Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 22. května 2022 Emil

Žena zavalená nedělní lavinou v Krkonoších zemřela, je druhou obětí za zimu

  9:04aktualizováno  13:49
Ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové v noci zemřela 35letá žena, kterou v neděli v Krkonoších zavalila lavina. Do nemocnice byla převezena v kritickém stavu. Je již druhou obětí laviny v tuzemských nejvyšších horách v této zimě.

Žena se stala obětí jedné ze dvou lavin, které se sesunuly  v Krkonoších. Horská služba (HS) dodatečně upřesnila, že obě spadly na polské území, napřed v lokalitě Biały Jar nad městečkem Karpacz, pak asi o deset kilometrů západně v Černém kotli (Czarny Kocioł Jagniątkowski).

Tam lyžařku ze sněhu museli vyprošťovat záchranáři s pomocí psa Horské služby.

Ženu přepravil záchranářský vrtulník do hradecké fakultní nemocnice. Zemřela kolem třetí hodiny ráno.

„I když dostala veškerou péči a byla napojena i na mimotělní oběh, podlehla závažnému stavu,“ uvedl lékařský náměstek nemocnice Zdeněk Tušl.

Před pádem laviny se v terénu pohybovali i další skialpinisté. Horská služba dostala nejprve informaci o šesti lyžařích, podle policie to byla čtveřice.

Policisté se již případem skialpinistů zabývají, a to kvůli vládním omezením pohybu lidí a uzávěrám okresů.

„Žena byla společně s dalšími třemi muži na skialpech v Krkonoších u Martinovy boudy. Všichni tři muži vyvázli bez zranění. Zahájili jsme úkony trestního řízení zatím bez právní kvalifikace. Všichni čtyři skialpinisti pochází z Mělnicka. S největší pravděpodobností porušili vládní nařízení o omezení pohybu. Pokud se tak potvrdí, přestupek po prošetření předáme správnímu orgánu k dořešení,“ uvedla mluvčí hradecké policie Iva Kormošová.

Lyžaři se pohybovali patrně mimo značenou turistickou trasu.

„Lavina sjela směrem na sever, bylo to v Černém kotli, kousek za hranicí. Informaci jsme dostali těsně před 14:00 s tím, že se tam pohybovalo šest lidí, byli na skialpech, jednalo se o Čechy. Pravděpodobně si lavinu odřízli sami. Pokud se dostali do tohoto lavinového problému, museli se pohybovat mimo značenou trasu,“ řekl v pondělí náčelník Horské služby Krkonoše Pavel Jirsa.

„Po vyproštění započala neodkladná resuscitace mladé ženy, ve které pokračoval tým letecké záchranné služby, který se dostal nahoru trochu s problémy kvůli horšícímu se počasí. Žena byla v kritickém stavu transportována do Fakultní nemocnice v Hradci Králové,“ uvedl v neděli mluvčí zdravotnické záchranné služby Ivo Novák.

Další dva muži, které záchranáři našli bez zranění, ale s psychickými problémy, transportovali taktéž vrtulníkem, a to do liberecké nemocnice.

S první lavinou pomáhali Polákům

O první lavině v údolí Biały Jar se čeští záchranáři dozvěděli v 11:40, když je polští kolegové z GOPR požádali o spolupráci. Na místo vypravili své psovody a požádali o pomoc i krajské zdravotnické záchranáře, kteří vyslali dva vrtulníky. Horská služba poslala do akce své členy z okrsků ve středních a východních Krkonoších.

Lavinu v Białém Jaru uvolnili dva skialpinisté, kterým se ale podařilo z masy sněhu vyjet.

„Před sjezdem však viděli na cestě, která lavinovým svahem prochází, nějaké turisty. Nebylo tedy jasné, jestli je v lavině někdo zasypaný. Celé laviniště proto bylo prohledáno za pomoci lavinových psů, vyhledávačů a Recco systémem. Zároveň probíhalo sondování celého prostoru spodní části sesuvu pod cestou,“ řekl lavinový specialista horské služby Pavel Cingr. Toto pátrání však nepřineslo žádný výsledek.

Pes našel ženu po dvaceti minutách

Ve 13:50 pak dispečink HS dostal hlášení o pádu další laviny pod sedlem nad Martinovkou, v Černém kotli.

„Lavinu uvolnila skupina skialpinistů z Česka. Došlo ke kompletnímu zasypání jedné ženy. Skialpinisté neměli žádnou lavinovou výbavu. Okamžitě jsme zorganizovali přesun psovodů z Białého Jaru na druhou lavinovou nehodu pomocí vrtulníku zdravotnické záchranné služby. Zároveň  jsme aktivovali okrsky horské služby ze západních Krkonoš,“ řekl o zahájení druhé akce náčelník Pavel Jirsa.

Na místo se rychle přemisťovali i záchranáři, kteří ukončili práci na první lavině, a další členové horské služby z Harrachova a Rokytnice nad Jizerou.

„Pomocí vrtulníku Letecké záchranné služby se relativně rychle na místo dostali psovodi, kteří okamžitě začali pátrat po zasypané skialpinistce. Po 20 minutách pes označil místo. Po vykopání jsme začali společně se zdravotnickými záchranáři resuscitovat,“ popsal dění u nehody šéfpsovod Horské služby Krkonoše Pavel Smejkal.

Nato však ještě spadla sekundární lavina z vedlejšího žlabu, všichni včetně psů před ní však stihli utéct. Resuscitovanou ženu si převzala posádka vrtulníku a přepravila ji do hradecké nemocnice. Druhý vrtulník z Liberce přepravil do tamní nemocnice její dva spolujezdce, kteří utrpěli z nehody vážný šok.

Celkem se obou pátracích akcí zúčastnilo 111 profesionálních i dobrovolných záchranářů Horské služby ČR.

V Krkonoších platí v těchto dnech 2. stupeň lavinového nebezpečí. „Lavinové lokality jsou řádně označeny. Na cestách procházejících katastrem je varování. Všem doporučuji pozorně sledovat aktuální lavinovou předpověď a používat kompletní lavinovou výbavu, tedy lavinový vyhledávač, sondu a lopatu, případně lavinový batoh. Neméně důležité je umět lavinovou výbavu rychle a správně použít,“ důrazně varoval náčelník Jirsa.

Letos již druhá oběť v Krkonoších

Před měsícem zahynul pod lavinou v žlabu Úpičky v Obřím dole 17letý skialpinista. Jeho zraněnému 40letému kamarádovi se podařilo přivolat si pomoc, záchranáři ho transportovali do liberecké nemocnice.

Náčelník horské služby přisuzuje dvě letošní oběti lavin zejména okolnostem koronavirového období.

„Výkyv ve statistikách v tom nevidím. Je to způsobeno tím, že se v terénu pohybuje spousta lidí, a to v době a v místech, kdy by tam být neměli,“ tvrdí Pavel Jirsa.

Předtím se obětí laviny v Krkonoších stal v únoru 2015 při sjíždění Malé Studniční jámy 28letý skialpinista. Koncem prosince 2008 zahynula pod lavinou v Krkonoších 36letá skialpinistka, kterou sníh zasypal v takzvané Červinkově muldě.

Další tragická událost se stala v březnu 1998, kdy v Krkonoších traverzovali dva horolezci v Labském dole přes Astmanovu plošinu a zahynuli poté, co se s nimi utrhl sněhový převis.

Jedna z nejdelších lavin v novodobé historii Krkonoš spadla v únoru 2015 do Modrého dolu. Masa sněhu zasáhla plochu 20 hektarů, na délku měřila 1 106 metrů, délka odtrhu byla 506 metrů, výška sněhu v místě odtrhu byla od 0,5 do 2,45 metru a obvod laviniště měřil 3,3 kilometru.

Nejničivější lavina spadla v Krkonoších 20. března 1968 v Białém Jaru. Samovolný sesuv masy sněhu přežilo jen pět lidí, dalších 19 zemřelo.

Tragická úmrtí po pádu lavin

14. března 1998 - V Krkonoších traverzovali dva horolezci v Labském dole přes Astmanovu plošinu. Při sestupu žlabem se utrhl sněhový převis a muži spadli z asi 200metrové výšky a zahynuli.

25. ledna 2006 - Na hoře Smrk v Moravskoslezských Beskydech smetla lavina lyžaře. Po několika hodinách jej záchranáři našli mrtvého pod třiceticentimetrovou vrstvou sněhu. Lyžoval společně s kamarádem v zakázaném pásmu.

26. prosince 2008 - Mezi Luční boudou a Svatým Petrem v Krkonoších v takzvané Červinkově muldě spadla lavina na šestatřicetiletou skialpinistku. Záchranáři ji vyprostili po třech hodinách pátrání, vrtulník podchlazenou ženu převezl do hradecké nemocnice, kde večer zemřela.

