Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

Desátý Cirk-UFF v Trutnově začíná, Australany nahradí akrobaté z Maroka

  8:37
Respektovaná přehlídka nového cirkusu Cirk-UFF znovu rozpohybuje Trutnov. S plány pořadatelů však tentokrát zamíchal koronavirus. Hlavní hvězda desátého ročníku nakonec dorazí z Maroka. Program začíná ve středu v podvečer a trvá do neděle.
Groupe Acrobatique De Tanger

Groupe Acrobatique De Tanger | foto: archiv Cirk-UFF

Kvůli koronavirové pandemii organizátoři museli akci z přelomu května a června přesunout na závěr září. Svátek adrenalinu a experimentálního umění se navíc koná s pozměněným programem a v rouškách.

Cirk-UFF letos bude přehlídkou zejména českého nového cirkusu. Jedinou výjimkou je Groupe Acrobatique de Tanger. Představení FIQ! s divokými skoky, lidskými pyramidami a živelnou orientální hudbou africký soubor uvede v pátek a v sobotu. Marockou sestavu do Trutnova přiveze francouzské uskupení Akoreacro, které zazářilo na prvním ročníku festivalu v roce 2011.

„Po celém Maroku, které má velkou cirkusovou tradici, probíhal velký a náročný konkurz. Byli vybráni ti nejlepší akrobaté,“ sdělil Libor Kasík o vzniku Groupe Acrobatique de Tanger.

Jejich pojetí nového cirkusu podle něj hledá spojitosti mezi tradičním rodovým uměním, moderní kulturou, historií a současným světem. Maročani jsou náhradou za špičkový australský soubor Gravity and Other Myths, který se měl do Trutnova vrátit po roční přestávce s úplně novým představením. Cesta z Austrálie však z dobře známých důvodů není možná.

Stávající koronavirová opatření by se samotného festivalu neměla příliš dotknout, hlavním omezením jsou povinné roušky na vnitřních představeních.

Nejznámější český ansámbl Cirk La Putyka přiveze v mnoha ohledech unikátní inscenaci Kaleidoscope. Finský režisér Maksim Komaro ji na jaře s účinkujícími připravil na dálku pouze přes online platformy.

„Jak název napovídá, v nové show se soustředíme spíše na krásu formy, dynamiku a kouzlo okamžiku, než že bychom filozofovali o nesmrtelnosti brouka,“ uvedl režisér.

Začátkem července sestava kolem principála Rostislava Nováka nový kus představila na trutnovském Bojišti. Byla to náhrada za neuskutečněnou premiéru na červnovém Cirku-UFF.

V prvním ryze venkovním představení La Putyky jsou kromě grotesky, skoků na trampolíně nebo závěsné akrobacie k vidění i pro tento soubor zcela nové disciplíny, například šílené skoky na obřím teeterboardu.

„Představení by mělo působit lehkým dojmem. A přitom s těmi nejtěžšími prvky,“ naznačil Novák.

Vyřazení roboti i příběh pilotky

Vzdušnou akrobacii na šálách předvede Ivana Kolcunová, s něžným dobovým zpracováním příběhu první české pilotky přijede trio performerek Holektiv. Představení Božena propojuje současný tanec, divadlo a nový cirkus. Pouliční pantomimu o dvou vyřazených robotech, kteří baví sami sebe, ukáže dvojice Bold & Bald.

S mýdlovými bublinami bude kouzlit Václav Strasser, děti i dospělé pobaví klaunské vystoupení Teatro Piccolino. Stejně jako žádný rok nebudou chybět ani Bratři v tricku. Kromě Hry o trůn vystoupí s Bratřím speciálem, kombinujícím laskavý i sebeironický humor s bravurním žonglérstvím. Centrem festivalu bude jako obvykle Uffo, některá představení se uskuteční v přilehlém šapitó a před Uffem, kde mimochodem ve čtvrtek vystoupí La Putyka s Kaleidoscopem.

Jubilejní ročník Cirku-UFF se uskuteční přesně deset let od chvíle, kdy 24. září 2010 kulturní centrum Uffo bylo otevřeno. U příležitosti výročí La Putyka ve spolupráci s Bratry v tricku připravuje na páteční večer hodinovou show před Uffem.

