Středa 21. dubna 2021, svátek má Alexandra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. dubna 2021 Alexandra

Vedení Hradce je v rozkladu, krize zasahuje úřad i rozjeté projekty

  10:11
Na magistrátu Hradce Králové vládne personální krize a mizerná atmosféra, některé projekty se ocitly v ohrožení. Způsobují to koaliční hádky, které rozložily vedení města.

Zleva Jiří Bláha (ODS), Věra Pourová (ANO), primátor Alexandr Hrabálek (ODS), Monika Štayrová (ANO) a Martin Hanousek (Změna pro Hradec a Zelení). (30. 10. 2018). | foto: Lukáš Urban

Obyvatelé mohou sledovat rozklad vedení města v přímém přenosu už od podzimu.

Jen špičkou ledovce je přitom odvolání náměstkyně pro majetek Věry Pourové (ANO), náměstka pro školství, sociální oblast a majetek Martina Hanouska (Změna a Zelení) nebo zastupitele pro územní plán Jiřího Langera (ANO).

Dlouhé hádky vyústily v rozvrat koalice ANO - ODS - Změna a Zelení. Dohromady s covidem to ohrožuje řadu projektů, složité je to i pro úředníky.

„Poslední rok to bylo peklo na zemi. Atmosféra na pracovišti zhoustla přesně s krizí ve vedení města. Museli jsme plnit nesmyslné úkoly, které někdy končily v koši. Chování zodpovědného náměstka k nám i naší práci, to muselo vyústit v logický odchod některých z nás z magistrátu,“ popisuje pod podmínkou anonymity jeden z bývalých vysokých úředníků na radnici.

Ať už to bylo kvůli pochybení investičního odboru, případně kvůli nekomunikaci s odborem školství, ve zbytečných problémech se ocitl projekt rekonstrukcí mateřských škol Lužická, Třebechovická a Sluníčko. Kvůli chybám nebo nečinnosti totiž reálně hrozila ztráta 20milionové dotace.

Práce pro dočasného náměstka?

Post náměstka pro správu městského majetku byl neobsazen dva měsíce. Byť nový náměstek Pavel Marek (ANO) bude funkci zastávat nejspíš jen dočasně, nedostatek práce mu nehrozí.

Okamžitě po nástupu do úřadu musel hasit například situaci v hokejovém klubu, kterému šlo o splnění podmínek extraligové licence.

„Některé projekty čekaly jen na ustavení nového náměstka. Měli jsme schůzku odboru, na které jsme projednávali asi 200 bodů, které je potřeba řešit. Rozhodovali jsme, které mají absolutní prioritu a které naopak musí počkat. Nejkritičtější jsou projekty, kde je potřeba něco okamžitě rozhodnout, co ohrožuje fungování organizace anebo přijetí dotace,“ popisuje Marek.

Gesci po Hanouskovi nikdo nepřevzal

Po odvolání Martina Hanouska usnuly další plány. Mohou to být zdánlivé maličkosti jako funkce městského dendrologa, vykácení porostů a vyřešení majetkových sporů kolem rybníčku v lokalitě na Mlejnku, ale také zásadní otázky spojené s fungováním nově zřízené organizace města.

Zapsaný ústav má provozovat odlehčovací službu v Honkově ulici, což představuje obrovský sociální projekt za více než 115 milionů korun.

„Dosud ode mě gesci náměstka nikdo nepřevzal. Nikdo o to ani neprojevil zájem,“ říká Hanousek. Ten byl odvolán s okamžitou platností minulé pondělí, kdy menšinové koalici a návrhu ODS pomohly komunistické hlasy.

Odvolání Pourové přidělalo starosti i Milanu Zerzánovi, šéfovi společnosti Městské lesy Hradec Králové. Do programu zastupitelstva se dosud nedostal požadavek na proplacení téměř tří milionů korun za sociální zařízení, vrátnici a kolobar na Stříbrném rybníce.

„Zaseklo se to na tom, jak město funguje. Vše musím řešit s úředníky, protože od prosince chybí šéf majetku. Nebyl partner, s kým bych jednal o politické podpoře,“ upozorňuje Zerzán, který peníze potřebuje na objednané mobilhomy do místního kempu.

Krize se podepsala také na stavu úředníků, leckdy ve velmi vysokých funkcích. Sedm měsíců musel být bez šéfa odbor životního prostředí. Pokusy o jmenování první vybrané uchazečky zmařilo kromě jiného i politické ovlivňování. Jen pověření šéfové vedou stavební i investiční odbor, ty se navíc potýkají s dlouhodobou personální krizí.

