Klima se mění, vinaři jásají. Letošek bude i v Hradeckém kraji skvělý

  10:10aktualizováno  10:10
Že vyrobit skvělé víno v Královéhradeckém kraji je asi stejně pravděpodobné, jako s úspěchem provozovat lyžařské středisko na Pálavě? Jenže časy se mění: letošní ročník prý bude zcela mimořádný. Počasí, které si nezadalo s tím ve Středomoří, v hroznech výrazně zvedlo cukernatost, která je potřebná k výrobě vysoce kvalitních vín.

Vinobraní na Kuksu v roce 2009 | foto: Jan Strouhal

Ten, kdo v Královéhradeckém kraji s vysazením vinice ještě váhá, má nejspíš nejvyšší čas. Zatímco zemědělci jsou z letošní úrody zoufalí a v budoucnu budou muset mnohem lépe volit plodiny, které na svých polích vysadí, vinaři mají důvod k radosti.

„Letošní vinařský rok je zatím velice příznivý,“ říká Lukáš Rudolfský obhospodařující půlhektarový rodinný vinohrad v Kuksu, jenž je prvním oficiálním v Královéhradeckém kraji.

Když je rok vydařený, sklidí v kukské vinici z 3 700 keřů vinné révy 1 200 kilogramů hroznů a získá přibližně 800 litrů vína. Rodina Rudolfských s přáteli vinohrad vysadila v roce 2005 v lokalitě Nad Zámkem, jeho zvláštností je prastará odrůda Brynč, která se nikde v Česku na výrobu vína nepěstuje. V Kuksu se letos sice rovněž potýkají se suchem, očekávají však v posledních letech nejkvalitnější úrodu.

„Keře, které ještě nejsou dostatečně zakořeněné, jeví známky usychání a hrozny jsou oproti jiným rokům zhruba o polovinu menší. To se podepíše na kvantitě sklizně, ale kvalitou jsou hrozny vzhledem k dobrému počasí vyzrálejší a cukernatější. Výsledná vína, pokud vše dopadne dobře, budou mít více extraktu a nižší kyseliny, což může být někde problém. U nás na severu to bude ideální,“ pokračuje Rudolfský.

Jsem optimistou a věřím, že ročník se vydaří, říká vinař

Druhý oficiální vinohrad v Královéhradeckém kraji je v Litoboři na Náchodsku a vysadil ho Jiří Pelikán. Jeho vinice je od roku 2009 oficiálně registrovaná a stejně jako kukská patří do mělnické vinařské podoblasti.

Výhledově

  • Vinné révě se v Královéhradeckém kraji při změně klimatu začíná v posledních letech dařit podobně, jako tomu bylo v době Karla IV.
  • Podle klimatologů průměrná roční teplota v regionu už několik let stoupá a přibývá suchých měsíců. Bez přehánění tu zanedlouho může být normální takové počasí, jaké teď panuje třeba u Balatonu.
  • V blízké budoucnosti východní Čechy čekají mírné zimy, velmi krátká jara a podzimní období, zato dlouhá léta vyznačující se extrémními zvraty počasí.

„Půdní podmínky jsou u nás takové, že vinohrad je na skále na slínovci a nad tím máme trochu ornice. Kořeny jsou prorostlé puklinami skály, takže vodu si réva vytáhne. Žádná katastrofa to letos rozhodně není, spíš naopak. I když začátkem června se tady přehnalo krupobití, větší škody nevznikly. Jsem optimistou a věřím, že letošní ročník se vydaří. Zatím to vypadá na vyšší cukernatost. Do vinobraní ale ještě zbývá více než měsíc a může se stát cokoli,“ varuje před přílišným nadšením Pelikán, který by chtěl sklízet až ve druhé polovině října.

Svůj vinohrad s více než 1 200 keříky má na ploše 2 500 metrů čtverečních, vysadil v něm hlavně bílé odrůdy Solaris a Merzling a z modrých odrůd především Kofranku.

