Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 3. prosince 2022 Svatoslav

Cyklus 37 obrazů se sv. Janem z Boha zpřístupní Kuks jen výjimečně

  8:55
Unikátní soubor 37 obrazů Ze života sv. Jana z Boha není v hospitálu Kuks k vidění v rámci běžných prohlídek, lze si je prohlédnout pouze při mimořádných příležitostech několikrát do roka. Mnoho let byl v depozitáři, na stěny se plátna vrátila teprve nedávno. Několik z nich odborníci zrestaurovali.

Soubor 37 obrazů cyklu Ze života sv. Jana z Boha na stěnách 1. patra severního křídla hospitálu Kuks | foto: Martin Veselý, MAFRA

Nástěnné malby Tanec smrti, na nichž si smrtka přichází pro různé stavy, návštěvníci barokního hospitálu už dobře znají. Součástí prohlídkového okruhu v severním křídle jsou od roku 2015, kdy se Kuks otevřel po velké rekonstrukci. V souběžné chodbě o patro výš je ale k vidění neméně zajímavý, ale zdaleka ne tak známý soubor obrazů Ze života sv. Jana z Boha.

Celkem 37 obrazů namaloval v polovině 18. století neznámý autor. V chodbě dlouhé 140 metrů představují životní příběh svatého Jana z Boha, který je patronem nemocných, a řád milosrdných bratří, jenž na Kuks přišel v roce 1743, ho považuje za svého zakladatele. Galerie začíná narozením a končí jeho úmrtím.

„Cyklus je významný rozsahem a uceleností. Podle všeho vznikl na objednávku řádu a patří k původnímu vybavení hospitálu, které je situováno na původním místě, což se ne vždy podaří. Zároveň je důležitým dokladem o historii hospitálu,“ říká kukský kastelán Libor Švec.

Chodba ve druhém patře vedla do ložnic chovanců, výzdoba souvisí s příchodem řádu milosrdných bratří v roce 1743.

„Nebyly zde žádné nástěnné malby tak jako v patře pod námi, ale z různých archivních dokumentů jsme zjistili, že na stěnách visel cyklus obrazů ze života svatého Jana z Boha. Byly uložené v depozitáři,“ poznamenává kastelán.

Všechny obrazy mají stejný rozměr, dva metry na půldruhého metru. Rámy jsou pozlacené. Čtyři z 37 pláten mají za sebou restaurátorský zásah. A následovat by měly další.

Dílo místního malíře?

V dolní části obrazů jsou popisky v latině a němčině, které vysvětlují zobrazené scény, jako je svatořečení sv. Jana z Boha, jeho účast ve válkách, nezřízený život bez víry, vnitřní proměnu i pomoc chudým. I když se autorství nepodařilo odborníkům určit, velmi pravděpodobně obrazy namaloval místní malíř.

„Jsou velmi podobné pracím Jana Ignáce Cimbala, který pro milosrdné bratry pracoval a jehož obrazy jsou v kukském kostele,“ naznačuje Libor Švec. Stejně tak není jasné, jak dlouho rozsáhlá série vznikala. Výzdoba interiérů uměleckými díly byla v té době běžnou praxí.

Ostatně celé severní křídlo hospitálu bylo zdobně malováno. Obrazy s výjevy ze života svatého byly v depozitáři desítky let. Z chodby pravděpodobně zmizely s koncem působení řádu, který byl na Kuksu do druhé světové války.

Představují podobně tematicky uzavřený cyklus jako Tanec smrti ve spodním patře severního křídla, také v tomto případě není autor znám. Pro odborníky mají výjevy smrtky přicházející si pro zloděje, krále či papeže větší hodnotu.

„Tanec smrti vznikl na začátku 18. století a přímo souvisí s obdobím hraběte Františka Antonína Šporka,“ vysvětluje kukský kastelán.

Na rozdíl od Tance smrti jsou ale scény ze života portugalského světce k vidění jen výjimečně a nejsou součástí žádného ze čtyř prohlídkových okruhů. „Ukazujeme je při nočních prohlídkách nebo událostech, jako je Noc kostelů, Hradozámecká noc nebo Svatohubertské slavnosti,“ podotýká Libor Švec.

Patron ošetřovatelů i knihkupců

Svatý Jan z Boha (1495–1550) byl portugalský světec a ošetřovatel nemocných. Řád milosrdných bratří ho považuje za svého zakladatele. Ve španělské armádě bojoval proti Francouzům, jako žoldnéř žil nevázaným životem, propadl alkoholu a zřekl se víry.

Po návratu z vojny si ve španělské Granadě koupil dům a otevřel knihkupectví. Když slyšel kázání sv. Jana z Avily, prodělal hlubokou vnitřní proměnu, uvědomil si, jak dosud žil, a psychicky se zhroutil. Kvůli šílenství byl zatčen a ve špitále poznal drastické léčebné metody středověku.

To ho přivedlo k pomoci chudým a nemocným. V roce 1539 vybudoval v Granadě dům, kde o ně začal pečovat. Žil pouze z milodarů, o devět let později otevřel nemocnici v Toledu. Po smrti Jana z Boha založili jeho následovníci řád. V roce 1690 byl svatořečen, jeho památka se připomíná 8. března. Je patronem nemocných, ošetřovatelů a také knihkupců.

  • Nejčtenější

Pardubice mocným závěrem srovnaly rekord. Otáčela i Boleslav, Sparta opět slaví

Poslední listopadová neděle přinesla kromě začátku adventu také kompletní 23. kolo hokejové extraligy. Lídr tabulky z...

Pardubice dál válcují extraligu, Sparta slaví poprvé pod švédským koučem

Pokračující dominance i trápení. Zatímco hokejisté Pardubic vyhráli už třinácté utkání v řadě, České Budějovice...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vítkovice dotáhly Pardubice, Třinec prohrál i v Olomouci. Sparta dál vítězí

Hokejisté Vítkovic se po páteční výhře 4:1 nad Kometou v rámci 25. extraligového kola bodově dorovnali vedoucím...

Školák udeřil chlapce s Downovým syndromem, na nádraží nikdo nezasáhl

Jednadvacetiletého chlapce s Downovým syndromem napadl v Novém Městě nad Metují na Náchodsku nezletilý hoch. Udeřil ho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž nechal vykácet stromy v parku. Byly nebezpečné, tvrdil strážníkům

Kuriózní případ řeší policisté v Hradci Králové. V jednom z parků nechal tamní obyvatel vykácet stromy, údajně se mu...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Muž nechal vykácet stromy v parku. Byly nebezpečné, tvrdil strážníkům

Kuriózní případ řeší policisté v Hradci Králové. V jednom z parků nechal tamní obyvatel vykácet stromy, údajně se mu...

Majitel odstranil plot, kterým loni rozpůlil sjezdovku a znemožnil lyžování

V Radvanicích na Trutnovsku se zase bude lyžovat na celé sjezdovce. Loni ji majitel pozemku kvůli sporu s vlekařem o...

Vlaky z Hradce či Chrudimi by mohly jezdit do centra Pardubic, snad už za rok

Cestující se díky investici do pardubického železničního uzlu dočkají v roce 2024 kromě přestavěného pardubického...

Řidič nastartoval a šel čistit sklo, auto mu sjelo do potoka

Středeční dopoledne trávili hasiči ve Špindlerově Mlýně vyprošťováním vozidla, které se po strmé stráni svezlo rovnou...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...