Vzpomínky na M.A.S.H. Vrtulníková show v Hradci předvedla padesát strojů

  9:33aktualizováno  19:14
Nebe nad hradeckým letištěm zaplnilo 18 typů vrtulníků, kteří svou připravenou sestavou odstartovali hlavní program akce. Návštěvníci jejich ukázku ocenili potleskem a máváním. Pak nebe doslova zaplnil Petr Kopfstein, který ukázal hned několik dechberoucích otáček se svým speciálním strojem na akrobacii, který zvládne i přetížení 10G.

Na hradecké letiště se od rána sjížděly tisíce návštěvníků a nadšenců do létání. Většina z nich od půl deváté ráno netrpělivě vyhlížela přílet mistra světa v Red Bull Air Race Martina Šonky, který dorazil až po deváté hodině. 

„Vracím se sem rád. Mám tady hodně kamarádů, začínal jsem tady lítat a hlavně je to můj rodný kraj. Hradecké letiště je asi jedno z mých neoblíbenějších v republice. U mého sportu hodně záleží i na položení letiště a dalších detailech, ale to už je spíše technická otázka,“ řekl pro iDNES.cz Martin Šonka před svým akrobatickým vystoupením.

„Vždycky chci ukázat to nejlepší a každá část letu je promyšlená. Nemůžu si jen tak za letu něco vymyslet, abych si řekl, že tam teď hodím tohle číslo. Snažím se to alespoň střídat a občas přidat něco nového,“ přiznává Šonka s úsměvem náročnost přípravy.

Šonka hned po samotném příletu rozdal několik podpisů a až pak usedl k připravenému stolu a autogramiádě. Té se zúčastnil i další český závodník v letecké akrobacii Petr Kopfstein nebo bývalý armádní pilot pětadevadesátiletý Tomáš Löwenstein Lom. 

Návštěvníci ve frontě na podpis čekali dlouhé minuty. „Přišli jsme hned ráno, abychom to stihli. Sledujeme Martina Šonku pravidelně v televizi, takže jsem ráda, že ho poznám osobně,“ říká Martina, která s přítelem dorazila z nedalekého Náchoda. 

Fotogalerie

Sám Šonka a jeho český kolega Petr Kopfstein se na nebi představili v půl druhé odpoledne. Ještě dříve, a to přesně v jednu odpoledne na návštěvníky čekal přelet skupiny vrtulníků v čele s vrtulníkem typu Bell 206, který se proslavil díky seriálu M.A.S.H. nebo bondovce Thunderball, dále pak EC135 nebo R44.

„Přišli jsme hlavně na vrtulníky a přemýšlíme, že se v něm půjdeme proletět, jak tady nabízí. Kdy by se nám něco takového poštěstilo,“ ukazuje na vystavená letadla Honza s rodinou. Letecké ukázky potrvají do páté odpoledne.

Na obloze se postupně objevilo osmnáct typů vrtulníků, tedy o pět víc než loni. Celkem se na letišti i nad ním představilo přes padesát strojů, mezi nimi i bojový gripen nebo letoun Jakovlev JAK C11 v barvách české armády. 

Novinkou v programu byl zásah horské služby, která předvedla záchranu z lanovky. Ze vzduchu je podpořili letečtí záchranáři. „Je to zajímavé a po letošní zimě hodně aktuální. Teď už se ale těšíme na letadla. Hlavně na vrtulníky, má jich být víc než minule, tak uvidíme,“ informovala o svých plánech návštěvnice Dominika Kuntová.

Kromě leteckého programu se na letišti předvedli i automobiloví nadšenci, kteří do Hradce přivezli nejnovější modely Mustang nebo staré „ameriky“.

Vstupenky stály stejně jako loni, tedy 250 korun. Děti do 150 centimetrů měly vstup zdarma. Organizátoři kvůli riziku dopravních komplikací doporučovali včasný příjezd. Minulý rok na show zavítalo přes 30 tisíc návštěvníků, letos jich nakonec dorazilo přes dvacet tisíc.

Připomeňte si záběry z Helicopter Show a Rally Show v roce 2018:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Mezi Výrovkou a Luční boudou je až deset metrů sněhu, fréza razí naslepo

Většinu sněhu odhrnuly rolby, fréza odstraňuje poslední metry.

Travers mezi Výrovkou a Luční boudou v Krkonoších prorážela sněžná fréza. Stroj se musel prokousat zhruba třímetrovou...

Labská přehrada odpouští málo vody, po deštích může přetékat vrchem

Labská přehrada u Špindlerova Mlýna v Krkonoších.

Přehrada Labská v Krkonoších je po posledních deštích už téměř plná. Protože v ní nyní kvůli rekonstrukci funguje jen...

Topící seniorky si nikdo nevšímal. Plavci mysleli, že splývá na hladině

Topící seniorky v bazénu si nikdo nevšímal

Dvě minuty ležela seniorka bezvládně na hladině bazénu v Hradci Králové s potopeným obličejem. Plavčíci ani návštěvníci...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Cesta Obřím dolem do sedla pod Sněžkou je zavřená, sníh prolomil lávku

Dřevěný mostek u Trkače v Rudné rokli poškodil nápor sněhu, jeden z nosníků se...

Část frekventované modré turistické cesty Obřím dolem na Sněžku v Krkonoších je uzavřena, a to v úseku od kapličky do...

Další z rubriky

Archeologové zkusí doplout v dlabaném člunu na Krétu jako v neolitu

Posádka dopraví člun do řecké Attiky (19. 5. 2019).

První část expedice Monoxylon III vyrazila i s dlabaným člunem na cestu do Řecka. Čtyři členové vezou člun za autem,...

Klíčový most v Hradci už za provozu opravují, první špičku ustál

Kvůli opravám mostu U Soutoku se v Hradci Králové čekají komplikace a kolony...

Začaly opravy mostu U Soutoku v Hradci Králové. Nejvytíženější most v celém kraji přitom zůstává otevřen pro veškerou...

Lávku v Obřím dole rychle spravili, cesta na Sněžku je zase otevřena

Opravená lávka v Rudné rokli (23. 5. 2019)

Cesta po modré turistické značce Obřím dolem na Sněžku v Krkonoších je po opravě mostku znovu otevřena. Jakmile se...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROVOZNÍ ELEKTROTECHNIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 27 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz