Lidé už na hory nejezdí jen lyžovat, chtějí komplexnější zážitek, říká šéf skiresortu

  14:00
SkiResort Černá hora – Pec se ještě víc zaměří na rodiny s dětmi. Pod bývalou Sokolskou boudou na Černé hoře vznikne Panorama park za víc než 20 milionů korun se 150metrovým pojízdným kobercem, který v Česku nemá obdoby. České i zahraniční rodiny totiž tvoří stále významnější skupinu návštěvníků, potvrzuje výkonný ředitel Jakub Janda.
Výkonný ředitel SkiResortu Černá hora - Pec Jakub Janda

Výkonný ředitel SkiResortu Černá hora - Pec Jakub Janda | foto: SkiResort Černá hora - Pec

Na koho cílíte?
Soustředíme se letos na to, abychom vylepšili služby a kvalitu pobytu pro rodiny s dětmi. V Janských Lázních tvoří v zimě až třetinu návštěvníků. Vidíme to v lyžařských školách, kde zájem enormně narůstá. Čím dál větší skupinu tvoří lidé, kteří přijíždějí na hory, ale nelyžují. Snažíme se tomu jít naproti.

Co všechno bude Panorama park nabízet?
Zahajujeme stavební práce na 150 metrů dlouhém pojízdném pásu pro začínající lyžaře. Stejně jako v Peci pod Sněžkou bude zastřešený, ale bude širší, konkrétně 120 centimetrů. Kombinace délky, šířky a zastřešení je unikátní. Takový pojízdný pás ještě v českých střediscích není. Lyžaři na něm mohou stát vedle sebe, což je pro začátečníky velký benefit. Rodiče tak nebudou mít dítě za sebou.

Bude to teprve druhý zastřešený pás ve SkiResortu...
Začínali jsme s pojízdnými koberci bez zastřešení. Na dlouhých pásech trvá jízda necelé dvě minuty, a když mrzne, fouká nebo chumelí, tak to není úplně příjemné. Zastřešení je velký benefit a jednoznačně to je trend. Jednoduší to je i z hlediska údržby a obsluhy. Když chumelí, na nezakrytý pás se nabaluje sníh, zasekává se a zastavuje. Posouvá se to i technologicky. V trase nového pojízdného koberce bude několik kamer. Ve chvíli, kdy by někdo spadl nebo by se bál, jsme schopni pás na dálku přibrzdit, případně zastavit.

Pod bývalou Sokolskou boudou se drží sníh velmi dlouho. Byl i to důvod, proč výukový park umístit právě sem?
Lokalita leží v nadmořské výšce téměř 1 300 metrů nad mořem, přírodní sníh je zde skoro jistotou. Navíc jsou odsud nádherné výhledy do kraje. V současnosti tam jsou dva vleky a široká plocha pro lyžování. Nebude to jen výuková lokalita pro lyžaře, ale také pro doplňkové aktivity na sněhu. Rozjedeme tam sáňkování a snowtubing. Na horní platformě vznikne provizorní půjčovna se sportovním vybavením. Vedle pojízdného pásu bude ohraničený prostor pro začínající lyžaře, část pro sáňkaře a privátní zóna pro lyžařskou školu.

Stane se z Panorama parku nejatraktivnější lokalita pro začátečníky v celém SkiResortu?
Věříme, že z něj v této zimní sezoně bude nejzajímavější lokalita i proto, že jsme sem rozšířili technické zasněžování. Lyžaře tam budeme schopni dostat už na úplném začátku sezony. Dětskou lokalitu Formánky v Janských Lázních, která je určená pro začátečníky, jsme doteď byli schopní připravit většinou až kolem Vánoc.

Jak významná je tato skupina návštěvníků, tedy děti, rodiny a začínající lyžaři?
Napříč areály SkiResortu Černá hora – Pec je skladba návštěvníků trochu rozdílná. V Peci pod Sněžkou se pohybují hlavně lyžaři, kteří jsou v Krkonoších ubytovaní na více dnů. V Janských Lázních to je kombinace ubytovaných hostů a jednodenních návštěvníků, hlavně rodin s dětmi, v sezoně tvoří až 30 procent. Vidíme to v lyžařských školách, kde zájem enormně narůstá. Na druhou stranu se to obtížně porovnává. Dva roky covidu úplně změnily návyky návštěvníků. Téměř přestali na hory jezdit na týdenní dovolené, místo toho volí tří nebo čtyřdenní pobyty.

Čím si rostoucí zájem o lyžařské školy vysvětlujete?
Češi jsou národem lyžařů, každý třetí Čech si jde podle statistik alespoň jednou za rok zalyžovat. Níže položená střediska mají a budou mít problémy se sněhem, lyžování se posouvá do vyšších nadmořských výšek a do středisek s technickým zasněžováním. Povedlo se nám rozjet doprovodné služby, SkiResort ve všech svých areálech provozuje lyžařské školy, dokážeme služby poskytnout v určité kvalitě a máme proškolené instruktory. Reagujeme na aktuální trendy a inspirujeme se v zahraničí. Dnes už to není tak, že návštěvníci jedou na hory, aby si jen zalyžovali, chtějí mít mnohem komplexnější zážitek.

Přibývá ve SkiResortu počet návštěvníků nelyžařů?
Určitě je to trend. V Janských Lázních tomu pomáhá kabinková lanovka, kterou v zimě hodně využívají právě lidé, co se jdou na Černou horu projít a užít si den na sněhu. Ohromný zájem je v poslední době o sáňkování na čtyři kilometry dlouhé Černohorské sáňkařské cestě, protože v údolích a nížinách se dnes už téměř sáňkovat nedá. Právě rodiny s dětmi nejčastěji podnikají jednodenní výlety na hory.

Pomoc chřástalům. KRNAP vykoupil louku v Černém Dole, kde mohly být další apartmány

Hrajou v tom roli i zahraniční rodiny?
V Janských Lázních tvoří návštěvnost ze 60 procent Češi, zbytek jsou Poláci, Němci, Holanďané a další národnosti. Po covidu návštěvnost polských lyžařů a rodin hodně stoupla, pomohlo tomu zkvalitnění dopravní infrastruktury. Velmi narostl rovněž počet lyžařů z Berlína a okolí, kteří jsou u nás díky rychlostní silnici S3 za čtyři hodiny. Krkonoše se pro ně staly výrazně dostupnější než zahraniční střediska. Podstatné je, že německé a polské rodiny jezdí na vícedenní pobyty. Zajímá je nejen lyžování, ale i ostatní služby jako animační programy a různé večerní aktivity.

V zimě se bude v okolí bývalé Sokolské boudy pohybovat Snowlicious rolba. Můžete o tom prozradit více?
Je to party rolba s barem. Testovali jsme ji už v minulé sezoně, letos bude hlavně na Černé hoře. Budeme s rolbou přejíždět i ke spodní stanici lanovky Hofmanky Express nebo na další místa, kde v některých dnech posílí stávající občerstvení. Na světě je takových roleb jen kolem dvaceti, známé jsou hlavně z alpských zemí.

Nová výuková lokalita vyroste také u dolní stanice kabinové lanovky v Janských Lázních…
To je menší projekt, do Janských Lázní přesuneme pojízdný pás z Černého Dolu, který obvykle pouštíme kolem Vánoc. Díky technologii pro výrobu technického sněhu jsme tady schopni už při zahájení sezony zajistit výukovou lokalitu. Chceme, aby v Janských Lázních už na začátku zimy měly i děti a začínající lyžaři kvalitní zázemí.

U hlavních sjezdovek v celém SkiResortu bude v hlavní sezoně sedm výukových lokalit pro děti a začátečníky. Je to konečný počet?
Naším cílem není za každou cenou přidávat další místa, spíš se je snažíme zkvalitňovat a posilovat. Z velké části je využívají hlavně děti, ale máme i řadu dospělých začínajících lyžařů, kteří tam samozřejmě tráví mnohem méně času. Jiné to je u zahraničních návštěvníků z exotických zemí. Egypťané, Turci nebo Asiaté stráví v lyžařské škole delší dobu.

