Navigace vedou auta zapovězenými kouty Krkonoš, zákazy řidiči přehlížejí

  12:39aktualizováno  12:39
Některé navigace vedou řidiče v Krkonoších do zakázaných míst. Přístroje totiž často nerozlišují chráněné oblasti ani pěší cesty, zobrazí je jako běžnou silnici. Taková jízda pak může vyjít přistižené motoristy až na deset tisíc korun. Redaktoři MF DNES to vyzkoušeli v okolí Pece pod Sněžkou.

Je brzo po poledni. Dolyžujete v Černém Dole, a protože času je dost a děti škemrají, do navigace zadáte Pec pod Sněžkou, třeba na bowling. Garmin ani chvíli neváhá a vede vás.

Jenže kupodivu nikoli přes Janské Lázně a Horní Maršov, avšak kolem Cihlářské boudy. Kdybyste chytrý přístroj poslechli, zaděláte si na pořádné problémy, neboť vjedete přímo do chráněné oblasti.

Fotogalerie

Tento modelový příklad bohužel není výjimkou. Krkonošský národní park (KRNAP) neposlušné navigace trápí už delší dobu. Řidiče navádějí nejen skrz chráněné zóny, ale dokonce jim radí, ať jedou na pěší stezky.

Redaktoři MF DNES si krkonošskou jízdu podle navigace značky Garmin vyzkoušeli a nestačili se divit.

„V létě je tady fakt hustý provoz. Ale já řidiče chápu, že jedou podle navigace zrovna tudy. Přes Maršov je to dvacet kilometrů, tudy přes kopce to je jen osm, což je už velký rozdíl,“ říká seniorka, která zametá zbytky sněhu před svým domem.

Jede se dál. O tom, že se nacházíme v chráněné zóně nebo v národním parku, není na displeji jakékoli upozornění.

„Tudy jezdí stále nějaká auta. Hlavně, že je tady několik značek o zákazu. Když se lidí zeptáte, proč tudy jedou, řeknou, že je vede navigace,“ vypráví paní Lenka z domku, který stojí na hlavní „zakázané“ trase do Pece.

Podle ní by KRNAP celou věc se zlomyslnými navigacemi a současně lhostejnými řidiči vyřešil tím, kdyby zpoplatnil jednorázové vjezdy. Jenže takový způsob neumožňuje současná legislativa.

Horalka má za to, že by bylo na místě zavést častější kontroly: „Vždyť hned tady vedle nás je chatka KRNAP, ale teď už je prázdná. Myslím, že kdyby sem někoho posadili, některé řidiče by to určitě odradilo.“

KRNAP se prý problém snažil řešit a kontaktoval poskytovatele navigačních služeb v čele se portálem Mapy.cz od Seznamu a také společnost Google, jejíž mapy stejně jako Garmin nerespektují pěší stezky ani chráněné zóny.

„Data v Google mapách pocházejí ze široké škály zdrojů. Celkově se jedná o velice komplexní a aktuální mapu, přičemž si uvědomujeme, že mohou občas vzniknout drobné nepřesnosti,“ konstatovala Alžběta Houzarová, manažerka komunikace společnosti Google.

Nepřesnosti Googlu dokládá i pohled na takzvaný Streetview, kde auto amerického giganta zřejmě vjíždí kvůli přesnému trasování rovnou do zákazu.

Mluvčí národního parku Radek Drahný poukazuje na složitou komunikaci s poskytovateli map, kteří prý na jejich žádost nereagovali a nereagují. „V tuto chvíli spolupracujeme pouze s Mapy.cz. Ostatní společnosti jsou pro nás vcelku nedosažitelné, jelikož nejsou české,“ konstatuje Drahný.

Nenabádáme k jízdě do zákazů, brání se technik

Jenže právě Garmin nesouhlasí s výrokem, že se je KRNAP snažil kontaktovat.

„Nemáme z parku žádné informace tohoto typu. O problému víme teprve od vás. Pokud by se na nás obrátili, rádi jim s nahlášením chyby v mapových datech pomůžeme,“ odpověděl na otázky MF DNES v emailu pracovník Technické podpory společnosti Garmin Czech, jenž se podepsal pouze jako Tomas.

Společnost Garmin, podle jejíhož přístroje v Krkonoších jeli i redaktoři MF DNES, však podotýká, že rozhodnutí, kudy jet, je pouze na řidiči. „Naše GPS jsou pouze pomůckou, v žádném případě řidiči nedávají právo pro vjezd do jakéhokoliv místa,“ zdůrazňuje Tomas.

Další problémové úseky podle KRNAP

Dolní Malá Úpa - Pec pod Sněžkou: Navigace nabádá k jízdě po lesních cestách v okolí Spáleného mlýna.

Harrachov - Špindlerův Mlýn: Nejrychlejší trasa podle navigace je přes Mumlavské údolí, Voseckou boudu a Labskou louku.

Horní Albeřice - Horní Malá Úpa: Navigace vede auto na turistickou stezku.

