Sobota 16. ledna 2021, svátek má Ctirad
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 16. ledna 2021 Ctirad

Na skálu lezou nelegálně, s povolením nesouhlasí vodohospodáři

  14:50
Horolezcům se nedaří získat povolení, aby mohli lézt po skalách na stolové hoře Bor na Náchodsku, která je součástí CHKO Broumovsko. Ochranářům bouldering na Boře nevadí, ale proti jsou vodohospodáři. Tvrdí, že lezci ohrožují zdejší zdroje pitné vody.

Znečištěné skály u stolové hory Bor na Náchodsku. | foto: archiv VAK Náchod

Horolezci nechávají svá auta na parkovišti u návsi v Machově nebo na polské straně a s matracemi na zádech se vydávají do svahů. V lese lezou po nízkých pískovcových skalkách bez lan a jištění, do matrací pak případně padají. Zdejší skály táhnou lezce z tuzemska, ale i Polska, Rakouska či Maďarska.

Už třetím rokem se však na Boře lezci scházejí nelegálně. Dříve platil v celé chráněné krajinné oblasti zákaz lezení. V roce 2015 začala platit novela zákona o ochraně přírody a krajiny a pro bouldering je od té doby nutný souhlas státních ochranářů. 

Český horolezecký svaz loni požádal o patřičné povolení Agenturu ochrany přírody a krajiny České republiky, která s boulderingem svolila, jenže se ohradily Vodovody a kanalizace (VAK) Náchod, že je ochranáři opominuli. Ministerstvo životního prostředí poté věc zrušilo. Teď je na stole návrh dalšího rozhodnutí s několika podmínkami, ale vodohospodáři jsou znovu proti.

„Naším zájmem není bránit boulderingu v celé lokalitě Bor. Vždy jsme v našich stanoviscích označovali pouze část Boru, kde nesouhlasíme s povolením boulderingu. Jedná se o lokalitu, kde se nachází zdroje pitné vody,“ vysvětluje Pavel Korda, který se vyjadřuje za VAK Náchod ke stavbám. 

Příliv horolezců, které nikdo nekontroluje a agentura je tiše toleruje, je podle něj znát: lidé po sobě zanechávají výkaly i ohniště po divokém táboření. Na skalách také zůstává magnézium, které lezci používají proti pocení rukou, třebaže je to na pískovcích v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Broumovsko zakázáno.

Příliš atraktivní kameny uvnitř ochranného pásma

Na svazích stolové hory Bor vznikl v letech 1926 až 1933 skupinový vodovod, který zásobuje velmi kvalitní pitnou vodou okolní obce s osmi tisíci lidmi. VAK Náchod čerpá na Boře podzemní vodu ze zdrojů pod Sypací skálou a Na Bahnech. V kopci se nacházejí ochranná pásma prvního stupně těchto vodních zdrojů. Vstup je do nich zakázán cedulemi už roky, ale pásma nejsou nijak oplocena kvůli náročnějšímu terénu. Navíc uvnitř ochranných pásem se nacházejí i kameny, které boulderisty přitahují vůbec nejvíc.

Fotogalerie

Vodohospodářská firma patřící obcím varuje, že jak přibývá boulderistů, hrozí i znečištění vody zejména z výkalů. 

„Zdroji vody na Boru jsou pouze mělké zářezy jímající mělce tekoucí podzemní vodu. Hloubka nejhlubšího zářezu není větší než 10 metrů. Takovéto zdroje jsou velmi zranitelné, protože dochází k rychlému zasakování dešťové vody a jejich následnému vtoku do jímacích zářezů. Rozhodně se nejedná o hluboké vrty, kde průsak dešťové vody do vrtu může trvat i desítky let. Zde se může znečištění dostat do zdroje i za několik dní,“ namítá Pavel Korda.

