Pondělí 26. října 2020, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. října 2020 Erik

Změna klimatu přivádí do Krkonoš kosa či kobylku, mizí naopak modráček

  9:30
Klimatická změna, o které odborníci v posledních zhruba dvaceti letech mluví, je patrná také v Krkonoších. Důkazem jsou nové zvířecí druhy, které by zde vědce ještě před pár lety ani nenapadlo hledat. Jenže jiné naopak vyklízejí pozice, například slavík modráček.

Slavík modráček tundrový. | foto: Jiří Novák

Největší pohyb je u bezobratlých, ale plíživý růst teploty a častější výkyvy počasí, které doprovází častější povodně, přívalové deště, málo vody v řekách nebo nedostatek sněhu v zimě, se projevují také v ptačí říši.

„Řada drobných prvků z přírody mizí, aniž bychom si toho všimli, a na druhou stranu se náhle a naprosto překvapivě setkáváme s organismy, které jsme tu nikdy neviděli,“ říká dlouholetý pracovník Správy KRNAP a entomolog Jan Vaněk. 

Jako typický příklad uvádí druh ploštice kněžici mlhovitou. „Ještě v 90. letech minulého století to byl velmi vzácný druh, který žil v Polabí a dalších teplých lokalitách. Dnes se s ním zcela běžně setkáváme i na horách. I velmi malé oteplení vede k jejich rychlému šíření na nová místa,“ upozorňuje.

Fotogalerie

Podobných příkladů je celá řada. Do vyšších nadmořských výšek se přestěhovala například kobylka zelená, která dříve obývala nížinu a pahorkatinu. Na horách se dnes objevuje včela stepnice dlouhorohá, preferující stepní biotopy. Z jižní Moravy a Polabí do Krkonoš už dorazila také kudlanka nábožná.

„V roce 2015 jsme ji našli ve Vrchlabí, letos na louce v rudnické části Bolkov,“ upřesňuje Vaněk. Místo posledního nálezu se nachází 680 metrů nad mořem. Otázkou je, jak se tady kudlanka objevila a zda to nebyla náhoda. 

Kudlanka se do Krkonoš mohla dostat s převáženým materiálem nebo při silném proudění vzduchu. Příští rok se odborníci na tuto lokalitu zaměří a uvidí, jestli se podaří objevit více jedinců. 

Patrné pohyby jsou rovněž u ptactva. Kos černý se dostává daleko do říše kosa horského a některé chladnomilné druhy, jako linduška horská, pěvuška podhorní nebo slavík modráček tundrový, vyklízejí pozice. 

„Tyto druhy jsou přizpůsobené pro život v severských oblastech, Krkonoše pro ně byly ostrůvkem, kde přežívaly, a nyní mizí. Pokud se změní podmínky, přestává jim to vyhovovat a stěhují se víc na sever. I nepatrný posun teploty je z tohoto hlediska zásadní,“ tvrdí ornitolog a předseda ochranářské organizace Jaro Jaroměř David Číp.

Výkyvy modráčkovi nesvědčí

V 80. a 90. letech populace modráčka tundrového v Krkonoších kolísala mezi 20 až 40 samci, v současnosti jich zde podle odborníků žije už pouze 10 až 20. Kromě růstu teploty mají vliv na výskyt tohoto druhu také extrémní výkyvy počasí, které s klimatickou změnou úzce souvisí. 

„Úspěšnost hnízdění modráčka snižují přívalové deště. Když v létě nastanou velká horka, mláďata napadají paraziti. Při prudkém ochlazení zase samice častěji vylétává z hnízda a přestává zahřívat mláďata. To všechno má negativní vliv na jejich reprodukci,“ dodává vrchlabský ornitolog Jakub Šimurda.

Indikátorem klimatické změny je také výskyt klíštěte v mnohem vyšších polohách než dříve. Důvodem jsou zvyšující se teploty na jaře a v létě. Už na přelomu tisíciletí to doložil několikaletý výzkum, který Správa KRNAP dělala ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem v Praze. Zatímco v minulém století klíště žilo v nadmořské výšce do 700 metrů, dnes se běžně vyskytuje i v 1 100 metrech a může se zde vyvíjet. 

Součástí projektu byla také analýza hydrometeorologického ústavu monitorující vývoj teplot v Krkonoších. „Od roku 1961 do roku 2005 se průměrná teplota v tisíci metrech nad mořem zvedla o 1,4 stupně Celsia,“ připomíná Jan Vaněk.

