Památkáři chtějí Labskou boudu chránit, nájemce to překvapilo

  15:28aktualizováno  15:28
Železobetonový krkonošský hotel Labská bouda čeká rekonstrukce a možná se stane i kulturní památkou. Památkáři uvažují o jeho ochraně. Hotelu už přitom hrozil zánik.

Perla Krkonoš? Labská bouda, kterou už dvakrát zvolili čtenáři iDNES.cz v anketě za jednu z největších hrůz Krkonoš i celého kraje, se možná zapíše do seznamu kulturních památek. | foto:  Dan Materna, MAFRA

"Na základě výsledků průzkumu považujeme Labskou boudu za výjimečnou realizaci své doby," vysvětlil ředitel Národního památkového ústavu v Josefově Jiří Balský.

Labská bouda

Labská bouda

Zdůraznil, že záměr památkové ochrany musí napřed konzultovat s vlastníkem.

"Doufám, že najdeme společnou řeč, protože při prudkém nesouhlasu vlastníka s ochranou jeho objektu může být prohlášení kulturní památkou ve výsledku kontraproduktivní," podotkl památkář.

Noví nájemci, kteří už začali s úpravami budovy, se na iniciativu památkářů dívají s despektem. "Nevím, koho to napadlo, podle mě se tam někdo úplně zbláznil," reagovala spolumajitelka firmy AEZZ Klára Sovová.

Památkáři tvrdí, že stavba je výjimečná

Národní památkový ústav v Josefově to myslí s ochranou Labské boudy naprosto vážně. Vychází z nedávno dokončeného průzkumu moderní krkonošské architektury 60. až 80. let minulého století. Těmto socialistickým budovám totiž pomalu dochází životnost.

"Labská bouda je počin hodný pozornosti. I když je skutečně kontroverzní, je to odvážné ztvárnění hmoty jako celku a z architektonického pojetí zapadá do kontextu vrcholových partií Krkonoš a Labského dolu," řekl památkář Jiří Balský.

FAKTA Labská bouda

* Hotel v nadmořské výšce 1 340 metrů má devět pater a kapacitu 120 hostů. Stavba architekta Zdeňka Říháka z roku 1975 nese stejný název jako hostinec z poloviny 19. století, který později přestavoval hrabě Jan Harrach a který vyhořel roku 1965.
* Po sametové revoluci přišel hotel o rekreanty ROH a byl několik let zavřený. Objekt při privatizaci státních Interhotelů Krkonoše získala v roce 1996 dopravní firma Pumr & Ryba z Lázní Bělohradu. O dva roky později začala boudu rekonstruovat, v roce 2004 se chata opět otevřela veřejnosti. Loni boudu koupila firma Salvario Holdings Limited sídlící na Kypru. Provozovatelem a nájemcem boudy je od loňského září společnost AEZZ, která vlastní i krkonošskou Luční boudu.

Podle něj se to potvrzuje při dálkových pohledech, například od Zlatého návrší nebo od labského pramene, kdy se stavba tváří jako jeden ze skalních sloupů, které tam jsou.

Památkový ústav si ještě vyžádá oponentní posudky nezávislých znalců současné architektury, a výsledek posoudí příslušná komise. To je otázka měsíců a pak teprve může navrhnout ministerstvu kultury prohlášení Labské boudy za kulturní památku.

Objekt chtěli zlikvidovat správci parku

Čtenáři iDNES.cz už dvakrát Labskou boudu zvolili v anketě za jednu z největších hrůz Krkonoš i celého kraje. Ještě před nedávnem se o její likvidaci dokonce snažili správci parku.

Téměř čtyřleté usilování Správy KRNAP a ministerstva životního prostředí o koupi a demolici Labské boudy skončilo v srpnu 2011, kdy bylo jasné, že stát neinvestuje částku zhruba 90 milionů korun.

Nyní se Labské boudě, kolem které protéká nedaleko pramenící Labe, snad blýská na lepší časy.

Od loňského září provozuje devítipodlažní hotel pro kyperského majitele společnost AEZZ, která zároveň vlastní a provozuje Luční boudu.

Nájemce chystá velké změny

První úpravy už má Labská bouda za sebou. Od konce loňského léta stihli noví provozovatelé vyměnit plesnivé koberce, opravili koupelny v některých pokojích a nově vybavili kuchyň.

Firma by chtěla obnovit to, co asi před pěti lety vzalo zasvé při nešetrných opravách. Jde hlavně o prosklenou vyhlídku.

"Původní záměr architekta využíval všechny výhledy, kdy se skrze celou boudu a několikery prosklené dveře dalo dívat až do velkoplošného okna, takže bylo vidět na hory a do údolí," řekla Klára Sovová.

Majitelé plánují celkovou rekonstrukci. Zničenou betonovou fasádu by mohlo pokrýt dřevěné obložení.

Pro turisty by rádi zřídili venkovní krytý bufet a chtěli by změnit také způsob vytápění. Nyní si nechávají zpracovat architektonickou studii rekonstrukce Labské boudy.

"Bouda má také velký problém s vytápěním, topí se lehkým topným olejem, takže když k nám zajíždí cisterna, ochranářům z Krkonošského národního parku jsme logicky trnem v oku," dodává Sovová.

Nejčtenější

Pod centrem Hradce Králové jsou jedy z dehtárny, vyčištění je nemožné

Areál bývalé dehtárny v Hradci Králové mezi dnešním Vančurovým náměstím a řekou...

Jen stěží uvěřitelný koktejl chemických látek se nachází pod centrem Hradce Králové. Benzen, toluen, naftalen a další...

Hrozí zalesnění pískovny, kde se daří kudlankám. Vědci i Hradec jsou proti

V pískovně Marokánka u Hradce Králové končí těžba (18. 2. 2019).

Letos po mnoha letech skončí těžba v pískovně Marokánka I v těsné blízkosti Hradce Králové. Mohla by se z ní stát...

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku...

Výbuch v náchodském domě zranil ženu, zřejmě explodovala varna drog

Výbuch v panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě (14.2.2019).

Panelovým domem v náchodské Pražské ulici odpoledne otřásla exploze. Podle policie krátce po 14. hodině v nejvyšším,...

Postižení montují auta pinzetou, modely kamionů míří do celého světa

Centrum má vlastní lakovnu, některé díly jí projdou až osmkrát.

Už přes 380 tisíc věrných modelů aut vyslala mezi sběratele do různých koutů světa chráněná dílna v Jaroměři. Lidé se...

Další z rubriky

Za devět skácených stromů vysadí jediný, Hradecký kraj je v tom nejhorší

Povodí Labe nechá pokácet víc než 1300 stromů podél řeky Úpy v České Skalici.

Stovky zdravých stromů v Královéhradeckém kraji ustupují panelovým výstavbám, obchodním domům nebo silnicím. V Jičíně,...

Hrozí zalesnění pískovny, kde se daří kudlankám. Vědci i Hradec jsou proti

V pískovně Marokánka u Hradce Králové končí těžba (18. 2. 2019).

Letos po mnoha letech skončí těžba v pískovně Marokánka I v těsné blízkosti Hradce Králové. Mohla by se z ní stát...

Úpice skupuje vybydlené domy, aby se zbavila problémových nájemníků

Dům v Regnerově ulici v Úpici už náleží městu, po vystěhování nájemníků se...

Úpice na Trutnovsku se pustila do boje proti obchodu s chudobou. Po vyhlášení sociálně vyloučené lokality na celém...

Tělocvik děti nebaví a pohybová gramotnost klesá. V čem je problém?
Tělocvik děti nebaví a pohybová gramotnost klesá. V čem je problém?

Studie Mezinárodní zdravotnické organizace potvrdila, že za posledních 13 let se počet sportujících dětí značně snížil. Až třetina se omlouvá z tělocviku, a dokonce i někteří rodiče ho považují za zbytečný předmět. Jak to změnit?

Najdete na iDNES.cz