Sobota 27. února 2021, svátek má Alexandr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 27. února 2021 Alexandr

Při obnově zámeckého kopce v Náchodě vykopali baštu, zřejmě zůstane odkrytá

  10:12
Stavební dělníci už půl roku pracují na obnově zámeckého kopce v Náchodě. Arboristé kácejí některé stromy a čistí svahy od náletů, archeologové objevili část opevnění v předpolí někdejšího hradu. Úpravy za téměř 200 milionů korun by měly zajistit kopec proti sesuvům.

Zarostlý a léta neudržovaný kopec u zámku v Náchodě mění radikálně tvář. Obyvatelé města sice byli rádi, že přírodu mají na dosah, jenže svahy pod národní kulturní památkou trpěly opakovanými sesuvy.

Za dva roky by se zámecký kopec měl objevit v nové kondici, s drenážemi, sítí obnovených cest, zpevňujícími zídkami, nově odhalenými pasážemi i oblíbenými šeříky.

Kvůli zimě dělníci teď některé stavební práce utlumili, aby obnovované či nově budované prvky neutrpěly co do kvality. Naplno se znovu vrátí v březnu či dubnu.

„Pokud klimatické podmínky dovolí, bez přerušení budou pokračovat arboristé v kácení dřevin a keřových porostů. Pokud nebude promrzlá nebo rozblácená země budou také pokračovat zemní práce,“ říká Lucie Bidlasová z územní památkové správy na Sychrově.

Vršek, na němž vyrostl hrad a pak i pozdější zámek v Náchodě, býval po staletí holý.

V druhé polovině 17. století majitelé založili nedaleko úřednického traktu ovocnou zahradu, v 18. století vznikla u zámku na Velké šanci francouzská zahrada Pikolominka a teprve začátkem 19. století začaly přibývat na okolních svazích první stromy, třeba jako součást ovocných školek či anglického parku. Současné úpravy mají kopec částečně vrátit k dřívější podobě.

Na řadě je kácení na jižním svahu

Generální dodavatel firma Garden-line v červenci začala přípravami území a čištěním zámeckého kopce od náletů a probírkami stromů, hlavně těch, u nichž nepotřebovala povolení nebo měla pro kácení výjimku.

Kvůli hnízdění ptáků nebo netopýrům se některé zásahy uskutečnily až v září a říjnu. Arboristé také rozmístili 40 ptačích a 20 netopýřích budek a v pokácených stromech s dutinami založili broukoviště. 

Na začátku listopadu, po skončení vegetačního období, nastalo citelné kácení dřevin a keřů, které povolil odbor životního prostředí. Dělníci postupují z východní i západní strany kopce a v nejbližších dnech by měli dorazit až na svah jižní, který se nachází přímo nad Masarykovým náměstím.

V listopadu dělníci zahájili demolice i stavební a zemní práce. Připravují terén pro budoucí síť cest, kopou výkopy pro nové opěrné zdi či drenáže na dešťovou vodu, a to za dohledu archeologů. Rovněž obnovují starší kamenné opěrné zdi či schodiště, pro něž už památkáři schválili vzorky kamene či složení použitých malt.

Zřejmě odkryli baštu z 16. století

Už před zimou také nastoupili archeologové. Při předběžném archeologickém průzkumu pomocí kopaných sond objevili v místě Vysokých šancí v sousedství úřednického traktu torzo původního objektu s půlkruhovým půdorysem. Terén odkopali, stavbu odkryli a dokumentují ji.

Má průměr zhruba 13 metrů, tloušťka stěn se pohybuje mezi 1,5 a 1,2 metru, hloubka nálezu je přibližně dva metry pod úrovní nynějšího terénu. Archeologové předběžně s velkou pravděpodobností odhadli, že jde o pozdně středověkou baštu ze 16. století, která byla součástí opevnění a chránila přístup do hradu od severu.