Za deset let se festival stal doma i v zahraničí uznávanou žánrovou akcí. Časopis The Economist jej v roce 2014 vybral do své ročenky dokonce jako jedinou českou událost, kterou se v celosvětovém měřítku vyplatí sledovat. Například vedle světového šampionátu v kopané v Brazílii. Ředitele festivalu Libora Kasíka ministerstvo kultury letos zařadilo do seriálu Hrdinové kulturních a kreativních průmyslů. Více na www.cirkuff.cz/program.

„Intenzivně prožívám každý ročník,“ říká zakladatel Libor Kasík

Když se v roce 2011 konal v Trutnově 1. ročník Cirku-UFF, pro většinu diváků byl tehdy nový cirkus takřka neznámým pojmem. Od té doby v kulturním centru Uffo každoročně vystupuje česká špička i soubory ze všech světových epicenter nového cirkusu. Festival se stal v celoevropském měřítku silnou a respektovanou značkou.

„Troufám si tvrdit, že programově jsme na špici,“ říká zakladatel a ředitel přehlídky Libor Kasík.

Cirk-UFF bude jednou z mála větších kulturních akcí, které se navzdory omezením vyvolaných koronavirovou pandemií letos uskuteční. Nebylo by pro vás přeci jen jednodušší ročník zrušit a přesunout ho na příští rok, jako to udělala většina pořadatelů?
Samozřejmě to také byla varianta, ale chtěli jsme, aby se letos Cirk-UFF uskutečnil. Když ne na jaře, tak na podzim. Desátý ročník je jen jednou a bylo by velká škoda ho vynechat. Svým způsobem nám covid trochu pomohl, protože desátým ročníkem zároveň oslavíme deset let od otevření Uffa.

Nakolik se nový program festivalu liší od toho původního?
Největší změna je u zahraničního souboru. Letos měla pokračovat naše spolupráce s Austrálií a do Trutnova se měl po roce vrátit jeden z nejlepších australských souborů Gravity and Other Myths, tentokrát s novým představením Out of Chaos. Náhradou za ně je Groupe Acrobatique de Tanger z Maroka. Oslovil jsem řadu našich evropských partnerů, protože sám jsem kvůli současným omezením dlouho nebyl na žádném festivalu. Dostal jsem doporučení na tento soubor, který má skvělé reference. Ještě nikdy jsme v Trutnově neměli nový cirkus z Afriky.

Co v podání marockých akrobatů návštěvníci uvidí?
Je to velký odvaz skvělých akrobatů, zároveň v tom je hodně street dance, mají výborného dýdžeje. Myslím, že se to divákům bude líbit.

Jak moc stávající hygienická opatření ovlivní festival?
Kromě toho, že uvnitř lidé budou muset mít roušku, v podstatě nijak. U vstupu do sálu bude dezinfekce a budeme mít k dispozici také roušky, kdyby si ji někdo zapomněl. Sál je dobře klimatizovaný, myslím si, že v kombinaci s rouškami se diváci nemají čeho bát.

Promítla se současná situace do předprodeje vstupenek?
Obecně se ukazuje, že lidé čekají do poslední chvíle a předprodeje na představení v Uffu jsou o něco nižší než dříve. Projevilo se to u divadelního předplatné, které si poprvé koupilo méně diváků než před rokem. Také se ukazuje, že lidé upřednostňují venkovní akce před těmi, které se konají uvnitř.

Festival letos oslaví deset let. Jak si výročí připomene?
Principál Cirku La Putyka Rosťa Novák, jeho lidé a soubor Bratři v tricku připravují na pátek speciální show, která se odehraje před Uffem. Diváci do ní budou vcházet po představení Groupe Acrobatique de Tanger. Sám jsem na to zvědavý, bude to překvapení pro všechny. Je to pro nás takový dárek.