Krkonoše zasypal čerstvý sníh. Na Černé hoře se svezla stovka lyžařů

Zdá se, že s lyžařskými instruktory nemáte problém. Přitom se neustále hovoří o tom, že sezonní práce na horách už příliš netáhnou.
V minulé sezoně se ve SkiResortu prostřídalo přibližně 300 instruktorů. Část z nich u nás pracuje celoročně, je mezi nimi i hodně vysokoškoláků, kteří se tomu věnují během Vánoc a v době, kdy mají po zkouškovém období. Je to práce, která je pro ně zároveň zábavou. Seznámí se a vytvoří si vazby, pak se k nám rádi vracejí, třeba i s rodinami. Sice patříme mezi největší lyžařské školy v republice, ale o instruktory stále bojujeme, potřebovali bychom více polsky a německy mluvících instruktorů.

Sjezdovky zasněží rychleji a lépe

Víc než 200 milionů korun před nadcházející sezonou investoval SkiResort Černá hora – Pec, který ve východních Krkonoších provozuje pět areálů s 50 kilometry sjezdovek na jeden skipas. Nejnákladnější položkou je akumulační nádrž za 150 milionů u dolní stanice šestisedačkové lanovky Hofmanky Express.

Kapacity dvou stávajících nádrží doplní 15 tisíc metrů krychlových vody. Tolik se vejde do nádrže, která vznikla na úpatí Černé hory. Význam bude mít hlavně při rozjezdu lyžařské sezony. Umožní sjezdovky vysněžit výrazně rychleji.

„Nová akumulační nádrž nám pomůže využít první mrazy, abychom nabídli více otevřených sjezdovek hned od začátku zimy. Zároveň poslouží i v průběhu zimy k dosněžování, třeba po kratších oblevách. Sjezdovky budeme nyní schopni vysněžit ještě kvalitněji,“ sdělil ředitel SkiResortu Jakub Janda.

První sjezdovkou v Krkonoších, kde tradičně začíná lyžařský sezona, je Anděl na Černé hoře. Na konci loňského listopadu se ji středisku povedlo otevřít v celé délce 1,1 kilometru. Letos by lyžaři díky dostatečné zásobě vody pro zasněžování měli mít na výběr už z více tratí.

Nádrž u dolní stanice lanovky Hofmanky Express je zakrytá, na její střeše vzniklo parkoviště pro 70 aut. Její stavba začala loni na jaře. SkiResort projekt připravoval několik let, stavební povolení získal už v roce 2020. Největší lyžařský resort v Krkonoších před sezonou obměnil arzenál zasněžovacích děl a tyčí u sjezdovek na Černé hoře a v Peci pod Sněžkou, do 31 zařízení na výrobu umělého sněhu investoval 35 milionů korun.

„Díky dělům na stacionárních věžích a výkonným tyčím budeme schopni efektivněji zasněžovat oblíbené sjezdovky, jako je Protěž, Hofmanky na Černé hoře nebo Hnědý vrch a Zahrádky v Peci pod Sněžkou. Posilujeme také zasněžovací systém ve Velké Úpě v Černém Dole,“ upřesnil Jakub Janda. Děla na stacionárních věžích lze obsluhovat i na dálku.

Středisko v pilotním projektu předpokládá, že poprvé vyzkouší rolbu na elektrický pohon. SkiTour bude na jednom ze dvou úseků dopravovat lyžaře mezi Černou horou a Pecí pod Sněžkou.

SkiResort zatím ceník na novou sezonu nezveřejnil. Většina skipasů půjde nahoru pouze o inflaci, vybrané permanentky čeká zdražení do 10 procent. Naopak na loňských cenách zůstávají sezonní skipasy. „Až třicet procent ceny mohou lyžaři ušetřit, pokud skipasy kupují s předstihem online v našem internetovém obchodě,“ uvedla mluvčí Zina Plchová.

Podobně jako v předchozích letech plánuje SkiResort zahájit lyžařskou sezonu na Černé hoře poslední víkend v listopadu, v Peci pod Sněžkou 6. prosince.

Vstoupit do diskuse (3 příspěvky)

Nejčtenější

OBRAZEM: Labská bouda slaví půl století, nahlédněte do kuchyně i wellness

Labská bouda v Krkonoších si připomíná padesát let od otevření. (11. listopadu...

Labská bouda v nadmořské výšce 1340 metrů severozápadně od Špindlerova Mlýna je i po padesáti letech provozu oblíbenou zastávkou turistů na hřebenech Krkonoš. Zájem o ni v posledních letech roste. V...

Česko zalité bílým mořem. Fotografové zachytili kouzla inverze v horách

Inverze na Šumavě, hrad Kašperk. (6. listopadu 2025)

Mlhavé ráno následované teplým slunečným dnem. Právě tato kombinace zajistila, že na mnoha místech Česka šlo v tomto týdnu sledovat majestátní jev známý jako inverze, který vzniká smísením teplého...

Policie zasahovala v budovách ŘSD v Praze a Hradci. Při razii zadržela 11 lidí

V sídle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) na pražském Kačerově zasahují...

V sídle Ředitelství silnic a dálnic na pražském Kačerově zasahovala policie, uvedl mluvčí státního podniku Jan Rýdl. Policisté si měli vyžádat dokumentaci z jedné z krajských správ ŘSD. Zasahovat...

Advokát si objednal únos expartnera své dcery, důkazy pro vraždu soud neuznal

Advokát Pavel Jelínek přichází na vyhlášení rozsudku ke Krajskému soudu v...

Pardubický advokát Pavel Jelínek a jeho tři komplicové jsou podle soudu vinní z únosu bývalého partnera Jelínkovy dcery. Krajský soud v Hradci Králové nepřijal verzi obžaloby, že šlo o vraždu na...

Zbrojovka - Hradec 0:3, van Buren poslal hattrickem hosty do čtvrtfinále

Mick van Buren z Hradce Králové si užívá trefu do sítě Zbrojovky Brno.

Fotbalisté Hradce Králové vybojovali předposlední místo ve čtvrtfinále domácího poháru. Na hřišti druholigové Zbrojovky Brno vyhráli 3:0 po hattricku Micka van Burena. Vítězové však přišli o tři...

Sporný tendr na přestavbu kasáren v Hradci. Neúspěšné firmy se obrátí na ÚOHS

V hradeckých Gayerových kasárnech zatím parkují auta.

Graduje spor významných stavebních společností s Hradcem Králové. Firmy Stako a Smola HK se obrátí na antimonopolní úřad kvůli stavbě nového náměstí v areálu Gayerových a Vrbenského kasáren.

13. listopadu 2025  15:49

OBRAZEM: Labská bouda slaví půl století, nahlédněte do kuchyně i wellness

Labská bouda v Krkonoších si připomíná padesát let od otevření. (11. listopadu...

Labská bouda v nadmořské výšce 1340 metrů severozápadně od Špindlerova Mlýna je i po padesáti letech provozu oblíbenou zastávkou turistů na hřebenech Krkonoš. Zájem o ni v posledních letech roste. V...

13. listopadu 2025  12:46

Zbrojovka - Hradec 0:3, van Buren poslal hattrickem hosty do čtvrtfinále

Mick van Buren z Hradce Králové si užívá trefu do sítě Zbrojovky Brno.

Fotbalisté Hradce Králové vybojovali předposlední místo ve čtvrtfinále domácího poháru. Na hřišti druholigové Zbrojovky Brno vyhráli 3:0 po hattricku Micka van Burena. Vítězové však přišli o tři...

12. listopadu 2025  19:55,  aktualizováno  23:15

Žena poslala statisíce v ručníku na údajnou expertizu, část peněz zachránila taxikářka

ilustrační snímek

Na otřepaný trik falešné policistky o napadeném bankovním účtu naletěla seniorka z Trutnovska. Podvodnice ji po telefonu přesvědčila, aby vybrala svoje peníze a bankovky zabalené v ručníku poslala...

12. listopadu 2025  13:57

Skiareály v Krkonoších a Orlických horách nechtějí odradit, zdraží jen mírně

Ceny nejsou ve Špindlu fixní, mění se podle vytíženosti střediska, počasí nebo...

Po razantním zdražování lyžařských permanentek v minulých letech jsou horská střediska v dalším zvyšování cen už velmi opatrná. Letos, podobně jako loni, půjdou skipasy v Krkonoších a Orlických...

12. listopadu 2025  7:36

Učení na směny skončí. Škola v Hradci díky půdní vestavbě lépe rozvrhne výuku

Studenti hradecké zdravotnické školy se už učí v nových odborných učebnách....

Nové učebny, kabinety, sociální zázemí i odpočinkové prostory získala zdravotnická škola v Hradci Králové. Přestavba nevyužívaného podkroví umožní škole lépe rozvrhnout výuku i přijmout další...

11. listopadu 2025  15:50

Policie zasahovala v budovách ŘSD v Praze a Hradci. Při razii zadržela 11 lidí

V sídle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) na pražském Kačerově zasahují...

V sídle Ředitelství silnic a dálnic na pražském Kačerově zasahovala policie, uvedl mluvčí státního podniku Jan Rýdl. Policisté si měli vyžádat dokumentaci z jedné z krajských správ ŘSD. Zasahovat...

11. listopadu 2025  9:18,  aktualizováno  13:45

Bývalý vězeňský vychovatel dostal v 80 letech podmínku za šikanu svědků Jehovových

Ilustrační snímek

Okresní soud v Trutnově v úterý potrestal bývalého příslušníka Sboru nápravné výchovy Bohuslava Kožíška tříletou podmínkou. Podle soudu ve věznici v Žacléři na Trutnovsku na konci 70. let jako...

11. listopadu 2025  13:08,  aktualizováno  13:32

Policie uzavřela případ vraždy Ukrajinky v Jaroměři, podezřelý se přiznal

Ilustrační snímek

Kriminalisté po osmi měsících uzavřeli vyšetřování březnové vraždy ženy, jejíž tělo se našlo v řece Metuji v Jaroměři. K činu se přiznal zadržený devětadvacetiletý muž. Policie podá návrh na jeho...

11. listopadu 2025  10:07,  aktualizováno  10:23

Děti na koleje ve Vamberku nastražily velké kameny, rošťáků si všimla železničářka

Kameny na kolejích u Vamberku (4. listopadu 2025)

Do pochybné hry se pustily tři děti, které ve Vamberku na Rychnovsku nastražily kameny na železniční koleje. Trojice si však všimla pracovnice Správy železnic. Když našla několik kamenů položených na...

10. listopadu 2025  15:17

Prodej 1/2 RD, Chlumec nad Cidlinou, ul…
Prodej 1/2 RD, Chlumec nad Cidlinou, ul…

Klicperova, Chlumec nad Cidlinou - Chlumec nad Cidlinou IV, okres Hradec Králové
4 900 000 Kč

Boj o pavilon Expa Hradec vzdal. Pardubice ho chtějí, veřejnou debatu zatím brzdí

Český pavilon Expo 2025

Přetrvávající rivalita mezi Hradcem Králové a Pardubicemi možná dostane další náboj. Obě města sondovala možnost získat ze světové výstavy Expo 2025 v Japonsku unikátní český pavilon, ovšem výrazně...

10. listopadu 2025  10:35

Laser i kompresní zábaly. Restaurátoři obnovili část hřbitovní brány v Hořicích

Restaurátoři pracují na hřbitovním portálu v Hořicích. (20. října 2025)

Jedna z nejvýznamnějších památek podkrkonošských Hořic prokoukla. Odborníci zrestaurovali horní třetinu hřbitovního portálu na Gothardě z přelomu 19. a 20. století včetně sochařských prvků. Poškodila...

9. listopadu 2025  7:37
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.