Zatím to jsou teprve odhady, k jejich potvrzení bude třeba prostudovat archivní prameny.

Zástupci památkové péče už dali najevo, že by se zdivo mělo ponechat přístupné návštěvníkům jako další místo, kde se budou moci seznámit s historií hradozámeckého komplexu. Autor projektu obnovy zámeckého kopce řeší, jak stavbu zakonzervovat a prezentovat, čeká ho odborná debata s archeology i památkáři.

Přístupové cesty jsou zavřené

Staveniště na zámeckém kopci je příliš rozsáhlé, aby ho bylo možné oplotit, a tak je kopec momentálně obehnaný páskou a na nástupních místech jsou zábrany. Dovnitř by lidé neměli chodit.

Zavřeny jsou téměř všechny přístupové cesty k zámku, návštěvníci se tam dostanou pouze alejí Kateřiny Zaháňské směrem od Kramolny nebo po silnici ze sídliště Plhov. Pěší projdou nahoru i náročnějšími stezkami ze Zákoutí, Zámecké ulice a Podzámčí. Mapy s uzavírkami jsou v terénu, na webu města i sociálních sítích.

Zpočátku firma musela příchozí upozorňovat, aby si našli jiné cesty na zámek, teď už to není nutné. „Revitalizace přináší značná omezení, ale projekt se setkal s velkou podporou veřejnosti, a za to děkujeme,“ podotýká mluvčí památkářů Lucie Bidlasová.

Vznikne i nový ovocný sad

Podle projektu vznikne pohodlná okružní cesta kolem celého kopce a síť pěších mlatových nebo visutých cest. Některé skalní výchozy na jižní straně zůstanou obnažené, vynikne obnovená lipová alej kolem historického schodiště a vrátí se plochy šeříků.

Zajímavý prostor vznikne mezi náměstím a hřebenem kopce, kde vede alej Kateřiny Zaháňské. Tam vznikne veřejně přístupný ovocný sad určený procházkám a relaxaci. V západní části kolem Zámecké ulice, kudy lidé míří na zámek po kroutící se silničce pěšky, město vybuduje hřiště pro děti a pro fitness cvičení.

Obnova čeká i alej kolem cesty od Déčka. Západní terasy u paty zámku projdou rekonstrukcí a budou přístupné. Změny se dočká i zanedbaný přístup na kopec od Karlova náměstí, kde bude pobytové schodiště s bezbariérovou rampou. Od Karlova náměstí povede nové schodiště k průchodu ve východních hradbách, dosavadní schodiště vedoucí k Idiným sadům se bude opravovat.

Spolek nechce další kácení v aleji

Kácení v javorové aleji mezi domem dětí Déčko a zámkem v Náchodě rozladilo členy náchodského Spolku dobrovolných občanů. Stromy tam původně byly zasázeny po jedné straně silnice. V prostřední části kopce však nedávno asi na dvousetmetrovém úseku padly všechny, i když spolek v roce 2015 vyjednal citlivější variantu.

Památkáři tehdy prosazovali vykácet celou alej, my jsme chtěli, aby padly jen stromy ve špatném stavu. Dohodl se nakonec kompromis, že se v rovné části aleje tři úseky vykácí a dva ponechají. Tato část je teď ale vykácena celá. Tehdy vznikl jen zákres v mapě, my jsme situaci už dál nesledovali. V mezidobí si však Národní památkový ústav (NPÚ) zřejmě požádal o další kácení,“ glosuje vývoj člen spolku a opoziční zastupitel Michal Kudrnáč (Zelení).

Projekt připravovalo město Náchod původně jako hlavní investor, později se investorem stal NPÚ.

Náchodští úředníci, kteří kácení povolili, vysvětlují, že aleje se obnovují buď naráz novou výsadbou, anebo postupně vytvářením různověkého stromořadí. Oba přístupy mají klady i zápory. Úředníci zdůrazňují, že alej dlouho postrádala péči.

