Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. října 2021 Beáta

Desátý Cirk-UFF v Trutnově začíná, Australany nahradí akrobaté z Maroka

  8:37
Respektovaná přehlídka nového cirkusu Cirk-UFF znovu rozpohybuje Trutnov. S plány pořadatelů však tentokrát zamíchal koronavirus. Hlavní hvězda desátého ročníku nakonec dorazí z Maroka. Program začíná ve středu v podvečer a trvá do neděle.

Groupe Acrobatique De Tanger | foto: archiv Cirk-UFF

Kvůli koronavirové pandemii organizátoři museli akci z přelomu května a června přesunout na závěr září. Svátek adrenalinu a experimentálního umění se navíc koná s pozměněným programem a v rouškách.

Cirk-UFF letos bude přehlídkou zejména českého nového cirkusu. Jedinou výjimkou je Groupe Acrobatique de Tanger. Představení FIQ! s divokými skoky, lidskými pyramidami a živelnou orientální hudbou africký soubor uvede v pátek a v sobotu. Marockou sestavu do Trutnova přiveze francouzské uskupení Akoreacro, které zazářilo na prvním ročníku festivalu v roce 2011.

„Po celém Maroku, které má velkou cirkusovou tradici, probíhal velký a náročný konkurz. Byli vybráni ti nejlepší akrobaté,“ sdělil Libor Kasík o vzniku Groupe Acrobatique de Tanger.

Jejich pojetí nového cirkusu podle něj hledá spojitosti mezi tradičním rodovým uměním, moderní kulturou, historií a současným světem. Maročani jsou náhradou za špičkový australský soubor Gravity and Other Myths, který se měl do Trutnova vrátit po roční přestávce s úplně novým představením. Cesta z Austrálie však z dobře známých důvodů není možná.

Stávající koronavirová opatření by se samotného festivalu neměla příliš dotknout, hlavním omezením jsou povinné roušky na vnitřních představeních.

Nejznámější český ansámbl Cirk La Putyka přiveze v mnoha ohledech unikátní inscenaci Kaleidoscope. Finský režisér Maksim Komaro ji na jaře s účinkujícími připravil na dálku pouze přes online platformy.

„Jak název napovídá, v nové show se soustředíme spíše na krásu formy, dynamiku a kouzlo okamžiku, než že bychom filozofovali o nesmrtelnosti brouka,“ uvedl režisér.

Začátkem července sestava kolem principála Rostislava Nováka nový kus představila na trutnovském Bojišti. Byla to náhrada za neuskutečněnou premiéru na červnovém Cirku-UFF.

V prvním ryze venkovním představení La Putyky jsou kromě grotesky, skoků na trampolíně nebo závěsné akrobacie k vidění i pro tento soubor zcela nové disciplíny, například šílené skoky na obřím teeterboardu.

„Představení by mělo působit lehkým dojmem. A přitom s těmi nejtěžšími prvky,“ naznačil Novák.

Vyřazení roboti i příběh pilotky

Vzdušnou akrobacii na šálách předvede Ivana Kolcunová, s něžným dobovým zpracováním příběhu první české pilotky přijede trio performerek Holektiv. Představení Božena propojuje současný tanec, divadlo a nový cirkus. Pouliční pantomimu o dvou vyřazených robotech, kteří baví sami sebe, ukáže dvojice Bold & Bald.

S mýdlovými bublinami bude kouzlit Václav Strasser, děti i dospělé pobaví klaunské vystoupení Teatro Piccolino. Stejně jako žádný rok nebudou chybět ani Bratři v tricku. Kromě Hry o trůn vystoupí s Bratřím speciálem, kombinujícím laskavý i sebeironický humor s bravurním žonglérstvím. Centrem festivalu bude jako obvykle Uffo, některá představení se uskuteční v přilehlém šapitó a před Uffem, kde mimochodem ve čtvrtek vystoupí La Putyka s Kaleidoscopem.

Jubilejní ročník Cirku-UFF se uskuteční přesně deset let od chvíle, kdy 24. září 2010 kulturní centrum Uffo bylo otevřeno. U příležitosti výročí La Putyka ve spolupráci s Bratry v tricku připravuje na páteční večer hodinovou show před Uffem.

Za deset let se festival stal doma i v zahraničí uznávanou žánrovou akcí. Časopis The Economist jej v roce 2014 vybral do své ročenky dokonce jako jedinou českou událost, kterou se v celosvětovém měřítku vyplatí sledovat. Například vedle světového šampionátu v kopané v Brazílii. Ředitele festivalu Libora Kasíka ministerstvo kultury letos zařadilo do seriálu Hrdinové kulturních a kreativních průmyslů. Více na www.cirkuff.cz/program.

„Intenzivně prožívám každý ročník,“ říká zakladatel Libor Kasík

Když se v roce 2011 konal v Trutnově 1. ročník Cirku-UFF, pro většinu diváků byl tehdy nový cirkus takřka neznámým pojmem. Od té doby v kulturním centru Uffo každoročně vystupuje česká špička i soubory ze všech světových epicenter nového cirkusu. Festival se stal v celoevropském měřítku silnou a respektovanou značkou.

„Troufám si tvrdit, že programově jsme na špici,“ říká zakladatel a ředitel přehlídky Libor Kasík.

Cirk-UFF bude jednou z mála větších kulturních akcí, které se navzdory omezením vyvolaných koronavirovou pandemií letos uskuteční. Nebylo by pro vás přeci jen jednodušší ročník zrušit a přesunout ho na příští rok, jako to udělala většina pořadatelů?
Samozřejmě to také byla varianta, ale chtěli jsme, aby se letos Cirk-UFF uskutečnil. Když ne na jaře, tak na podzim. Desátý ročník je jen jednou a bylo by velká škoda ho vynechat. Svým způsobem nám covid trochu pomohl, protože desátým ročníkem zároveň oslavíme deset let od otevření Uffa.

Nakolik se nový program festivalu liší od toho původního?
Největší změna je u zahraničního souboru. Letos měla pokračovat naše spolupráce s Austrálií a do Trutnova se měl po roce vrátit jeden z nejlepších australských souborů Gravity and Other Myths, tentokrát s novým představením Out of Chaos. Náhradou za ně je Groupe Acrobatique de Tanger z Maroka. Oslovil jsem řadu našich evropských partnerů, protože sám jsem kvůli současným omezením dlouho nebyl na žádném festivalu. Dostal jsem doporučení na tento soubor, který má skvělé reference. Ještě nikdy jsme v Trutnově neměli nový cirkus z Afriky.

Co v podání marockých akrobatů návštěvníci uvidí?
Je to velký odvaz skvělých akrobatů, zároveň v tom je hodně street dance, mají výborného dýdžeje. Myslím, že se to divákům bude líbit.

Jak moc stávající hygienická opatření ovlivní festival?
Kromě toho, že uvnitř lidé budou muset mít roušku, v podstatě nijak. U vstupu do sálu bude dezinfekce a budeme mít k dispozici také roušky, kdyby si ji někdo zapomněl. Sál je dobře klimatizovaný, myslím si, že v kombinaci s rouškami se diváci nemají čeho bát.

Promítla se současná situace do předprodeje vstupenek?
Obecně se ukazuje, že lidé čekají do poslední chvíle a předprodeje na představení v Uffu jsou o něco nižší než dříve. Projevilo se to u divadelního předplatné, které si poprvé koupilo méně diváků než před rokem. Také se ukazuje, že lidé upřednostňují venkovní akce před těmi, které se konají uvnitř.

Festival letos oslaví deset let. Jak si výročí připomene?
Principál Cirku La Putyka Rosťa Novák, jeho lidé a soubor Bratři v tricku připravují na pátek speciální show, která se odehraje před Uffem. Diváci do ní budou vcházet po představení Groupe Acrobatique de Tanger. Sám jsem na to zvědavý, bude to překvapení pro všechny. Je to pro nás takový dárek.

