V Krkonoších platí nové omezení pro motorové létání nad národním parkem

  15:21aktualizováno  15:21
Úřad pro civilní letectví omezil lety nad Krkonošským národním parkem. Od začátku března musejí piloti letět minimálně 300 metrů nad nejvyšší překážkou v okruhu 600 metrů od letadla. Omezení se nevztahuje na záchranné, policejní, hasičské a vojenské lety, neplatí ani pro bezmotorová letadla.

Letecký pohled na východní Krkonoše. Nad vrcholky vyčnívá nejvyšší česká hora Sněžka. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Opatření obecné povahy vydané Úřadem pro civilní letectví má snížit dopady létání na život ptáků v národním parku.

„Hodnocení vlivu dopravního hluku na ptáky se věnuje řada studií, dokládají zejména negativní dopady na akustickou komunikaci mezi ptáky, zvýšený stres dotčených jedinců či vyšší riziko jejich predace,“ sdělil mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný.

V okolí Sněžky žije několik druhů, které jsou velmi citlivé na hluk. Patří mezi ně tetřívek obecný, kulíšek nejmenší, sýc rousný, datel černý, bělořit šedý a další. Tetřívka obecného a sýce rousného zařazuje jedna ze studií dokonce mezi dvanáct vůbec nejcitlivějších druhů k vlivu hluku.

Novela zákona o ochraně přírody a krajiny začala platit v červnu 2017. V té době však nebylo opatření obecné povahy, které upravuje létání nad chráněným územím, ještě schválené. Úřad pro civilní letectví do dokumentu zapracoval požadavky ministerstva životní prostředí a opatření vydal loni v září. Nabylo účinnosti k 28. únoru 2019.

Správa KRNAP původně přišla s tím, že novela zákona o ochraně přírody a krajiny přinese od 1. června 2017 plošný zákaz létání nad národním parkem. Experti na letectví však namítali, že to v zákoně tak není napsáno, a podezřívali ochranáře, že cíleně dezinformují, aby takový zákaz jednou skutečně přišel.

Později ministerstvo životního prostředí potvrdilo, že novelou nekončí civilní létání nad národním parkem. Muselo se počkat, až patřičné opatření vydá Úřad pro civilní letectví.

Zástupci aeroklubů tehdy jednali s ochranáři. Ředitel Správy KRNAP požadoval omezení pro motorové létání tak, aby v nižších partiích parku létala letadla v minimální letové hladině 300 metrů nad povrchem, čehož nyní ochranáři dosáhli. Nad hřebenovými partiemi však dříve uvažovali dokonce o letové hladině 1000 metrů.

Autoři: ,

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Mezi Výrovkou a Luční boudou je až deset metrů sněhu, fréza razí naslepo

Většinu sněhu odhrnuly rolby, fréza odstraňuje poslední metry.

Travers mezi Výrovkou a Luční boudou v Krkonoších prorážela sněžná fréza. Stroj se musel prokousat zhruba třímetrovou...

Labská přehrada odpouští málo vody, po deštích může přetékat vrchem

Labská přehrada u Špindlerova Mlýna v Krkonoších.

Přehrada Labská v Krkonoších je po posledních deštích už téměř plná. Protože v ní nyní kvůli rekonstrukci funguje jen...

Topící seniorky si nikdo nevšímal. Plavci mysleli, že splývá na hladině

Topící seniorky v bazénu si nikdo nevšímal

Dvě minuty ležela seniorka bezvládně na hladině bazénu v Hradci Králové s potopeným obličejem. Plavčíci ani návštěvníci...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Cesta Obřím dolem do sedla pod Sněžkou je zavřená, sníh prolomil lávku

Dřevěný mostek u Trkače v Rudné rokli poškodil nápor sněhu, jeden z nosníků se...

Část frekventované modré turistické cesty Obřím dolem na Sněžku v Krkonoších je uzavřena, a to v úseku od kapličky do...

Další z rubriky

Kubík dřeva za desetikorunu. Kvůli kůrovci KRNAP láká zájemce o těžbu

Ivo Hlávka z Vrchlabí těží nad Strážným vrcholové zlomy smrků (21. 5. 2019).

V Krkonoších je po zimě velké množství polámaných stromů. Ochranáři z Krkonošského národního parku je prodávají za...

Pravěcí lovci mířili Trutnovskem za zvěří, lavina nálezů mění dějiny

Archeolog Ondřej Tůma ukazuje štípanou industrii ze starší doby kamenné...

Pravěkých nálezů na Trutnovsku v posledních deseti letech přibylo. Ještě nedávno byly přitom spíš výjimkou. Zásadně...

Silný vítr zastavil lanovku na Sněžku, nejezdí v obou úsecích

V sobotu byl otevřen druhý úsek nové lanové dráhy z Růžové hory na Sněžku. (22....

Lanovka na Sněžku se ve středu kvůli silnému větru nerozjela. Na Sněžce ráno pršelo a vítr dosahoval rychlosti okolo 90...

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz