Křižovatku smrti má zkrotit podchod. Podle autorů petice je to nesmysl

  9:20aktualizováno  9:20
Kruhový objezd na křižovatce mezi Třebechovicemi a Krňovicemi na Královéhradecku zamítlo Ředitelství silnic a dálnic. Proti úpravě značení zase protestuje petice, a tak je tu třetí návrh: podchod. Chodci tam však na rozdíl od řidičů aut a motorek neumírají.

Srážka osobního automobilu s kamionem u Třebechovic Pod Orebem (18.10.2012) | foto: Foto: Archiv HZS Královéhradeckého kraje (18.10.2012)

"Revoluční novinku", která má z druhé nejkritičtější křižovatky v České republice udělat mnohem bezpečnější komunikaci, vymysleli třebechovičtí zastupitelé. Křižovatku smrti na hlavní komunikaci od Hradce k Týništi by měl umravnit podchod.

Problém však je, že u Třebechovic neumírají chodci, jak potvrzuje i policejní statistika. Za poslední čtyři roky zde při dopravních nehodách zemřelo sedm lidí, ale nikoliv pěších.

"Řeší se otázka chodců, ale jako by se zapomnělo, že v drtivé většině se tady stávají tragické autonehody bez jakékoli účasti pěších," říká Eduard Hanousek, zakladatel petice za kruhový objezd, kterou podepsalo více než 1 100 lidí.

Smutná čísla však nejsou jediným argumentem, který nahrává názorům, že podchod je zcela zbytečný. Křižovatka u Krňovic totiž spadá do záplavového pásma, je tu vysoká hladina spodní vody a stavbu by rovněž prodražily přeložky plynovodu či vodovodu.

Potrubí by sice snadno překonal rovněž uvažovaný nadchod, ale podle signatářů petice i několika třebechovických zastupitelů by vše nejúčinněji vyřešil kruhový objezd. Jenže o něm nechce ani slyšet Ředitelství silnic a dálnic.

Obec se kvůli křižovatce hádá

Nebezpečná křižovatka se stala hlavním bodem jednání posledního třebechovického zastupitelstva, které se v třaskavé atmosféře protáhlo dlouho do noci.

"Město se sice naoko tváří, že dál podporuje kruhový objezd, ale je evidentní, že se tuto myšlenku snaží opustit," stěžuje si Hanousek.

Nejsmutnější na celém konfliktu mezi vedením města, petičníky a ŘSD je, že na "stopce" u Krňovic mohou při nehodách dál umírat lidé ještě dlouhé měsíce. Nejdřív totiž variantu s podchodem či nadchodem musí posoudit studie ŘSD.

Bude to již druhá expertiza, ta úvodní konstatovala, že kruhový objezd je vyloženě nevhodný. "Způsobil by závažnou překážku na obchvatu a na silnici první třídy," zdůvodňuje zamítavé stanovisko mluvčí ŘSD Martina Vápeníková.

Starosta Jiří Němec (KDU-ČSL) sice na myšlence kruhového objezdu trvá, avšak připouští, že smysl má i kompromis s podchodem či nadchodem: "Jsme v patové situaci a hledáme řešení, které by vyhovovalo ŘSD i městu. Kdyby vznikl podchod, potom by se dal z ostrůvku pro pěší udělat odbočovací pruh, který by určitě přispěl k vyššímu bezpečí."

Patová situace zatím nemá řešení

Avšak starostův stranický kolega, krajský i třebechovický zastupitel Vladimír Derner, je pevně přesvědčen, že pro nejbezpečnější variantu s kruhovým objezdem město nedělá maximum.

Tři návrhy, jak udělat křižovatku bezpečnější

Zákaz odbočení: Návrh ŘSD na změnu dopravního značení se zákazem odbočení do Třebechovic ve směru od Hradce se nelíbí signatářům petice

Kruhová křižovatka: Pro ni je město i petice, ale zásadně proti naopak ŘSD, podle kterého je "kruháč" nebezpečný kvůli riziku nedobrzdění aut

Podchod/nadchod: Nová varianta, místo ostrůvku uprostřed silnice by mohl být odbočovací pruh

"Šance přesvědčit ŘSD stále ještě existuje, ale orientační hlasování zastupitelstva prokázalo, že pro kruhovou křižovatku by zvedli ruku jen čtyři lidé. A to je hlavní problém - není k tomu vůle," zlobí se Derner, jenž si myslí, že Třebechovice by na ŘSD měly tlačit mnohem intenzivněji.

O tom, že pod Orebem jednota rozhodně nevládne, svědčí i slova místostarosty Romana Drašnara. "Zjistili jsme, že okružní křižovatka je u ŘSD neprůchodná. Než jezdit brečet do jejich kanceláří, orodovat za kruhovou křižovatku a dva roky aby se vůbec nic nehnulo, je rozhodně lepší alternativní řešení s podchodem."

Protože zastánci kruhového objezdu nedovedou pochopit, proč stejné řešení na té samé silnici vyhovuje v nedalekém Blešně, zazněla dokonce tvrdá obvinění na adresu ŘSD.

"Jsem pevně přesvědčen, že přístup ŘSD nadřazuje průchodnost křižovatky a rychlost před bezpečností. Je to naprosto nepřijatelné," hřímá Derner.

"Mrzí mne, že spousta lidí se nedokáže objektivně zamyslet. Alespoň já jednoznačně preferuji možnost, která je realizovatelná, tedy variantu s podchodem či nadchodem," pokračuje místostarosta Drašnar.

Podle něj bylo ŘSD už letos připraveno křižovatku upravit zákazem odbočení vlevo do Třebechovic. "To by ale bylo vůbec nejhorší možné řešení, které by zaplavilo střed města auty," říká Hanousek.

Poslední schůze zastupitelů prý jen podtrhla tragikomický podtext křižovatky: "Bylo to jedno velké divadýlko, které nic nerozhodlo."Kdo rozsekne začarovaný kruh a kritickou křižovatku? Ať už to bude kdokoli, letos se zde bude bourat dál. Za posledních několik let se tady zabilo už sedm lidí. Kdy přibude osmý křížek?

Nejčtenější

Táta jim v Rychnově zastřelil maminku. Byl to psychopat, napsaly děti

Penzion v Rychnově nad Kněžnou, kde muž vystřelil na manželku

Když Miloslav D. ve čtvrtek v Rychnově nad Kněžnou zastřelil svou manželku, řada místních, kteří útočníka znali, na...

Zabil jsem svou ženu, volejte policii, řekl bývalý novinář po střelbě v baru

Penzion v Rychnově nad Kněžnou, kde muž vystřelil na manželku

Pachatelem střelby v baru na náměstí v Rychnově nad Kněžnou je podle zdejších lidí místní bývalý novinář. Na svou...

Tragická srážka auta a vlaku u Jaroměře. Na místě zemřeli čtyři lidé

Při tragické srážce osobního auta a vlaku v Černožicích u Jaroměře zemřeli 4...

K tragické nehodě vlaku a osobního automobilu vyjížděly v neděli odpoledne všechny složky integrovaného záchranného...

Den po smrti čtyř lidí kopou na přejezdu v Černožicích základy pro závory

Přejezd v Černožicích (15.7.2019).

V Černožicích, kde v neděli zemřeli čtyři lidé po srážce auta a vlaku na přejezdu, místní už řadu let žádají závory. Na...

VIDEO: Řidička téměř zastavila v levém pruhu dálnice, další auto narazilo

Nebezpečný manévr na dálnici D11

Řidička auta dopoledne zazmatkovala na dálnici D11 u exitu 68. Nezařadila se včas ke sjezdu a pak brzdila téměř do...

Další z rubriky

Rychnov vyhlásil sbírku na pomoc pozůstalým dětem po vraždě v restauraci

Penzion v Rychnově nad Kněžnou, kde muž vystřelil na manželku

Radnice v Rychnově nad Kněžnou vypsala veřejnou sbírku na pomoc třem pozůstalým dětem po ženě, kterou ve čtvrtek večer...

Tragická srážka auta a vlaku u Jaroměře. Na místě zemřeli čtyři lidé

Při tragické srážce osobního auta a vlaku v Černožicích u Jaroměře zemřeli 4...

K tragické nehodě vlaku a osobního automobilu vyjížděly v neděli odpoledne všechny složky integrovaného záchranného...

Trutnovští vyhráli boj o podobu Kauflandu, posune se dál od domů

Trutnovský Kaufland čeká přestavba. Místní se brání, aby se obchod posunul blíž...

Přestavba obchodního domu Kaufland v Trutnově se podřídí požadavkům obyvatel i radnice. Původně měl obchod stát jen...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz