Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 7. prosince 2022 Ambrož, Benjamin

U přehrady Les Království chystají léto s Bílou, Kollerem i Chinaski

  8:20
Areál historické vily u přehrady Les Království u Dvora Králové nad Labem bude jedním z mála letních ostrovů kultury. Od června do srpna tu vystoupí Lucie Bílá, David Koller, Josef Vojtek, Richard Krajčo nebo Honza Nedvěd. Sezonu zahájí v neděli 21. června divadlo s Petrem Nárožným a Simonou Stašovou.

Štěrbova vila u pohádkové přehrady Les Království | foto: Tomáš Plecháč, 5plus2.cz

Dlouho to vypadalo, že i Štěrbova vila na Trutnovsku bude muset škrtnout program koncertů na červen až srpen. Nakonec se však 4. ročník Kulturního léta uskuteční v plném rozsahu.

Organizátoři letos vsadili na zvučná jména, která se vystřídají v areálu vily, odkud bratři Štěrbové před sto lety řídili stavbu přehrady.

Pořádně zamotanou hlavu však měl z přípravy letošní sezony hlavní pořadatel Kulturního léta Michal Karadzos. Pár týdnů zpátky se ještě zdálo, že sérii koncertů na přehradě potká stejný osud jako většinu kulturních akcí, které z letního itineráře kvůli koronaviru zmizely.

„Před koncem roku jsme začali na internetu prodávat vstupenky. V březnu, kdy jsme očekávali hlavní vlnu předprodejů, přišel zlom a úplně se to zastavilo. Do konce května jsme neprodali jedinou vstupenku. Kapelám jsme vyplatili zálohy a měli obavy, co bude dál,“ říká Michal Karadzos.

Uvolnění vládních opatření dalo naději, že se nasmlouvané koncerty budou moci, byť v omezeném režimu a za dodržení přísných hygienických opatření, uskutečnit. V současnosti jsou povoleny hromadné akce do 500 lidí, od 22. června by se limit měl posunout až k tisícovce.

„Díky tomu jsme se pohnuli z místa. Pokud bude hranice tisíc návštěvníků, za takových podmínek už pro nás má smysl koncerty uspořádat. Přáli bychom si, aby návštěvnost byla stejná jako v předchozích ročnících, ale v tuto chvíli to je samozřejmě pro všechny velká neznámá,“ říká pořadatel.

Program Kulturní léto 2020

 • 21. 6. Poslední ze žhavých milenců – Simona Stašová a Petr Nárožný
 • 26. 6. Lucie Bílá a Arakain
 • 3. 7. Jiří Schmitzer a Neřež
 • 18. 7. Richard Krajčo a Nikolaos Grigoriadis
 • 24. 7. 3V1 talkshow: Štíbrová, Pártlová, Arichteva
 • 29. 7. Nebyla to pátá, byla to devátá – Jana Švandová, Josef Carda a Rudolf Hrušínský
 • 31. 7. David Koller
 • 8. 8. Chinaski
 • 9. 8. Josef Vojtek a Inflagranti
 • 21. 8. Honza Nedvěd a přátelé: 50 let na scéně
 • 28. 8. Tros Discotequos: Vojtěch Dyk, Jakub Prachař, Jan Maxián

Organizátoři tentokrát spoléhají na známá jména. „Předchozí tři ročníky Kulturního léta byly hodně multižánrové. Tento rok jsme se zaměřili na tři hlavní disciplíny: divadlo, country a rockovou hudbu. Od změněné dramaturgie si slibujeme, že na Štěrbovu vilu přijedou i hudební fanoušci, kteří u nás třeba ještě nebyli,“ naznačuje Michal Karadzos.

Sezona odstartuje v neděli, na Štěrbovu vilu dorazí Simona Stašová a Petr Nárožný s divácky vděčnou komedií Poslední ze žhavých milenců od Neila Simona. Dvaaosmdesátiletý Petr Nárožný v ní ztvárňuje majitele rybí restaurace, který se po dlouholetém spořádaném manželství odhodlává k první nevěře.

Na konci června se v areálu více než sto let staré vily představí Lucie Bílá s metalovou kapelou Arakain. V ní mnohonásobná česká slavice působila už v polovině 80. let, v posledních letech s Arakainem znovu pravidelně objíždí kluby i festivaly.

V červenci se na Štěrbovu vilu vrátí divadlo, hlavními protagonisty detektivní komedie Nebyla to pátá, byla to devátá v režii Jiřího Menzela jsou Jana Švandová, Josef Carda a Rudolf Hrušínský.

Zvučná jména získali poté, co odpadly velké festivaly

První prázdninový měsíc přehrada nabídne nejžádanější české zpěváky současnosti. Richard Krajčo s trumpetistou Nikolaosem Grigoriadisem zahrají největší hity skupiny Kryštof, vlastní tvorbu i notoricky známé písně Lucie uvede poslední červencový den David Koller s kapelou.

„Richard Krajčo Štěrbovu vilu a přehradu Les Království zná. Vzhledem k tomu, že bydlí nedaleko odsud, tak jsme si plácli. Bude to taková sousedská výpomoc,“ poznamenává zakladatel kulturního léta.

Ve znamení velkých hvězd domácí scény se ponese také srpen. Frontman skupiny Kabát Josef Vojtek vystoupí s elektrickým smyčcovým triem Inflagranti, Vojtěch Dyk s Jakubem Prachařem přivezou projekt Tros Discotequos. V neobvyklém večeru, o jehož podobě spolurozhodují diváci, zazní populární songy i operní árie.

