Labská bouda je opět přístupná turistům, rekonstrukce trvala půl roku

  10:15aktualizováno  10:15
Po půlroční pauze vstoupili v pátek do Labské boudy v Krkonoších opět turisté. Hřebenovou chatu uzavřela v listopadu rekonstrukce, která však stále není u konce. Už o den dříve, na Zelený čtvrtek, tu otevřeli nový bufet s terasou a hotelové pokoje, další části hotelu si počkají do května.

Opravy zasáhly především interiéry restaurace, vysokohorskou přirážkou pověstné ceny však zůstaly stejné.

„Pivo za šedesát korun, to už je docela dost, když o kousek dál máte restauraci, kde ho mají o dvacet korun levnější,“ říká Alena Bezděková, která s manželem vyrazila na krkonošskou boudu na běžkách. 

Pěkného počasí a sněhu si užila většina pátečních návštěvníků, jichž se od ranních hodin rojilo několik desítek ze všech směrů.

„Viděla jsem na Facebooku, že se má chata otevírat, tak jsme běžky ještě neuklízeli. Pokud jde o ceny, přijdou mi pořád stejné. Nevadí mi to, je to jako dole ve Špindlu,“ vypráví Monika Kovandová na venkovní terase.

Někteří znalci Labské boudy rozdíl před a po rekonstrukci nevidí. „Nevím, jestli to je jiné. Vypadá to pořád stejně. Ceny i výhled stojí opravdu za to, takže pro mě žádná změna,“ přiznává Patrik Alšek z nedalekých Horních Míseček.

Fotogalerie

Všechny zrekonstruované prostory návštěvníci uvidí v květnu, kdy začne jezdit autobus k Vrbatově boudě. Podle majitelky Labské boudy Kláry Sovové přesné datum záleží na počasí a sněhových podmínkách. 

„Teď máme technickou přestávku, děláme nové podlahy, které se ještě musí vylít a uschnout. Problémem je všude sníh a vlhko, takže to špatně usychá. Doufáme, že otevření v květnu stihneme,“ podotýká Klára Sovová. Částku na současnou rekonstrukci odhadla na několik milionů, ale upřesnit ji nechtěla. 

Hotova není ještě ani hotelová restaurace, kde se ladí detaily. „Vracíme se k tomu, jak to vypadalo dřív. Chceme, aby byl předek hotelu celý průhledný. Takže plánujeme velká okna s výhledem k Labskému dolu,“ míní Sovová.

Majitelka by do několika let ráda vybudovala alpský bufet s krbem. „Chceme, aby si měli návštěvníci kde sednout a kochat se výhledem. Plánujeme možnost si v krbu opékat buřty nebo špízy,“ říká. 

První den po otevření všechno ještě zdaleka nesloužilo podle představ návštěvníků. „Určitě bychom rádi dorazili i v létě, až to bude celé otevřené. Jen si zabalíme větší svačinu, dneska tady měli jen polívku a párek, ale chápu, že ještě není všechno hotové,“ uvádí Jana Bednaříková z Brna, která vyrazila s kamarádkou k prameni Labe. 

Podle Sovové se rozhodli bufet otevřít dříve než byly plány. „Hodně návštěvníků se rozhodne vyjet do Krkonoš na Velikonoce. Takže jsme otevřeli alespoň bufet a některé hotelové pokoje. Jde o takové před otevření než bude všechno hotové do puntíku,“ vysvětluje.

Nový bufet měl podle mnohých návštěvníků ještě vypnuté topení, většina z nich utíkala ven. „Uvnitř je zima, ale jsme z toho tady nadšeni. Máme dovolenou a volno, takže si to užíváme,“ chválí pohodlí v nové jídelně Marika Hofmanová.

Současná přestavba se dotýká pouze podlah a malovaní. V příštích letech čeká Labskou boudu opláštění za více než deset milionů korun. Počítá se i se zateplením. Na čelní východní straně devítipodlažního hotelu, která dostane zpět původní světle šedou barvu, vznikne i lezecká stěna. 

Hotel Labská bouda stojí v první zóně Krkonošského národního parku. Železobetonový kolos postavený na přelomu 60. a 70. let minulého století nese stejný název jako hostinec, který vyhořel roku 1965. Nový hotel s více než 170 lůžky, téměř 80 pokoji a dvěma restauracemi zahájil provoz v roce 1975. Teď je kapacita hotelu dvoutřetinová, pokoje se rekonstruují.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Mezi Výrovkou a Luční boudou je až deset metrů sněhu, fréza razí naslepo

Většinu sněhu odhrnuly rolby, fréza odstraňuje poslední metry.

Travers mezi Výrovkou a Luční boudou v Krkonoších prorážela sněžná fréza. Stroj se musel prokousat zhruba třímetrovou...

Labská přehrada odpouští málo vody, po deštích může přetékat vrchem

Labská přehrada u Špindlerova Mlýna v Krkonoších.

Přehrada Labská v Krkonoších je po posledních deštích už téměř plná. Protože v ní nyní kvůli rekonstrukci funguje jen...

Topící seniorky si nikdo nevšímal. Plavci mysleli, že splývá na hladině

Topící seniorky v bazénu si nikdo nevšímal

Dvě minuty ležela seniorka bezvládně na hladině bazénu v Hradci Králové s potopeným obličejem. Plavčíci ani návštěvníci...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Cesta Obřím dolem do sedla pod Sněžkou je zavřená, sníh prolomil lávku

Dřevěný mostek u Trkače v Rudné rokli poškodil nápor sněhu, jeden z nosníků se...

Část frekventované modré turistické cesty Obřím dolem na Sněžku v Krkonoších je uzavřena, a to v úseku od kapličky do...

Další z rubriky

Pravěcí lovci mířili Trutnovskem za zvěří, lavina nálezů mění dějiny

Archeolog Ondřej Tůma ukazuje štípanou industrii ze starší doby kamenné...

Pravěkých nálezů na Trutnovsku v posledních deseti letech přibylo. Ještě nedávno byly přitom spíš výjimkou. Zásadně...

Lávku v Obřím dole rychle spravili, cesta na Sněžku je zase otevřena

Opravená lávka v Rudné rokli (23. 5. 2019)

Cesta po modré turistické značce Obřím dolem na Sněžku v Krkonoších je po opravě mostku znovu otevřena. Jakmile se...

Hradecký festival Na jednom břehu zve na Báru Polákovou i J. A. R.

Barbora Poláková

Hlavními taháky festivalu Na jednom břehu v Hradci Králové budou Barbora Poláková a kapela J. A. R., držitelé cen Anděl...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz