Město se v listopadu pokusilo vydražit zavřenou stáčírnu i ochranné známky, ale neuspělo.
S nynějším majitelem stáčírny firmou Robot World, která sídlí v Běloveské ulici a prodává například robotické vysavače, se však město již domluvilo na odkoupení sedmi ochranných známek.
Radní schválili v pondělí smlouvu o převodu ochranné známky, v úterý ji jednatel Martin Simon podepsal. Firma obdrží 700 tisíc ve dvou částkách, 134,5 tisíce dostane do pěti pracovních dnů od zápisu města jako vlastníka ochranné známky do rejstříku ochranných známek, zbytek podle dohody po roce.
„Město Náchod je jediným oprávněným uživatelem vody z vrtů IDA a nikdo jiný tak tuto minerálku nabízet nemůže. Přípravy na zahájení čerpání této oblíbené minerálky již byly zahájeny a nejen občané Náchoda se na ni tak mohou těšit již v tomto roce po znovuzprovoznění prameníku v areálu Velkých lázní,“ uvedla mluvčí radnice Nina Adlof.
„Tímto de facto historickým krokem dojde ke sjednocení vlastnictví lázní a značky IDA v rukou města Náchoda, které se tak opět stává významným lázeňským městem,“ podotkla.
Ochranné známky s označením IDA:
|
Vrty Idy se nacházejí v bývalých lázních, odkud se voda vedla do stáčírny, která se nachází za řekou Metují. Oba podniky však už léta nefungují. Město si časem pořídilo vlastní vrty Jan a Běla, které se dají ochutnat v Malých lázních u Kauflandu.
Město si dosud drží status lázeňského místa, v budoucnu se však potřebuje dobrat k plnohodnotnému lázeňskému provozu, nikoli zůstat pouze u pítek.
V prosinci zastupitelé odhlasovali spolupráci s nadačním fondem Kaplicky Centre. Radnice uvažuje získat pro Běloves licenci na vilu Platýz navrženou již zesnulým architektem Janem Kaplickým. Mohla by v ní působit rehabilitace pro děti i dospělé, provozovala by ji v pronájmu soukromá firma. Bude záležet, zda vilu Platýz podpoří architekti na chystané debatě.
Lázně v BělovsiMinerální voda byla známa už za třicetileté války, Albrecht z Valdštejna si ji nechával posílat do ležení v Kladsku. Lázně zažily rozkvět v druhé polovině 19. století a na začátku 20. století. Ve druhé polovině 20. století lázně znárodnil stát, v restituci se vrátily potomkům Honlových, ale kvůli hygienickým požadavkům v roce 1996 skončily. V roce 2000 koupili lázně podnikatelé Miroslav Borůvka a Marian Khalifa se společností Běloveské lázně. Opakovaně je nabízeli městu k prodeji, neúspěšně se je pokusili vydražit, ale nakonec je nechali zpustnout. Roku 2017 odkoupila staré lázně společnost Lázně Běloves, provázaná s firmou IDA SpaMed. Plánovala zbořit staré domy a vystavět v Bělovsi do čtyř let lázeňský komplex s monoblokovou prosklenou budovou za půl miliardy korun až pro 200 pacientů. K tomu však nikdy nedošlo. O dva roky později odkoupily ruiny starých lázní Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník. Vlastnily je dva roky, za pandemie však změnily plány. V roce 2021 odhlasovali zastupitelé Náchoda koupi 2,5 hektaru starých lázní i se zbytky budov za 40 milionů korun. Stáčírna zkrachovala v roce 2001, pak si lidé nadivoko čepovali vodu z přepadových trubek na břehu Metuje. Prameník, z něhož lidé stáčeli minerálku mezi lety 2011 až 2015, musel být zavřen, když vyšlo najevo, že město zapomnělo vyřešit problém s nadměrným množstvím arzenu. Navíc se rozhořel spor s majitelem lázní, který městu vypověděl nájem z kapličky a užívání vrtu. Město však roku 2016 získalo vlastní vrty minerálek a poté otevřelo Malé lázně s kolonádou. Předloni zakoupilo areál starých lázní, jejž nyní nazývá Velkými lázněmi. V něm jsou i původní zdroje minerálky Ida. Radnice loni nechala ve Velkých lázních vykácet nebezpečné stromy a nálety a připravuje nový park, který se svou podobou vrátí do roku 1930. Loni v létě ministerstvo zdravotnictví povolilo městu využívat všechny čtyři léčivé zdroje (Běla, Jan, IDA I, IDA II) pro pitné kůry, balneoprovoz a získávání léčivého plynu. Stáčírna byla až do loňska v majetku Mariana Khalify a podle katastru nemovitostí na ni bylo uvaleno zástavní právo z titulu exekuce. Elektronicky se dražila 15. listopadu 2022, město do ní šlo s 18 miliony korun, nový vlastník však uhradil 39 milionů. |