Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 23. ledna 2022 Zdeněk

Změna klimatu přivádí do Krkonoš kosa či kobylku, mizí naopak modráček

  9:30
Klimatická změna, o které odborníci v posledních zhruba dvaceti letech mluví, je patrná také v Krkonoších. Důkazem jsou nové zvířecí druhy, které by zde vědce ještě před pár lety ani nenapadlo hledat. Jenže jiné naopak vyklízejí pozice, například slavík modráček.

Slavík modráček tundrový. | foto: Jiří Novák

Největší pohyb je u bezobratlých, ale plíživý růst teploty a častější výkyvy počasí, které doprovází častější povodně, přívalové deště, málo vody v řekách nebo nedostatek sněhu v zimě, se projevují také v ptačí říši.

„Řada drobných prvků z přírody mizí, aniž bychom si toho všimli, a na druhou stranu se náhle a naprosto překvapivě setkáváme s organismy, které jsme tu nikdy neviděli,“ říká dlouholetý pracovník Správy KRNAP a entomolog Jan Vaněk. 

Jako typický příklad uvádí druh ploštice kněžici mlhovitou. „Ještě v 90. letech minulého století to byl velmi vzácný druh, který žil v Polabí a dalších teplých lokalitách. Dnes se s ním zcela běžně setkáváme i na horách. I velmi malé oteplení vede k jejich rychlému šíření na nová místa,“ upozorňuje.

Fotogalerie

Podobných příkladů je celá řada. Do vyšších nadmořských výšek se přestěhovala například kobylka zelená, která dříve obývala nížinu a pahorkatinu. Na horách se dnes objevuje včela stepnice dlouhorohá, preferující stepní biotopy. Z jižní Moravy a Polabí do Krkonoš už dorazila také kudlanka nábožná.

„V roce 2015 jsme ji našli ve Vrchlabí, letos na louce v rudnické části Bolkov,“ upřesňuje Vaněk. Místo posledního nálezu se nachází 680 metrů nad mořem. Otázkou je, jak se tady kudlanka objevila a zda to nebyla náhoda. 

Kudlanka se do Krkonoš mohla dostat s převáženým materiálem nebo při silném proudění vzduchu. Příští rok se odborníci na tuto lokalitu zaměří a uvidí, jestli se podaří objevit více jedinců. 

Patrné pohyby jsou rovněž u ptactva. Kos černý se dostává daleko do říše kosa horského a některé chladnomilné druhy, jako linduška horská, pěvuška podhorní nebo slavík modráček tundrový, vyklízejí pozice. 

„Tyto druhy jsou přizpůsobené pro život v severských oblastech, Krkonoše pro ně byly ostrůvkem, kde přežívaly, a nyní mizí. Pokud se změní podmínky, přestává jim to vyhovovat a stěhují se víc na sever. I nepatrný posun teploty je z tohoto hlediska zásadní,“ tvrdí ornitolog a předseda ochranářské organizace Jaro Jaroměř David Číp.

Výkyvy modráčkovi nesvědčí

V 80. a 90. letech populace modráčka tundrového v Krkonoších kolísala mezi 20 až 40 samci, v současnosti jich zde podle odborníků žije už pouze 10 až 20. Kromě růstu teploty mají vliv na výskyt tohoto druhu také extrémní výkyvy počasí, které s klimatickou změnou úzce souvisí. 

„Úspěšnost hnízdění modráčka snižují přívalové deště. Když v létě nastanou velká horka, mláďata napadají paraziti. Při prudkém ochlazení zase samice častěji vylétává z hnízda a přestává zahřívat mláďata. To všechno má negativní vliv na jejich reprodukci,“ dodává vrchlabský ornitolog Jakub Šimurda.

Indikátorem klimatické změny je také výskyt klíštěte v mnohem vyšších polohách než dříve. Důvodem jsou zvyšující se teploty na jaře a v létě. Už na přelomu tisíciletí to doložil několikaletý výzkum, který Správa KRNAP dělala ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem v Praze. Zatímco v minulém století klíště žilo v nadmořské výšce do 700 metrů, dnes se běžně vyskytuje i v 1 100 metrech a může se zde vyvíjet. 

Součástí projektu byla také analýza hydrometeorologického ústavu monitorující vývoj teplot v Krkonoších. „Od roku 1961 do roku 2005 se průměrná teplota v tisíci metrech nad mořem zvedla o 1,4 stupně Celsia,“ připomíná Jan Vaněk.