Kromě těchto průkopníků vinařství jsou v regionu rozesety desítky vinic, každá s více než stem keřů vinné révy, které podle nejlepších vinařských tradic obhospodařují vinaři amatéři. Jedním z nich je i Jiří Novotný, který má vinohrad na okraji Trutnova.

„Nechce se mi o tom mluvit, abych to nezakřikl. Mám tak nádherné hrozny, jaké jsem neměl za osm let snad ani jednou. Zatím mám krásnou zdravou úrodu. Už teď po půlce srpna například odrůda Solaris má 15 až 17 stupňů cukernatosti, což je úžasné. Doufám, že to dopadne a budu mít excelentní úrodu. Vinobraní plánuji na začátek října a věřím, že bych mohl mít cukernatost přes dvacet,“ říká Novotný, který první keře vysadil v roce 2007.

Réva dříve dozrává a lépe odolává mrazům

Po experimentu s mnoha odrůdami začal pěstovat víno trochu jinak, než je v Česku zvykem: takzvaně na hlavu, jak bylo běžné v dobách Karla IV., díky tomu réva dříve dozrává a lépe odolává mrazům.

Že když je dobrý rok, vinaři v kraji bez problému dosahují hodnot nejkvalitnějších přívlastkových vín, nepotvrzuje jen Jiří Novotný. „Jsem optimista, září bude slunečné a na Martina se budeme moct pochlubit skvělým ročníkem,“ říká i Lukáš Rudolfský. Letošní rok je však katastrofální pro ty vinaře, kteří mají novou vinici s keříky, které nestačily hluboko zakořenit a vytáhnout si vodu.

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

V Peci přejela rolba lyžaře, v Beskydech spadl na běžkařku strom

Když se Česko potýká s nedostatkem sněhu, rolbuje se jen výjimečně. Rolbař pak...

Rolba s vlekem přejela a vážně zranila v neděli dopoledne v Peci pod Sněžkou na sjezdovce v Javořím dole šedesátiletého...

V salonku krkonošského hotelu se kvůli kouření strhla hromadná bitka

Po potyčce před barem v Čerčanech zemřel muž (21.4.2017).

Hromadnou rvačkou skončila oslava narozenin v horském hotelu v Peci pod Sněžkou. Poté, co rány schytal i personál,...

Ochránci zvířat natočili prasata v klecích. Vepříny se obrací na policii

Obránci zvířat natočili chov prasnic v klecích v Mlékosrbech na Hradecku.

Majitelé dvou vepřínů na Hradecku podali trestní oznámení na neziskovou organizaci Obránci zvířat za neoprávněné...

Sníh a vichr vyhnal z poštovny na Sněžce personál, zpět se prokopou

Personál České poštovny Anežka na Sněžce musel proházet cestu ke dveřím skrz...

Osazenstvo České poštovny raději opustilo Sněžku kvůli extrémnímu počasí. Když se kolem budovy nakupily až čtyřmetrové...

Další z rubriky

Starosta Trutnova přišel o řidičský průkaz, v obci se řítil devadesátkou

Poslanec a starosta Trutnova Ivan Adamec

Starosta Trutnova a poslanec ODS Ivan Adamec přišel kvůli rychlé jízdě na půl roku o řidičský průkaz a musel zaplatit...

Řidič kodiaqu narazil na silnici do pohovky, škoda je čtvrt milionu

Dopravní nehoda u Chlumce nad Cidlinou (15. 1. 2019)

Šoférovi na Hradecku přiletěla přímo před auto nová pohovka zabalená v igelitu. Její majitel ji totiž pořádně...

Sníh a vichr vyhnal z poštovny na Sněžce personál, zpět se prokopou

Personál České poštovny Anežka na Sněžce musel proházet cestu ke dveřím skrz...

Osazenstvo České poštovny raději opustilo Sněžku kvůli extrémnímu počasí. Když se kolem budovy nakupily až čtyřmetrové...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz