Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 25. května 2022 Viola

Speleologové objevili v Kočičích skalách na Ostaši dvě desítky jeskyní

  7:53
Speleologové zmapovali pseudokras v Kočičích skalách na úpatí stolové hory Ostaš v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko. V nevelkém pískovcovém skalním městě překvapivě odhalili 21 jeskyní.

Speleologové proměřují soutěsku zvanou Sluj Českých bratří. | foto: Oldřich Jenka

S geologickým kompasem, libelou, olovnicí, pásmem a s laserovým měřičem propátrali jeskyňáři malé Kočičí skály, jen sto metrů níž pod vrcholovou plošinou Ostaše.

Turistům tyto jeskyně zůstávají v naprosté většině skryté, do některých se totiž speleologové dostávali jen s horolezeckým vybavením.

Oproti bohatým krasovým jeskyním, které modeluje voda v rozpustných horninách, pseudokrasové jeskyně jsou skromnější. Vznikají zvětráváním pískovců a svahovými pohyby, jako jsou sesuvy a řícení. I na Broumovsku však některé dosahují úctyhodných rozměrů.

Jiří Kopecký ve Studené jeskyni

„Oblast Kočičích skal je poměrně malá a je vůbec první, kterou jsme zpracovali komplexně. Z celkového počtu 185 jeskyní na Broumovsku se jich v Kočičích skalách nachází pouze 21, spíš malých. Nejkratší má 3,6 metru a nejdelší polygon tam dosahuje 62 metrů, což je rozdíl oproti Broumovským stěnám nebo Teplickým skalám, kde tyto prostory dosahují stovek metrů, Teplická jeskyně dokonce skoro dvou kilometrů,“ popisuje Jiří Kopecký starší ze základní organizace České speleologické společnosti v Broumově.

„V Kočičích skalách to jsou menší jeskyně. Materiál jsme zpracovali tak, aby byl ucelený a sloužil nejen speleologické dokumentaci, ale byl využitelný i pro Správu Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Broumovsko,“ vysvětluje Jiří Kopecký.

Členové spolku se do Kočičích skal vypravovali ve svém volnu a po pěti letech úsilí vydali monografii oblasti, podle tohoto modelu budou postupovat i jinde. Kočičí skály sahají od známé Sluje Českých bratří na jihovýchodě až po Kůlnu na severozápadě.

Našli i kořenové stalagmity

Jeskyně dostaly všemožné názvy, nachází se tu třeba Liščí díra, Studená jeskyně, Poštolka, Kapsa, E. T. či Vidrholec. Každou jeskyňáři proměřili a zakreslili v měřítku 1:50, k tomu zdokumentovali geomorfologii pěti skalních bran a dvou profilů napříč skalním terénem.

Pseudokrasové jeskyně na Broumovsku

Adršpašské skály – 14 
Teplické skály – 56
Hejda – 27
Kočičí skály – 21
Ostaš – 22
Broumovské stěny – 43
Stolové hory (česká část) – 1
Polická pánev (opuky) – 1

celkem185

Součástí byl i klimatický monitoring, kdy sledovali vývoj denních teplot v celém reliéfu skalního města a také vnitřní teploty a vlhkost v jeskyních.

Pozoruhodný nález pochází z Bivakové jeskyně, kde speleologové narazili na čtyři drobné kořenové stalagmity, které vznikají z kořenů stromů prorůstajících až do jeskyní v místech, na něž trvale skapává voda.

V Kočičích skalách je to ojedinělé, jinak se na Broumovsku objevují kořenové krápníky asi v padesátce jeskyní. V Teplických skalách nejvyšší útvar dosahuje dokonce 70 centimetrů.

Geolog vysvětluje, že skály na Ostaši, v Kočičích skalách i na přilehlé Hejdě se nacházejí uprostřed Polické vrchoviny, kterou tvoří mořské usazeniny svrchní křídy, pískovce až opuky. Původně jednolitá svrchní deska z křemitých kvádrových pískovců se tektonicky a pak i erozí rozdělila na tři kry s nestejnou nadmořskou výškou a nestejným úklonem horninových vrstev.