Vrátit lesy do původní podoby

Jedním z negativních důsledků měnících se klimatických podmínek je také přemnožený kůrovec. Kvůli dlouhodobému suchu a vysokým teplotám jsou porosty více zranitelné, jen stromy s dostatečnou zásobou vody se do určité míry dokážou proti lýkožroutovi bránit samy. V loňském roce lesníci v národním parku vytěžili 30 tisíc kubíků kůrovcového dříví, letos to má být ještě o deset tisíc metrů krychlových více. S kůrovcem letos v Krkonoším pomáhali skauti.

Klíčovým úkolem ochranářů v boji s oteplováním je adaptovat krajinu na měnící se klima. Proto dlouhodobě usilují o druhovou proměnu lesů a vracejí je do podoby, kterou měly v minulosti. 

„Klimatická změna druhovou proměnu lesa urychluje hlavně působením sucha, na které lesy především v nižších polohách, jež byly v historii opakovaně přeměněny z původních převážně bukových na smrkové, reagují a změnu klimatu neustávají,“ vysvětluje náměstek ředitele správy parku Jakub Kašpar.

Nové stromy lesníci vysazují už jen výjimečně. „Například tam, kde je nahusto vysázená smrčina a v širokém okruhu není nic jiného, podsazujeme buky. Tam, kde zdrojová dřevina už je, stačí pustit světlo,“ doplňuje Kašpar.

Ochranáři také likvidují v minulosti nevhodně vybudované odvodňovací systémy a obnovují mokřady, nejcennější z nich jsou rašeliniště. Do roku 2022 má díky penězům z Evropské unie zpomalit odtok vody z horské krajiny na tři tisíce přehrážek. Komplex hrází ze dřeva zadrží při deštích velké množství vody, která by jinak z krajiny zmizela.

„Jsme zhruba v polovině, hotové jsou řádově stovky přehrážek v celých Krkonoších. V minulosti odvodněná rašeliniště se nacházejí od Harrachova až po Rýchory,“ říká Radek Drahný. Více než sto menších a 60 větších přehrážek v létě vzniklo pod Tetřevími boudami u Černého Dolu.

  • Nejčtenější

Parkoviště pod Šerlichem byla o víkendu plná, policie obracela řidiče

Oba víkendové dny byla plná parkoviště na Šerlichu v Orlických horách do devíti hodin dopoledne. Policisté pak museli...

Případ Samková: Proč by byl její start na hrách riziko? A co Sáblíková?

Premium Usilovně rehabilitovala. Chodila na magnetoterapii i elektroléčbu. Posilovala horní část těla. Zkoušela jezdit na...

Možná až příliš atraktivní. Vyzkoušeli jsme běžkařské eldorádo na Šerlichu

Premium Každý víkend míří na Šerlich v Orlických horách stovky běžkařů. Desítky kilometrů upravených tras jsou jako magnet,...

Na plánované sjezdovce v Hradci našli ochránci sto let nezvěstného motýla

V Hradci Králové se znovu rozhořel boj o svah Rozárka. Ochránci by území chtěli nechat přírodě, protože v lokalitě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič zahynul u čerstvého pomníčku, zatáčka dostane lepší značení

V nenápadné zatáčce na silnici třetí třídy u Kosiček na Královéhradecku vyhasly v posledních měsících už dva lidské...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Učila se od mistrů v Itálii, ale mozaiky tvoří podle krkonošské krajiny

Na samotě v údolí Bolkovského potoka tvoří skleněné mozaiky a tavené sklo. Eva Edlerová z podkrkonošského Rudníku se...

Na plánované sjezdovce v Hradci našli ochránci sto let nezvěstného motýla

V Hradci Králové se znovu rozhořel boj o svah Rozárka. Ochránci by území chtěli nechat přírodě, protože v lokalitě...

Ráno mladík řídil pod vlivem drog, večer jej za volantem přistihli opilého

Čtyřiadvacetiletý muž z Rychnovska stihl během jediného dne hned dva závažné prohřešky. Nejprve jej policisté přistihli...

Pelikáni musí mít pocit, že vyhráli. A tak k nim ošetřovatel vchází s helmou

V Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem se právě líhnou malí pelikáni. Aby byl odchov úspěšný, ošetřovatelé pečují o...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Sineád O’Connorová šla na pohřeb syna v teplákovce, do rakve dala cigarety

Sedmnáctiletý syn Sineád O’Connorové (55) spáchal začátkem ledna sebevraždu. Zpěvačka skončila následně v péči...

Sedmikrásky k obědu, nákup z popelnice. Výměna se nesla v režii eko páru

Podobný věk, naprosto odlišný životní styl. Tak nějak by se dala shrnout nejnovější Výměna manželek, ve které se sešly...

Pořízková ukázala vrásky a šediny. Stárnoucí ženy z médií téměř vymazali, říká

Pavlína Pořízková (56) se pochlubila neretušovanou fotkou s odrůstajícími šedinami. Podle české topmodelky je přirozené...