Křižovatku smrti má zkrotit podchod. Podle autorů petice je to nesmysl

  9:20aktualizováno  9:20
Kruhový objezd na křižovatce mezi Třebechovicemi a Krňovicemi na Královéhradecku zamítlo Ředitelství silnic a dálnic. Proti úpravě značení zase protestuje petice, a tak je tu třetí návrh: podchod. Chodci tam však na rozdíl od řidičů aut a motorek neumírají.

Srážka osobního automobilu s kamionem u Třebechovic Pod Orebem (18.10.2012) | foto: Foto: Archiv HZS Královéhradeckého kraje (18.10.2012)

"Revoluční novinku", která má z druhé nejkritičtější křižovatky v České republice udělat mnohem bezpečnější komunikaci, vymysleli třebechovičtí zastupitelé. Křižovatku smrti na hlavní komunikaci od Hradce k Týništi by měl umravnit podchod.

Problém však je, že u Třebechovic neumírají chodci, jak potvrzuje i policejní statistika. Za poslední čtyři roky zde při dopravních nehodách zemřelo sedm lidí, ale nikoliv pěších.

"Řeší se otázka chodců, ale jako by se zapomnělo, že v drtivé většině se tady stávají tragické autonehody bez jakékoli účasti pěších," říká Eduard Hanousek, zakladatel petice za kruhový objezd, kterou podepsalo více než 1 100 lidí.

Smutná čísla však nejsou jediným argumentem, který nahrává názorům, že podchod je zcela zbytečný. Křižovatka u Krňovic totiž spadá do záplavového pásma, je tu vysoká hladina spodní vody a stavbu by rovněž prodražily přeložky plynovodu či vodovodu.

Potrubí by sice snadno překonal rovněž uvažovaný nadchod, ale podle signatářů petice i několika třebechovických zastupitelů by vše nejúčinněji vyřešil kruhový objezd. Jenže o něm nechce ani slyšet Ředitelství silnic a dálnic.

Obec se kvůli křižovatce hádá

Nebezpečná křižovatka se stala hlavním bodem jednání posledního třebechovického zastupitelstva, které se v třaskavé atmosféře protáhlo dlouho do noci.

"Město se sice naoko tváří, že dál podporuje kruhový objezd, ale je evidentní, že se tuto myšlenku snaží opustit," stěžuje si Hanousek.

Nejsmutnější na celém konfliktu mezi vedením města, petičníky a ŘSD je, že na "stopce" u Krňovic mohou při nehodách dál umírat lidé ještě dlouhé měsíce. Nejdřív totiž variantu s podchodem či nadchodem musí posoudit studie ŘSD.

Bude to již druhá expertiza, ta úvodní konstatovala, že kruhový objezd je vyloženě nevhodný. "Způsobil by závažnou překážku na obchvatu a na silnici první třídy," zdůvodňuje zamítavé stanovisko mluvčí ŘSD Martina Vápeníková.

Starosta Jiří Němec (KDU-ČSL) sice na myšlence kruhového objezdu trvá, avšak připouští, že smysl má i kompromis s podchodem či nadchodem: "Jsme v patové situaci a hledáme řešení, které by vyhovovalo ŘSD i městu. Kdyby vznikl podchod, potom by se dal z ostrůvku pro pěší udělat odbočovací pruh, který by určitě přispěl k vyššímu bezpečí."

Patová situace zatím nemá řešení

Avšak starostův stranický kolega, krajský i třebechovický zastupitel Vladimír Derner, je pevně přesvědčen, že pro nejbezpečnější variantu s kruhovým objezdem město nedělá maximum.

Tři návrhy, jak udělat křižovatku bezpečnější

Zákaz odbočení: Návrh ŘSD na změnu dopravního značení se zákazem odbočení do Třebechovic ve směru od Hradce se nelíbí signatářům petice

Kruhová křižovatka: Pro ni je město i petice, ale zásadně proti naopak ŘSD, podle kterého je "kruháč" nebezpečný kvůli riziku nedobrzdění aut

Podchod/nadchod: Nová varianta, místo ostrůvku uprostřed silnice by mohl být odbočovací pruh

"Šance přesvědčit ŘSD stále ještě existuje, ale orientační hlasování zastupitelstva prokázalo, že pro kruhovou křižovatku by zvedli ruku jen čtyři lidé. A to je hlavní problém - není k tomu vůle," zlobí se Derner, jenž si myslí, že Třebechovice by na ŘSD měly tlačit mnohem intenzivněji.

O tom, že pod Orebem jednota rozhodně nevládne, svědčí i slova místostarosty Romana Drašnara. "Zjistili jsme, že okružní křižovatka je u ŘSD neprůchodná. Než jezdit brečet do jejich kanceláří, orodovat za kruhovou křižovatku a dva roky aby se vůbec nic nehnulo, je rozhodně lepší alternativní řešení s podchodem."

Protože zastánci kruhového objezdu nedovedou pochopit, proč stejné řešení na té samé silnici vyhovuje v nedalekém Blešně, zazněla dokonce tvrdá obvinění na adresu ŘSD.

"Jsem pevně přesvědčen, že přístup ŘSD nadřazuje průchodnost křižovatky a rychlost před bezpečností. Je to naprosto nepřijatelné," hřímá Derner.

"Mrzí mne, že spousta lidí se nedokáže objektivně zamyslet. Alespoň já jednoznačně preferuji možnost, která je realizovatelná, tedy variantu s podchodem či nadchodem," pokračuje místostarosta Drašnar.

Podle něj bylo ŘSD už letos připraveno křižovatku upravit zákazem odbočení vlevo do Třebechovic. "To by ale bylo vůbec nejhorší možné řešení, které by zaplavilo střed města auty," říká Hanousek.

Poslední schůze zastupitelů prý jen podtrhla tragikomický podtext křižovatky: "Bylo to jedno velké divadýlko, které nic nerozhodlo."Kdo rozsekne začarovaný kruh a kritickou křižovatku? Ať už to bude kdokoli, letos se zde bude bourat dál. Za posledních několik let se tady zabilo už sedm lidí. Kdy přibude osmý křížek?

Nejčtenější

Pod centrem Hradce Králové jsou jedy z dehtárny, vyčištění je nemožné

Areál bývalé dehtárny v Hradci Králové mezi dnešním Vančurovým náměstím a řekou...

Jen stěží uvěřitelný koktejl chemických látek se nachází pod centrem Hradce Králové. Benzen, toluen, naftalen a další...

Hrozí zalesnění pískovny, kde se daří kudlankám. Vědci i Hradec jsou proti

V pískovně Marokánka u Hradce Králové končí těžba (18. 2. 2019).

Letos po mnoha letech skončí těžba v pískovně Marokánka I v těsné blízkosti Hradce Králové. Mohla by se z ní stát...

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku...

Výbuch v náchodském domě zranil ženu, zřejmě explodovala varna drog

Výbuch v panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě (14.2.2019).

Panelovým domem v náchodské Pražské ulici odpoledne otřásla exploze. Podle policie krátce po 14. hodině v nejvyšším,...

Požáry autobazaru a zámku podle policie úmyslně založili stejní pachatelé

V Horním Maršově hoří chátrající barokní zámek

Požár autobazaru v Rozkoši u Humpolce a barokního zámku v Horním Maršově na Trutnovsku byly založeny úmyslně stejnou...

Další z rubriky

Kraj by rád dostal vambereckou krajku až na seznam UNESCO

Jedna z vambereckých krajkářek při práci.

Tradice krajkářství na Vamberecku by se mohla zařadit na národní seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury....

Hrozí zalesnění pískovny, kde se daří kudlankám. Vědci i Hradec jsou proti

V pískovně Marokánka u Hradce Králové končí těžba (18. 2. 2019).

Letos po mnoha letech skončí těžba v pískovně Marokánka I v těsné blízkosti Hradce Králové. Mohla by se z ní stát...

Krize v Rychnově je zažehnána, do nemocnice se vrací bývalý primář

Novorozenec v nemocnici v Rychnově nad Kněžnou.

Personální krize na dětském oddělení nemocnice v Rychnově nad Kněžnou skončila. Nemocnici se podařilo získat...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz