Politická krize v sedmnáctitisícovém Jičíně, kde se v lednu rozpadla koalice ODS, ČSSD a TOP 09, už došla tak daleko, že ji nejspíš vyřeší až předčasné volby do městského zastupitelstva. Na mimořádném jednání už o tom v pondělí večer otevřeně mluvila část tamních zastupitelů. Pro mimořádné volby se vyslovili někteří zástupci ODS, ČSSD, KSČM i Věcí veřejných.
Politolog: Je to výjimečnéPolitolog Kamil Švec, který působí na Univerzitě Hradec Králové a na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, si nevzpomíná, že by se někdy na hranici předčasných voleb ocitlo tak veliké město jako Jičín: "Je to výjimečné. Ve větších městech se to nestává. Třeba v Praze se také rozpadla koalice, ale vzápětí vznikla druhá. Snaha dohodnout se je ve městech mnohem větší právě z důvodu vyhnout se předčasným volbám." |
"Kdyby do toho šli i véčkaři, byla by to už nadpoloviční většina zastupitelů a bylo by to reálné," uvedl jičínský místostarosta Josef Dvořák (ČSSD).
Úředníci už studují pravidla předčasných voleb
Starosta Martin Puš (ODS) v úterý prohlásil, že varianta předčasných voleb je velice vážně ve hře, a už uložil úředníkům městského úřadu, aby nastudovali proces jak k předčasným volbám dospět. Potom s tím jak postupovat seznámí zastupitele.
"Je to velice vážná věc a budeme se na ni připravovat," řekl Puš.
Uspořádat nové volby jako východisko z patové situace navrhl zastupitel Miloš Starý (ODS). Město už totiž nemá ani funkční radu, neboť tři z jejích sedmi členů rezignovali a doplnění rady na zákonem požadovaných pět členů zastupitelé v pondělí neschválili. Kompetence radních teď převzalo zastupitelstvo.
Opozice předčasné volby nechce
Zástupci opozičních uskupení TOP 09, Volby pro město (VPM) či Sdružení pro Jičín, která se ještě spolu s Věcmi veřejnými sdružila ve Změnu pro Jičín, se však domnívají, že předčasné volby by být neměly. Podle Luďka Havla ze Sdružení pro Jičín je povinností zastupitelů dohodnout se na stabilním řešení.
Volby by mohly být v létě nebo na podzimPo rezignaci zastupitelů by vše záleželo na rychlosti starosty Martina Puše. "Starosta obce nám musí zaslat návrh na vyhlášení nových voleb do třiceti dnů ode dne, kdy důvod pro vyhlášení nových voleb vznikl," uvedla Denisa Čermáková z ministerstva vnitra. Nové volby vyhlásí ministr vnitra do třiceti dnů poté, co jeho úřad návrh obdrží. "Pak běží lhůta zhruba devadesáti dnů, než se volby uskuteční. Je totiž dán harmonogram lhůt a úkolů, které je třeba splnit," dodala Čermáková. Kdyby zastupitelé rezignovali, nové volby by se mohly konat nejdříve o prázdninách, zřejmě však až na podzim. Podle Švece by to však nebylo ideální, neboť v tu dobu budou i volby krajské a čím víc voleb se koná, tím bývá účast voličů nižší. |
"Mělo by se jednat o tom, kdo bude stát v čele radnice. Už dříve jsme nabídli variantu velké koalice, která však nebyla přijata," uvedl Jan Jiřička z VPM. Aby se mohly nové volby konat, musí na mandáty rezignovat nejméně 11 zastupitelů z jednadvaceti i jejich náhradníci.
Kdy by Jičínští mohli jít k volbám, záleží i na tom, kdy potřebný počet zastupitelů rezignuje. Že by to bylo na jejich dalším jednání příští týden, to si Dvořák nemyslí.
Pokud by k rezignaci zastupitelů došlo, fungovalo by zastupitelstvo v omezeném počtu, avšak nemohlo by rozhodovat o všem. Nemohlo by například vydávat obecní vyhlášky, omezeně by mohlo nakládat s městskými penězi či poskytovat peníze místním spolkům.
Kromě voleb stále zůstává ve hře i možnost dohody. Podle Jiřičky se zástupci Změny snaží vyjednávat s některými členy stávající koalice, s nimiž by chtěli sestavit nové vedení radnice s větší podporou.
Také starosta Puš ještě v tomto týdnu svolá jednání stran. Místostarosta Dvořák prozradil, že koalice bude Změně nabízet místa tří radních. Změna už dříve v rámci široké koalice uvažovala o čtyřech místech. Tři včetně postů starosty a místostarosty by zůstaly ODS a ČSSD.
"Po pondělním jednání zastupitelů je velice vážně ve hře varianta předčasných voleb." Martin Puš, starosta Jičína