Když městský úřad obdržel před čtyřmi lety žádost o pokácení prostřední i horní části aleje, zcela na to nekývl. „Přihlédli jsme k celkové situaci a přiklonili se k variantě etapovité obnovy aleje. Povolili jsme pokácení pouze souvislého prostředního úseku aleje, ale nepovolili pokácení jejího horního úseku, a to kromě několika jednoznačně havarijních stromů. V prostředním úseku byly stromy v nejhorším zdravotním stavu a přitom zde jsou dobré předpoklady pro vytvoření nového a pohledově souvislého úseku stromořadí,“ vysvětluje postup úřadu Radomír Česenek z odboru životního prostředí.

Teď se památkáři dožadují pokácení ještě šesti javorů mléčů v horní části aleje pod úřednickým traktem. Spolek je proti a žádá, aby se asi padesátiletým stromům dostalo náležitého ošetření. Argumentuje, že staré stromy mají na zámeckém kopci své místo kvůli hmyzu, netopýrům či ptákům, ale i jako krajinotvorný prvek. „Někdy v budoucnu se bude řešit i stav aleje Kateřiny Zaháňské, kterou nikdo sedmdesát osmdesát let neudržoval a určité zásahy tam budou potřeba. Památkáři tam zřejmě znovu budou prosazovat svůj koncept s kácením, budeme to sledovat,“ říká Michal Kudrnáč.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.

  • Nejčtenější

Zimu v Krkonoších nepřežily desítky uštvaných srn, lidé pouštějí volně psy

Lesníci v Krkonoších nacházejí v této zimní sezoně nebývalé množství mrtvých srn. Uštvali je nebo přímo strhli volně...

Zrušeno, zrušeno, zrušeno. Lyžaři se vzdávají velkých závodů a žehrají na stát

V Česku se neuskuteční ani Světový pohár v Novém Městě na Moravě, který mohl být v náhradním termínu 20. a 21. března,...

Turisté houfně zaplavili Orlické hory. Parkoviště jim nestačí

Do Orlických hor se v sobotu vypravilo velké množství turistů. Chtějí využít hezkého počasí a dobrých sněhových...

Deštné v Orlických horách skončilo provoz, vleky jezdily jen devět dní

Středisko Deštné v Orlických horách definitivně ukončilo lyžařskou sezonu, která v podstatě ani nezačala. „V provozu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Les Království prošel skvělou proměnou. Je to pozoruhodné technické dílo

Přehrada v Bílé Třemešné v Podkrkonoší nese pohádkové jméno Les Království zcela oprávněně – se svými zámeckými...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

Deštné v Orlických horách skončilo provoz, vleky jezdily jen devět dní

Středisko Deštné v Orlických horách definitivně ukončilo lyžařskou sezonu, která v podstatě ani nezačala. „V provozu...

Turista s 2,75 promile dobýval Sněžku přes všechny zákazy, hledali ho v noci

Třicetiletý muž z Teplic pronikl do uzavřeného Trutnovska a porušil i zákaz nočního vycházení, když se vydal v nočních...

Bylo tu mělké moře plné žraloků, líčí pravěk hradecký paleontolog

Hradecký popularizátor paleontologie, autor řady knih a odborný pracovník hvězdárny Vladimír Socha v rozhovoru pro MF...

Zkoušený Královéhradecký kraj si domluvil 35 lůžek v polském příhraničí

Pacienti z přetížených nemocnic v Královéhradeckém kraji by mohli putovat do špitálů v Polsku. Hejtmanství to dojednalo...

Zapojte se do obřího testování pokračovacích a dětských mlék Hami! Hledáme 80 testerek
Zapojte se do obřího testování pokračovacích a dětských mlék Hami! Hledáme 80 testerek

Maminky, otestujte s námi pokračovací mléko 6+ a dětské mléko 36+ od Hami. Skvěle chutnají a díky unikátnímu složení OptiNutri jsou přesně...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...