Sobota 19. června 2021, svátek má Leoš
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 19. června 2021 Leoš

U přehrady Les Království chystají léto s Bílou, Kollerem i Chinaski

  8:20
Areál historické vily u přehrady Les Království u Dvora Králové nad Labem bude jedním z mála letních ostrovů kultury. Od června do srpna tu vystoupí Lucie Bílá, David Koller, Josef Vojtek, Richard Krajčo nebo Honza Nedvěd. Sezonu zahájí v neděli 21. června divadlo s Petrem Nárožným a Simonou Stašovou.

Štěrbova vila u pohádkové přehrady Les Království | foto: Tomáš Plecháč, 5plus2.cz

Dlouho to vypadalo, že i Štěrbova vila na Trutnovsku bude muset škrtnout program koncertů na červen až srpen. Nakonec se však 4. ročník Kulturního léta uskuteční v plném rozsahu.

Organizátoři letos vsadili na zvučná jména, která se vystřídají v areálu vily, odkud bratři Štěrbové před sto lety řídili stavbu přehrady.

Pořádně zamotanou hlavu však měl z přípravy letošní sezony hlavní pořadatel Kulturního léta Michal Karadzos. Pár týdnů zpátky se ještě zdálo, že sérii koncertů na přehradě potká stejný osud jako většinu kulturních akcí, které z letního itineráře kvůli koronaviru zmizely.

„Před koncem roku jsme začali na internetu prodávat vstupenky. V březnu, kdy jsme očekávali hlavní vlnu předprodejů, přišel zlom a úplně se to zastavilo. Do konce května jsme neprodali jedinou vstupenku. Kapelám jsme vyplatili zálohy a měli obavy, co bude dál,“ říká Michal Karadzos.

Uvolnění vládních opatření dalo naději, že se nasmlouvané koncerty budou moci, byť v omezeném režimu a za dodržení přísných hygienických opatření, uskutečnit. V současnosti jsou povoleny hromadné akce do 500 lidí, od 22. června by se limit měl posunout až k tisícovce.

„Díky tomu jsme se pohnuli z místa. Pokud bude hranice tisíc návštěvníků, za takových podmínek už pro nás má smysl koncerty uspořádat. Přáli bychom si, aby návštěvnost byla stejná jako v předchozích ročnících, ale v tuto chvíli to je samozřejmě pro všechny velká neznámá,“ říká pořadatel.

Program Kulturní léto 2020

 • 21. 6. Poslední ze žhavých milenců – Simona Stašová a Petr Nárožný
 • 26. 6. Lucie Bílá a Arakain
 • 3. 7. Jiří Schmitzer a Neřež
 • 18. 7. Richard Krajčo a Nikolaos Grigoriadis
 • 24. 7. 3V1 talkshow: Štíbrová, Pártlová, Arichteva
 • 29. 7. Nebyla to pátá, byla to devátá – Jana Švandová, Josef Carda a Rudolf Hrušínský
 • 31. 7. David Koller
 • 8. 8. Chinaski
 • 9. 8. Josef Vojtek a Inflagranti
 • 21. 8. Honza Nedvěd a přátelé: 50 let na scéně
 • 28. 8. Tros Discotequos: Vojtěch Dyk, Jakub Prachař, Jan Maxián

Organizátoři tentokrát spoléhají na známá jména. „Předchozí tři ročníky Kulturního léta byly hodně multižánrové. Tento rok jsme se zaměřili na tři hlavní disciplíny: divadlo, country a rockovou hudbu. Od změněné dramaturgie si slibujeme, že na Štěrbovu vilu přijedou i hudební fanoušci, kteří u nás třeba ještě nebyli,“ naznačuje Michal Karadzos.

Sezona odstartuje v neděli, na Štěrbovu vilu dorazí Simona Stašová a Petr Nárožný s divácky vděčnou komedií Poslední ze žhavých milenců od Neila Simona. Dvaaosmdesátiletý Petr Nárožný v ní ztvárňuje majitele rybí restaurace, který se po dlouholetém spořádaném manželství odhodlává k první nevěře.

Na konci června se v areálu více než sto let staré vily představí Lucie Bílá s metalovou kapelou Arakain. V ní mnohonásobná česká slavice působila už v polovině 80. let, v posledních letech s Arakainem znovu pravidelně objíždí kluby i festivaly.

V červenci se na Štěrbovu vilu vrátí divadlo, hlavními protagonisty detektivní komedie Nebyla to pátá, byla to devátá v režii Jiřího Menzela jsou Jana Švandová, Josef Carda a Rudolf Hrušínský.

Zvučná jména získali poté, co odpadly velké festivaly

První prázdninový měsíc přehrada nabídne nejžádanější české zpěváky současnosti. Richard Krajčo s trumpetistou Nikolaosem Grigoriadisem zahrají největší hity skupiny Kryštof, vlastní tvorbu i notoricky známé písně Lucie uvede poslední červencový den David Koller s kapelou.

„Richard Krajčo Štěrbovu vilu a přehradu Les Království zná. Vzhledem k tomu, že bydlí nedaleko odsud, tak jsme si plácli. Bude to taková sousedská výpomoc,“ poznamenává zakladatel kulturního léta.

Ve znamení velkých hvězd domácí scény se ponese také srpen. Frontman skupiny Kabát Josef Vojtek vystoupí s elektrickým smyčcovým triem Inflagranti, Vojtěch Dyk s Jakubem Prachařem přivezou projekt Tros Discotequos. V neobvyklém večeru, o jehož podobě spolurozhodují diváci, zazní populární songy i operní árie.