Český horolezecký svaz požadoval, aby se na Boru smělo lézt asi na 80 hektarech plochy. Náchodský vodoprávní úřad souhlasil, pokud se bouldering nebude odehrávat v ochranných pásmech zdrojů. Agentura zmenšila areál na 45 hektarů tak, aby mimo zůstaly klidové zóny pro živočichy i sedmdesátimetrový koridor pro zvířata podél státní hranice, která prochází pod vrcholem Boru a kde se také sbírá voda pod Sypací skálou. Ochranná pásma vody by zabírala jeden hektar z plochy pro boulderování.

„My bychom nemohli souhlas s boulderováním udělit, kdybychom neměli souhlasné stanovisko vodoprávního úřadu. Chystali jsme se to učinit, ale ten, komu to nejvíc vadí, je VAK, což asi i chápu. My tu ale nejsme od toho, abychom chránili zájmy dotčené jinými předpisy, než je zákon o ochraně přírody a krajiny,“ říká vedoucí Správy CHKO Broumovsko Hana Heinzelová s tím, že posouzení bude na jiném úřadu, který sleduje zákon o vodách.

Lezců je čím dál víc

Městys Machov má na Boru pozemky, ale přímo do řízení nezasahuje. Hlavně si tu přejí čistou vodu. 

„Spor vede hlavně VAK s agenturou. My ale máme zájem, aby tu byla čistá voda, ne kontaminovaná. Vyslechli jsme si argumenty obou stran, takže mě osobně zaráží, že agentuře, která je přísná ve všech směrech, nevadí kontaminace spodní vody. Ale to je otázka na odborníky,“ tvrdí starosta Machova Jiří Krtička. 

Připouští, že lezců přijíždí stále víc, hlavně poté, co letos na podzim vyšel specializovaný průvodce o boulderingu na Boru. Někteří lezci pak neváhají parkovat a kempovat na loukách v Dolečku nebo v Machovské Lhotě u hranic.

Z pohledu ochranářů není Bor přírodně zase tolik cennou oblastí, proto pokládali za únosné povolit boulderování. Svahy jsou ve druhé zóně CHKO, není tam žádná rezervace, pouze je vyhlášena ptačí oblast, ale bez potvrzených hnízdišť sokolů a výrů. Navíc pro lezce se povolují terény i v národní přírodní rezervaci Adršpašskoteplické skály v první zóně.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Úředníci však povolení pro boulderisty na Boru zatím odložili. VAK se totiž obrátil na náchodský vodoprávní úřad a ten už oznámil, že na Boru přesněji vymezí pásma hygienické ochrany vod. Jejich závazné stanovisko pak agentura vezme v potaz. 

„My s naším opatřením obecné povahy počkáme, abychom se nedostali do kolize s nově vyznačenými pásmy hygienické ochrany prvního stupně,“ podotýká Hana Heinzelová. 

Přiznává však, že s kontrolami a vymáháním případného povolení to bude složité, agentura má jen omezené síly a zvládne nárazově zkontrolovat jen nejzatíženější Adršpašsko-teplické skály.

Průvodce Bor Bouldertopo zmapoval 1450 kamenů. Lezecká komunita však už od loňska debatuje, jestli je vůbec dobrý nápad přitáhnout ke kopci další pozornost, když to zdejším skalám může uškodit. Někteří lezci si pouštějí v lese hlasitou muziku nebo suší skály letlampou, což se přitom nesmí.

Lezec: přírodu respektujeme

Lezci však o terény na Boru velmi stojí. Třeba Štěpán Stráník, který v boulderingu závodí, tvrdí, že Bor je pro boulderisty zcela výjimečný kvalitou i počtem kamenů. 

„Bouldering je v Česku i v ostatních zemích v přirozeném vývoji. Bohužel bych řekl, že především boulderisté z Polska jsou známi lezeckou činností ve skupinkách a s tím spojenou bezohledností vůči přírodě, i když to neplatí pro všechny. Je to především o lidech. Čeští boulderisté se ve vztahu k respektu k přírodě hodně zlepšili, to můžu potvrdit i ve srovnání s lezeckými oblastmi po Evropě. Určitě ale není dobře, že vznikl průvodce po Boru před vydáním povolení,“ podotýká boulderista.