„Tady jsou vidět skály na horní plošině Ostaše v 700 metrech nad mořem a nedaleko leží Kočičí skály ve výšce 550 až 603 metrů. Dělí je Polický zlom, což je velká tektonická porucha, asi stometrový geologický skok v terénu,“ přibližuje Jiří Kopecký.

Pohyby skal mohou svědčit o zemětřesení

Jeskyňáři se ve studii o Kočičích skalách věnují také geomonitoringu, který se na Ostaši provádí už od 80. let. Tehdy dohodli spolupráci s polskými geology z univerzity ve Vratislavi a v běžně nepřístupných vrcholových partiích Ostaše se podíleli na zřízení malé geodetické sítě. Vznikla i spojovací geodetická síť Ostaš - Hejšovina (Szceliniec).

Skalní města u Police nad Metují

Ostaš
Vrcholová část
o rozloze 29,5 hektaru (700 m n. m.) je vyhlášena od roku 1956 rezervací. Vrcholová plošina má rozměr 500 krát 400 metrů, okraje lemují skalní sruby o výšce až 40 metrů, někde jsou již odděleny skalní věže. Po turistické značce se dá projít Horní labyrint s vyhlídkami či s útvarem Čertovo auto.

Kočičí skály
K Ostaši přiléhá přírodní památka vyhlášená roku 1956 o rozloze šest hektarů tvořená pískovcovou krou (603 m n. m.), která poklesla oproti vrcholu. Kra Kočičích skal má rozměry 750 krát 300 metrů, zajímavostí je soutěska Sluj Českých bratří nebo skalní město Dolní labyrint. Zdejší skály mají na výšku 20 až 25 metrů, vede tudy turistická značka.

(Zdroj: Chráněná území ČR, Královéhradecko, 2002)

Pohyby skal v sousedství Hronovsko-poříčského zlomu mohou svědčit o zemětřeseních.

„Malá síť sestává z pěti betonových bodů pro sledování elektrooptickými dálkoměry i pro velmi přesné satelitní zaměřování. Doplňuje je soustava malých geodetických bodů pro měření změn na okrajích skalních stěn Ostaše. Velká spojovací síť pak propojila body v Polické vrchovině, které se nacházejí podél Polického a Bělského zlomu, s terény v polských Stolových horách,“ říká Kopecký.

Výsledky geomonitoringu publikují vratislavští geologové, zatímco broumovští speleologové udržují i přeměřují síť na Ostaši.

Souběžně vznikl ještě monitorovací systém s přístroji TM-71 na Ostaši, Hejdě a v Kočičích skalách, na něm jeskyňáři spolupracují s odborníky z ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd ČR. Data z přístrojů tam zjišťují každý měsíc.

Vše začal státní úkol

Se speleologickým výzkumem na Broumovsku začal v 70. letech přírodovědec Jan Vítek, který v rámci státního výzkumného úkolu zaměřeného na kras a pseudokras Sudetské soustavy a jejich využití a ochranu zpracoval studii a poté i širší publikaci o typických tvarech pseudokrasu v severovýchodních Čechách.

Už tehdy do ní promítl i některé poznatky od místních amatérských hledačů.

Ti se organizovali jako místní skupina krasové turistiky při TJ Slovan Broumov, po roce 1980 si pak založili broumovskou pobočku České speleologické společnosti, která získala od orgánů státní ochrany přírody výjimku pro speleologickou činnost v oblasti Broumovské vrchoviny.

Od té doby se podílejí na systematickém základním výzkumu, který však kvůli přílišné členitosti terénů na Broumovsku není hotov.

