Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. června 2022 Ladislav

První hostel na světě stál v Krkonoších, dnes z něj zbyly základy

  15:57
V Hořejším Vrchlabí dodnes stojí kamenné základy první bezplatné ubytovny pro studenty na světě. Takzvaný herberk zde 15. července 1884 otevřel vrchlabský průmyslník, vizionář a otec krkonošského lyžování Guido Rotter (1860–1940). Provoz ukončila až druhá světová válka.

Jak vypadal vrchlabský herberk ukazuje výřez z dobové pohlednice. | foto: archiv Krkonošského muzea

V celém Rakousko-Uhersku a Německu vznikly desítky podobných zařízení, která byla předchůdci dnešních backpackerů a levných turistických hostelů. V roce 1913 existovalo už více než sedm stovek herberků.

O první stavbě svého druhu na světě nemá většina obyvatel krkonošského města ponětí, už krátce po válce se totiž proměnila v ruinu. Přímo u svahu za bytovým domem zbyla jen kamenná zeď o půdorysu zhruba pět na šest metrů, na které ubytovna stála. 

„Pod základy je zasypaný sklep, těžko říct, co všechno tam lidi, kteří tady bydleli předtím, naházeli. Nad sklepem byla nástavba herberku,“ říká Ondřej Horák, který dnes v domě, kde za Rakouska-Uherska býval velkoobchod s uhlím a potravinami, žije. 

Jeho slova potvrzují dobové fotografie: zachycují nenápadný domek s dvěma okny a malou pavlačí na vyvýšeném místě.

Herberky byly pouze pro Němce

V době, kdy Guido Rotter herberk v Hořejším Vrchlabí založil, mu bylo pouze 24 let. „Jeho hlavním cílem bylo zpřístupnit mladým nemajetným lidem krásy Krkonoš, motivovat je k turistice a zimním sportům, které propagoval. Už předtím byly v Alpách placené ubytovny pro turisty, unikátem vrchlabského herberku je, že to bylo první bezplatné zařízení tohoto druhu,“ říká etnolog Krkonošského muzea ve Vrchlabí Libor Dušek. 

Rotter už v roce 1896 ve městě založil lyžařský klub, do zdejších škol také dodával lyže. Je považován za otce krkonošského lyžování v německé části pohoří.

Ve vrchlabské ubytovně byly kromě čtyř postelí a matrací stůl, židle, mycí pult a také malá knihovna. „Její obsah se skládal z vlastivědné literatury, map, cestopisů a průvodců, aby se studenti zorientovali v terénu, dozvěděli se něco o místě své návštěvy a aby efektivně zaplnili dny, kdy bylo špatné počasí,“ poznamenává historička Tamara Nováková, která se osobností Guido Rottera zabývá. 

Místo pro první ubytovnu si Guido Rotter vybral z praktických důvodů, nacházelo se kousek od jeho továrny a navíc se přátelil s podnikatelem Karlem Steudlerem, jenž zde „provozoval velkosklad s uhlím, petrolejem a potravinami. V té době to byl poslední velkoobchod na cestě do Špindlerova Mlýna, Rotterova továrna se nacházela naproti přes řeku,“ jak vysvětluje Libor Dušek.V době rostoucího nacionálního pnutí mezi Čechy a Němci na konci 19. století byly herberky určeny pouze pro německé středoškolské a vysokoškolské studenty starší 16 let. Jak připomíná historička, až na výjimky se zde mohli ubytovat pouze na jednu noc.

Guido Rotter

Guido Rotter

Narodil se v roce 1860, po studiích přišel v roce 1882 do Krkonoš. O dva roky později založil nedaleko rodinné textilní továrny v Hořejším Vrchlabí první bezplatnou ubytovnu pro středoškolské a vysokoškolské studenty na světě. Takové se postupně rozšířily do celých severních Čech, Krušných hor i Českého lesa. 

Od roku 1884 Guido Rotter působil v Krkonošském spolku, se svým přítelem Prosperem Piettem podnikl řadu propagačních cest po Krkonoších. 

V německé části Krkonoš jako jeden z prvních inicioval rozvoj lyžování, zkraje 90. let objednal z Norska pět párů lyží. Ve Vrchlabí založil lyžařský spolek, zajišťoval výuku, nechal vyrábět lyže a pořádal závody. 

Zasadil se také o tyčové značení turistických cest, které usnadnilo horalům orientaci v zimních Krkonoších. Guido Rotter zemřel v roce 1940, pochovaný je na vrchlabském hřbitově.