Jaký nejsilnější moment si za desetiletou éru Cirku-UFF vybavíte?
Každý ročník prožívám velmi intenzivně, skoro bych řekl, že nejsilnější okamžiky, takový kotel štěstí, mám nejvíc spojeny s australskými soubory, především s Gravity and Other Myths. I do budoucna vidím tuto spolupráci jako životaschopnou a prospěšnou pro obě strany. Do Trutnova jezdí rádi, protože se jim v Uffu dobře nacvičuje. Vzniklo z toho něco velmi unikátního. V Austrálii je podle mě teď nový cirkus na nejlepší úrovni. Vždycky byli dokonalí po technické stránce, v posledních letech ale udělali velký pokrok i v uměleckém projevu.

V čem se festival od prvních ročníků nejvíc změnil?
Lidé to hodně vzali za své a mají Cirk-UFF rádi. Pořád to děláme se stejným nadšením, naším cílem je, aby lidé různých názorů mohli prožívat společný zážitek. Za podstatné považuji, že festival nestagnuje a tím, že uvádí ta nejnovější představení, která se za poslední rok realizovala, reflektuje současnou dobu.

Když festival v roce 2011 začínal, v České republice působilo jen pár souborů. Dnes je situace už úplně jiná…
Je pravda, že v porovnání s dobou před devíti lety je dnes mnohem více produkcí a že vznikla řada nových souborů. Myslím, že nový cirkus má u nás hodně dobrou divadelní a uměleckou úroveň, ale ve srovnání se světovou scénou trochu nestíháme v akrobacii. V tom máme určitě co dohánět. I proto bych rád ve spolupráci s Australany udělal v Trutnově novocirkusovou školičku. Začali jsme o ní jednat už vloni, ale koronavirová omezení to na nějakou dobu pozastavila. Nový cirkus je potřeba dostat ještě víc mezi lidi.

Ředitel trutnovského společenského centra Uffo Libor Kasík.

  • Nejčtenější

Hradec uspěl proti Liberci v prodloužení, vedení v sérii se ujímá také Sparta

Zbylá třetí utkání čtvrtfinálových sérií nabídla dvě výhry hostů. Sparta ubránila ve třetí třetině těsný náskok, v...

Rychlé góly, těsné zápasy. Hradci chybí k postupu bod, Sparta v Třinci padla

Hokejisté Sparty a Hradce sahali v extraligovém čtvrtfinále soupeřů po postupovém mečbolu na ledě soupeřů. Během...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ostudná místa Hradce Králové: socialistická Hvězda a Benešův bulvár straší dál

V Hradci Králové sice nedávno otevřeli nejdražší lávku v Česku, avšak odvrácená tvář metropole zůstává. Z hlavních...

Wenkeův dům od Gočára je v novém, David Vávra přidal kubistické pískoviště

Modernistický Wenkeův dům v Jaroměři na Náchodsku navržený architektem Josefem Gočárem otvírá po téměř tříleté...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tvrdý střet v Liberci. Prasárna, soptil Flynn. Okuliar reagoval: Přifilmoval to

Běžela teprve osmá minuta čtvrtého klání čtvrtfinále hokejové extraligy mezi Libercem a Hradcem, když u modré čáry...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Místo dolů žádaný dům pro seniory. Rozšiřování kapacity má hranice, říká ředitel

Domov sociální péče v Tmavém Dole na Trutnovsku se nachází v lesích na úplné periferii, ale v pořadníku má 300 seniorů....

Matematiku si může oblíbit každý, říká student, jenž vyhrál soutěž v Číně

Student z Hradce Králové Vojtěch Kloud loni vyhrál mezinárodní matematickou soutěž v Číně. Přál by si vzbudit zájem o...

Žena to má v hudbě těžší, upozorňuje hradecká saxofonistka Nela Dusová

Královéhradecká saxofonistka Nela Dusová, ceněný talent se zkušeností nejen ze zušek či Konzervatoře Jaroslava Ježka,...

Po srážce vlaku a auta na Jičínsku jsou dva lidé vážně zraněni

V neděli dopoledne se srazilo auto s vlakem na železničním přejezdu u stanice Semínova Lhota na Jičínsku. Řidiče z vozu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...

Evropští ministři stvrdili konec spalovacích motorů. S jednou výjimkou

Ministři pro energetiku členských států Evropské unie v úterý definitivně rozhodli o schválení normy, která omezí...