Jaký nejsilnější moment si za desetiletou éru Cirku-UFF vybavíte?
Každý ročník prožívám velmi intenzivně, skoro bych řekl, že nejsilnější okamžiky, takový kotel štěstí, mám nejvíc spojeny s australskými soubory, především s Gravity and Other Myths. I do budoucna vidím tuto spolupráci jako životaschopnou a prospěšnou pro obě strany. Do Trutnova jezdí rádi, protože se jim v Uffu dobře nacvičuje. Vzniklo z toho něco velmi unikátního. V Austrálii je podle mě teď nový cirkus na nejlepší úrovni. Vždycky byli dokonalí po technické stránce, v posledních letech ale udělali velký pokrok i v uměleckém projevu.

V čem se festival od prvních ročníků nejvíc změnil?
Lidé to hodně vzali za své a mají Cirk-UFF rádi. Pořád to děláme se stejným nadšením, naším cílem je, aby lidé různých názorů mohli prožívat společný zážitek. Za podstatné považuji, že festival nestagnuje a tím, že uvádí ta nejnovější představení, která se za poslední rok realizovala, reflektuje současnou dobu.

Když festival v roce 2011 začínal, v České republice působilo jen pár souborů. Dnes je situace už úplně jiná…
Je pravda, že v porovnání s dobou před devíti lety je dnes mnohem více produkcí a že vznikla řada nových souborů. Myslím, že nový cirkus má u nás hodně dobrou divadelní a uměleckou úroveň, ale ve srovnání se světovou scénou trochu nestíháme v akrobacii. V tom máme určitě co dohánět. I proto bych rád ve spolupráci s Australany udělal v Trutnově novocirkusovou školičku. Začali jsme o ní jednat už vloni, ale koronavirová omezení to na nějakou dobu pozastavila. Nový cirkus je potřeba dostat ještě víc mezi lidi.

Ředitel trutnovského společenského centra Uffo Libor Kasík

Ředitel trutnovského společenského centra Uffo Libor Kasík.

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsem vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle města a obcíHradec KrálovéJičínNáchodRychnov nad KněžnouTrutnov, další

  • Nejčtenější

Čelní srážka zdevastovala předek auta, osazenstvo bylo na místě mrtvé

Řidička osobního automobilu a její spolujezdec nepřežili v pátek v podvečer střet svého auta s nákladním vozem. Nehoda...

V Adršpachu mezi domy zastřelili psa. Místní se bojí o svá zvířata

Premium O jedenáctiletého psa přišli na konci srpna v Horním Adršpachu na Náchodsku jeho majitelé. Někdo ho zastřelil přímo v...

Zlín - Hradec 2:3, hosté byli pořád napřed, rozhodl kuriózní gól Vlkanovy

Až třetí gól byl vítězný. Fotbalisté Hradce Králové pokračují ve velmi dobrých výkonech a výsledcích, v 11. kole...

Pardubičtí otočili derby s Hradcem a připravili Opavu o druhé místo

Opavští basketbalisté v 8. kole NBL prohráli v Kolíně 81:92 a po druhé porážce v sezoně přišli o druhé místo v tabulce....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hradec Kr. - Teplice 3:0, nováček stoupá tabulkou, dva góly dal Dvořák

Fotbalisté Hradce Králové se vítězstvím 3:0 ve 12. kole Fortuna ligy proti Teplicím posunuli na šesté místo. Dva góly...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Šofér dodávky srazil v Trutnově za svítání seniora, neměl reflexní prvky

Na okraji Trutnova na křižovatce u benzinky smetla dodávka staršího chodce. Muž spadl na zem a utrpěl těžká zranění,...

Propadlé sklepy po staré Kuřátkově hospodě Nové Město zasypalo

Propadající se sklepení ukrytá pod parčíkem v centru Nového Města nad Metují na Náchodsku už nikoho ohrožovat nebudou....

Okouzlení ze Zbabělců zkusíme přenést na diváky, říká režisér Khek

Pavel Khek se stal uměleckým šéfem hradeckého Klicperova divadla v roce 2019. Má za sebou dvě komorní inscenace v...

Čelní srážka zdevastovala předek auta, osazenstvo bylo na místě mrtvé

Řidička osobního automobilu a její spolujezdec nepřežili v pátek v podvečer střet svého auta s nákladním vozem. Nehoda...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Střelba proti kameře je běžná, ale herec za nehodu nemůže, tvrdí Dvořák

Zpráva, že americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu zastřelil kameramanku a postřelil režiséra, vyvolala...