmy hygienické ochrany prvního stupně,“ podotýká Hana Heinzelová. 

Přiznává však, že s kontrolami a vymáháním případného povolení to bude složité, agentura má jen omezené síly a zvládne nárazově zkontrolovat jen nejzatíženější Adršpašsko-teplické skály.

Průvodce Bor Bouldertopo zmapoval 1450 boulderingových cest na víc než 300 kamenech. Lezecká komunita však už od loňska debatuje, jestli je vůbec dobrý nápad přitáhnout ke kopci další pozornost, když to zdejším skalám může uškodit. Někteří lezci si pouštějí v lese hlasitou muziku nebo suší skály letlampou, což se přitom nesmí.

Lezec: přírodu respektujeme

Lezci však o terény na Boru velmi stojí. Třeba Štěpán Stráník, který v boulderingu závodí, tvrdí, že Bor je pro boulderisty zcela výjimečný kvalitou i počtem kamenů. 

„Bouldering je v Česku i v ostatních zemích v přirozeném vývoji. Bohužel bych řekl, že především boulderisté z Polska jsou známi lezeckou činností ve skupinkách a s tím spojenou bezohledností vůči přírodě, i když to neplatí pro všechny. Je to především o lidech. Čeští boulderisté se ve vztahu k respektu k přírodě hodně zlepšili, to můžu potvrdit i ve srovnání s lezeckými oblastmi po Evropě. Určitě ale není dobře, že vznikl průvodce po Boru před vydáním povolení,“ podotýká boulderista.

VAK bude usilovat, aby v úřednickém rozhodování dostal přednost veřejný zájem na pitné vodě místo toho, aby se vyšlo vstříc úzké skupině sportovců. Podle vodohospodářů agentura nemusí povolit lezení v části Boru vůbec.

Agentura se však neobává, že by se kvůli boulderingu v budoucnu nějak zvlášť zvedla návštěvnost Boru. Ochranáři tvrdí podle zkušeností z Ostaše, že by mohlo jít v sezoně zhruba o 1 500 lezců, což zvedne návštěvnost asi o 14 procent.

  • Nejčtenější

Lidé u Hradce hlásili vzdušné víry, jeden z nich se proměnil v malé tornádo

Jihovýchodně od Hradce Králové se v úterý navečer objevily dva vzdušné víry, jejich výskyt hlásila meteorologům celá...

Matex je dál bez jednatele, míří k úpadku. Města řeší skluz na stavbách

Královéhradecká stavební firma Matex je dál v insolvenci. Společnost na podzim přišla o jediného jednatele a s následky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Archeologové ukázali poklady od Jaroměře, stavbě obchvatu už nic nebrání

V trase budoucího obchvatu Jaroměře na Náchodsku objevili archeologové četné stopy osídlení. Pocházejí ze zemědělského...

Lyžařka se chlubila fotkou z chráněné Čertovy rokle, hrozí jí tučná pokuta

Až stotisícová pokuta hrozí ženě, která se na sociálních sítích minulý týden pochlubila fotkami z Krkonoš. Podle Správy...

Stavba rezidence má v Hradci mnoho odpůrců. Projekt Zámeček znovu ožil

Projekt stavby rezidence na místě někdejší barokní vily Zámeček v Hradci Králové se vrací na scénu k velké nelibosti...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Hradec odmítl centrum Nová Zelená kvůli dopravě, s investorem bude jednat

Zastupitelé Hradce Králové jsou proti stavbě kontroverzního obchodního centra Nová Zelená. Oblast Kuklen, Svobodných...

Nemocnice ve Dvoře Králové už staví operační sály, bez nich hrozil útlum

V nemocnici ve Dvoře Králové na Trutnovsku začala dlouho očekávaná stavba dvou nových operačních sálů za 95 milionů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výstava v Hradci je poctou Renčínovi. Měl by mít expozici, tvrdí kolegové

Kolegové z královéhradecké Unie výtvarných umělců připravili poctu k nedožitým osmdesátinám Vladimíra Renčína. Výstava...

Strabag chce za stadion víc peněz a posun termínu, Hradec bude vyjednávat

Společnost Strabag začala licitovat o konečnou cenu i termín dokončení fotbalového stadionu v Hradci Králové. Firma již...

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...