Lavinové nebezpečí v Krkonoších stouplo už na čtvrtý stupeň z pěti

  9:18aktualizováno  12:30
Po pouhém jednom dni Horská služba v Krkonoších opět zvýšila hodnocení hrozby lavin v nejvyšších českých horách. Dosahuje už čtvrtého z pěti stupňů. Za poslední dny napadlo až 70 centimetrů sněhu, který silný vítr dosahující až síly orkánu nafoukal do lavinových katastrů. Na hřebenech je snížená viditelnost.

Cedule upozorňující na nebezpečí lavin | foto: Ota Bartovský, MAFRA

"Pro nezkušené to znamená ukončení túr v nebezpečných oblastech i jejich blízkém okolí. Túry vyžadují už expertní posouzení," uvedl lavinový expert Pavel Cingr.

Připomněl, že sníh v minulých dnech padal za působení silného severozápadního až severního větru, který v nárazech dosahoval rychlosti až 35 m/s, tedy 126 km/h. Nový sníh je místy stlačen do tvrdých či měkkých desek.

Podívejte se, jak se určuje lavinové nebezpečí

Jak se určuje lavinové nebezpečí

"Problém je v tom, že na závětrných svazích se ukládá čerstvý a především větrem převátý sníh, který leží na nestabilní pokrývce starého sněhového profilu. Ten je nejčastěji tvořen především velmi zákeřným takzvaným plovoucím sněhem," vysvětlil Cingr.

Čerstvý a nestabilní starý sníh se velmi těžko propojí a vrstvy může narušit i nepatrné dodatečné zatížení.

"Mohou se vyskytnout deskové laviny středních až velkých rozměrů, dají se očekávat sesuvy lavin i v nižších polohách," uvedl Cingr. Pozor je potřeba dávat i na sesuvy z menších strmých svahů v blízkosti turistických cest.

Náčelník Horské služby Adolf Klepš dodal, že pokud návštěvníci hor budou pohybovat po označených trasách, nebezpečí by jim hrozit nemělo. 

"K samovolným sesuvům dochází, monitoring lavin probíhá průběžně. Zatím to podle dostupných informací nikde turistické cesty nezasáhlo," uvedl před polednem náčelník.

"Podmínky letošní zimy jsou specifické, nejdříve velký spad sněhu, pak tuhé mrazy. Kvůli kluzným vrstvám je pravděpodobnost sesuvu větší. Ale není nic výjimečného, že leží na hřebenech kolem dvou metrů sněhu a ve střediscích metr padesát," dodal Klepš.

Zavřená je cesta přes Kotelní jámy

Moc lidí ale v pátek na túry nevyrazilo už kvůli varování před lavinami a také kvůli nepřízni počasí. "Fouká vítr s nárazy až 20 metrů za sekundu a viditelnost je snížená až na 50 metrů," uvedl před polednem náčelník Adolf Klepš.

Horská služba dopoledne uzavřela turistickou cestu Kotelními jamami vedoucí ze Dvoraček na Horní Mísečky. Kvůli silnému větru nejezdí druhý úsek lanovky z Pece na Sněžku.

Podle agentury ČTK naposledy platil čtvrtý lavinový stupeň v Krkonoších přesně před třemi lety v únoru 2009 a pátý stupeň nebyl nikdy dosažen.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od boudy U Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl.

Ve čtvrtek ráno dvě menší laviny zasypaly asi půlkilometrový úsek silnice v Horní Malé Úpě na Trutnovsku u hraničního přechodu Pomezní Boudy. V nezasaženém prostoru mezi nimi zůstal stát autobus i auto pekařů (více čtěte zde).

Deset pravidel do volného terénu

Mapa lavinových katastrů v Krkonoších

Mapa lavinových katastrů v Krkonoších

1. Nikdy se do volného terénu nevydávejte sami. Uzpůsobte túru předpovědi počasí a lavinovému nebezpečí a informujte se u spolehlivé osoby na vámi zamýšlenou oblast či trasu.
2. Nikdy nezapomínejte lavinový vyhledávač stejně jako lavinovou lopatu, sondu a mobilní telefon (každý musí mít celý komplet).
3. Tam, kde je sníh velmi hluboký, používejte když tak lyžařské brzdičky a ne bezpečnostní řemínky. Nepoužívejte řemínky na hůlkách.
4. Vyhněte se místům s hlubokým sněhem alespoň tři nejbližší dny po velkém sněžení.
5. Nelyžujte mimo sjezdovky a v hlubokém sněhu bez dobře nacvičené záchrany, včetně první pomoci a bez schopnosti správného použití lavinových záchranných pomůcek.
6. Používejte airbag, ale nevkládejte do něj příliš velkou naději, mohlo by to vést k podcenění rizik.
7. Udržujte bezpečnou vzdálenost mezi vámi a vašimi kamarády jak během výstupu, tak i během sjezdu, aby se případné riziko v kritických momentech omezilo pouze na jedinou osobu v danou chvíli.
8. Vyhněte se místům s navátým hlubokým sněhem (tzv. polštářům) na závětrných svazích.
9. Používejte stejnou trasu pro sjezd, jakou jste použili pro výstup, tak totiž budete znát lépe stav sněhové pokrývky a terén.
10. V případě pochyb či dokonce zlé předtuchy vždy řekněte ne!

zdroj: Horská služba Krkonoše

Autor:

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Řidič kodiaqu narazil na silnici do pohovky, škoda je čtvrt milionu

Dopravní nehoda u Chlumce nad Cidlinou (15. 1. 2019)

Šoférovi na Hradecku přiletěla přímo před auto nová pohovka zabalená v igelitu. Její majitel ji totiž pořádně...

Ztráta Richtrovek se blížila milionu a správce chyboval, tvrdí ministerstvo

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Vážná manažerská pochybení, porušování několika zákonů a neúměrné vysoké náklady. Tak s odstupem ministerstvo školství...

Sníh a vichr vyhnal z poštovny na Sněžce personál, zpět se prokopou

Personál České poštovny Anežka na Sněžce musel proházet cestu ke dveřím skrz...

Osazenstvo České poštovny raději opustilo Sněžku kvůli extrémnímu počasí. Když se kolem budovy nakupily až čtyřmetrové...

Další z rubriky

V kraji je 140 mostů ve špatném stavu, opravy budou stát stovky milionů

Graffiti na mostě u fakultní nemocnice.

Kontroly mostů v Královéhradeckém kraji ukázaly na jejich zanedbanost. Na 140 konstrukcí je ve špatném stavu, z toho 30...

„Honza Ujetej“ posílal dětem intimní fotky a chtěl jejich, hledají se oběti

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili 52letého muže z Náchodska z mravnostních trestných činů vůči dětem. Na sociálních sítích...

Za dotace v Peci padlo deset obvinění, zřejmě i na starostu a exšéfa KRNAP

Z otevření herní krajiny Pecka, zleva starosta Karpacze Radosław Jęcek,...

Kriminalisté začali stíhat deset obviněných v souvislosti s evropskými dotacemi na projekty v Krkonoších. Vyšetřování...

Najdete na iDNES.cz