Velká Úpa - Horní Albeřice: Podle navigace je cesta skrz lesy v okolí Horní Lysečiny nejkratší a hlavně bez provozu. Jenže vede chráněnou zónou.

Mluvčí parku Drahný má za to, že právě poskytovatelé online map a navigací mají na celém problému značný podíl.

„Když někoho zastavíme, vymlouvá se na navigaci a ukazuje nám, že ho tam prostě navedla. Nejedná se jen o úsek Černý důl a Pec pod Sněžkou, podobných míst je v Krkonoších víc. Pro nás je těžké všechna taková místa uhlídat,“ řekl mluvčí parku.

Park chce osadit elektrické závory

Upozornil také, že neukázněnost řidičů a jejich bezhlavá jízda podle navigace plaší zvířata a ničí chráněné rostliny.

„Na zvýšenou průjezdnost si stěžují i obyvatelé. Proto plánujeme instalaci elektrických závor a spolupráci s policií, která by taková místa monitorovala. Do budoucna chceme více omezit dopravu a pohyb aut v parku,“ podotýká Drahný.

Řidiči, kteří díky kratší cestě ušetří pár korun na palivu, mohou v případě přistižení nakonec přijít i o několik tisíc.

„Pokud správci parku zastaví někoho bez povolenky v chráněné oblasti, mohou mu na místě uložit pokutu až deset tisíc korun, případně může dojít k zahájení správního řízení,“ dodává Drahný.

Policie, na jejíž přístup upozorňovala v úvodu paní Lenka, prý dělá kontroly především na podnět Správy KRNAP nebo samotných obyvatel.

„Správa parku si může řidiče kontrolovat sama. Zatím jsme nebyli požádáni, abychom stáli někde u cesty a kontrolovali povolenky. Víme, že se KRNAP s tímto problémem potýká,“ uzavřel policejní mluvčí Lukáš Vincenc.

Nejčtenější

Další kamion s auty za miliony se nevešel pod novopacký viadukt

Dopravní nehoda kamionu s nákladem škodovek pod viaduktem v Nové Pace (16. 4....

Těžce zkoušený viadukt v Nové Pace utrpěl další ránu. O traverzu mostu se zachytilo nákladní auto převážející nová SUV....

Labská bouda je opět přístupná turistům, rekonstrukce trvala půl roku

Labská bouda v Krkonoších se po půl roce zase otevřela veřejnosti (18. dubna...

Po půlroční pauze vstoupili v pátek do Labské boudy v Krkonoších opět turisté. Hřebenovou chatu uzavřela v listopadu...

Hasiči v Orlických horách zlikvidovali požár lesa, pomáhali i Poláci

Hasiči bojovali s požárem lesa v nepřístupném terénu nad golfovým hřištěm...

U Olešnice v Orlických horách v sobotu odpoledne vzplál mladý les na ploše asi 2,5 hektaru. Hasiči požár dostali pod...

Druhá liga: Brno prohrálo ve Varnsdorfu, Hradec i Budějovice uspěly

Varnsdorfští fotbalisté slaví gól v duelu proti Zbrojovce Brno.

Boj o třetí místo, které zaručuje postup do baráže o nejvyšší soutěž, se ve druhé fotbalové lize zamotává. Ve 24. kole...

Dřevařskou firmu v Hradci zachvátil požár. Škody jsou jen minimální

Požár skladů v Hradci Králové (19. dubna 2019)

V pátek v odpoledních hodinách vypukl v areálu jedné z dřevařských firem v Hradci Králové požár. Oheň zachvátil...

Další z rubriky

Dvorská zoo začala hlavní sezonu, v safari má most inspirovaný Afrikou

Kvůli přestavbě mostu v safari ve Dvoře Králové  vypustili jezírko.

Návštěvníci Safari parku ve Dvoře Králové se poprvé projeli po novém mostu dlouhém 150 metrů. Jeho stavba vyšla na 27...

Labská bouda je opět přístupná turistům, rekonstrukce trvala půl roku

Labská bouda v Krkonoších se po půl roce zase otevřela veřejnosti (18. dubna...

Po půlroční pauze vstoupili v pátek do Labské boudy v Krkonoších opět turisté. Hřebenovou chatu uzavřela v listopadu...

Baterie v mobilu vybuchne. Hoši vyhráli Febiofest s filmem o fake news

Jakub Syrovátka (vlevo) a Darek Husták uspěli na Febiofestu s krátkometrážním...

Vítězný snímek Febiofestu o dezinformacích natočili ani ne patnáctiletí Jakub Syrovátka a Darek Husták za tři dny....

Už zase vši? Zkuste česnek a tea tree olejíček
Už zase vši? Zkuste česnek a tea tree olejíček

Vši představují věčný problém ve školách a školkách. Objevují se s železnou pravidelností a zbavit se jich není snadné. Odborníci se shodují v tom, že nejdůležitější je prevence. Jak se úspěšně těm malým potvůrkám vyhnout a co dělat, když se objeví?

Najdete na iDNES.cz