Dvorská zoo začala hlavní sezonu, v safari má most inspirovaný Afrikou

  16:58aktualizováno  16:58
Návštěvníci Safari parku ve Dvoře Králové se poprvé projeli po novém mostu dlouhém 150 metrů. Jeho stavba vyšla na 27 milionů korun a je největší investicí zahrady za posledních deset let. Opravený most připomíná lávky, které se kdysi budovaly v Africe.

Pátkem začala hlavní sezona v zoo a s ní také provoz Afrického safari Josefa Vágnera. Novinkou je most přes jezírko s pelikány. Jeho konstrukci tvoří 13 ocelových dílů, cesta je vyložená modřínovými prkny.

„Největší stavební boom zažila zahrada v 70. letech pod vedením tehdejšího ředitele Josefa Vágnera. Od té doby se však část staveb dostala na hranici životnosti, což je právě případ mostu v safari vedoucí přes jezero, kde tráví léto pelikáni, volavky a husy. S přimhouřením oka se stavba podobá mostu přes africkou řeku Zambezi,“ sdělil ředitel dvorské zoo Přemysl Rabas.

Do safari se přesunula stáda zeber, vodušek, antilop koňských a losích, pakoňů a skupiny pelikánů. Během následujících týdnů je, stejně jako v předchozích dvou letech, doplní žirafí samci Mick a Bazyl.

V pátek se zároveň poprvé otevřely brány lvího safari, které zahájilo provoz v roce 2015. Návštěvníci tu automobily projíždějí mezi smečkou lvů berberských, kterou tvoří dvě samice a jeden samec.

Fotogalerie

Další novinkou, kterou sice výletníci nepostřehnou, ale je pro provoz safari zásadní, je stavba nových zimoviště pro africké kopytníky v těsném sousedství areálu safari.

„Dosud tam musela být zvířata každý rok přivážena a odvážena v nákladních autech ze stájí rozmístěných v zázemí zahrady. Po výstavbě nových zimovišť budou na sezonu jednoduše přepouštěna z výběhů přímo do safari, což pro ně bude mnohem lepší,“ vysvětlil Rabas.

Zahrada pro návštěvníky během velikonočních svátků připravila pletení pomlázek a dílny pro děti. V pátek v Galerii Tengenenge začala výstava Naděje x Vyhynutí fotografky Ami Vitale. Představuje silné příběhy o záchraně nejohroženějších afrických savců. Vévodí jí záběry posledních okamžiků samce nosorožce Sudána, ukazuje také život sloních a žirafích sirotků.

Výstava, která se do Dvora Králové přesunula z pražského Czech Photo Centra, potrvá do poloviny září. Ami Vitale pravidelně fotí pro National Geographic a její snímky získaly řadu ocenění. V loňském ročníku World Press Photo zvítězila v kategorii Příroda právě se souborem fotografií osiřelých sloních mláďat.

Práce fotografky je úzce spojena s dvorským safari parkem. V roce 2009 fotila převoz nosorožců bílých severních do Keni. V jejich dokumentování pokračuje až do současnosti, kdy na světě zbývají poslední dva jedinci.

Video mapuje stavbu nového mostu:

Autor:

Nejčtenější

Svědkyně v kauze ruských fotbalistů spadla ve Špindlerově Mlýně z balkonu

Soud s ruskými fotbalisty Pavlem Mamajevem a Alexandrem Kokorinem. Oba sedí....

Ruska Jekatěrina Bobkovová, která u soudu svědčila v případu ruských fotbalových reprezentantů Pavla Mamajeva a...

Mezi Výrovkou a Luční boudou je až deset metrů sněhu, fréza razí naslepo

Většinu sněhu odhrnuly rolby, fréza odstraňuje poslední metry.

Travers mezi Výrovkou a Luční boudou v Krkonoších prorážela sněžná fréza. Stroj se musel prokousat zhruba třímetrovou...

Rychlík na Trutnovsku sešrotoval auto na přejezdu a odhodil ho do lesa

Zcela zdemolovaný vrak auta po nehodě u Bílé Třemešné.

Střet osobního auta s vlakem u Bílé Třemešné na Trutnovsku nepřežila 42letá řidička. Žena vjela pod rozjetý rychlík z...

Topící seniorky si nikdo nevšímal. Plavci mysleli, že splývá na hladině

Topící seniorky v bazénu si nikdo nevšímal

Dvě minuty ležela seniorka bezvládně na hladině bazénu v Hradci Králové s potopeným obličejem. Plavčíci ani návštěvníci...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Další z rubriky

Historická C-11 hlásila poruchu, mimořádně přistála na hradeckém letišti

Letecký den v Líních. Ukázka cvičného letounu Let C-11. (8. 9. 2018)

Na hradeckém letišti, které se chystá na sobotní Helicopter Show, nouzově přistávalo historické cvičné letadlo Let C-11...

Pec pod Sněžkou může regulovat stavby pomocí bublin, rozhodl Ústavní soud

Pec pod Snězkou (ilustrační snímek)

Územní plán Pece pod Sněžkou na Trutnovsku smí nadále využívat princip takzvaných regulačních bublin. Ústavní soud...

Sprejer z teras v Hradci čmáral i v infocentru. Policie hledá dva muže

Neznámý vandal posprejoval v Hradci Králové jižní terasy a další ulice v...

Neznámý sprejer, který začátkem května poničil opravené terasy v Hradci Králové, za sebou zanechal stopu i v městském...

Najdete na iDNES.cz