Velkou událostí bude koncert trampského písničkáře Honzy Nedvěda, který v poslední době vystupuje spíše zřídka.

Tolik zvučných jmen se na Štěrbově vile sejde i kvůli koronavirovým omezením a zrušeným letním festivalům. Zahrají zde kapely, které by se u přehrady za normálních okolností objevily jen těžko. To je případ skupiny Chinaski, jejíž koncert se uskuteční 8. srpna.

„Pro některé kapely, které jsme v minulosti oslovili, jsme byli příliš malou scénou. Teď se nám ale samy ozvaly, že by si tu rády zahrály. Jinak bychom je sem těžko dostali, protože by s největší pravděpodobností byly na některém z velkých festivalů,“ podotýká Michal Karadzos.

Zahajuje také Hudební léto s klasikou na Kuksu

Slavná Osudová symfonie Ludwiga van Beethovena v podání Komorní filharmonie Pardubice zahájí v sobotu 20. června ve Dvoře Králové 11. ročník festivalu Hudební léto Kuks.

Celkem nabídne pět koncertů, kromě úvodního, který se uskuteční v kostele Církve československé husitské, bude dějištěm všech vystoupení kukský kostel Nejsvětější Trojice.

Úvodní večer se bude konat u příležitosti 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena a profesora pařížské konzervatoře Antonína Rejchy. Na druhém koncertu 4. července vystoupí první trumpetista Symfonického orchestru Českého rozhlasu Jiří Houdek a varhaník Petr Čech, současný ředitel Pražské konzervatoře. „Kromě proslulých děl pro trubku, jakými jsou Preludium z Charpentierova Te Deum, Vejvanovského Sonáty g moll nebo Händelovy Vodní hudby, zazní méně často uváděné kompozice, například Koncert pro trubku od V. Belliniho nebo varhanní Fantasie na motivy Vyšehrad od Josefa Kličky,“ říká Vít Havlíček, zakladatel Královédvorského chrámového sboru, který hudební léto pořádá.

18. července do Kuksu zavítají přední české interpretky: mezzosopranistka Štěpánka Pučálková působící jako sólistka drážďanské Semperovy opery a varhanice Michaela Káčerková. Dramaturgii oživí méně známá árie Te ergo quaesumus z Te Deum jubilanta Antonína Rejchy.

Čtvrtý koncert nabídne 1. srpna méně obvyklé nástrojové obsazení. Přední český hobojista Vilém Veverka se představí spolu s harfistkou Kateřinou Englichovou.

„Vrcholem koncertu bude světová premiéra kompozice profesora Pražské konzervatoře Jiřího Gemrota Variace na Pfuy Lied na téma jedné ze šporkovských árií,“ poznamenává hlavní organizátor.

Festival v polovině srpna zakončí česko-švýcarská sopranistka, sólistka opery v Curychu Martina Janková. Představí se společně se souborem Musica Florea pod vedením uměleckého vedoucího Marka Štryncla. Ani letos nebude chybět novodobá premiéra skladby z kukského archivu.

„Ve špičkovém podání těchto interpretů zazní Ave Regina in G od někdejšího kukského regenschoriho Wernera Hymbra,“ dodává Vít Havlíček. Všechny koncerty začínají v 18 hodin.

 • Nejčtenější

Vítkovice dotáhly Pardubice, Třinec prohrál i v Olomouci. Sparta dál vítězí

Hokejisté Vítkovic se po páteční výhře 4:1 nad Kometou v rámci 25. extraligového kola bodově dorovnali vedoucím...

Muž nechal vykácet stromy v parku. Byly nebezpečné, tvrdil strážníkům

Kuriózní případ řeší policisté v Hradci Králové. V jednom z parků nechal tamní obyvatel vykácet stromy, údajně se mu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Majitel odstranil plot, kterým loni rozpůlil sjezdovku a znemožnil lyžování

V Radvanicích na Trutnovsku se zase bude lyžovat na celé sjezdovce. Loni ji majitel pozemku kvůli sporu s vlekařem o...

Jsem střízlivá, tvrdila řidička s dětmi v autě. Nadýchala skoro tři promile

Řidička v Hronově na Náchodsku, která vezla dvě malé děti, nadýchala 2,6 promile alkoholu. Odhalila ji běžná silniční...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vlaky z Hradce či Chrudimi by mohly jezdit do centra Pardubic, snad už za rok

Cestující se díky investici do pardubického železničního uzlu dočkají v roce 2024 kromě přestavěného pardubického...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Jsem střízlivá, tvrdila řidička s dětmi v autě. Nadýchala skoro tři promile

Řidička v Hronově na Náchodsku, která vezla dvě malé děti, nadýchala 2,6 promile alkoholu. Odhalila ji běžná silniční...

Platí termín dokončení i finální cena, říká hradecký náměstek o stadionu

Stavba hradecké arény už je ve druhé polovině. Končí betonáž, chystá se návrat ikonických lízátek a pracuje se v...

V Náchodě otevřeli zámecký kopec, dvouletá obnova vyšla na čtvrt miliardy

Památkáři zpřístupnili zámecký kopec v Náchodě s novými cestami a zelení. Skončila tam víc než dvouletá rozsáhlá...

Majitel odstranil plot, kterým loni rozpůlil sjezdovku a znemožnil lyžování

V Radvanicích na Trutnovsku se zase bude lyžovat na celé sjezdovce. Loni ji majitel pozemku kvůli sporu s vlekařem o...

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...