Muzeum chce zachránit lanovku, o víkendu vyjede na Sněžku naposledy

  7:34aktualizováno  7:34
V neděli mají lidé poslední možnost svézt se na nejvyšší českou horu starou lanovkou, pak ji rozeberou a odvezou. Znovu se objeví možná za čtyři roky na pražském Masarykově nádraží, kde chce otevřít expozici Národní technické muzeum.

Starou lanovku na Sněžku nahradí za dva roky nové kabinky. | foto: Jan Strouhal

Opalující sluníčko a vánek ve vlasech, ale taky déšť a nepříjemně pichlavý vítr v obličeji. Jízda sedačkovou lanovkou na Sněžku byla vždycky trochu sázkou do loterie, ale přitom měla své nezaměnitelné kouzlo.

Historie lanovky

Sedačková lanovka na Sněžku začala vznikat těsně po konci druhé světové války a v lednu roku 1949 byl spuštěn její první úsek z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. O několik měsíců později se rozjela i druhá část na vrchol nejvyšší české hory.

V letech 1962 až 1963 upravili odborníci lanovku tak, aby v zimních měsících bylo zabráněno padání dopravního lana z namrzlých podpěr. Téměř dvacet let poté měla opět problémy. Kvůli nesplnění nových bezpečnostních norem se musela na začátku osmdesátých let několikrát na delší dobu zastavit.

V letech 1988 až 1989 pak vznikla petice proti megalomanskému záměru státu postavit na Sněžku novou lanovku s obří horní stanicí a hotelem. Stavební povolení pro výstavbu nové lanovky získala radnice v Peci až v srpnu 2008. Stavět se začalo až o tři roky později.

To vše už v neděli definitivně skončí. Na tento den provozovatelé lanovky naplánovali poslední jízdu z Pece pod Sněžkou do mezistanice na Růžové hoře. Horní úsek lanovky už nejezdí od května (více čtěte zde).

Lze předpokládat, že se s třiašedesát let starou lanovou dráhou do Krkonoš přijedou rozloučit spousty lidí nejen z okolí. Pozvánky na její poslední jízdu visí na billboardech i u pražského okruhu.

Ač to bude veliká událost pro hodně lidí, provozovatelé na neděli neplánují žádnou zvláštní vzpomínkovou akci. "Budeme jezdit jako každý jiný den," uvedla pracovnice lanové dráhy.

Hned v pondělí ráno se na lanovku po poslední jízdě vrhnou stavaři a začnou ji rozebírat. Stožáry a sedačky postavené v roce 1949 neskončí jen ve šrotu. Zájem o některé části totiž potvrdilo Národní technické muzeum v Praze.

"Máme zájem o jeden velký sloup, hnací zařízení a samozřejmě i o dvojici sedaček. Ještě ale nevíme, kdy přesně budeme kusy lanovky stěhovat," informovala mluvčí muzea Olga Šámalová.

Kdo se lanovkou do neděle nestihne projet a bude si ji chtít prohlédnout alespoň v muzeu, pěkných pár let si počká. Torzo staré lanové dráhy totiž nejdřív poputuje do depozitáře.

"Jednou z možností je, že exponáty vystavíme v novém železničním muzeu, které v roce 2016 plánujeme otevřít na Masarykově nádraží v centru Prahy. Lanovky totiž patří pod železniční sbírky," vysvětlila Šámalová.

Prioritou Technického muzea je v současnosti především kusy lanovky získat a uchovat pro další generace. "Spousta věcí, které se nezískají do muzeí hned, putuje do šrotu a rovnou zanikne, a to my nechceme. Naším úkolem je takové věci schraňovat. Lanovka na Sněžku je cenná sama o sobě," řekla Šámalová.

Nejčtenější

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, poslední verdikt zrušil

Lukáš Nečesaný před začátkem líčení Krajského soudu v Hradci Králové. (6....

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, kterého již šest let soudí různé instance za pokus o vraždu kadeřnice v...

Centrum čínské medicíny v hradecké nemocnici skončí, nebude ani klinika

Čínský lékař Wang Bo začal ordinovat na ambulanci čínské medicíny v nemocnici v...

Centrum Tradiční čínské medicíny, které od září 2015 fungovalo ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, končí. Nemocnice...

D11 se prodraží o 148 milionů. Byla to nejrozumnější varianta, řekl Ťok

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu D11 od Hradce Králové do Smiřic (2....

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se dohodlo se společnostmi Eurovia, Metrostav a Swietelsky na dodatku ke smlouvě na...

Výbuch v náchodském domě zranil ženu, zřejmě explodovala varna drog

Výbuch v panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě (14.2.2019).

Panelovým domem v náchodské Pražské ulici odpoledne otřásla exploze. Podle policie krátce po 14. hodině v nejvyšším,...

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku...

Další z rubriky

Policie v Krkonoších řeší herní krajinu u Portášek, dotace je zmražená

Tvůrci převedli třícentimetrového šnečka vřetenovku krkonošskou do...

MF DNES zmapovala události kolem údajného pokusu o dotační podvod, kvůli kterému policie trestně stíhá vedení radnice v...

Výbuch v náchodském domě zranil ženu, zřejmě explodovala varna drog

Výbuch v panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě (14.2.2019).

Panelovým domem v náchodské Pražské ulici odpoledne otřásla exploze. Podle policie krátce po 14. hodině v nejvyšším,...

Pašeráci jsou drzejší, pervitinu je u hranic víc než narkomanů

Policie stíhá 22 lidí kvůli pašování drog do věznice Bytíz. Kromě léčiv šlo...

Pět minut jízdy severně od Královce na Trutnovsku leží polská Lubawka. Nevýrazné maloměsto se šesti tisíci obyvateli...

Najdete na iDNES.cz