Vrchlabský herberk zanikl po druhé světové válce, podle svědectví pamětníků z poloviny 50. let, která má Krkonošské muzeum k dispozici, to už tehdy byla ruina.

Guido Rotter si o ubytovnách vedl podrobnou statistiku, v roce 1908 dokonce sestavil útlou knížku s tabulkami a seznamy. Eviduje v ní rozrůstající se síť herberků i počty hostů. Vrchlabskou noclehárnu v první sezoně využilo 21 studentů, v roce 1885 bylo velmi deštivé léto a nepřenocoval zde vůbec nikdo. V dalších letech začal počet ubytovaných prudce narůstat. Vrchlabí následovaly Harrachov, Horní Maršov, Špindlerův Mlýn, Trutnov a další města. Kromě Krkonoš byly herberky v Jizerských horách, na Broumovsku, v Krušných horách, Jeseníkách i Beskydech.

V roce 1886 bylo činných šest ubytoven, o rok později 22, v roce 1891 už 74. V následujícím roce vznikly první dva herberky v Německu, do té doby byly pouze na území tehdejšího Rakouska-Uherska. 

Vrchlabský továrník je zakládal v soukromých objektech i školních budovách. V roce 1908 v obou zemích fungovalo 279 ubytoven s více než tisícovkou lůžek. Podle Rotterových statistik v nich přespalo téměř 25 tisíc hostů, velmi výrazně převažoval poměr středoškolských studentů. Guido Rotter inspiroval ostatní, před první světovou válkou se počet obdobných bezplatných nocleháren přehoupl přes sedm stovek.

Přestože Guido Rotter na konci 19. století převzal po otci textilní fabriku, nebylo by v jeho silách platit ze svého stavbu stovek ubytoven po celém Rakousku-Uhersku. Financoval je spolek Riesengebirgs Verein, který vydával svůj časopis a také opravoval cesty v Krkonoších, a v jiných částech mocnářství zase obdobné spolky nebo mecenáši. Největším sponzorem spolku Riesengebirgs Verein byl papírenský magnát Prosper Piette z Horního Maršova.

  • Nejčtenější

Akce! iDNES Premium na 3 měsíce za 1 Kč a šance na 50 tisíc na paliva k tomu

Čtení na celé léto za jedinou korunu nabízí akční nabídka na vstup do iDNES Premium. Všichni noví uživatelé, kteří si...

V Krkonoších spadl strom na projíždějící auto, tři lidé zemřeli

V neděli odpoledne vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému včetně dvou vrtulníků na Trutnovsko....

Jedno auto v poli, druhé ve stromě. Předjíždění v Jičíně skončilo tragédií

Řidič sportovního vozu Audi R8 zemřel při ranní nehodě v Jičíně. Podle prvotních informací se havárie stala při...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Odsouzený za vraždu překonal plot i zeď vězení ve Valdicích. Padly výstřely

V sobotu ráno se pokusil utéct z věznice Valdice jeden z vězňů. Podařilo se mu překonat oplocení a ohradní zeď, než ho...

Pád stromu na auto se řeší jako usmrcení z nedbalosti, smrk prohlédnou znalci

V případu nedělního pádu smrku na projíždějící auto u Horní Malé Úpy v Krkonoších policisté zahájili úkony trestního...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kapitán řeší Ameriku. Slavia mě v něčem zklamala, svěřil se Vlkanova

V sobotu Adam Vlkanova možná vyrazí s týmem Hradce Králové na turnaj do Benátek nad Jizerou, což pro loňského nováčka...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Zachraňují zvířata, ale sami bojují o přežití. Stanici pomůže dotace

Tři roky přežívání a drastické snižování nákladů mají za sebou ochranáři ze spolku Jaro Jaroměř, kteří provozují...

Nosorožčí bratři odjeli z dvorské zoo, v Poznani se zabydlují u žiraf

Dva šestiletí samci nosorožce dvourohého východního opustili Safari Park Dvůr Králové. Zoo je přesunula na doporučení...

V Adršpachu spadl horolezec, na pomoc mu z vrtulníku slanil lékař

V sobotu v podvečer spadl horolezec v Adršpachu u Křížového vrchu. Ve špatně dostupném terénu mu na pomoc slanil lékař...

Odvolací soud uznal část nároků Colloredo-Mansfeldů na mobiliář zámku Opočno

Odvolací soud v Pardubicích uznal nárok Colloredo-Mansfeldů na vydání části mobiliáře zámku Opočno. Konkrétní předměty...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...