Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 4. prosince 2022 Barbora

Navigace vedou auta zapovězenými kouty Krkonoš, zákazy řidiči přehlížejí

  12:39
Některé navigace vedou řidiče v Krkonoších do zakázaných míst. Přístroje totiž často nerozlišují chráněné oblasti ani pěší cesty, zobrazí je jako běžnou silnici. Taková jízda pak může vyjít přistižené motoristy až na deset tisíc korun. Redaktoři MF DNES to vyzkoušeli v okolí Pece pod Sněžkou.

Je brzo po poledni. Dolyžujete v Černém Dole, a protože času je dost a děti škemrají, do navigace zadáte Pec pod Sněžkou, třeba na bowling. Garmin ani chvíli neváhá a vede vás.

Jenže kupodivu nikoli přes Janské Lázně a Horní Maršov, avšak kolem Cihlářské boudy. Kdybyste chytrý přístroj poslechli, zaděláte si na pořádné problémy, neboť vjedete přímo do chráněné oblasti.

Tento modelový příklad bohužel není výjimkou. Krkonošský národní park (KRNAP) neposlušné navigace trápí už delší dobu. Řidiče navádějí nejen skrz chráněné zóny, ale dokonce jim radí, ať jedou na pěší stezky.

Redaktoři MF DNES si krkonošskou jízdu podle navigace značky Garmin vyzkoušeli a nestačili se divit.

„V létě je tady fakt hustý provoz. Ale já řidiče chápu, že jedou podle navigace zrovna tudy. Přes Maršov je to dvacet kilometrů, tudy přes kopce to je jen osm, což je už velký rozdíl,“ říká seniorka, která zametá zbytky sněhu před svým domem.

Jede se dál. O tom, že se nacházíme v chráněné zóně nebo v národním parku, není na displeji jakékoli upozornění.

„Tudy jezdí stále nějaká auta. Hlavně, že je tady několik značek o zákazu. Když se lidí zeptáte, proč tudy jedou, řeknou, že je vede navigace,“ vypráví paní Lenka z domku, který stojí na hlavní „zakázané“ trase do Pece.

Podle ní by KRNAP celou věc se zlomyslnými navigacemi a současně lhostejnými řidiči vyřešil tím, kdyby zpoplatnil jednorázové vjezdy. Jenže takový způsob neumožňuje současná legislativa.

Horalka má za to, že by bylo na místě zavést častější kontroly: „Vždyť hned tady vedle nás je chatka KRNAP, ale teď už je prázdná. Myslím, že kdyby sem někoho posadili, některé řidiče by to určitě odradilo.“

KRNAP se prý problém snažil řešit a kontaktoval poskytovatele navigačních služeb v čele se portálem Mapy.cz od Seznamu a také společnost Google, jejíž mapy stejně jako Garmin nerespektují pěší stezky ani chráněné zóny.

„Data v Google mapách pocházejí ze široké škály zdrojů. Celkově se jedná o velice komplexní a aktuální mapu, přičemž si uvědomujeme, že mohou občas vzniknout drobné nepřesnosti,“ konstatovala Alžběta Houzarová, manažerka komunikace společnosti Google.

Nepřesnosti Googlu dokládá i pohled na takzvaný Streetview, kde auto amerického giganta zřejmě vjíždí kvůli přesnému trasování rovnou do zákazu.

Mluvčí národního parku Radek Drahný poukazuje na složitou komunikaci s poskytovateli map, kteří prý na jejich žádost nereagovali a nereagují. „V tuto chvíli spolupracujeme pouze s Mapy.cz. Ostatní společnosti jsou pro nás vcelku nedosažitelné, jelikož nejsou české,“ konstatuje Drahný.

Nenabádáme k jízdě do zákazů, brání se technik

Jenže právě Garmin nesouhlasí s výrokem, že se je KRNAP snažil kontaktovat.

„Nemáme z parku žádné informace tohoto typu. O problému víme teprve od vás. Pokud by se na nás obrátili, rádi jim s nahlášením chyby v mapových datech pomůžeme,“ odpověděl na otázky MF DNES v emailu pracovník Technické podpory společnosti Garmin Czech, jenž se podepsal pouze jako Tomas.

Společnost Garmin, podle jejíhož přístroje v Krkonoších jeli i redaktoři MF DNES, však podotýká, že rozhodnutí, kudy jet, je pouze na řidiči. „Naše GPS jsou pouze pomůckou, v žádném případě řidiči nedávají právo pro vjezd do jakéhokoliv místa,“ zdůrazňuje Tomas.

Další problémové úseky podle KRNAP

Dolní Malá Úpa - Pec pod Sněžkou: Navigace nabádá k jízdě po lesních cestách v okolí Spáleného mlýna.

Harrachov - Špindlerův Mlýn: Nejrychlejší trasa podle navigace je přes Mumlavské údolí, Voseckou boudu a Labskou louku.

Horní Albeřice - Horní Malá Úpa: Navigace vede auto na turistickou stezku.

Velká Úpa - Horní Albeřice: Podle navigace je cesta skrz lesy v okolí Horní Lysečiny nejkratší a hlavně bez provozu. Jenže vede chráněnou zónou.

Mluvčí parku Drahný má za to, že právě poskytovatelé online map a navigací mají na celém problému značný podíl.

„Když někoho zastavíme, vymlouvá se na navigaci a ukazuje nám, že ho tam prostě navedla. Nejedná se jen o úsek Černý důl a Pec pod Sněžkou, podobných míst je v Krkonoších víc. Pro nás je těžké všechna taková místa uhlídat,“ řekl mluvčí parku.

Park chce osadit elektrické závory

Upozornil také, že neukázněnost řidičů a jejich bezhlavá jízda podle navigace plaší zvířata a ničí chráněné rostliny.

„Na zvýšenou průjezdnost si stěžují i obyvatelé. Proto plánujeme instalaci elektrických závor a spolupráci s policií, která by taková místa monitorovala. Do budoucna chceme více omezit dopravu a pohyb aut v parku,“ podotýká Drahný.

Řidiči, kteří díky kratší cestě ušetří pár korun na palivu, mohou v případě přistižení nakonec přijít i o několik tisíc.

„Pokud správci parku zastaví někoho bez povolenky v chráněné oblasti, mohou mu na místě uložit pokutu až deset tisíc korun, případně může dojít k zahájení správního řízení,“ dodává Drahný.

Policie, na jejíž přístup upozorňovala v úvodu paní Lenka, prý dělá kontroly především na podnět Správy KRNAP nebo samotných obyvatel.

„Správa parku si může řidiče kontrolovat sama. Zatím jsme nebyli požádáni, abychom stáli někde u cesty a kontrolovali povolenky. Víme, že se KRNAP s tímto problémem potýká,“ uzavřel policejní mluvčí Lukáš Vincenc.

  • Nejčtenější

Pardubice mocným závěrem srovnaly rekord. Otáčela i Boleslav, Sparta opět slaví

Poslední listopadová neděle přinesla kromě začátku adventu také kompletní 23. kolo hokejové extraligy. Lídr tabulky z...

Vítkovice dotáhly Pardubice, Třinec prohrál i v Olomouci. Sparta dál vítězí

Hokejisté Vítkovic se po páteční výhře 4:1 nad Kometou v rámci 25. extraligového kola bodově dorovnali vedoucím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž nechal vykácet stromy v parku. Byly nebezpečné, tvrdil strážníkům

Kuriózní případ řeší policisté v Hradci Králové. V jednom z parků nechal tamní obyvatel vykácet stromy, údajně se mu...

Školák udeřil chlapce s Downovým syndromem, na nádraží nikdo nezasáhl

Jednadvacetiletého chlapce s Downovým syndromem napadl v Novém Městě nad Metují na Náchodsku nezletilý hoch. Udeřil ho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kvůli lásce ke sněhu. V Krkonoších už nadšenci lyžují na sjezdovce Anděl

Desítky lyžařů se poprvé vydaly na zkrácenou sjezdovku Anděl na Černé hoře v Krkonoších. Uměle zasněžená trať u horní...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Na vysoká očekávání jsem připravena, říká vůbec první primátorka Hradce

Pětadvacet starostů, předsedů národního výboru či primátorů už vedlo Hradec Králové. Až nyní jej převzala žena -...

Z aktivisty se stal radním, trest za řízení pod vlivem alkoholu si odpykal

Aleš Dohnal - enfant terrible hradecké politické scény - bude muset dokázat, že není jen prostořekým aktivistou a...

Zpátky do autobusů a vlaků, drahota pomáhá návratu cestujících

Omezit auto a nasednout do vlaku či autobusu. Inflace v Královéhradeckém kraji pomohla návratu cestujících. Při prudce...

Na Broumovsku se letos narodilo přes dvacet vlčat, jedno přišlo o nohu

Tři vlčí smečky, které žijí na Broumovsku, se letos opět rozrostly. Fotopasti zachytily v česko-polském pohraničí mezi...

Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč
Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč

Uvažujete o vhodném vánočním dárku pro děti? Tentokrát nemusíte kupovat hračky za tisíce. Vyhrajte členství v Toys and Stories a objednávejte a...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...