Velkou událostí bude koncert trampského písničkáře Honzy Nedvěda, který v poslední době vystupuje spíše zřídka.

Tolik zvučných jmen se na Štěrbově vile sejde i kvůli koronavirovým omezením a zrušeným letním festivalům. Zahrají zde kapely, které by se u přehrady za normálních okolností objevily jen těžko. To je případ skupiny Chinaski, jejíž koncert se uskuteční 8. srpna.

„Pro některé kapely, které jsme v minulosti oslovili, jsme byli příliš malou scénou. Teď se nám ale samy ozvaly, že by si tu rády zahrály. Jinak bychom je sem těžko dostali, protože by s největší pravděpodobností byly na některém z velkých festivalů,“ podotýká Michal Karadzos.

Zahajuje také Hudební léto s klasikou na Kuksu

Slavná Osudová symfonie Ludwiga van Beethovena v podání Komorní filharmonie Pardubice zahájí v sobotu 20. června ve Dvoře Králové 11. ročník festivalu Hudební léto Kuks.

Celkem nabídne pět koncertů, kromě úvodního, který se uskuteční v kostele Církve československé husitské, bude dějištěm všech vystoupení kukský kostel Nejsvětější Trojice.

Úvodní večer se bude konat u příležitosti 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena a profesora pařížské konzervatoře Antonína Rejchy. Na druhém koncertu 4. července vystoupí první trumpetista Symfonického orchestru Českého rozhlasu Jiří Houdek a varhaník Petr Čech, současný ředitel Pražské konzervatoře. „Kromě proslulých děl pro trubku, jakými jsou Preludium z Charpentierova Te Deum, Vejvanovského Sonáty g moll nebo Händelovy Vodní hudby, zazní méně často uváděné kompozice, například Koncert pro trubku od V. Belliniho nebo varhanní Fantasie na motivy Vyšehrad od Josefa Kličky,“ říká Vít Havlíček, zakladatel Královédvorského chrámového sboru, který hudební léto pořádá.

18. července do Kuksu zavítají přední české interpretky: mezzosopranistka Štěpánka Pučálková působící jako sólistka drážďanské Semperovy opery a varhanice Michaela Káčerková. Dramaturgii oživí méně známá árie Te ergo quaesumus z Te Deum jubilanta Antonína Rejchy.

Čtvrtý koncert nabídne 1. srpna méně obvyklé nástrojové obsazení. Přední český hobojista Vilém Veverka se představí spolu s harfistkou Kateřinou Englichovou.

„Vrcholem koncertu bude světová premiéra kompozice profesora Pražské konzervatoře Jiřího Gemrota Variace na Pfuy Lied na téma jedné ze šporkovských árií,“ poznamenává hlavní organizátor.

Festival v polovině srpna zakončí česko-švýcarská sopranistka, sólistka opery v Curychu Martina Janková. Představí se společně se souborem Musica Florea pod vedením uměleckého vedoucího Marka Štryncla. Ani letos nebude chybět novodobá premiéra skladby z kukského archivu.

„Ve špičkovém podání těchto interpretů zazní Ave Regina in G od někdejšího kukského regenschoriho Wernera Hymbra,“ dodává Vít Havlíček. Všechny koncerty začínají v 18 hodin.

 • Nejčtenější

Restaurace MasterChefa Halamky kvůli covidu zkrachovala, kuchař se nevzdává

Premium Krach se nevyhýbá ani úspěšným mladým lidem s elánem i vizemi. Jiří Halamka před pěti lety vyhrál televizní soutěž...

Rodina vytvořila oázu uprostřed polí, květnatá louka a sad přitahují život

Premium Před patnácti lety se Lukáš Bílek rozhodl na Jičínsku zřídit oázu života uprostřed 320 hektarů orné půdy. Založil louku...

Mladí cizinci vyskákali z kamionu, ukrývali se v křoví na Královéhradecku

Šestice cizinců z Asie, která dorazila kamionem na Královéhradecko, se schovala v polích a křovinách poblíž rozestavěné...

Ven už stejně nevyjdu, řekl vrah novinářky souzený za vydírání spoluvězňů

Petr Mokriš, který před lety ubodal a uškrtil mladou novinářku a později umlátil známého, stojí znovu před soudem....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpáteční cesta lanovkou na Sněžku o prázdninách zdraží skoro o třetinu

Jízdné kabinovou lanovkou na Sněžku od 1. července zdraží. V hlavní sezoně, tedy v červenci a v srpnu, se zvedne cena...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

 • Další z rubriky

Mladí cizinci vyskákali z kamionu, ukrývali se v křoví na Královéhradecku

Šestice cizinců z Asie, která dorazila kamionem na Královéhradecko, se schovala v polích a křovinách poblíž rozestavěné...

Pacienti náchodské nemocnice zápolí s místy pro auta, vznikne parkovací dům

Zaparkovat auto v blízkosti nemocnice v Náchodě je pro pacienty trvalý problém. Zlepšení přinese až parkovací dům a...

Hradecký mezinárodní divadelní festival Regiony slibuje 265 představení

Osm dní v plném rozsahu a 265 představení slibuje tradiční komediantská fiesta, která právě začíná s novým logem jako...

Ochočené labutě v Nových Hradech vyvedly mladé, nebojí se lidí ani aut

Nové Hrady na Orlickoústecku jsou magnetem pro turisty kvůli rokokovému zámku manželů Kučerových, kteří už více než...

Pitný režim kojence: Na co si dát pozor?
Pitný režim kojence: Na co si dát pozor?

Pitný režim vašeho miminka je stejně důležitý jako kvalitní strava. Maminky ale často neví, jak je to s ním u kojenců a batolat. Stačí mateřské...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....