Pseudokras dříve haněli jako blbodíry

„Na Ostaši, Hejdě a v Kočičích skalách se nacházejí menší jeskyně se snadnějším přístupem. Otázkou novějších prací bude základní výzkum v oblasti Adršpašsko-teplických skal a Broumovských stěn. Teď také máme třeba velice zajímavé jeskyně na Božanovském Špičáku a v české části Stolových hor,“ uvádí nestor zdejší speleologie pětaosmdesátiletý Jiří Kopecký.

Ten dříve působil na Správě CHKO Broumovsko. Dá se tak podle něj čekat, že na Broumovsku nově evidovaných jeskyní i dalších podzemních prostor přibude.

„Mezi speleology byl pseudokras poměrně dlouho pokládán za okrajovou záležitost oboru. Vyskytuje se v nejrůznějších horninách mimo klasická krasová území a tyto jeskyně se hanlivě nazývaly blbodíry. Dnes už však problematika pseudokrasu také díky aktivitám a výsledkům na Broumovsku dosáhla zasloužené speleologické i krasologické úrovně,“ podotýká geolog.

Broumovští jeskyňáři obvykle vyrážejí do terénu po celý rok v malých skupinkách a většinou i na své náklady. Loni oslavili čtyřicáté výročí činnosti výstavou a letos v říjnu připravili česko-polský speleologický workshop věnovaný Sudetám i krátkou výstavu o bádání v Kočičích skalách.

S jejich dalšími výzkumy počítají ve svých dokumentech i správci CHKO. Vedle mapování terénu jeskyní získávají totiž od speleologů a spolupracujících přírodovědců mimo jiné poznatky o kořenových tvarech, o výskytu drobných savců, pavouků, o půdní fauně či mechorostech. Biologický výzkum v jeskyních už vedl i k objevu vzácných druhů bezobratlých živočichů, kteří jsou pozůstatkem poslední doby ledové.

  • Nejčtenější

Lidé u Hradce hlásili vzdušné víry, jeden z nich se proměnil v malé tornádo

Jihovýchodně od Hradce Králové se v úterý navečer objevily dva vzdušné víry, jejich výskyt hlásila meteorologům celá...

Matex je dál bez jednatele, míří k úpadku. Města řeší skluz na stavbách

Královéhradecká stavební firma Matex je dál v insolvenci. Společnost na podzim přišla o jediného jednatele a s následky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lyžařka se chlubila fotkou z chráněné Čertovy rokle, hrozí jí tučná pokuta

Až stotisícová pokuta hrozí ženě, která se na sociálních sítích minulý týden pochlubila fotkami z Krkonoš. Podle Správy...

Archeologové ukázali poklady od Jaroměře, stavbě obchvatu už nic nebrání

V trase budoucího obchvatu Jaroměře na Náchodsku objevili archeologové četné stopy osídlení. Pocházejí ze zemědělského...

Stavba rezidence má v Hradci mnoho odpůrců. Projekt Zámeček znovu ožil

Projekt stavby rezidence na místě někdejší barokní vily Zámeček v Hradci Králové se vrací na scénu k velké nelibosti...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Modrotisk není mrtvý, ukazuje zapomenutou techniku výstava ve Dvoře Králové

Šaty, polštáře, dekorace, ale také látkoví draci nebo indiánské teepee. Osm výtvarníků a bývalých návrhářů textilky...

Nepřipoutaná řidička se těžce zranila. Auto se kutálelo, žena vypadla

Devatenáctiletá řidička se vážně zranila při nehodě na Královéhradecku. Po smyku se s autem několikrát přetočila přes...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nemocnice ve Dvoře Králové už staví operační sály, bez nich hrozil útlum

V nemocnici ve Dvoře Králové na Trutnovsku začala dlouho očekávaná stavba dvou nových operačních sálů za 95 milionů...

Zatáčky budou bezpečnější. Jezdce i diváky v Hořicích ochrání žoky, sítě a ploty

Motocyklové klání 300 zatáček Gustava Havla v Hořicích, které se jezdí od roku 1936, bude letos bezpečnější pro jezdce...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...