„Některé odbory padají také kvůli špatné atmosféře a nekomunikaci nebo špatnému přístupu politiků,“ konstatuje Hanousek.

Do toho všeho se naplno vyjednává o vytvoření zcela nové koalice, tedy i o náměstcích jakož i o postu primátora. Uvažovaná pětikoalice HDK - ODS - Piráti, Koalice pro Hradec - Změna a Zelení by měla pohodlnou většinu 23 zastupitelských hlasů, v opozici by skončili jen komunisté a hnutí ANO. Členové vyjednávacích týmů z řad současné opozice se chtějí na personální marast zaměřit co možno nejdříve.

Zastavme odliv schopných úředníků

„Například z investičního odboru odcházejí ti nejschopnější lidé, které jsme měli a kteří dokázali uřídit velké ambice. Minulá koalice zanechala nepěkný stav a řadu věcí, které nedokázala vyřešit, spíš jen prohloubit, jako třeba personální krizi na magistrátu, který zapadl do strašlivého bahna. Doufáme, že do tří až čtyř týdnů budeme mít navoleno nové vedení, že vedení magistrátu bude plně obsazené a začne konečně řešit i úplně základní problémy,“ zdůrazňuje Aleš Dohnal, předseda zastupitelského klubu Pirátů.

Podle kandidátky HDK na primátorku Pavlíny Springerové existuje přímá souvislost mezi stavem některých projektů či personální situací a rozpadem koalice.

„To, co se děje ve městě, dramaticky prohloubilo problémy, které existovaly. Personální politika je jednou ze zásadních věcí. Jedním z prvních kroků nového vedení města bude řešit fungování magistrátu,“ říká Springerová.

A hned nabízí recept: „Budeme se muset podívat, jak je nastaven nejen systém odměňování pracovníků, ale i kariérní postup či systém výběrových řízení. Myslím, že je nasnadě udělat si srovnání ve mzdových podmínkách pracovníků na obdobných magistrátech. Myslím, že Hradec velmi pokulhává. Je možné udělat celou řadu opatření, aby odliv schopných lidí ustal a došlo ke stabilizaci. Bez dobrých úředníků nedokážeme jako politici řídit magistrát, ten by jinak zůstal pro občany černou můrou.“

  • Nejčtenější

Občané odmítají další bytovky. Nechceme vás tady, křičeli na developera

Odpůrci plánované stavby dvou bytových domů ve Dvoře Králové spílali na zasedání zastupitelstva investorovi i...

Bobři nežvaní, ale makají. Osídlili řeku Orlici v Hradci a pomáhají

Zatímco nutrie se v Hradci Králové přemnožily, bobři jsou vzácnější. Před dvěma lety objevili důkazy jejich výskytu...

Při nehodě zemřela řidička i pes, zraněné dítě dostalo krev už v sanitce

Na silnici I/11 u Nového Města nad Cidlinou na Královéhradecku se ráno čelně srazilo osobní auto s nákladním. V osobním...

Krása prázdných Krkonoš. Covid umožnil štábu Posledního závodu unikátní záběry

Premium Filmaři v Krkonoších při natáčení dramatu Poslední závod o tragédii Hanče s Vrbatou zažili drsné mrazy i vánici....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze záchrany lízátek mám radost, říká architekt nového stadionu v Hradci

Už druhý multifunkční sportovní areál navrhl pro Hradec Králové místní architekt Tomáš Vymetálek. Po sedmi letech se...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z IMEX group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Do safari parku dorazil žirafí samec z Dánska, zoo doufá v obnovení chovu

Do Dvora Králové dorazil v noci na čtvrtek cenný náklad z Dánska. Odborníci safari parku dovezli ze zoologické zahrady...

Recidivista s nožem v ruce hrozil taxikáři v Jičíně zabitím

Šestatřicetiletý recidivista z Trutnovska je podle policie podezřelý z násilného vydírání taxikáře v Jičíně a ze dvou...

Sportující děti utopily kajak v Orlici, vytáhl ho až potápěč hasičů

Malí vodáci na řece Orlici v Hradci Králové utopili při tréninku svou loď. Nikomu ze sportovního oddílu se nic nestalo,...

Policie hledá recidivistu, který s dalším mužem lákal peníze od seniorů

Dvojice mužů na různých místech Česka okrádala důvěřivé seniory vymyšlenou zkazkou, že jim „vezou zboží pro syna“....

Advantage Consulting, s.r.o.
HLEDÁME KOLEGU NA MONTÁŽ- RANNÍ SMĚNA (26-31.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 26 000 - 31 000 Kč

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...