Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. prosince 2022 Iva

Kraj hledá novou náplň pro klášter v Opočně, nejdřív by otevřel zahrady

  15:28
Léta prázdný kapucínský klášter v Opočně na Rychnovsku by se měl otevřít veřejnosti. Královéhradecký kraj oslovil město i akademiky, společně hledají způsob, jak rozsáhlý areál oživit.

Klášter v Opočně vznikl v druhé polovině 17. století. | foto: archiv MAFRA

Už je to pět let, kdy definitivně skončily soudní spory o vlastnictví kapucínského kláštera v Opočně.

Královéhradecký kraj tehdy sice získal potvrzení, že jde o jeho majetek, avšak dodnes pro rozsáhlý areál v centru města nenašel náplň.

To se má nyní změnit. Hejtmanství oslovilo organizaci Nová síť i akademiky z Univerzity Karlovy v Praze, aby mu pomohli zmapovat situaci ve městě a navrhnout, co dál s klášterem.

„Chtěli jsme do toho vtáhnout veřejnost, abychom získali názory, jak využít klášter. Už je dlouho zavřený a myslím, že bychom řešení měli najít, i když třeba jen provizorní, alespoň pootevřít vrata,“ míní náměstkyně hejtmana pro sociální oblast, kulturu a cestovní ruch Martina Berdychová (Východočeši).

Klášter v Opočně vznikl v druhé polovině 17. století, obnoven byl po roce 1733 po požáru.

V Opočně působilo v červenci dvanáct studentů z etnologického ústavu univerzity, kteří s obyvateli a především aktéry zdejšího kulturního života vedli strukturované rozhovory. Na ně teď navážou odborníci z organizace Nová síť, kteří povedou podobné hovory se zástupci institucí ve městě a budou hledat nápady, jak naložit s areálem.

„V září to společně s městem vyhodnotíme a věřím, že najdeme cestu, co s klášterem dál. Máme jasno v tom, že by to mělo být něco veřejně prospěšného. Areál by měl být přístupný veřejnosti a sloužit v duchu toho, čemu klášter sloužil v minulosti,“ pokračuje Berdychová.

Radnice v Opočně měla o klášter zájem už v roce 2016. Tehdy si město nechalo zpracovat studii, ale nakonec dalo zpátečku, protože se obávalo vysokých nákladů. „Tehdy jsme to za určitých podmínek chtěli převzít, ale potom jsme se rozhodli, že prostorů tady je hodně,“ vzpomíná starostka Šárka Škrabalová (nestr.).

Radnice uvažovala například o tom, že by v klášterních budovách mohla sídlit část základní umělecké školy. To je na stole i nyní.

„Hlavně musíme přemýšlet tak, abychom našli nějaké ekonomické řešení. Mohl by tam být hotýlek pro cyklisty, možná kavárna, ale musí to být věci, které budou pro město prospěšné a kraji budou vracet zpátky nějaký finanční příspěvek,“ uvažuje starostka.

Okálové přístavby zmizí

Královéhradecký kraj chce areál ze 17. století v první fázi vyčistit od novodobých přístaveb. Po roce 1951 sloužil jako ústav pro hluchoněmé a slabomyslné ženy. Sociální služby už nevyhovující prostory opustily v roce 2007 a od té doby je klášter prázdný.

„Postupem času tam vznikly přístavby z takzvaných okálových panelů, které obsahují azbest. V první řadě je musíme odstranit, protože jde o ekologickou zátěž. Už máme objednanou studii a připravujeme demoliční výměr,“ popisuje radní kraje pro majetek Václav Řehoř (ODS).

Zůstat mají jen historické objekty, které jsou od roku 1958 kulturní památkou. Kraj si nejprve pořídí stavebně-historický průzkum, který areál podrobně zmapuje. Až se podaří zahrady vyčistit, chce je hejtmanství otevřít veřejnosti.

„Určitě nepustíme návštěvníky do celého kláštera, ale alespoň do nějaké minimální části a do zahrad, aby se tam už něco mohlo dít,“ říká Berdychová.

„Máme velký zájem klášter otevřít. Opočeňáci třeba uvnitř nikdy nebyli, protože to bylo vždy uzavřené. Pokud vše dobře půjde, měly by se zahrady otevřít v příštím roce,“ plánuje si starostka.

Objekty v areálu chce kraj opravovat postupně. Žádat chce i o finance na obnovu brownfieldů.

Město se soudem váhá

Kapucínský klášter není jedinou historickou budovou v Opočně, o jejíž obnovu nyní město usiluje. Radnice vloni s překvapením zjistila, že jí ministerstvo pro místní rozvoj přikleplo 78milionovou dotaci, která původně skončila takzvaně pod čarou.

Díky vládnímu balíku peněz na zmírnění dopadů pandemie se však projekt za víc než 80 milionů vrátil do hry. Jenže mezitím stouply ceny na stavebním trhu, a město tak neví, zda si bude moci dovolit zaplatit spoluúčast.

„V tuto chvíli se pracuje na prováděcí dokumentaci. Jak ji budeme mít hotovou, čeká nás výběrové řízení na dodavatele. Podle ceny se rozhodneme, jestli na to budeme mít,“ vysvětluje Šárka Škrabalová.

  • Nejčtenější

Pardubice mocným závěrem srovnaly rekord. Otáčela i Boleslav, Sparta opět slaví

Poslední listopadová neděle přinesla kromě začátku adventu také kompletní 23. kolo hokejové extraligy. Lídr tabulky z...

Pardubice dál válcují extraligu, Sparta slaví poprvé pod švédským koučem

Pokračující dominance i trápení. Zatímco hokejisté Pardubic vyhráli už třinácté utkání v řadě, České Budějovice...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Školák udeřil chlapce s Downovým syndromem, na nádraží nikdo nezasáhl

Jednadvacetiletého chlapce s Downovým syndromem napadl v Novém Městě nad Metují na Náchodsku nezletilý hoch. Udeřil ho...

Kvůli lásce ke sněhu. V Krkonoších už nadšenci lyžují na sjezdovce Anděl

Desítky lyžařů se poprvé vydaly na zkrácenou sjezdovku Anděl na Černé hoře v Krkonoších. Uměle zasněžená trať u horní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cyklistu někdo srazil a ujel, další auto muže ležícího na silnici přejelo

Policisté na Královéhradecku rozplétají okolnosti tragické nehody, která se stala ve čtvrtek večer v Dobřenicích....

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Kvůli lásce ke sněhu. V Krkonoších už nadšenci lyžují na sjezdovce Anděl

Desítky lyžařů se poprvé vydaly na zkrácenou sjezdovku Anděl na Černé hoře v Krkonoších. Uměle zasněžená trať u horní...

Podmínka za smrtelnou nehodu v opilosti, rodině má řidič zaplatit dva miliony

Mladý řidič, který v létě pod vlivem alkoholu u Holína na Jičínsku zavinil smrtelnou dopravní nehodu, vyvázl u...

Na Broumovsku se letos narodilo přes dvacet vlčat, jedno přišlo o nohu

Tři vlčí smečky, které žijí na Broumovsku, se letos opět rozrostly. Fotopasti zachytily v česko-polském pohraničí mezi...

Dům i auto má v barvách Argentiny. Potupu od Saúdů fanoušek z Bukovky protrpěl

Když začne mistrovství světa ve fotbale, má svět kolem Miloslava Čurbyho Urbance pouze dvě barvy – modrou a bílou. Jako...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Žena je pro mnohé příliš sexy, bývalí učitelé její odhalování nechápou

Říká si Ona Artist a na internetu pravidelně zveřejňuje sexy snímky. Pro mnohé už je to přehnané a především její...