Vrátit lesy do původní podoby

Jedním z negativních důsledků měnících se klimatických podmínek je také přemnožený kůrovec. Kvůli dlouhodobému suchu a vysokým teplotám jsou porosty více zranitelné, jen stromy s dostatečnou zásobou vody se do určité míry dokážou proti lýkožroutovi bránit samy. V loňském roce lesníci v národním parku vytěžili 30 tisíc kubíků kůrovcového dříví, letos to má být ještě o deset tisíc metrů krychlových více. S kůrovcem letos v Krkonoším pomáhali skauti.

Klíčovým úkolem ochranářů v boji s oteplováním je adaptovat krajinu na měnící se klima. Proto dlouhodobě usilují o druhovou proměnu lesů a vracejí je do podoby, kterou měly v minulosti. 

„Klimatická změna druhovou proměnu lesa urychluje hlavně působením sucha, na které lesy především v nižších polohách, jež byly v historii opakovaně přeměněny z původních převážně bukových na smrkové, reagují a změnu klimatu neustávají,“ vysvětluje náměstek ředitele správy parku Jakub Kašpar.

Nové stromy lesníci vysazují už jen výjimečně. „Například tam, kde je nahusto vysázená smrčina a v širokém okruhu není nic jiného, podsazujeme buky. Tam, kde zdrojová dřevina už je, stačí pustit světlo,“ doplňuje Kašpar.

Ochranáři také likvidují v minulosti nevhodně vybudované odvodňovací systémy a obnovují mokřady, nejcennější z nich jsou rašeliniště. Do roku 2022 má díky penězům z Evropské unie zpomalit odtok vody z horské krajiny na tři tisíce přehrážek. Komplex hrází ze dřeva zadrží při deštích velké množství vody, která by jinak z krajiny zmizela.

„Jsme zhruba v polovině, hotové jsou řádově stovky přehrážek v celých Krkonoších. V minulosti odvodněná rašeliniště se nacházejí od Harrachova až po Rýchory,“ říká Radek Drahný. Více než sto menších a 60 větších přehrážek v létě vzniklo pod Tetřevími boudami u Černého Dolu.

  • Nejčtenější

Dnes už bych tam neskočil. Před 25 lety Kaplan šokoval Dynamo Moskva

Měli ještě zhruba týden na to, aby se připravili na odvetu, která by přinesla další výrazný zápis do klubové kroniky....

Rekordman ze Sněžky bojuje proti převozu obřího krokodýla z dvorské zoo

Premium Pětadvacetiletý nosič, který vynesl na Sněžku rekordní 170kilogramový náklad, se teď pustil do jiné bitvy. Chce...

Další útok vlků na Broumovsku, chovatel přišel za noc o dvě desítky zvířat

Chovatel největšího stáda na Broumovsku Jan Šefc přišel o další zvířata. V noci na sobotu na stádo zaútočili vlci....

Oheň zachvátil vagony u železničního muzea v Jaroměři, škoda je 1,7 milionu

V noci hořely odstavené historické vagony u Železničního muzea Výtopna v Jaroměři. Oheň poškodil pět z nich. Spolek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přeji si, abychom se z toho nepodělali, nabádá k optimismu psycholog

Premium Psycholog Jan Lašek na jaře varoval před podceňováním opatření proti šíření koronaviru. Nyní nabádá k optimismu a...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Oheň zachvátil vagony u železničního muzea v Jaroměři, škoda je 1,7 milionu

V noci hořely odstavené historické vagony u Železničního muzea Výtopna v Jaroměři. Oheň poškodil pět z nich. Spolek...

Volejte těm, které jste mohli nakazit, vybízí šéf hradecké hygieny Kučera

„Lokální ohniska nemáme, šíření koronaviru v Královéhradeckém kraji je plošné,“ říká v rozhovoru pro MF DNES ředitel...

Do dvorské zoo přijela z Vídně samice slona Drumbo, je v novém pavilonu

Nová samice slona afrického Drumbo dorazila do královédvorského safari parku z vídeňské zoo Schönbrunn....

V Jaroměři čistí 300 let staré mumie. Neměly důstojné podmínky

Premium Pracovníci pohřební služby v Jaroměři na Náchodsku čistí tamní mumie. Děje se to vůbec poprvé. Těla vážených měšťanů z...

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...