13. února 2009 - Osmnáctiletého snowboardistu z Uničova na Olomoucku zasypala lavina v zakázané oblasti Velkého kotle v Jeseníkách. Utrpěl mnohočetná zranění, kterým podlehl v sanitce.

30. ledna 2010 - Po pádu sněhového převisu zahynul na kopci v Měděnci na Chomutovsku třináctiletý chlapec. Druhý, patnáctiletý chlapec se ze sněhu vyprostil. Šlo o sněhový sesuv, který nebyl regulérní lavinou, ale je označovaný jako sněhový splaz

31. ledna 2010 - Ve Velkém Kotli v Jeseníkách zasypala lavina pětatřicetiletého skialpinistu, mnohačetná zranění nepřežil. 

5. února 2015 - Při pádu laviny v Malé Studniční jámě v Krkonoších zemřel mladý lyžař. Další dva lyžaři ve věku kolem 30 let pád laviny přežili, jeden z nich skončil se zraněním v nemocnici. 

15. ledna 2021 - V Jeseníkách kolem 13:00 spadla ve Velkém Kotli lavina. Zasypala jednoho člověka, byl nalezen v bezvědomí. Resuscitace byla neúspěšná a skialpinista zemřel.

15. února 2021 - Po pádu laviny v Krkonoších blízko Slezského domu u Sněžky zahynul sedmnáctiletý skialpinista, druhý čtyřicetiletý muž přežil.

14. března 2021 - V Krkonoších v oblasti Černého kotle lavina zavalila ženu, kterou záchranáři v kritickém stavu převezli do nemocnice v Hradci Králové, kde v noci nato zemřela. Další dva muži utrpěli šok, vyvázli bez zranění.

VIDEO: Takto vypadá zásah horské služby poté, co někoho zasype lavina:

11. února 2021

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv
Autoři: ,
  • Nejčtenější

Na chybějících sto metrů silnice čekal Hradec dvacet let, teď získal pozemky

Obchodní zóny v Březhradě na okraji Hradce Králové, které dělí jen pár desítek metrů, se po dvaceti letech propojí...

Lidé u Hradce hlásili vzdušné víry, jeden z nich se proměnil v malé tornádo

Jihovýchodně od Hradce Králové se v úterý navečer objevily dva vzdušné víry, jejich výskyt hlásila meteorologům celá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Majitel chce místo hospody bytový dům. Petice je proti, on nabízí podíly

Prvorepubliková vila na Novém Hradci Králové sloužila jako výletní hostinec, později jako motorest. Současný majitel...

Matex je dál bez jednatele, míří k úpadku. Města řeší skluz na stavbách

Královéhradecká stavební firma Matex je dál v insolvenci. Společnost na podzim přišla o jediného jednatele a s následky...

Lyžařka se chlubila fotkou z chráněné Čertovy rokle, hrozí jí tučná pokuta

Až stotisícová pokuta hrozí ženě, která se na sociálních sítích minulý týden pochlubila fotkami z Krkonoš. Podle Správy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Zatáčky budou bezpečnější. Jezdce i diváky v Hořicích ochrání žoky, sítě a ploty

Motocyklové klání 300 zatáček Gustava Havla v Hořicích, které se jezdí od roku 1936, bude letos bezpečnější pro jezdce...

Výstava v Hradci je poctou Renčínovi. Měl by mít expozici, tvrdí kolegové

Kolegové z královéhradecké Unie výtvarných umělců připravili poctu k nedožitým osmdesátinám Vladimíra Renčína. Výstava...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé u Hradce hlásili vzdušné víry, jeden z nich se proměnil v malé tornádo

Jihovýchodně od Hradce Králové se v úterý navečer objevily dva vzdušné víry, jejich výskyt hlásila meteorologům celá...

Vězni ukrývali zakázané mobily, při prohlídce ho jeden zkusil rozkousat

Dva odsouzení vězni ve věku 32 a 35 let ve valdické věznici schovávali miniaturní mobilní telefony s vloženými SIM...

Advantage Consulting, s.r.o.
HLAVNÍ ÚČETNÍ (45-55.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...

Po seskoku s padákem zůstala ochrnutá, nyní odešla přehlídku prádla

Dnes devětadvacetiletá Emma Carey v roce 2013 odcestovala z Austrálie do Evropy na plánovanou dovolenou. Tehdy se ve...