VAK bude usilovat, aby v úřednickém rozhodování dostal přednost veřejný zájem na pitné vodě místo toho, aby se vyšlo vstříc úzké skupině sportovců. Podle vodohospodářů agentura nemusí povolit lezení v části Boru vůbec.

Agentura se však neobává, že by se kvůli boulderingu v budoucnu nějak zvlášť zvedla návštěvnost Boru. Ochranáři tvrdí podle zkušeností z Ostaše, že by mohlo jít v sezoně zhruba o 1 500 lezců, což zvedne návštěvnost asi o 14 procent.

  • Nejčtenější

Stát nezakázal předbíhat s vakcínou. Dostala ji manželka exprimátora

Manželka lékaře a zároveň radního Královéhradeckého kraje pro zdravotnictví Zdeňka Finka Eliška podstoupila očkování...

Příští týdny budou nejtěžší, říká hejtman. Pacientů přibude až o polovinu

Očekávám, že v nejbližších dnech se projeví zátěž nově nakažených v závěru roku, říká v rozhovoru pro MF DNES hejtman...

Petrova bouda se změní: jídlo v útulně, přespání pro 12 turistů se spacáky

Premium V provozu nové Petrovy boudy na hřebenech Krkonoš už je jasno. Ubytovávat bude zejména firemní pobyty a školení...

Útočník znásilnil mentálně postiženou, policie hledá muže z kamerového záznamu

Znásilnění mentálně postižené ženy vyšetřují od loňského září kriminalisté z Hradce Králové. O případu však informovali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič na Rychnovsku nejspíš nedal přednost, druhý šofér při srážce zahynul

Kvůli tragické dopravní nehodě byla od rána uzavřena silnice nedaleko Solnice na Rychnovsku. V křižovatce se tam...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

  • Další z rubriky

Kdybych ho chtěl sekyrou zabít, rozsekám ho, řekl muž v Hradci u soudu

Před Krajským soudem v Hradci Králové stanul Robert Godla obžalovaný z pokusu o vraždu známého, který údajně obtěžoval...

Karavany ve Špindlerově Mlýně vykradl už dříve trestaný hotelový kuchař

Trutnovští policisté dopadli mladého muže, který loni v prosinci vykradl karavany v autokempu ve Špindlerově Mlýně. Do...

Silnici na Náchodsku zablokovala nehoda kamionů, strhly elektrické vedení

Nehoda dvou kamionů uzavřela ve středu odpoledne silnici u Červeného Kostelce na Náchodsku. Náraz poškodil sloup...

V Dobrušce vyroste vytoužený market, další obchody přibudou do roka

Obyvatelé Dobrušky na Rychnovsku, kteří volali přes deset let po novém supermarketu, se dočkají rovnou celého...

Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó
Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó

Ochutnejte s námi lahodné polévky Prestó. Stačí je jen otevřít a ohřát, takže jsou na stole raz dva. Přihlaste se do velkého testování a poznejte...

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Vágner ulovil Nechranického krokodýla. Bájná štika vzdorovala několik dní

Jakub Vágner procestoval svět v honbě za gigantickými a vzácnými rybami. V minisérii České televize pátrá po legendách...

Evropě hrozil masivní blackout. Rakušané narychlo zapojili jádro i uhlí

Kvůli silnému poklesu frekvence v elektrické přenosové soustavě hrozil v pátek Evropě masivní výpadek dodávek...

Dopisy od Němcové jeho žena spálila, říká potomkyně spisovatelčina milence

Irena Maňáková promluvila o vztahu svého předka Václava Bolemíra Nebeského s Boženou Němcovou. Básník byl jedním z...

Zemřel zpěvák a kytarista David Stypka. Bylo mu 41 let

Ve věku 41 let zemřel zpěvák a kytarista David Stypka, který dlouhodobě bojoval s rakovinou slinivky. V roce 2017...